Teade

Collapse
No announcement yet.

Klaasi lõhkumine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Klaasi lõhkumine

    Tere.
    Seisan sellise probleemi ees, et vaja ette valmistada klaasi lõhkumise katse. Klaasi ei tohi puutuda, vaid peab kasutama heli. Olemas üle 1kw helivõimsust, 3 kaheribalist peokõlarit ning nende võimendus. Olemas ka mikserpult, mikrofonid, heligeneraator, oss ning arvuti. Kui midagi väga vaja läheb, siis saab hankida.
    Proovisin resonantssagedust määrata nii, et panin mikrofoni veiniklaasi suule rippuma ja koputasin klaasi. Nüüd oleks vaid vaja teada, kuidas see heli numbriks teha, et siis teada, mis sagedusel klaas resoneerima hakkab. Siis edasi peaks tulema nii, et lasen seda sagedust klaasile ning tõstan amplituudi? Kas on ka mingit tähtsust, mis kujuga signaali lasen? Mitu detsibelli helirõhk peaks olema?

    P.S.: Katse läbiviimisel järgime karmilt kõiksuguseid turvanõudeid. Helisüsteem on vastavalt ühendatud, kaitstud, maandatud. Klaas on eraldatud nii, et ta ei saa kusagile laiali lennata, olemas ka kaitseprillid.

    Kõige huvitavam on minu arust asja juures see, kuidas klaas hakkab kuju muutma - ring muutub igatpidi ovaaliks enne katkiminemist. Seda tahakski näha. Kindlasti ka filmin seda katset.

    Oleks väga tänulik, kui keegi oskab aidata.

    #2
    kuju... ikka siinust. nelinurk jms on erinevate siinuste summa tegelikult.
    Mina prooviks esimese hooga resonantssagedust niimoodi määrata - mängiks roosat müra ja siis võtaks üles mikrofoniga klaasist müra amplituud-sageduse karakteristiku. Karakteristikul olevad muhud peaksid näitama siis resonantssagedusi ja nende kordseid.

    Comment


      #3
      Originally posted by digital@Dec 13 2005, 19:58
      - mängiks roosat müra ja siis võtaks üles mikrofoniga klaasist müra amplituud-sageduse karakteristiku. Karakteristikul olevad muhud peaksid näitama siis resonantssagedusi ja nende kordseid.
      Müra-amplituud on selline, mis näitab x-teljel sagedust hertsides ja y-teljel on siis detsibellid ning graafikul liigub kõverjoon üles-alla vaskakult paremale? Mikrofoni panen otse vastu klaasi või kusagile kõrvale? Ja mikrofoni signaal arvutisse.(?)

      Selline asi ka, et sagedus on vaja soovitavalt 1/2 Hz täpsusega. Need muhud on vist suhteliselt laiad.(?)

      Comment


        #4
        mina sain oma toa resonantsi nii kätte: võimu keerasin suht põhja, sisendisse genekast hakkasin laskma mingi poole voldi pealt madalat otsa ja kuulasin, millal heli kõige rohkem aknaklaase hakkas väristama-sain mingi 72Hz.


        äkki on abi. :unsure:
        Erilahendused.
        PS või mail.

        Comment


          #5
          Panen siis klaasi kõlari ette ja lasen madalat otsa ning liigun kõrgemale ja jälgin, millal veiniklaas värisema hakkab? Klaasil peaks olema see sagedus kusagil 600-2000 Hz. See oleks kõvasti katsetades suht kannatamatu kõrvadele.

          Comment


            #6
            võta näiteks visual analyzer (isegi seda kasutanud, päris tore asi). Paned ta väljastama roosat müra ja siis kohe reaalajas jälgid dft pilti.

            http://digilander.libero.it/hsoft/

            Comment


              #7
              http://www.mythbustersfanclub.com/ht...ing_glass.html


              selles episoodis pandi see proovile, ja seal on ka pärishästi näha kuda nad seda katset tegid. Peaks olema abiks.

              Discovery sari: Mythbusters - Episode 31: Breaking Glass

              Comment


                #8
                Huvitav oleks proovida teha momentvõtteid ülikiire valgusallika abil.
                If you think education is expensive, try ignorance.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by andreie@Dec 13 2005, 21:55
                  Huvitav oleks proovida teha momentvõtteid ülikiire valgusallika abil.
                  Pilte fotokaga?

                  Comment


                    #10
                    Jah. Valgusallika piisava võimsuse korral jääb filmilindile ainult too hetk, mil valgusallikas oli sisse lülitatud. Netis on paar kodanikku sellest pikema loo kirjutanud, mul pole hetkel kahjuks viidet käepärast.
                    If you think education is expensive, try ignorance.

                    Comment


                      #11
                      Proovi nagu Mythbusters'ites, pane kokteilikõrs klaasi sisse ja lase genest erinevaid sagedusi, resonantsi sagedusel hakkab kõrs hüppama. Ainult probleem on selles, et mida kõrgemal reso sagedus on seda vähem kõrs hüppama hakkab.
                      Kui on väike klaas ja paksu seinaga ei pruugigi saada seda kõrt hüppama ja klaasi katki. Klaas peab olema võimalikult suure mahuga ja õhukese seinaga.

                      Comment


                        #12
                        Võibolla videokaamera ja impulsslambiga stroboskoop. Välgatuse kestus on üsna lühikene. Muidu võiks kaamera katiku kiiruse seada 1/1000s (parematel isenditel 1/10000s) peale, aga siis on ka tugevat valgust vaja.
                        Või stroboskoop kalibreerida kvartsiga (?) kiirusele 25 või 50 impulssi sekundis ja siis loota, et mõni kaarer ka purunemist näitab. Videokaamera enda framerate on väga täpne.

                        Comment


                          #13
                          Täna proovime siis proovi ära teha õhtul. Strobot ja kvartse ega midagi sellist ei ole. Digivideokaamera vast saaks. Show ise on esmaspäeval, siis filmime ka.

                          edit: Ei tulnud midagi välja. Panin pastaka klaasi, tuunisin sagedust, pastakas hakkas klaasis hüppama, panin volüümi põhja ja hakkasin amplituudi tõstma. Pliiats hüppas kõvemini, laest krohvi kukkus, heli hakkas läbi kõrvatroppide tulema, laelampide mutrid kukkusid alla jne. Aga asi mis terveks jäi, oli klaas.
                          Ei tea, milles probleem oli.
                          Vattides? Palju klaasile vaja oleks? Mul oli üle 1 kw tegelt.

                          Comment


                            #14
                            Mythbusterites panid nad kõlli ette avaga ekraani, see ava siis nagu koondas energiat ja klaas purunes kergemini, lõpuks said nad ka ilma avata purunema, aga oli rohkem vaeva.

                            Comment


                              #15
                              võimsus pole oluline.tähtis on õige sagedus.ja igasugune klaas ei kõlba.parima tulemuse annab böömi kristallist bokaal.

                              Comment

                              Working...
                              X