Teade

Collapse
No announcement yet.

Horn vs. T-Line

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Horn vs. T-Line

    Plaan siis ikkagi Sellele vanale RFT'le mis mul seisab niisama hetkel ikkagi kasti teha. Olen uurinud erinevad kastitüüpe ja hetkel sobivad tunduvad Horn ja T-line. Kuigi viimase puhul on vist see lugu et selle kasti mängima saamine üks paras keemia. T-line'i puhul päris toru ei kasutaks aga vineeri on lademetes nii et hakkama saaks ilusti.
    Horni puhul vist see lugu et arvutamine pole kõige kergemate killast, samas tulemus ehk kindlama peale minek.
    Mõlema kasti puhul peaks olema pluss see olema et bass on kiire.
    Seega välistatud on inverterkast ja kinnist kasti pole võimalik teha.
    Soovitused ja mõttet oodatud.

    #2
    Vs: Horn vs. T-Line

    "Kiire bass" on linnalegend, bassisagedused ei ole kiired, juba ainuüksi seepärast, et nad on bassisagedused Transientidest on ka vale rääkida, sest transiendid on oma olemuselt körgsageduslikud nähtused ja bassikad neid nagunii esitama ei pea. Millest saab rääkida, on kontroll koonuse liikumise üle, st peamiselt seda, et koonus signaali löppedes ei vöbeleks iseseisvalt edasi. Ja siin on hästi konstrueeritud ruupor ületamatu. Grupiviited vöivad, aga alles erakordselt suurte piikide juures, bassi "kiirust" möjutada - ka ruupori puhul on grupiviited päevakorral. Hoopis olulisem on ruumi möjud, pisike betoonkarp muudab töesti oma kajade ja kuminatega bassi ebamääraseks.

    Kui kast on öigesti konstrueeritud, teevad nii kinnine, inverter, bandpass, ruupor, kandeliin, OB täpset bassi. Kandeliini jaoks on Martin J. Kingil Mathcad-i arvutustabelid (tasulised), aga üldiselt kehtib reegel, et toru pikkus peaks olema 1/4 valjuka Fs lainepikkusest, toru ristlöige enam-vähem Sd-ga vördne vöi pisut suurem, edasine on juba vatiiniga mängimine ja mikriga möötmine. Ruupori jaoks on Hornresp, mis on üks päris hea programmijupp - sellega saadud möötmete (kas valjuka parameetrid on üldse sobivad ruuporisse? EBP>100; Bl üle kümne, soovitavalt >15; koonus piisavalt tugev kompressioonile vastu pidamiseks?) praktiliseks kastiks kokkuvoltimine on aga paras CAD-harjutus edasijöudnutele, kasti valmisehitamine aga hea tislerikursuse löpueksam. Kandeliin on lihtsam ja lollikindlam.
    Algul tuli kõik lambist, siis leiutati transistor ning nüüd oleme otsapidi jälle kiviajas...

    Comment


      #3
      Vs: Horn vs. T-Line

      Sd liikuva osa pindala ? Ristlõige peaks olema 1,2xsd
      Sirvisn siin vanasid teemasid.
      Proovib kõigepealt seda transimission line'i. Et horniga vaeva näha peaks olema kobedamas korras element.

      Comment


        #4
        Vs: Horn vs. T-Line

        mul ka oli mõte teha oma woofritele uued kastid ja tahaks ruuporkasti katsetada, praegu on 2 woofrit inverterkastides. kappa15lf ja delta15lf.bass on nii nagu ta on... , tahaks ka mõnusat teravat ruuporkasti bassi woofritest kätte saada ,kui see on üldse võimalik.

        Comment


          #5
          Vs: Horn vs. T-Line

          Delta ruuporisse hästi ei sobi. Kappa enam-vähem sobib HD15 tüüpi ruuporisse, aga neid on vaja vähemalt 2 tk poole kohta, 4 ja rohkem on juba OK ning alla 70...80 Hz ei mängi olles möeldud 80...160 Hz vahemiku katmiseks, vaja on eraldi bassikölareid, et 50 Hz mürinat ka juurde saada. Väga tähtis on see, et ruuporid on karjaloomad, üksikuna vöi mönekaupa pole nad eriti muljetavaldavad ja seega väikesesse PA-sse hästi ei sobi. Saab inverterkastist ka selle ruupori moodi "litaka" kätte, EQ-st lihtsalt alla 50 Hz sagedused täiesti maha ja 50...60 vahemikku 3...6 dB allapoole tömmata.

          Vöid uurida speakerplans.com foorumeid ja billfitzmaurice.com - viimasel olevad plaanid maksavad ca 10...15$, aga neid kiidetakse hinna, kerge kaalu ja SPL vöimekuse suhte töttu.
          Algul tuli kõik lambist, siis leiutati transistor ning nüüd oleme otsapidi jälle kiviajas...

          Comment


            #6
            Vs: Horn vs. T-Line

            Vaatasin seda http://www.billfitzmaurice.com/AutoTuba.html juttu. Lubab siin 12" inverterile tuule alla teha. Ma ei tahaks seda juttu hästi uskuda... eriti veel $35 elemendiga.

            Küsimus: millist (odavat) elementi võiks eestist saada, et selline horn teha?

            Comment


              #7
              Vs: Horn vs. T-Line

              Mäletamist mööda kasutas too Autotuba 8" valjukat, vist seda. Millist ekvivalenti Eestist saada on, pole aimugi - 400.- eest ilmselt mitte midagi. See on nende plaanide suurim häda - möeldud on nad jänkidele, kes saavad igasugu imeasju imehinnaga osta, mitte nagu meie konnatiigis, kus letis midagi väga saada ei ole ja mis on, on 1,5...3 korda kallim kui nt. Saksamaal. Nende Billfitzu kastide eripära on ruupor vöi sageli ka "pseudo-ruupor" (targemat terminit ei oska möelda kaadervärkidele, mis on kumalised inverterkasti, bandpassi ja ruupori hübriidid) konstruktsioon, mis töstab kasutegurit. Kui huvi on, siis Decware'i Wicked One on ka end töestanud variant, vist siit foorumist ka üks tegelane selle valmis meisterdanud, Audese 10" bassikatega (75W104, kui mälu ei peta).
              Algul tuli kõik lambist, siis leiutati transistor ning nüüd oleme otsapidi jälle kiviajas...

              Comment


                #8
                Vs: Horn vs. T-Line

                Wicked one on täitsa olemas, võib-olla teen teema ka kunagi.

                Comment

                Working...
                X