Teade

Collapse
No announcement yet.

Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

    Ehitan tuba ümber mõnusaks kodukinoks. Projektor on juba ostetud ning juba ka kinnitatud lae alla ning nüüd jõudis järg 5.1 kodukino audiosüsteemi muretsemise ja paigaldamiseni. Probleem on aga ekraani poolesete kõlarite paigaldusega. Kas tasub panna kõlareid lae alla (laed on 3,5 meetrit kõrged)? Ning kui panna, siis kui palju mõjutab see heli kvaliteeti, kuna soovitatakse ju kõlarid paigaldada eelkõige kuulaja kõrvadega samale kõrgusele. Sama küsimus ka tagumiste kõlarite kohta, sest kui esimesed kõlarid on vaatajast päris kaugel (minu ruumi puhul umbes 5 meetrit), siis õnnestub neist ehk hea heli välja pigistada, kui kõlarid õige nurga alla sättida, siis tagumised kõlarid peaksid asetsema kohe kuulaja taga ning põhimõtteliselt tuleks nad suunata suhteliselt otse lae alt maapinna suunas (vertikaalselt). Sellest tulenevalt ka küsimus, kas tasub tagumisi üldse lae alla panna, kuna võib ära rikkuda kogu heli ning 5.1 surround süsteemist saab kokku üks suur käkk, mis üldse mingit emotsiooni ei tekita filmi vaatamisel.

    Tänud juba ette!

    #2
    Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

    Sellise küsimuse puhul on alati lithsam, kui küsija ruumi koos stateegiliste punktidega üles joonistab. Hetkel peab täiesti pimesi pakkuma, et kui diivan läheb vastu seina ning tagapool ruumi pole, siis on mõtekas tagakõlarid külgedele asetada.
    Kui esikõlarid tulevad riiulikastidena, siis pole lae alla kinnitamine eriline probleem. Küll aga võiks helitelje keerata kuulajate suunas.
    Minu DIY blogi
    <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

    Comment


      #3
      Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

      Kodukino puhul peaks esikõlarid ikka võimalikult ekraani keskjoone kõrgusel olema, lae alla viimisega läheb helipilt üsna metsa.
      Tagakõlarite puhul pole kõrgus nii olulise tähtsusega, piisab kuulaja poole suunamisest.

      Comment


        #4
        Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

        Click image for larger version

Name:	toaplaan2.jpg
Views:	1
Size:	94,6 KB
ID:	865443

        Seletan siis lahti, mis pildil on. Hall on siis tuba, mida ümber teen. Koridori ja toa ning toa ja köögi vahel ust ei ole. Ekraan on tehtud punaseks,diivan ilmselgelt roheliseks ja punased X nurkades on kõlarite asukohad. Diivan on asetatud seina vastu ning oluliselt ette poole liigutada ei saa, kuna koridorist oleks muidu kehvem tuppa tulla (vahe läheks kitsaks). Lillad jooned on sama pikad, kui on eesmiste kõlarite vahe. Nende ristumiskoht peaks olema kuulamispunkt vms, ehk kui ma ei eksi, siis parima heli peaks saama just sealt? (eesmisi kõlareid üksteisest kaugemale liigutada ei saa, kuna vasakul tuleb seina nurk ette, paremal pool aga aken (ning akna all on kohe ka laud, mistõttu tuleb kõlar kinnitada kas keset seina või siis lakke. Mis juhtub siis, kui kõlarite nurka 30 kraadi asemel veidi väiksemaks muuta, nii et kuulamispunkti veidi diivanile lähemale liiguks (nii nagu pildil roosa joonega tähistatud)?

        Kuna ma ise ilmselt kõlareid meisterdama ei hakka, siis plaanin osta mingi valmislahenduse (5.1 kõlarid + võim). Oskate mõnda mõistlikku soovitada, mis väga palju ei maksa. (väga palju on küll suhteline mõiste, kuid hinna kvaliteedi suhe on ilmselt suurem määraja, kui hind ise, sest hea asja eest võib alati natuke rohkem maksta, kui planeeritud, kuid kehtib Eesti kuldreegel - mida odavam, seda parem rahakotile)
        viimati muutis kasutaja saigo; 19 m 2010, 09:22.

        Comment


          #5
          Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

          5.1 süteemi puhul näeb tegelikult standart ette "surraund" kõlarite paigutuse 20-30 kraadi kuulaja teljest tahapoole ning umbes pool metrit kõrvast kõrgemale, ehk siis selle pärast ei tasu muretseda et neid seljataha ei õnnestu paigutada.
          Nende esikõlarite kohta, eks saad ju neid ka hiljem natuke "timmida" vastavalt eelistusele aga ise keeraks nad pigem küll rohkem laiali, tsentri joonistab ju kino puhul niikuinii keskkõlar.
          Sellise paigutuse puhul tuleb ainult võimendi puhul jälgida aegviidete olemasolu ja selle ulatust.

          Comment


            #6
            Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

            Esmalt postitatud Sgrafito poolt Vaata postitust
            5.1 süteemi puhul näeb tegelikult standart ette "surraund" kõlarite paigutuse 20-30 kraadi kuulaja teljest tahapoole ning umbes pool metrit kõrvast kõrgemale, ehk siis selle pärast ei tasu muretseda et neid seljataha ei õnnestu paigutada.
            Nende esikõlarite kohta, eks saad ju neid ka hiljem natuke "timmida" vastavalt eelistusele aga ise keeraks nad pigem küll rohkem laiali, tsentri joonistab ju kino puhul niikuinii keskkõlar.
            Sellise paigutuse puhul tuleb ainult võimendi puhul jälgida aegviidete olemasolu ja selle ulatust.
            Millisele standardile sa viitad? Neid on laiatarbekasutuses juba kaks Dolby ja THX, kuigi nad on sarnased.
            Teiseks kui ruum/kuulamiskoht ei ole standardile vastav, siis pole standardist palju abi.
            Kolmandaks sõltub palju ka valitud kõlaritest. Otse kiirgavad tagakõlarid (nt sellised) tahavad saada ruumi kuulaja vahel, sest muidu võivad nad kostuda liiga teravad. Lisaks vähese ruumi ja madala paigutuse korral kipuvad äärmised kuulajad heli teekonnale ette jääma. Dipoolkõlarid (nt sellised) taga on võimalik paigaldada nii kõrvale kui ka taha - lõpliku paigutuse määrab jällegi ära ruum ja heli jaotumine selles. Mitte otse kiirgavad kõlarid (nt sellised) saab samuti paigutada vastavalt vajadusele, aga kahjuks neid jääb reeglina piirama kõrgus.
            Neljandaks: igal tänapäevasel kodukinovõimendil on kõlarite aegviidete või kauguste seadmise võimalus olemas. Paremad omavad isegi paigaldusmikrofone. Seega kui päris HTiB ei osta, siis viidetele pole mõtet hetkel keskenduda.
            viimati muutis kasutaja YRO; 19 m 2010, 13:35. Põhjus: lingid juurde
            Minu DIY blogi
            <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

            Comment


              #7
              Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

              Ei leidnud oma arvuti seapesast üles seda dokustaati millele viitasin aga http://www.dolby.com/uploadedFiles/z...sic_Mixing.pdf aitab ka hädast välja (speaker placement algab lehelt 19), ehk siis minu ajusoppi kinni jäänud asjad pärinevad broadcasti poole pealt.
              See et igal kinovõimul on igatsugu asjad tänapäeval olemas on loomulikult tõsi, vihjasin lihtsalt sellel, et mõnel neist (vähemalt vanasti oli selline mure, st mul kodus on) on kõlari minimaalne kaugus mõningate juhtude jaoks liiga suur.

              Comment


                #8
                Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

                Järgmine küsimus siis kohe selline, et kas tasub siis üldse poelettidel müüdavate komplektide poole vaadata? Kas ma sain muidu õigesti aru, et tagumiste kõlarite puhul võiksin eelistada nii otse kiirgavad, kui ka dipoolkõlarid ning neid võin vedada soovi korral lakke?

                Muidu ise planeerisin kõlarite paigutust Dolby standardi järgi.

                Comment


                  #9
                  Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

                  Esmalt postitatud saigo poolt Vaata postitust
                  Järgmine küsimus siis kohe selline, et kas tasub siis üldse poelettidel müüdavate komplektide poole vaadata?
                  Nii ja naa. Isetehes tuleb soodsam siis, kui oma aega ei hinda ning materjal koos töötlusega tuleb soodsalt kätte. Sel juhul on muidugi vaja suhteliselt laialdasi teadmisi, sest kodukinokomplekti häälestus ning kokkumäng nõuavad omajagu tarkust. HTiB-i ilmselt pole mõtet osta, odavaid kodukinokomplekte a la Philips, Kenwood jms samuti mitte. Sealt edasi võib juba mõtlema hakata ja lugeda rahakotis olevat raha. Wharfedale, Klipsh, Energy, Heco, Monitor Audio, Infinity, Dali, Mirage, Teufel, Polk jne võiks olla nimed, mida uurida.
                  Minu soovitus on võtta tagakõlariteks dipoolid, sest teoreetiliselt peaksid saama ühtlasema helipildi taha. Samas tekib sul tagakõlaritega selline halb seis, et üks pool hakkab küljeseinast peegelduma, aga teine on avatud koridorile. See olukord võib seadistamise keerukaks teha.
                  Minu DIY blogi
                  <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                  Comment


                    #10
                    Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

                    Miks mitte vaadata ala Philipsi või Kenwoodi poole? Ja alates millisest summast on mõtet üldse vaatama hakata. Kuna ma ise eriline helipede pole, siis ma midagi väga vinget taga ei otsigi, seda enam, et elan siiski kortermajas (küll mitte lasnamäe paneelikas) ning seestõttu täit võimsust kõlaritest väga võtma ei hakkakski, pigem otsin mingit mõnusat komplekti, mis filmielamusele annaks juurde.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

                      Philips ja Kenwood on saumikseritootjad ja saad vastava saumikserisaundi ka oma kodukinole. Mina ei oska kahjuks sellel teemal kaasa rääkida, milline saumikseritootja parem on.
                      Summa on suhteline - me kahjuks pole veel teada saanud palju sa kulutada kavatsed ligikaudu.
                      Minu DIY blogi
                      <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                      Comment


                        #12
                        Vs: Kodukino kõlarite paigutamine ruumis

                        Praegu jääb tunne, et alla 15k ei ole vist midagi asjalikku üldse saada? Ise arvestasin alguses, et pool sellest summast katab vajaliku ära (umbes 7-8k). Tänud asjaliku info eest.

                        Comment

                        Working...
                        X