Teade

Collapse
No announcement yet.

Ehitan kõlareid-vajan abi.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Ehitan kõlareid-vajan abi.

    Kaks kasti ca pool meetrit kõrged. Materjal: 2 cm paksune puitlaastplaat. Kõlarid olid kolmeribalised, vaheseintega. Bassivaljukad: mingid 10gd... (Melodija 104 Stereo omad igatahes) jne, filtriks oli umbes sarnaste valjukate poolid (kummalegi 1). Keskmised: suured "Oreaiga" makilt võetud, vist 5-10 vatised, filtreid külge ma ei pannud. Kõrgvaljukad olid mingid vanalt Lewise "sangalt" võetud, mingi 2 vatised, filtriteks 10 mF elektrolüüdid.
    Ausalt õeldes oli mul vähe vajalikku infi, igatahes filtrid panin n.ö. hea õnne peale paika ja uskuge, see värk töötas ilusti! Bass ja muu olid täitsa olemas. Paraku pool aastat hiljem läksid keskmised valjukad rikki (hakkasid julmalt krabisema, poolid olid tsentrist väljas) ja siiani otsin uusi. Täpsemad andmed annan hiljem, praegu pole meeles, aga ma tahan oma kõlarid uuesti tööle panna.

    Muutused seisuga 31.10.04: vene kraam välja võetud, kastid üle kohendatud ja juba valge Vivatopiga üle võõbatud, esipaneelid tuleb veel korda teha, värvida ja siis saab uued elemendid sisse panna, millised valin välja Visatoni kraami seast.

    #2
    mingi humorist eksinud ... või ma ei saa aru kuhu selle asjaga jõuda tahetakse?
    -

    Comment


      #3
      asjaga tahetakse jõuda sinna, et harida siinset rahvast, sest paraku enamus teeb kasti nii, et topib valjukad kokku, filtriks paneb bassikale mingisuguse pooli ja konde. ülejäänutele ei pane midagi, aga ise on tulemusegarahul, "kuigi bassi võiks rohkem olla" vihkan sellist suhtumist, vähemalt on keegi ilusti seletanud mis, ja kuidas.

      Raiko.

      Comment


        #4
        Bassivaljukad olid 10GD-34, 4 oomi, aga filtrid andsid veel 4 oomi juurde.
        Aga ma arvan, miks keskmised valjukad peesse läksid-ilmselt oligi takistus liiga madal. Ülemised olid igatahes kah 8-oomised ja taga olid neil konded, mis sagedust ja võimsust ilusti piirasid. .
        Keskmised olid sellised:
        5GD-4. (4 oomi). Just selliseid ma otsin-või veel parem, kui leiduks sama raadiusega, kuid 8 oomine ja ehk ka võimsam variant.

        mingi humorist eksinud ... või ma ei saa aru kuhu selle asjaga jõuda tahetakse?
        Humorist? Kui sa vaid teaksid, kuidas ma olen otsinud vastavat kirjandust ja kui vähe ma vajalikku infi leidnud olen-pole siis ime, et kõlarid pooleldi hea õnne peale valmis tegin. Aga eks praktika õpetab ja nagu selgus, mu süsteem töötas väga ilusti, kui see keskmiste valjukate nõrkus välja arvata. Ja kui nüüd need puuduvad asjad saaks...

        aga ise on tulemusegarahul, "kuigi bassi võiks rohkem olla" vihkan sellist suhtumist
        Asi pole suhtumises. Asi on sellise suhtumise puhul pealehakkamise nappuses. Mina sellise suhtumise asemel võtan midagi praktiliselt ette, kui vaja bassi vm juurde panna.

        Comment


          #5
          Põhimõtteliselt on teemaalgatajal siiski arusaamatuks jäänud, mis asi on "filter". Ei panda suvalt mingeid poole ja kondeseid niisama vahele, vaid peab veidi ikka teadma ka nende otstarbekusest.
          Teiseks, kui filter ainuüksi 4 oomi juba juurde andis, siis on jama filter - õige filter ei tohiks mitte üle 1 oomi suurendada üldtakistust(kui üldse).
          See, et sul kesksagedus läbi põles, on hoopis filtri probleem(õigemini selle puudumine) - siia ei puutu takistuse madalisus.

          Võiksid TÄPSED markeeringud valjukatel üles märkida siia, samuti mis funktsiooni nad TÄPSELT täitma peavad - siis teab sulle ka miski filtrimoodi asjanduse välja mõelda.
          Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
          indrek@sac.ee, +3725174765

          Comment


            #6
            vaata filtrite ehitust ja arvutamist L.Abo raamatust"Raadiolülitused"-seal on 2 ja 3-e ribaliste kõlarite filtrite skeeme küll.
            keskriba kõlaritele käib ka filter ette,kui otse paned siis muidugi lagunevad varsti ära:huh:

            Comment


              #7
              Bassikad: 10GD-34. 4 Om
              keskmised:5GD-4. 4 Om
              kõrged: mingi hiina värk, pisikesed 1 vatised 8-oomised, vanast hiina "sangast" võetud.
              Varsti annan oma kõllide avade mõõdud kah, et ehk annab kujundada mõne parema variandi koos vastavate filtritega... Keskmised ja kõrged võiks isegi ära vahetada, aga bassikad tahaks ilmselt samad jätta-neil ju ikkagi kummist koonused ja nad tambivad päris hästi, vähemalt Elektron 104 taga on neil küll normaalne mats. Muidugi pean vaatama ka oma rahalisi võimalusi...

              Comment


                #8
                mina sain kesksageduse problemmist lahti Visatoni BG13-ga. vist kõige odavam uus abivahend?

                Comment


                  #9
                  Minu kastide avade mõõdud:
                  kõrgvaljukal 7,5 cm
                  keskvaljukal 14 cm
                  bassikal 11 cm
                  -------------------------
                  kasti ruumide mahud:
                  kõrgvaljukal 4032, keskvaljukal 6720 ja bassikal 5040 kuupsenti.
                  Kasti sügavus 16 cm.

                  Avasid saaks kuni 3 cm võrra laiendada (mõtlen diameetrit), aga mul pole vastavat freesi ega elektritikksaagi.

                  Soovitage variante, mis elemente saaks panna ja muidugi pange hinnad kah juurde. Väga kalleid asju ei tahaks, antud juhul oleksid vanad (eriti vene) valjukad hinna poolest parimad, kuna neid saab ka alla 100 krooniga. Üle 500 krooni ei tahaks juppide koguhinda kruvida. Pigem odavamaks. Bassivaljukad üldiselt võib samaks jätta, kui ei tea keegi mõnd paremat soovitada.

                  Muidugi võib pakkuda ka variante, kus bassikal on ka inverter, kuigi siiani selle järele vajadust polnud. Aga ega küll küllale liiga tee

                  Põhiline, mida ma kuulata armastan, on house, jazz, klassika, New Age, soulful drum&bass jms värk, nii et võib filtrid selle peale panna. Pole paha ka võimalus filtrite parameetreid ümberlülititega sättida...

                  Jah, ma tean, et pean alustama otsast peale.. Aga midagi pole parata. Nii et kes oskab aidata, see võiks tõesti infi anda... Muidu seisavad mul niisama need kastid.

                  Comment


                    #10
                    Mis te arvate sellest, kui:
                    bassivaljukad jätan samaks.
                    Kõrgvaljukad saavad olema sellised (andmed Tevalo kodukalt):
                    Pieso-kõrgsageduslik valjuhääldi PH 8
                    Tootja: Visaton
                    Pieso-kõrgsageduslik valjuhääldi on mõeldud sagedustele üle 3000 Hz. Valjuhääldi on väga suure pikaajalise võimsustaluvuse ning tasakaalustatud taasesitatava sagedusribaga. Valuhääldi on sobilik nii 2 kui ka 3-ribalistesse kõlaritesse ilma sagedusjaotusfiltrita. Eestpaigaldatav.




                    Peamised omadused:
                    • Pikaajaline võimsustaluvus: 150 W
                    • Lühiajaline võimsustaluvus: 200 W
                    • Taasesitatav sagedusriba: 300 - 40000 Hz
                    • Keskmine helirõhk: 96 dB (1W / 1m)
                    • Väljalõike diameeter: 77 mm
                    • Netokaal: 0,075 kg

                    Hind 170 eeq/tk


                    Ja keskvaljukad (kah Tevalost):


                    6,5'' topeltkoonusega lairiba valjuhääldi BG17
                    Tootja: Visaton
                    17 cm (6,5'&#39 lairiba valjuhääldi on koos eraldiseisva kõrgsagedusliku koonusega. Valjuhääldi on suure võimsusega. VAljuhääldil on augud trafo kinnitamiseks magneti või raami külge, et teda saaks kasutada 100V süsteemides. Sobib kasutamiseks lairiba valjuhääldina vokaal- või kitarrimonitorides või kesksagedusvaljuhääldina lairiba või muusikute avalikes süsteemides.


                    Peamised omadused:
                    • Pikaajaline võimsustaluvus: 40 W
                    • Lühiajaline võimsustaluvus: 60 W
                    • Nominaalimpedants: 8 Oomi
                    • Taasesitatav sagedusriba: 80 - 20 000 Hz
                    • Keskmine helirõhk: 93 dB (1W / 1m)
                    • Resonantssagedus: 110 Hz
                    • Magnetinduktsioon: 1,0 Tesla
                    • Magnetvoog: 250 uWeber
                    • Võnkepooli diameeter: 2 cm
                    • Väljalõike diameeter: 14,6 cm
                    • Maksimaalne käigu pikkus: 4 mm
                    • Netokaal: 0,72 kg

                    Hind 264 eeq/tk


                    Pole veel ära ostnud, aga plaan on seda lähema paari kuu jooksul teha. Enne aga sooviks teada spetside arvamust ja ehk ka infi filtrite kohta (need tulevad ehk lihtsamad, arvestades, et kõrgvaljukad neid ei vaja). Hind kujuneb küll kõrgemaks minu arvestatust, aga kui odavamaid variante ei leia, mis sobiksid mõõtudelt mu kastide aukudesse, eks ma siis pigistan selle eelarve välja...
                    Kõrgvaljukad ja bassikad siis paigas. Keskmiste asja pean veel uurima-ehk leian odavamaid.

                    Comment


                      #11
                      Seda kõrgsagedust PH 8 pole vaja kui kasutad lairibavaljuhääldit nagu seda on ka see BG17. BG17 võib aga bassivaljukas abiks olla kuid kindlasti ka filter siis talle teha.

                      Üldiselt mina soovitaks sinule osta hoopis BG20 ja jätta see S30 bassikas üldse välja ja teha üheribaline süsteem. Siis pole ka filtrit vaja.
                      BG20 sellepärast ,et see mängib tunduvalt madalale ja bassi ei tohiks puudu jääda.
                      Aga siis eeldan ,et pead tegema uued kastid.
                      http://www.tevalo.ee/foorum/index.php?showtopic=8479
                      Saada Zenile priva ja ta peaks oskama aidata kuna ta tegi nendest valjukatest kõlarid.
                      Tõnis

                      Comment


                        #12
                        Muuseas-mul on teada, et need vene kaheribalised on tihti nii tehtud, et vaid kõrgvaljuka taga on filtriks mingi konde ja bassika taga pole midagi, see mängib ka kesksagedusi... Kas ei annaks äkki hoopis kaheribalist teha, kasutades mingit madal-keskvaljukat ja kõrgvaljukat? Kui kõrgvaljukas panna see, mille ma välja valisin, ei tohiks kah filtritega üldse probleeme ollagi :P
                        Ainult lairibavaljukat kasutades võib tekkida probleem, et kas ülalt või alt jääb puudu. Niipalju kui ma vaadanud olen-kui valjukas mängib madalaid hästi, siis jälle kõrgetest võib puudu jääda ja vastupidi. No see võib suva olla, kui kuulad tänapäeva diskot ehk enamasti meloodiata monotoonset tümpsu, trance´i ja drum&bass´i... Aga jazzi, house, klassika ja New Age´i puhul võib millestki vajaka jääda, kui üheribalistega kuulata. Ma aga tahan oma helisüsteemi võimalikult hästi ära kasutada.
                        Ja sobivate valjukate leidmisel võin ju oma kolmeribalised kastid ka lihtsalt kaheribalisteks ümber ehitada-muuta avade mõõtusid, kaotada ära vaheseina bassi- ja keskvaljuka ruumide vahelt...

                        Comment


                          #13
                          Hr paadikapten, lubage öelda, aga Teie teema on suhteliselt segane! Ei saa korralikult probleemi süvenedagi, sest iga natukese aja tagant on sul mõte muutunud.

                          Igatahes, panen kirja paar punkti, mida võiksid kaaluda.
                          *PH8 on pieso-kõrgsagedus, mis kodukasutuseks küllaltki sobimatu - kui sa just ei soovi oma mainitud muusikastiilide puhul detailsust tagada jubeda sisina ja vilega.
                          Vali miski muu tweeter ja pea meeles, et odav asi on siiski odav asi mitte hea asi. Kui tahad üht head ja odavat asja, pead ostma 2 toodet - ühe hea ja teise odava.
                          *Vali oma (mid)bass lõpuks välja, kusjuures see peaks sobima ka konkreetse kõrgsagedusega.
                          *Mõtle välja, millised kastid sa teed - suured, väikesed jne. Ka sellest sõltub valjuka valik.
                          Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
                          indrek@sac.ee, +3725174765

                          Comment


                            #14
                            Milline neist midbassidest sobiks kõige paremini 11,5 liitrisesse kasti?

                            1) 4'' madal- ja kesksageduslik valjuhääldi W100S
                            2) 5'' HiFi madal- ja kesksageduslik valjuhääldi W130S
                            3) 5'' varjestatud HIFI madal- ja kesksageduslik valjuhääldi W130SC
                            4) 5'' madal- ning kesksageduslik valjuhääldi WS13E
                            5) 5'' magnetiliselt varjestatud madal- ja kesksageduslik valjuhääldi SC13

                            Hinnaklass on mulle sobiv. Võimsus ei mängi rolli, sest nende elementide võimsused on nagunii mitu korda suuremad kui mu võimendil.
                            Kastid on needsamad mis algselt olid kolmeribalisteks tehtud... Aga tegin ümber-võtsin kummastki ühe vaheseina ära (sealt siis see 11,5 liitrit bassikaruumi, kõrgvaljuka vaheseina jätsin alles) ja liigse valjukaaugu esipaneelis katan paksu plaadiga (kodus ei saaks uusi esipaneele teha tehniliste võimaluste puudumisel).
                            Ehk aitate midbassi leida-asi on selles, et kasutan netitubade teenust ja prograsid tõmmata ma ei saa.

                            Comment


                              #15
                              Minu soovitus paadikaptenile on selline:viska need oreaiga ja selle Hiina sanga k6larid minema ja mine Tevalo poodi ning osta uued korralikud k6larid ja k6rgsagedused.Aga vot nende 10gd bassivaljukate kohalt ma ei ytle mitte midagi.Need k6larid on 5+ ja neid hoia hoole ja armastusega.

                              Comment

                              Working...
                              X