Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
Huvitav, miks nii vähesed RIAA korrektorid on diferentsiaalse sisendiga? See J33 on üldse kuidagi tagurpidine, sisend tavaline, väljund diferentsiaalne.
Helipea annab ju iseenesest väga lihtsalt ühendada diferentsiaalsena ja nii väikese nivoode signaalide korral on sellel ühendusel tugev eelis. Kas on küsimus selles, et enamustel vinüüli kratsijatel ei ole väljundit diferentsiaalsena olemas?
Teooria ütleb, et üldjuhul on diffastme mürad 3dB suuremad. MC puhul kasutatakse sisendis päris tihti mitut paralleelset transistori, et mürasid veelgi vähendada. Kõik sõltub sellest, mis on prioriteediks - kas väike müra või üliväike moonutus.
Teine argument on skeemi lihtsus, pole vaja voolugeneraatorit jne.
Kas valida bipolaar- või väljatransistor, sõltub helipea takistusest. Sama kehtib see ka OP puhul - olgu või super OP, tuleb ikkagi arvestada helipeaga. Ka super OP on optimeeritud teatud takistusele e. on pingemüra ja voolumüra.
Kui mõnel OP on väga väikesed mürad 100Ω takistusel, siis see ei tähenda, et selle müra on väike ka 47kΩ takistusel. 47kΩ korral tuleb valida mõni teine OP.
Mürad on olulised esimesel skeemis kasutatud võimenduselemendil, hilisemad ei pea mürade suhtes enam nii head olema, sest signaal on juba võimendatud. Hind on ka oluline, et konkurentsis püsida.
Kõik on õige ja loogiline aga mul on arvamus, et kui helipea võimendisse diferentsiaalselt ühendada, siis tänu sellele on kaablist ja helipeast endast tulevad mürad rohkem kui 3 dB väiksemad võrreldes tavalise ühendusviisiga. Muidugi sõltub kõik ümbritsevatest elektriväljades aga nii keskmises tavalises elamises vast.
TEP-302 kohta infot otsides sattusin kogemata ühe raamatu peale, mis on kogemata avalikult netis üleva ja seal on seda RIAA korrektorite müra vägagi põhjalikult käsitletud ja mõõdetud, ning mõõdetud on ka vinüülplaadi omamüra: https://pearl-hifi.com/06_Lit_Archive/14_Books_Tech_Papers/Vogel_Burkhard/The Sound of Silence.pdf
Hinna koha pealt võiks muidugi vaielda, kas 2000 EUR maksva seadme puhul on oluline kas opakas maksab 1 või 5 eurot?
Kui rääkida veel diffastmest, siis kui suur on selle lineaarse võimenduse osa?Osadel OP on diffsisendite vahel 2 transistorist tekitatud dioodpiiraja, mis alustab piiramist 300mV (vt. näiteks NE5532 sisemist skeemi).Mind on ajanud naerma audiofiilide kartus lülituse suhtes, mis lühistab teatud ajal helipea ja kuulamise ajal on need transistorid suletud. Kindlasti soovitatakse need asendada releedega. Seal kasutatakse ikka normaalsel lahendusel kõrgema Uke Si transistore, mille Ck ja Ce on paar pikofaradit ja leke 5mV juures praktiliselt olematu. Aseskeemina on tegemist 2 vastupingestatud dioodiga. Testriga mõõtes ei näita 20M piirkond midagi. Ge või valesti valitud transistori puhul oleks olukord muidugi teine. Samas ei kuule audiofiilid eespool mainitud päripidiste sisenddioodide mõju
Nüüd natuke ka moonutustest. Korrektori puhul on sama olukord, kus ka kirvest saab heade oskuste juures keeta maitsvat suppi ja vastupidi võib saada headest komponentidest kõrbenud pudru.Küsimus on korrektori skeemitehnikas. Kas teha see1, 2, 3 või enama OP. Teha see passiivkorrektorina või aktiivkorrektorina.Ühe OP lahenduse peale ei tasu isegi mõelda. Isegi super OP kasutamisel on selle moonutused kõrgemas otsas kümnendikes. Põhjus on suures võimenduses ja korraga mitmes erinevas ajakonstandiga korrektsioonis - ei saa kasutada sügavamat moonutusi vähendavat tagasisidet suure võimenduse tõttu. Kui kasutada mitut OP, siis tuleb jälle jälgida näiteks passiivse korrektsioonahela korral väljundtakistusi ja sisendtakistusi ja nende sobivust korrektsioonahelatele valitud ajakonstantide R ja C väärtustega (suurem C ja väiksem R või vastupidi).Enamus ilmselt teab, et sama võimsusvõimendi moonutused on väiksemad 8 oomisel koormusel võrreldes 4 oomisega. Nii ka siin, kas moonutusvaba voolu on OP väljundis piisavalt ja mitu korda peab olema järgneva OP baasil võimendi sisendtakistus suurem, kas 4X, 10X või 20X? Väga olulised on ka mitme OP-ga tehtud erinevate osade pingevõimendused moonutuste ja mürade suhtes.
Hinna seisukohalt niipalju, et päris tihti ei lähe selles osas inseneride ja tellimuse esitanud ärimeeste arvamused kokku. Ja kui teha arvutusi, mõõtmisi, siis ei olegi teatud juhul erinevused nii kolossaalsed kui andmelehelt paistab.Andmelehel näidatakse ikka parimaid parameetreid ja tagasihoidlikest vaikitakse. Ja meile kipuvad millegipärast sattuma komponendid, kus parameetrid on tegelikult andmelehe lahtrist max või kuni. Eks see ole nii ka muude kaupadega - ostetakse ja tuuaksegi kõige odavamaid. Inglastel on vanasõna - et ei ole nii rikas, et nii odavaid asju ost
- pure bred Class A amplifier which employs selected, very special low noise
- operational amplifiers throughout circuitry optimized by ear after several extended listening sessions
- TEP 302 also features a 15 Hz subsonic filter in order to protect the woofers from dangerous excursions when a warped record is played
Et siis mikroskeemid on A-klassi režiimis ja kuldkõrv-eksperdi poolt väljavalitud?
Ilmselt peetakse silmas seda, et OP ebalineaarsete moonutuste vähendamiseks kasutatakse lahendust, kus selle lõpuaste viiakse puhtasse A-režiimi lülitades väljundisse kõrglineaarse emitterjärgija.
Ja OP ette saab panna väikese müraga transistori. Näiteks maki puhul, kus helipea signaal on veelgi nõrgem võrreldes plaadimängijaga, tuligi kasutada mõlemat varianti. Siis saab hakkama ka odavama OP-ga.
LT1028 mikroskeem ise ongi A-klassis töötav, see kivi aga osaleb ainult MC helipea kasutamisel. Kui on MM pea, siis on selle taga NE kivi ja NE puhver. Sama puhver on muidugi ka LT kivi teenindamas, siit see mure algabki (hinna/kvaliteedi suhte pärast).
Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
Konfutsius
Pole jah selle konkreetse korrektori skeemi näinud. LT1028 MC võimendina on hea valik, MM ta ei sobi. Kui mujal on ainult NE5532 (kivi + teine puhvriks), siis on küll nii skeemiliselt kui komponentide valikult väga lihtsalt läbi aetud ja hind ei vasta kvaliteedile.
Esimene asi mis kohe meeles mõlgub on: mis hinnaga müüd seda?
Piltidelt vaadates on skeemi elektrolüüte kohe peoga külvatud, kas tõesti ilma ei saanud?
Esimene asi mis kohe meeles mõlgub on: mis hinnaga müüd seda?
Piltidelt vaadates on skeemi elektrolüüte kohe peoga külvatud, kas tõesti ilma ei saanud?
Piltidel on kaks trafot, see tähendab et signaal kusagil läbi kondekate ei jookse.
Väga hea asi on, minu arvates selline lahendus on parim!
Ilmselt provotseerib audiofiilia aja jooksul retrofiilse modernofoobia arengut.
Comment