Teade

Collapse
No announcement yet.

Autos heli paika ajamine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Autos heli paika ajamine

    Tervitused.

    Tekkis probleem autos heli paika ajamisega. Üks päev paned kõrva järgi heaks, järgmine juba kuulad, et küll on siin probleem ja seal probleem. Kõrged kriiskavad või bassi on vähe. Peamiselt tuleneb see küll vist erinevatest lugudest (kvaliteet, iseloom jne). Kuidas see nüüd täpsemalt käima peaks? Roosa müra "müristama" ja ekvaga joon sirgeks ajada (kalibreeritud mikkriga mõõtes siis)? Et asi huvitavam oleks, on veel heli viite funktsioon makil olemas. Kuidas (kas?) peaks mängima ka lõikesagedustega makis, kui passiivfiltrid on midbasside ja kõrgetel vahel? Lisaks tundub, et mind kummitab probleem "vaikselt kuulates pole bassi, kõvemini on". Kui vaikselt kuulates keerata madalad helid heaks, on kõvemini kuulates neid liiga palju.

    Natuke täpsemalt olukorrast kah: Universaalkerega Astra J, esimesed ja tagumised uksed on heliisolatsiooniga, kõik toite ja kõlarijuhtmestus on välja vahetatud. Ees ja taga ustes Hertz HSK 165 komplektid. Taga piilarites kõrged, esimesed ees armatuuril suunaga..mitte päris klaasile ega juhi poole, originaalpesades. Võimendiks on Hertz HE4 ja bassiosa täidab aktiivbassikas Pioneet TS-WX77a (sellel ka eraldi helitugevuse ja lõikesageduse reguleerimine). Makiks on Alpine IVE-W535BT.

    Eriti tore oleks, kui kellelgi Tartu kandis oleks SQ suunitlusega auto/oskused, saaks enda omaga võrrelda ja siis oleks mingi suund, kuhu pürgida.

    #2
    Vs: Autos heli paika ajamine

    Vaata nende analoogvärkidega on nagu on, ükspäev ühtmoodi teinekord teistmoodi. Disain ka juba niiiii vana , vanem kui inimkond. Digikõrva vajad
    Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
    1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
    2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

    Comment


      #3
      Vs: Autos heli paika ajamine

      Eks need ole kõik tüüpilised autoaudioga tegeleja hädad. Mõned soovitused, mis pole alati 100% kehtivad.
      Roosa müra ja kara mõõtmisel on iva sees, aga ainult selle järgi häälestada ei saa - inimfaktor e. muusikamaitse ja kõrva ehitus segab selle ära.
      Passiivkrossi ongi halb häälestada. Kui on tehase komplekt - valjukad ja krossid ühest seeriast, siis on jälle lihtsam saundi paika saada. Muidu tuleb ikka aktiivseid lõikajaid katsetada. On tehtud nii, et aktiivkrossiga aetud lõiked paika ja seejärel aidatud vajadusel pasiivikaid järele.
      "Kriiskamine" tekib tavaliselt:
      1.valjuka membraani materjalist - metall ja kile on teravad, siid aga pehme saundiga.
      2.salongi temperatuurist - soojaga on saund lödim, külmaga kriiskab.

      Bassid ongi autos sõiduajal olematud ja seisu ajal normaalsed või vastupidi olukorras seisu ajal väljakannatamatud.
      Buumi bassi puhul ilmselt tegu kasti suuruse ja valjuka ebakõladega, mis võimenduvad autosalongi peegelduste tõttu.

      Lihtsaks kõrva järgi tonaalsuse häälestamiseks on hea lasta erinevaid sagedusi plaadilt (EASCA, EMMA plaatidel olemas) 20hz-20khz. Kõrva ja sagedusmõõtja järgi hindad millised sagedused on olemas ja millised mitte või millised on üle võimendatud. Puuduolevad ongi puudu, mis on üle, neid peaks parameetrilise EQ abil (kui selline asi olemas on) kärpima.
      Lava saavutamiseks oleks mõistlik neid 20hz-20khz toone kuulata ühe kanali kaupa - vasak, parem ja seejärel koos. Toonid peaksid tulema kõigil juhtudel visuaalselt ühest kohast - vasakult, paremalt või keskelt. Paned silmad kinni ja muudkui kuulad ning vead sõrmega neid toonide asukohti õhku või pastakaga paberile. Ideaalis peaks tekkima 3 vertikaalset tulpa. Tavaliselt võib juhtuda nii aga et vasakust kanalist kõlav (suvaline) toon võib hüpata hoopis paremasse armatuuri serva ja vastupidi. Selle põhjustavad peegeldused salongis, mille vastu võitlemine on jälle üks suur ettevõtmine ja teooria.

      Esialgu ehk nende punktide läbi mängimisega peaks midagi selgeks saama - millises lähtepunktist me alustame edasi liikumist.
      Tartus on kindlasti abiks Audiodesign.
      viimati muutis kasutaja Sully; 17 m 2014, 23:31.

      Comment


        #4
        Vs: Autos heli paika ajamine

        Tänud soovituste eest, audiodesign mul kõlarite, juhtmestuse ja toiteosa installi tegigi. Mõlemad uksed lähevad mingil hetkel resonantsi (ei pea just väga kõvasti kuulama) ja plärisema, paremal uksel katteplastik puruks, üks filter lasti plekikruviga keresse (jäi loksuma ja tõmmati juhtmenipuga kinni), aku juhe oli enne kaitsmepesa haljas (aku poolt enne kaitset)...et jah...sinna tagasi väga pöörduda ei taha.

        Parameetriline EQ on olemas. Midbass, kõrged ja filter on kõik ühe firma üks kompleks. Kuidas/kas peaks arvesse võtma passiivfiltri lõikesagedusi kui makis sagedusi lõikama/piirama hakata? Kas see annaks üldse midagi juurde?

        Time correctioniga majandades on ka ulme, üks päev meeldib-sobib üks seadistus, teine päev üldse teine.

        Comment


          #5
          Vs: Autos heli paika ajamine

          ... kui passiivfiltrid eemaldada ehk otseks panna, saab aktiivkrossiga mängida. Valjuka elementide sobivus igas autos on ettearvamatu - just nagu seapõrnalt ilmateate ennustamine.
          Aegviited on juba järgmine tase.
          Paraku on aegviidete kõrva järgi häälestamine tulnud välja alles pärast seda kui kõrva ja valjuka vahelised kaugused on mõõdetud cm täpsusega ja mõõtmine kantud üle prosesse. Oluline on kõik setingud alati ülesse kirjutada et pärast oleks lihtsam jälle algusest häälestama hakata.
          Kui oled jõudnud sinnamaale, et miski ei kõla nii nagu peaks oleks vaja kõik mõõtmised ja seadistused nullida ja alustada otsast.
          Paraku on see kadalipp peaaegu alati nii ja kunagi pole see asi liiga lihtsalt kätte tulnud.
          Kogu installi ja häälestustööd tellides ei ole tellijal tihtipeale selleks piisavalt vahendeid ja tegijal kannatust et rahuldavas tulemuses kokkuleppele jõuda.

          Comment


            #6
            Vs: Autos heli paika ajamine

            Tellida seda tööd päris ei tahaks jah, ise tehes võib äkki isegi targemaks saada, kogemusi. Lisaks kokkuleppele jõuda, et tellija ja töö teostaja kõrvad ja eelistused on erinevad, on ka kindlasti keeruline.

            Kõlarite kaugused on mõõdetud, samas mille järgi peaks arvestama, midbassi, mis on all ukse sees või kõrgete element? Ise paksuks välja kõrgete elementide järgi sest need on tunduvalt suunatunlikumad.

            Comment


              #7
              Vs: Autos heli paika ajamine

              Mitu ekva setingut sul salvestada saab? Salvestadki erinevate muusikate kuulamiseks need ära?
              Ning kui paika saad siis kindlasti pane setingud paberile kirja. Ma paari kuu jooksul sain enamvähem Moreli Tempo 6 ja Pioneer 7900UB mängima (no vähemalt tonaalsus) kuid peale akuvahetust on jälle kõik peetis.
              -

              Comment


                #8
                Vs: Autos heli paika ajamine

                Kahjuks ainult 3, samas palju neid erinevaid ikka tegema peaks.

                Comment


                  #9
                  Vs: Autos heli paika ajamine

                  Kui aegviidetest juttu tuli, siis eeldasin et sul on igal kanalil see seadistusvõimalus olemas. Eks odavamatel peadel seda võimalust pole, seega jääb üle jah valida kas tweetri või keskriba vahel. Samas kui passiivfiltri säilitad ja valjukad on ühel kaugusel peaks seda automaatselt mõlemale ribale rakendada. Arvan et see on mõistlik, samas ilma kuulamata ei tea kui tõhus.
                  viimati muutis kasutaja Sully; 19 m 2014, 19:47.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Autos heli paika ajamine

                    Igale kanalile on see olemas jah, aga ühe maki kanali otsas (4 kokku, läbi võimu) on passiivfilter mis siis jagab midbassi ja kõrgete vahel.

                    Comment

                    Working...
                    X