Teade
Collapse
No announcement yet.
Haruldusi 1960-ndatest
Collapse
X
-
Vs: Haruldusi 1960-ndatest
Kuna jutt on ühe raadioinseneri tegemistest ja makkidest, siis see on ka iseehitadud teine makk mis oli kasutusel ja mis kandis nime "Jokker". Põhimõte oli selles et oli kaks lindikogu ja põhifonoteek tehti suure makiga ja neid linte igapäevaselt ei kasutatud. Nüüd, kui oli põhifonoteek olemas siis selle, väiksema makiga tehti lint igapäevaseks kuulamiseks ja kasutamiseks, see lahendus säästis põhifonoteegi linti ja see tagas pikema säilimise ja kvaliteetse salvestuse olemasolu arhiivis
"Jokker" on ehitatud samuti väga kõrgel profesionaalsel tasemel. Lindiveo mehhanismis on kasutatud tehase kolmemootorilise maki mootoreid toonvõll on omaehitatud ja võimenditeks on kasutatud stuudio profimaki MEZ võimendeid, kuid mitte originaalis. Mõlemad võimendid on ümberehitatud ja esimestes astmetes on kasutatud selleks otstarbeks spetsiaalset madala müratasemega pentoodi 6Z32P. Mõlemad võimendid nii salvestusvõimendi kustutus ja eelmagneetimis generaator ja ja taastus võimedndi on oma müra ja muude näitajate suhtes paremal tasemel kui MEZ oma originaalvariandis. Nagu pildilt näha võib on kastusel tava südamikuga lint ja mahuga 500m. Makk on kolme peaga kaherealine mono ja saab valida kiirust 19,05 või 9,35. Loomulikult on ka olemas vastavad korrektsioonid, mis muutuvad kiiruse valikul. Asi on kaua seisnud ja pole kasutatud aastaid, kuid sai proovitud veomehanismi toimis hoobilt, käib ikka kuradima mõnusalt küll. Helini veel ei jõudnud aga küllap jõuab. Asja projekteerimisel ehitamisel ja käimaajamisel on väga palju tööd tehtud, vaeva nähtud ja nagu piltidelt näha on tulemus selline! Mõttetarkus ja sihikindlus on olnud edu pant ja need riistad on palju rõõmu ja mõnusai hetki pakkunud nii tegijale endale kui ka perekonnale ja neile, kes seda kuulnud on. Ma pole nii andeks et oskaks helipilti kirjeldada ja ei üritagi sellel teemal sõna võtta, aga kes on kuulnud stuudio salvestusi siis need teavad milleks sellised riistad võimelised olid ja mida nad tegid. Heli nagu heli ikka, midagi polnud liigset ja midagi ei jäänud puudu ja kuulad seda sealt tulevat, nagu istuks hea akustikaga kontsert saalis, kus mängivad tipptasemel muusikud. Omaette teema on veel lõppvõimendid, neid oli kaks, eraldi madalad ja kesksagedused ja kesksagedused ja kõrged. Tolle aja kohta tipptasemel valjukate valik ja madalate võimu lahendus lapidel 2x 6S4S PP( otseköetav triood) kenotronidel alaldi ja lampstabilisaatoriga anood toited. Orienteeruvad võimsused olid 8 ja10 W kõrge helirõhuga valjukad. Kahjuks mingi õnnetuse tõttu pole seda kõlarikasti enam alles. Kasutusel oli 2 tk 6GD1 RRR raadio Riga 10 valjukat, 2tk Estonia originaal 6GD1,Kõrgete valjukad olid mingid väga omapärased vene valjukad 3W valjukas ja seda teemat pole lõpuni jõudnud uurida Siin foorumis pole sellel teemal mõtet pikemalt peatuda, siin on rohkem selline tümaka ja supparite rida ja selliste võimsuste üle lihtsalt irvitatakse tänapäeval, aga tühja sellest. Nii palju siis ühe Eesti Mehe ja Raadioinseneri toimetamisest aastatel 1960 ja ülespoole ja ajas kus stereost polnud veel juttugi aga ehitajaid ja muusikafänne oli. Mees kes oli oma elukutse austaja ja oma hobbi suur fänn!
Minu lugupidamine!viimati muutis kasutaja humax; 26 m 2013, 11:41.
Comment
-
Vs: Haruldusi 1960-ndatest
Omadest elukogemustest võimsuste kohapealt ütleks, et tänapäeval peaks need võimsused enda teada jätma, sest nii kui nii pakutakse rohkem, milleks vaja noore inimese ootusi rikkuda . Vähemalt enda Estoniate võimsusi mitte kellelegi ei ütle, kui ütlengi siis, arvatakse mida iganesVahetada 350W lampvõimendi jääksoojust Kaja Kallase elektrimolekulide vastu.
Comment
-
Vs: Haruldusi 1960-ndatest
Vaata siis mida kõike viljastav nõukogude võim oma kodanikke tegema pani! Defitsiit asendati kvantiteedi asemel korraliku käsitööndusliku kvaliteediga. Seevastu tänapäeval toodetavate paremate seadmete hinnasildil on lisaväärtuse osakaal tihtipeale paigast ära, ja see on motivaator, mis paneb parimaid asju endiselt käsitöönduslikus korras ükshaaval tegema. Kuskil jookseb hinnapiir, millest ülespoole muutub mõttekaks asi ise valmis teha.
Hirmud lampvõimenduse teemadel ei ole õnneks küll põhjendatud, leidub ka siinse foorumi lugejate seas asjatundlikke inimesi.
Comment
-
Vs: Haruldusi 1960-ndatest
müts maha mehe ees kes 60nd ehitas endale sellise masina! Võib olla sjel ajal polnudki muud võimalust kuulata salvestusi nii lähedal kui 'Master Tape' ja kindlasti oli väga vähestel üldse ligipääs esmasele Eesti Raadio stuudisalvestusele? Üksikud inimesed.
Esmalt postitatud humax poolt Vaata postitustSiin foorumis pole sellel teemal mõtet pikemalt peatuda, siin on rohkem selline tümaka ja supparite rida ja selliste võimsuste üle lihtsalt irvitatakse tänapäeval, aga tühja sellest.
Minu lugupidamine!
Kui Sa oled otsustanud kogu foorumit alandada (Suppakad jne) , palun ole spetsiifiline, osuta postile mis Sind häirib, ära aja segast udu, Humax. Kus on siin keegi 2W trioode maha teinud
Comment
-
Vs: Haruldusi 1960-ndatest
Kuna ma ise ka juba kuuekümnendatel teismelisena pääsesin Tartu releikasse ja sain sealselt MEZ-ilt salvestada endale Soome FM muusikat, siis tean, et jah, nii just tehtigi. Mõned tunnid, mil releika saadetest vaba oli, siis Helsinki - Tallinn - Aegviidu - Tartu liinil seda tehtigi. Seitsekümnendatel TV-s töötades sain selles veelkord veenduda. Releikade töötajad olid justkui oma vennaskond (mina küll sinna ei kuulunud), aga süsteemivälistesse suhtuti ka hästi.
Vabandust, kommentaar ei läinud õigesse teemasse.viimati muutis kasutaja bnman; 05 m 2013, 15:31.
Comment
Comment