Teade

Collapse
No announcement yet.

esikõlarid Visatoni valjukatega (projekt ; )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Kokku saab siis ju 3 8-oomist valjukat paralleeli. Mis on ~2,7 oomi kokku (2,67=8/3; 1/R=1/8+1/8+1/8).
    Aga tavaliselt on ju kõrgel ka filter vahel. Kondekas näib võimule madalatel sagedustel suure takistusena millepärast ei teki sul probleeme 0-1x00Hz juures. Mõningatel juhtudel võib lõikesageduste juures probleeme tekkida kus takistus võib alla 4 oomi karata, aga seda peaks filtri tegemisel jälgima.

    Comment


      #17
      Kogu kõlari takistuse juures loeb vaid võimsama, reeglina bassielemendi takistus(ed) - sinu puhul kaks 8 oomist paralleelselt teevad kokku näivtakistuseks 4 oomi. Kõrgsageduse takistus ei puutu siin asjasse.
      Ahha, nii lihtne see ongi . Kahjuks pole jah ühtegi "suuremat" kõlarit (ntx S90) seest "näinud". Kuigi sellepeale OLEKS võinud ma muidugi ise ka tulla.

      Comment


        #18
        Nii, valjukad on nüüd käes
        Ühte kõlarisse läheb siis 2x Visaton WS 17 E 4 ohm (jadamisi) ja Visaton DT 94 8 ohm.
        Küsimus - milline võiks olla optimaalne kasti suurus. Tahaks teha "vented" 50-55 liitrit, aga seda on vist liiga palju?
        Materjal: "prügimäelt" 16 mm saepuruplaat, esikülg võibolla 21 mm saepuruplaat (pole niipalju 21 mm materjali, et tervet kasti teha(või peaks ikka ostma?)).
        Kuulamisetuba on praegu  tavaline "keskmine korteri tuba".
        Ühe WS 17 E 4 ohm andmed:
        6,5"
        Fs: 45 Hz
        Qms: 2,25
        Vas: 21 l
        Sd: 143 cm2
        Qes: 0,61
        Qts: 0,48
        SPL (1-W): 88dB
        Pe: 60W

        Comment


          #19
          Nii, valjukad on nüüd käes
          Ühte kõlarisse läheb siis 2x Visaton WS 17 E 4 ohm (jadamisi) ja Visaton DT 94 8 ohm.
          Küsimus - milline võiks olla optimaalne kasti suurus. Tahaks teha "vented" 50-55 liitrit, aga seda on vist liiga palju?
          Materjal: "prügimäelt" 16 mm saepuruplaat, esikülg võibolla 21 mm saepuruplaat (pole niipalju 21 mm materjali, et tervet kasti teha(või peaks ikka ostma?)).
          Kuulamisetuba on praegu tavaline "keskmine korteri tuba".
          Ühe WS 17 E 4 ohm andmed:
          6,5"
          Fs: 45 Hz
          Qms: 2,25
          Vas: 21 l
          Sd: 143 cm2
          Qes: 0,61
          Qts: 0,48
          SPL (1-W): 88dB
          Pe: 60W
          Sa enne mainisid et madalate sageduste jaoks on sul eraldi valjukas olemas. Sel juhul ei jää muud üle kui kogu kupatus 36 liitrisesse kinnisesse kasti ja asi vask. Qtc on siis 0,7 ja f3 on 67Hz. Ei jää muud üle kui subile 2. järgu madalpääsu (aktiiv)filter teha.
          Kui tahad paremat tulemust siis pane nende visatonide ette 2. järgu filter lõikesagedusega 67Hz(kokku on siis 4.järku Linkwitz-Riley). Samas subi ette ka siis 4. järku madalpääsu.

          Comment


            #20
            Sa enne mainisid et madalate sageduste jaoks on sul eraldi valjukas olemas.
            Eraldi subwoofer on olemas kyll. Aga siiski v6iks m6nikord ka ilma hakkma saada.
            Sel juhul ei jää muud üle kui kogu kupatus 36 liitrisesse kinnisesse kasti ja asi vask. Qtc on siis 0,7 ja f3 on 67Hz.
            Ikkagi nagu natuke nigel tundub asi :-/
            Nojah, ega nendelt valjukatelt vist eisaagi rohkemat v2lja pigistada.
            Niiet vented variant pole yldse hea m6te? Aga kui paneks h22lestussageduse madalaks - siis tuleb asi sarnane closed boxiga, aga veidike saaks madalamat otsa alandada.
            Oleks v2ga t2nulik kui keegi veel arvamust avaldaks.

            Comment


              #21
              Ikkagi nagu natuke nigel tundub asi
              Täpsustad?
              Niiet vented variant pole yldse hea m6te? Aga kui paneks h22lestussageduse madalaks - siis tuleb asi sarnane closed boxiga, aga veidike saaks madalamat otsa alandada.
              Kinnine või inverteriga, pole eriti vahet. Probleemne koht sul just 50-60Hz juures kus inverter ei 'aita' moonutusi vähendada. Inverteriga kastis saab seda elementi väga madalale häälestada aga mis kasu sul subist siis? Kas sa mainisid et sul on mingisugune HT resiiver millel on oma bassmanagement? Kui on siis vaata edasi.

              Inverteriga variant oleks:
              kummalegi elemendile 24l(kokku 48) ja häälestada 39Hz peale. Tulemuseks 24db langus, f3 40Hz juures.
              3. EBS kast 40l(kokku 80l) 28-30Hz. Selle juures kaotad lineaarsuses 40Hz juures aga võidad 30Hz juures. Samas langeb bass 80-30Hz 3db mis võib toatingimustes eelis olla. Aga kast on mõtetult suuur...

              Ja muide pole nendel elementidel midagi viga. Ei imestaks kui lõpptulemus on parem kui 3000.- poekõllidel.

              Comment


                #22

                Ikkagi nagu natuke nigel tundub asi

                Täpsustad?
                No see madal osa ikka.
                Kas sa mainisid et sul on mingisugune HT resiiver millel on oma bassmanagement?
                Ei ole siukest asja. On SB live 5.1 digital ja hunnik omatehtud võime.
                Inverteriga variant oleks:
                kummalegi elemendile 24l(kokku 48) ja häälestada 39Hz peale. Tulemuseks 24db langus, f3 40Hz juures.
                Sellist ma tahaksingi teha.

                Tegelikult pole mul võibolla asjast õiget ettekujutust, millist häält hakkab asi tegema.
                Niiet esialgu teeks selle kasti valmis - kui heli ei meeldi, siis 1. proovin inverterita ja 2. vähendan kasti suurust (topin midagi sisse... näiteks liiva).
                Ei imestaks kui lõpptulemus on parem kui 3000.- poekõllidel.
                Ega muu variandiga poleks ma rahul ka :P

                Comment


                  #23
                  Olen siis vaikselt nokitsenud. Kastid valmis, v.a. viimistlus. Praegu tegelen filtritega.
                  Siiamaani pole rahuldava tulemuseni jõudnud. Nagu ei taha hästi kõlada... kuskil oleks nagu muhk... aga ei saa aru.
                  Tegelen veel sellega põhjalikumalt... varsti.
                  Kartsin et DT94 võib kahe WS17E vahele nõrgaks jääda - tegelikult on vastupidi, see DT94 teeb väga kõvasti lärmi, filtris on suhteliselt suur takisti. Oleks võinud võibolla DTW72 ka kõrgena kasutada - oleks 200 eeq kokku hoidnud. Praegu pole head võimendit ka - see annab ka kindlasti juurde (filtriehitus).

                  Valjukate jaoks sai sisemõõt 42 liitrit. Toru on 80mm läbimõõduga, umbes 12,5cm pikk. Kast 15mm saepuruplaadist, 2 põõnaga, kasti välismõõdud umbes 135x23x23cm. Sees vatiin.
                  Pilte kahjuks veel pole.

                  Comment


                    #24
                    Olen siis vaikselt nokitsenud. Kastid valmis, v.a. viimistlus. Praegu tegelen filtritega.
                    Siiamaani pole rahuldava tulemuseni jõudnud. Nagu ei taha hästi kõlada... kuskil oleks nagu muhk... aga ei saa aru.
                    Tegelen veel sellega põhjalikumalt... varsti.
                    Kartsin et DT94 võib kahe WS17E vahele nõrgaks jääda - tegelikult on vastupidi, see DT94 teeb väga kõvasti lärmi, fitris on suhteliselt suur takisti. Oleks võinud võibolla DTW72 ka kõrgena kasutada - oleks 200 eeq kokku hoidnud. Praegu pole head võimendit ka - see annab ka kindlasti juurde (filtriehitus).

                    Valjukate jaoks sai sisemõõt 42 liitrit. Toru on 80mm läbimõõduga, 12cm pikk. Kast 15mm saepuruplaadist, 2 põõnaga, kasti välismõõdud umbes 135x23x23cm.
                    Pilte kahjuks veel pole.
                    Huvitav, sinu maht ja inverterid klapivad ühe minu kunagise ehtud kastipaaruga, samuti 2*WS17E...kokkusattumus missugune
                    Aga muhk võib peituda WS17E enda ülemises sagedusotsas - ega sa pole mõelnud teha kõlarid 2.5 ribaliseks?
                    Mis sul jaotussagedus üldse on? Ja mis järku teed?
                    Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
                    indrek@sac.ee, +3725174765

                    Comment


                      #25
                      Huvitav, sinu maht ja inverterid klapivad ühe minu kunagise ehtud kastipaaruga, samuti 2*WS17E...kokkusattumus missugune

                      Aga muhk võib peituda WS17E enda ülemises sagedusotsas - ega sa pole mõelnud teha kõlarid 2.5 ribaliseks?
                      Mis sul jaotussagedus üldse on? Ja mis järku teed?
                      Just seda WS17E ülemise osa muhku pidasin ma nagu filtritegemisel silmas - 2. järku filtriga "muhk sirgeks suruda" (0,8mH, 4uF (ehk lõikesagedus on umbes 3000Hz)). Ja DT94 ees on praegu ainult takisti ja 4uF konde (1. järk siis), ehk siis lõikesagedus umbes 5000Hz).

                      Ei tahaks teha 2.5 ribaliseks (KUI ma õigesti aru ikka sain) - takistus läheb 4 oomi peale, ei tahaks seda .

                      Comment


                        #26
                        Just seda WS17E ülemise osa muhku pidasin ma nagu filtritegemisel silmas - 2. järku filtriga "muhk sirgeks suruda" (0,8mH, 4uF (ehk lõikesagedus on umbes 3000Hz)). Ja DT94 ees on praegu ainult takisti ja 4uF konde (1. järk siis), ehk siis lõikesagedus umbes 5000Hz).

                        Ei tahaks teha 2.5 ribaliseks (KUI ma õigesti aru ikka sain) - takistus läheb 4 oomi peale, ei tahaks seda .
                        Ei lähe 4 oomi peale, valjukad (WS17E) jäävad ikka jadasse, lihtsalt ühele valjukale paned sa ntx 1 järku(lihtsalt pooli) vahele, ntx 200...600 Hz(võid ka teist järku madalpääsfiltri teha, ehkki esimesest peaks piisama). Takistus jääb ikka 8 oomi, sul peaks siis 2*WS17E4 olema?
                        DT94 ees oleva takisti ma asendaks pingejaguriga R1, R2, endale isiklikult meeldib selline variant rohkem(tegelikult on mõlemad variandid laialt kasutatud).
                        Zobelit ei ole plaaninud kasutada?
                        Muuseas, kui muhk ikka liiga mõju avaldab, siis miks mitte proovida notch-filtrit?
                        Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
                        indrek@sac.ee, +3725174765

                        Comment


                          #27
                          Tänan nõuannete eest, Indrek
                          Proovin siis neid variante, kuulan kuidas kõlab. Aga hetkel pole aega.

                          Praegu on jah kaks neljaoomist WS17E jadamisi.

                          Comment


                            #28
                            Minu viimasest postist on palju aega mööda. Võlgen nüüd nõuandjatele seletuse et mis siis lõpus sai.
                            Kõlarid on juba ammu valmis. Nokitsesin nende kallal päris pikalt.
                            Lihvimist-pahteldamist-värvimist sai ikkagi (liiga)vähe tehtud.
                            Filterid arvutasin-testisin päris pikalt. Kuidagi ei tulnud (üli)hea. Proovisin 2,5 ribalist konfi, 1. ja teist järku, üldse filtrita. Lõpuks tundus et kõigeparemini kõlab lihtne 1. järku asjandus. Ehk siis jadamisi ühendatud midwoofrite ees on pool ja kõrge ees on konde.

                            Lõpptulemus (heli):
                            heli on puhas, madaltest (eriti madalat otsa toetab 75W104-8-ga subwoofer) kõigekõrgemateni kõik olemas, kui pingsalt kuulata, siis kohati S susiseb (see susisev S tuleks nagu midwoofrist, arvatvasti liiga primitiivsest filtrist, võibolla toa aukustikast), üldpilt on hea, kuid tundub et midagi nagu oleks veidike valesti... aga misasi, sellest ma aru ei saa - võibolla mulle lihtsalt ei meeldi NENDE midwoofrite hääl.
                            Asjast "et midagi nagu oleks veidike valesti..." saan aru (ainult?) siis kui naishääl laulab - siis oleks justkui kohati valus kuulata... tegelt eitea palju parjasti siis detsibelle ka on :P
                            Helirõhku annavad kõlarid (minujaoks) niipalju, et jääb kenasti tagavaraga üle.
                            Üldiselt - mina olen rahul.


                            PS tahan alustada uue projektiga
                            Teen uue teema kõlarifoorumisse.
                            Loodan et saan siis nendest vigadest üle.



                            Paar (kahjuks päris mõttetut) pilti ka:

                            Filtrite test
                            Viimistluseta kast
                            Peaaegu valmis - tegelikult sai peale seda korra veel lihvitud-värvitud
                            Viimistluseta, valjukad

                            Comment


                              #29
                              Mis sa jaotussageduseks lõpuks võtsid?

                              Susisev hääl on ilmselt midbassi viga, nimelt tekib jube peak 4 kHz peale - ja kui woofreid veel kaks on, siis on seda eriti tunda. Lisaks ka kõrgsagedus just kõige parem valik pole, iseloomulik DT94le ongi terav hääl.

                              Muidu aga julge pealehakkamine on pool võitu!
                              Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
                              indrek@sac.ee, +3725174765

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by intz@Oct 20 2004, 14:33
                                Mis sa jaotussageduseks lõpuks võtsid?
                                Madal (pooli järgi) ära lõigatud umbes 3000 Hz juurest.
                                Kõrge algab umbes 5000 juurest.

                                Comment

                                Working...
                                X