Teade

Collapse
No announcement yet.

Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

    Teleülekande heli vabariigi aastapäevale pühendatud kontserdist Estonia teatrisaalis ei olnud läbipaistev, vaid pigem niisugune, mida helirežissöörid ja -insenerid nimetavad «vorstiks», kirjutab psühhoakustik, Tallinna Ülikooli õppejõud Avo-Rein Tereping.
    "Me võime kuulata kõike, mida mõõdame, kuid me ei saa mõõta kõike, mida kuuleme."

    #2
    Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

    nojah, estonia teatris (vist?) on see ja see nii et kehv ei saa heli seal saalis kuidagi olla.
    arvatavasti läks kehvaks ülekandejaamas.

    ise muidugi kommenteerida ei oska sest tv on Ivan Julma aegne. Aga seda võin küll öelda et enne digipööret oli etv muusikasaadete heli parem.
    Siis oli tv mingi selline nüüd on Samsung CK-5373TR ilmselt jääb see päris pajudeks aastateks käiku.

    Comment


      #3
      Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

      Ka mina jäin mõtlema, et miks ETV ikkagi nii hullult sahiseb, kas tõesti pole siis tänapäeva helimeestel enam kõrvu, et seda ka ise kuulda, või ongi vaid see piiratud arv isikuid kes suudavad kuulda mitte helilisi mürasid?

      Comment


        #4
        Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

        Võib olla sellepärast, et arvustuse kirjutaja istus teleka TAGA !!! ��
        Mina istusin teleka EES.
        Aga ka teleka ees oli natu niru jah see heli, kurb, et juba teine teema ETV helikvalteedist.

        Comment


          #5
          Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

          Alati saab ju paremini aga polnud nagu ka kõige hullem, keskmiselt selline on see ETV heli juba pikka aega. Sisaskile oli muidugi kuidagi ebasobiv mikker pihku antud, vöi tema heli ebaõnnestunult töödeldud.

          Comment


            #6
            Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

            Kas ei ole ETV teinud enda kanali mahus korrektuure, et kui pilt läheb natuke paremaks siis keerame heli kehvemaks, et siiski raamidesse ära mahtuda? Ma ei ole teab mis jumal, kuid kõigile ju antakse ette mingid piirid ja nende ületamisel kas tuleb mingit lisatasu maksta või tehakse mingi muu liigutus, kuna vastasel juhul saaks ju ETV striimida ka reaalset 1920x 1080 60 kaadrit/sekundis ning 24bit ja heli vähemalt 24bit 192Khz.

            Comment


              #7
              Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

              Nagu artiklis vihjatud miks sahiseb - sahiseb tänu kompressorile, tekib vaikus hakatakse taustamüra üles võimendama/tõstma ja siis esimene vähegi valjem heli kõlab jälle hirmsa pauguna.

              Comment


                #8
                Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

                Samasugust asja panin tähele ka ühe teise kontserdi puhul. Alguses päris tugev müra, siis normaliseerus, lugude vahel ja lõpus samuti üha tugevnev müra.
                See oli küll suureks üllatuseks. Eriti häiriv veel seepärast, et olin konkreetset artisti ka ise live-s filminud-salvestanud ja teadsin kuidas peab reaalselt kõlama.

                Arvasin, et seesugused ülihäirivad autolevel ja compressor -naljad on rohkem 80ndate aastate piraat-VHS teema, kui vene hääl tõlkis filmile inglisekeelset teksti.
                Kes tolle aja filme vaatas kindlasti teab millest räägin..

                Ei ole küll spets selliste helisalvestuste asjas, aga kontserdi proovi kestel tuleks maksimaalne level siiski kindlaks teha ja ülejäänu piirab limiter ja mitte kasutada autolevel't - see on ülimalt amatöörlik.

                Comment


                  #9
                  Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

                  üks asi. kompressor ei tee selliseid asju mida te siin kirjeldate. seda võiks teha maksimeerija ja sedagi juhul kui lävi on põrandasse tõmmatud.

                  teil on vist endil ressides mingid toredad efektid töös?

                  Ma proovisin ka, kas mul õnnestub vaiksest ooperiaariast "vorsti" teha. Ülevõlli normaliseerides saab, maksimeeriaga saab, boost11 ja maksimeerija koos vorstivad eriti hästi. Ainult kompressoriga polnud vorstimine võimalik. Sain ainult väga vaikseks keerata.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

                    Härra olavsu1 ma tean väga hästi, mis on kompressor ja mida see teeb, ma olen heli salvestamise, muusikategemise ja vanade salvestiste digiteerimisega tegelenud. Kompressor teeb seda niinimetatud sahinat väga hea meelega, sarnane efekt tekib raadios, kui ei viitsita heeblit maha tõmmata jutu ajaks - kasutatakse aeglast kompressorit. Kompressor aehndab dünaamika ala. Mis juhtus saalis? Kui muusika ja rääkimine vaikis hakkas kompressor üleüldist taustamüra ülespoole tooma, kompressor ei ole ju tegelikult midagi muud, kui automaatregulatsiooniga võimendi. Kui nad oleks eelnevalt ette pannud noise-gate, siis oleks teatud nivoost allapoole sahin ja kõik mittevajalik välja lõigatud.

                    Limitter on sisuliselt kompressor, mis tambib ainult nivoo ülemist otsa.

                    Überkalli helitehnika olemasolu ei garanteeri selliste amatöörlike ja laiskust propageerivate universaallahenduste mittekasutamist.

                    On iseenesest mõistetav, et enne kogu värgi algust oleks tulnud kindlaks teha maksimaalnivoo ja sellest ülespoole minevaid juhuslikke impulsse käsitleda limiteriga. Helimees võiks sealjuures muidugi ikkagi silma ja kõrva peal hoida, et vajalikud korrektsioonid teha. Üleüldine probleem, miks neid lahendusi kasutatakse on taasesitavate seadmete kehv kvaliteet. Eks katsuge kompreseerimata heli kuulata nutitelefonist või läpakast Esiteks on heli jube vaikne ja paljud asjad lähevad kaotsi, vorstikskeeramine päästab neid seadmeid pisut, telekas kuulub üldjuhul samasse kategooriasse.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

                      huvitav miks minu kompressorid sedasi ei tee?

                      kompressor ei ole ju tegelikult midagi muud, kui automaatregulatsiooniga võimendi.
                      Ei ole nii mitte. Kompressorid vähendavad proportsionaalselt ettemääratud maksimumtaset (lävi) ületava helisignaali tugevust.
                      helisignaal, mis läve ei ületa jäetakse puutumatta.
                      Mitte midagi ei võimendata. kui just ise Output Gain'i ei kruti.

                      Ilmselt ajad ekspandriga segi. Need võimendavad üle või alla läve olevaid asju.


                      Eks katsuge kompreseerimata heli kuulata nutitelefonist või läpakast Esiteks on heli jube vaikne ja paljud asjad lähevad kaotsi
                      Ma olen sellisel puhul kasutanud normaliseerimist kuni -4 dB. (vähem oleks isegi parem, igaüks omab volüüminuppu) Rohkem ei tohikski normaliseerida kuna see tekitab klippimist.
                      viimati muutis kasutaja Scott; 28 m 2017, 00:06. Põhjus: puutumaTa

                      Comment


                        #12
                        Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

                        Kõige lihtsam on aru saad kui anda sisse-välja sõltuvuse graafik, tuhti kombineeritakse kompressoreid ka teiste heli kohendavate astmetega. Digitaalsetes variantides võib igasugu imelikke sõltuvusi joonistada, ka pööratud S tähe kujulisi ja siis tekkib see, mida Vinyylimees kirjeldas

                        Comment


                          #13
                          Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

                          Võhik paneb nüüd siia mõned pildid, helivõnked ja kirjutab natukese juttu ka.

                          Ei tea, minu kompressor võimenda kompreseerimise käigus midagi, vaid nõrgestab.



                          Aga kui ma selle kompressori muudan ekspandriks, ratio 0,99:1 (alla 0,50 ei saagi), siis hakkab võimendama üle läve olevaid asju.



                          See tegevus ei ole enam kompresseerimine. See on kompresseerimise vastand. Pildil olevate näitajatega tegid aeglased viiulid väga imelikku häält.
                          Kole oli, alustab normaalse tõusuga ja siis on hüpekas. Müra ta ikka ei võimendanud.

                          Aga seda, mis Vinyylimees kirjeldas, teeb üks teine asi. Millel on nimeks maksimeerija. see oleks nagu tugev ekspander ja kompressor (vist ikka limitter) järjestikku.



                          Algmaterjal sai normaliseeritud -30dB ja pildil olevate näitajatega kannatab kuulata küll.
                          Kui maksimeerijasse saata mikserist kaks erinevate mürapiiridega signaali. Esimesel on müra nõrgem, järgneval on see tugevam. Siis võimendatakse järgneva signaali müra ka.
                          See tõepoolest hakkab vorstima, eriti kui threshold tõmmata nii alla kui annab (-30, sisseandavale signaalile pannakse -30dB juurde) ja out ceiling panna -3 (noh päris punasesse ei tohi lasta). Ülitugev võimendamine ja kompresseerimine üheaegselt:


                          -30 dB signaalist sai vorst mis vorst, koera oma. Saadav kraam pole enam kuulatav.

                          Ma panen sellele viimasele kuuldavad näited ka:

                          Sisse läks:

                          Välja tuli:
                          Kuna siin jäi vabastus vaikimisi kohta, siis tulemus on kohe eriti kole. Näppmine rangelt omal vastustusel! Mina ei vastuta kui te oma kõrvad ja/või tehnika ära lõhute.
                          See on koeravorst mida koer ei taha. Õudne kompresseerimise ragin on sees.

                          Teine junn:
                          Näitajad on siin Threshold -19; Out Ceiling -3,1; Release 0,01.
                          Võhikuna vist isegi võib kuulata. Mõni, kes seda lugu noodist teab, võib ikka leida, et see tulemus on pähh.

                          Veel lahedam on Thresholdi automaadiga muuta. :P //Las laps mängib. Peaasi, et ei pane alksi/narksi....

                          Tänud kui ära kannatasite
                          viimati muutis kasutaja olavsu1; 28 m 2017, 12:12.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

                            Väike pilt, mis on kompresseor ja mis on ekspander: Click image for larger version

Name:	Compander 201181915410706.jpg
Views:	1
Size:	25,1 KB
ID:	869924 ehk antud juhul, kui kompressori sisendisse saabub -80db tugevusega signaal, siis kompressor võimendab selle -50db tugevusega signaaliks kompressori väljundisse. Ekspander teeb vastupidi.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Miks aastapäevakontserdi teleülekande helist sai «vorst»?

                              Esmalt postitatud olavsu1 poolt Vaata postitust
                              Aga kui ma selle kompressori muudan ekspandriks, ratio 0,99:1 (alla 0,50 ei saagi), siis hakkab võimendama üle läve olevaid asju.



                              See tegevus ei ole enam kompresseerimine. See on kompresseerimise vastand. Pildil olevate näitajatega tegid aeglased viiulid väga imelikku häält.
                              Kole oli, alustab normaalse tõusuga ja siis on hüpekas. Müra ta ikka ei võimendanud.

                              Aga seda, mis Vinyylimees kirjeldas, teeb üks teine asi. Millel on nimeks maksimeerija. see oleks nagu tugev ekspander ja kompressor (vist ikka limitter) järjestikku.

                              Kui konstrueerida selline kõver, et näiteks üle -40dB on konpressor ja alla -60dB on ekspander, mis selle asja nimi siis on? See peaks tegema seda mida eespool pakuti

                              Comment

                              Working...
                              X