Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
Tegelikult skeem paneb ikkagi suures osas paika moonutuste taseme. Kahjuks aga tuleb kasutada mõõteriistu, et püüda kinni need väikesed apsakad (k.a. võimalikud reguleerimised), mis ülimadala moonutuste tasemega võimendil löövad vabalt THD kümnekordseks. PCB ja toiteplokk on reeglina olulised, kuid paljal skeemil seda infot ju pole.
Tundub mõistlik osta konstruktor ("kit").
If you think education is expensive, try ignorance.
Originally posted by andreie@Nov 12 2005, 08:33 Tegelikult skeem paneb ikkagi suures osas paika moonutuste taseme. Kahjuks aga tuleb kasutada mõõteriistu, et püüda kinni need väikesed apsakad (k.a. võimalikud reguleerimised), mis ülimadala moonutuste tasemega võimendil löövad vabalt THD kümnekordseks. PCB ja toiteplokk on reeglina olulised, kuid paljal skeemil seda infot ju pole.
Tundub mõistlik osta konstruktor ("kit").
PCB all mõtled, et komponendid, kust käivad väikesed signaalid läbi, ei pandaks trahvofe ligidale, trahvod varjestada jne?
mittelineaarmoonutus on inglise keeles THD (total harmonic distortion)
Aga sinu poolt pakutud "mutilation" iseloomustab tegelikult päris hästi odavaid kivivõime
Võimendis on lõppaste ainult üks osa, sama suur osa on toitekal ja layoudil, muidugi ka komponentide kvaliteedil. Nagu öeldakse sitast saia ei tee ja tagasiside mis annab kehvale lahendusele 0.0001% THD annab 100% kehva saundi tänu keerulistele moonutustele, mille mõõtmiseks kellelgi raha ja aparaate pole.
"Directly or indirectly, all issues related to sound should be decided by the ear as an organ of hearing: conclusions that are given by the ear is no longer necessary to challenge.Lord Rayleigh (John William Strutt)
Originally posted by mairo22@Nov 11 2005, 14:51 On keegi sattunud ühe nö tavalisest kvaliteetsema võimendi skeemi otsa, mille moonutused on võimalikult väikesed. Idee oleks ehitada üks puhta heliga isend. Lampvõimu ärge soovitage kuna pole sellealaseid kogemusi-riistu
Sobiks ka kivibaasil võimud.
Võimsust taga ei aja aga et normaalsesse 12-20m2 tuppa piisav oleks.
Väikesed moonutused ja hea (puhas?) heli on tegelikus elus paraku kardinaalselt erinevad asjad.
Originally posted by KaruTEC@Nov 12 2005, 22:35 Nagu öeldakse sitast saia ei tee ja tagasiside mis annab kehvale lahendusele 0.0001% THD annab 100% kehva saundi tänu keerulistele moonutustele, mille mõõtmiseks kellelgi raha ja aparaate pole.
Umbes samad sõnad.
Mario22, kui sinu jaoks on kvaliteetne võimendi see, millel on ainult väike THD%, siis sobib sulle suvaline kivivõim suvaliste komponentidega suvalisel trükiplaadil või rippmontaažis tugeva tagasisidega.
Originally posted by @ndres@Nov 13 2005, 08:15 Küsiks täpsustuseks - milliseid "tavalise" skeemiga võimendeid oled ehitanud?
Võimendeid suurt ehitanud pole, 3-5tk ehk ja pooled neist kivide baasil max 10-40W. Skeemid ka suuremalt osalt vene päritolu. Seni pole suurt tähelepanu moonutustele pööranud ja sellepärast ka see teema siin.
Ei tea kahjuks nii täpset erialast sõnavara et kõikidele mittelineaarmoonutustele jne nime anda oskaks aga mõte "puhtast helist" jääb samaks.
Aga kui võimast trahvot peaks taga ajama 2x100W võimendi jaoks? Väike varu ka ja 300W oleks piisav?
Täpsemalt siis võimendi LM3886 baasil ja 2x50W kuna mõõtsin kõlarid üle ja nad näitavad ossi ohmmeetriga 13ohm ja ühe wavemeteri korraliku testriga 10ohm. Võta nüüd kinni... Aga kuna ei välista kunagi 4ohm kõlarite soetamist, siis arvestan igaks juhuks 2x70W.
Sellisel juhul oleks 300W trahvo sobilik?
Muide, L. Abo soovitab "Raadiolülitustes" et mõlemaid võimendi kanaleid toidetaks eraldi alalditest. Keegi teadjam oskab seda äki kommenteerida mõne sõnaga, on asjal mõte sees.
Aga mis kõlarid sul üldse on? Vastavalt sellele tuleks ka võimendiga arvestada.
Võimu kohapealt veel niipalju, et THD on kindlasti oluline, aga veelgi olulisem on see, kuidas asjandus soundib - on mõõdetavad näitajad ja on emotsioonid, mis põhinevad meeldivusel või mitte-meeldivusel. Viimaseid ei maksa samuti unustada, mõni ideaalsete nõõdetavate näitajatega võimendi ei pruugi sulle soundi poolest meeldida.
THD number, mis on saadud kasutades korraga üht testtooni ja takistuslikku koormust ei oma mingit praktilist seost sellega, kuidas võimendi käitub reaalset muusikat kuulates.
Kõigepealt täpsusta palun, mis on peamine valikukriteerium. On see tavalistel meetoditel mõõdetud THD number, või peab see olema võimalikult hea võimendi muusika kuulamiseks?
Kui soovid ehitada lihtsalt normaalset võimendit, ilma palju vaeva nägemata ja raha kulutamata, soovitaks kasutada mõnd "kivi". Neil on ka loomulikult vahed, parimateks loeks Nationali "Overture" - seeria isendid.
Pole tegelikult sügavat mõtet hakata aretama järjekordset "Blameless`i" või muud sarnast.
Kui tunned ennast vaprana ja ka raha on projekti jaoks varutud, soovitaks valida midagi Jean Hiraga, J. L. Linsley Hood`i või Nelson Pass`i võimudest.
Peamine, et ka signaali puudumisel võimendit kõvasti "kuulates" ei oleks sealt kosta suuri sahinaid ja võrgumüra. Nagu enne ütlesin võimsust aga ei aja aga umbes 150-200m3 toas kuulates peaks võimsus piisavalt olema. Ehk siis tähtis on puhas heli mitte igasugu mõõtmise tulemusel saadud numbrid.
Kuna korralikud võimud on suht kallid, siis eesmärk ongi natukene raha säästa.
Kogu võimendi peale oleksin nõus koos toiteahelaga raha 1000-1500EEK panema (max kuni 2000eek). Hilisem korpuse hind võib veel juurde lisanduda kuna ühe kuu palgas niikuinii seda ei suuda teha.
hiraga lehel oli pakkuda 20W, mis jääb hiljem suuremasse tuppa äki natukene väikeseks?
Nelsoni võime nägin lampidega millega ma vist võin jänni jääda. Pole küll ise ühtegi lampidega isendit valmis ehitanud.
Comment