Teade

Collapse
No announcement yet.

täiusliku kõlari otsingul...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    täiusliku kõlari otsingul...



    juba oma kolm aastat on painanud mõte täiesti kastivabast kõlarist, aga probleemne koht on olnud sobiva bassivaljuhääldi leidmine. pääseteeks osutus suhteliselt odav 15" starsound ssw 3800 (T-S parameetrite poolest muide igati sobilik), mida mul enne ostmist kuulata lasti. saigi siis saetud puruplaadist proovipaneelid neile.
    saavutatud bassiosa oli väga õhuline ja musikaalne, täiesti vaba kastikuminatest ja ruumiresonantsidest. ostsin elemendid ära.
    kõrgsageduselemendiks valisin kambriga Vifa D27, keksageduselemendiks Vifa PL11.

    olles pehmelt öeldes sellest kooslusest vaimustuses, tellisin elementidele 50mm mdf paneelid.

    PILDID
    (pimedas tehtud)

    nagu näha, on paneelid kaheosalised, et vajadusel läbi viia muutusi (näiteks vahetada bassielemente vms.).

    filtri tegin võimalikult lihtsa - kõik üleminekud 1. järku.

    idee poolest siis nagu kõlar valmis, demonstreerisin tulemust kohe ka tuttavale, meie rein 113 oli üks nendest kommentaarid olid positiivsed - kastivaba sound on üle prahi...
    aga kesksageduse alas ilmnesid mõned probleemid, teatud sagedused jäid häirivalt domineerima, mis pikapeale ikka väga väsitab. nimelt paneeli esi ja tagaküljelt liitunud signaalid tekitavad kindlal sagedusel päris suure tõusu. flööti näiteks on üsna ebameeldiv kuulata, samuti kõrgemaid klaverinoote, teatud muusikaga aga polegi väga seda ebaühtlust kuulda.
    selle tõusu asukoht sõltub paneeli laiusest, paneeli suurendades F-peak väheneb. minu paneelis tugevaim arvutuslik tõus on 800 Hz, kuuldeliselt samuti on "mägi" sealkandis.
    probleemi lahenduseks tavaliselt tehakse paneel ebasümeetriline (nt trapetsikujuline), et seda probleemset kohta hajutada.
    siis hakkasingi tugevast papist erinevate tükkidega paneeli suurendama, et leida lõpuks rahuldav tulemus, mida ma kokkuvõttes ei saavutanudki, kuigi teoreetilised arvutused olid positiivse hoiakuga. aga ju ma siis olen liiga nõudlik...

    hetkel ongi kesksagedus vangistatud 6 liitrisesse kinnisesse kasti. kõlar tervikuna on ikkagi õhuline tänu basside käitumisele, mängib meeldivamalt kui mistahes kastiga kõlar. aga ikkagi, täiuslikust keskriba esitusest on asi kaugel.
    järgmiseks etapiks on kesksagedus panna transmission line´i, katsetused papist volditud poole meetrise summutatud toruga tõotasid head (häälestus sel juhul u. 150Hz). sageduskara oli kuulamisel tuntavalt sirgem, samuti kesksagedus oli mahe ja säilitas sügavuse.

    pusimist nendega veel jagub, seda enam, et iga muutusega peab ka filtrit muutma, et tulemus mind rahuldaks. praegu kesk- ja kõrgriba jagabki juba jadafilter, säh sulle lihtsat lahendust...

    ühesõnaga - otsingud jätkuvad, ja eks ma hoian teidki asjaga kursis...

    #3
    Tundub hea. Endal tekkis praegu mõte - kui teha süsteem FE208 lairibavaljukast ja lisada sellele bassikas, mõlemad suurele plaadile. Ehk oled märganud kusagil sellise projekti kirjeldust ?

    Comment


      #4
      Originally posted by KaruTEC@Feb 14 2005, 10:24
      Tundub hea. Endal tekkis praegu mõte - kui teha süsteem FE208 lairibavaljukast ja lisada sellele bassikas, mõlemad suurele plaadile. Ehk oled märganud kusagil sellise projekti kirjeldust ?
      konkreetselt mitte, aga lairibadest...

      http://store.hifiauthority.com/olsherkits.html
      http://www.visaton.com/english/artik..._829_6_20.html

      Comment


        #5
        ole sa tänatud, täpselt see mida vaja !

        Comment


          #6
          Lugedes esimest postitust, tekkisid mul mõned küsimused. Nimelt peaks sellise lahendusega kõlaril olema kohutavalt suur roll justnimelt paigutusel olema? Mida lähemal on (toa-)tagasein, ja külgseinad jne. jne.Kas oled ka enda kuulamisruumis erinevaid lahendusi proovinud? Mis tulemusi said? Küsiks veel, et miks oled pool bassielementi "kinni katnud", pildipeal vähemalt tundub, et poole elemendi ette on plaat topitud...
          Muidu tundub üsna huvitav disain, soovin edu Sulle ka edaspidises katsetamises selle asjaga, hoia meidki kursis!

          Comment


            #7
            Originally posted by saajatz@Feb 14 2005, 16:16
            Lugedes esimest postitust, tekkisid mul mõned küsimused. Nimelt peaks sellise lahendusega kõlaril olema kohutavalt suur roll justnimelt paigutusel olema? Mida lähemal on (toa-)tagasein, ja külgseinad jne. jne.Kas oled ka enda kuulamisruumis erinevaid lahendusi proovinud? Mis tulemusi said? Küsiks veel, et miks oled pool bassielementi "kinni katnud", pildipeal vähemalt tundub, et poole elemendi ette on plaat topitud...
            Muidu tundub üsna huvitav disain, soovin edu Sulle ka edaspidises katsetamises selle asjaga, hoia meidki kursis!
            paigutus on loomulikult tähtis, kaugus tagaseinast peab olema vähemalt meeter. külgseinte suhtes asi nii kriitiline pole tänu dipool suunakarale
            http://www.linkwitzlab.com/rooms.htm
            http://www.kettering.edu/~drussell/Demos/rad2/mdq.html

            ja muidugi olen paigutusega katsetanud, seda ju kõigi kõlarite puhul vaja teha.

            bassielemendist on vähem kui pool kinni, tagantpoolt korv katab ju u. samapalju. see heli ei mõjutanud, jällegi enne katsetasin.

            Comment


              #8
              Ma ei ole küll kindel kas see antud teemaga haakub, aga kuna pealkiri on "täiusliku kõlari otsingul..." siis küsiks, et kas ja kui palju parendab sageduskara ühtlust kõrgsageduselemendile pasuna lisamine, ehk treiks puust lehtrikujulise ümara "rõnga" ümber, kas sellega läheks pilt (peale visuaalse ka audio-) ilusamaks? kas tuleks ka pikkus ning kumeruse "järskus" kuidagi välja arvutada?

              endale tuli selline vahva mõte, et midagi sellist võiks teha isegi (tulemustest räägiks siis siin kah loomulikult)

              Comment


                #9
                Originally posted by saajatz@Feb 14 2005, 17:02
                Ma ei ole küll kindel kas see antud teemaga haakub, aga kuna pealkiri on "täiusliku kõlari otsingul..." siis küsiks, et kas ja kui palju parendab sageduskara ühtlust kõrgsageduselemendile pasuna lisamine, ehk treiks puust lehtrikujulise ümara "rõnga" ümber, kas sellega läheks pilt (peale visuaalse ka audio-) ilusamaks? kas tuleks ka pikkus ning kumeruse "järskus" kuidagi välja arvutada?

                endale tuli selline vahva mõte, et midagi sellist võiks teha isegi (tulemustest räägiks siis siin kah loomulikult)
                ühtlasemaks vaevalt suvaliselt tehtud ruuporiga sageduskara läheb, helivaljust saad ainult juurde.

                Comment


                  #10
                  no vat täpselt. "suvaliselt tehtud"

                  aga mina tahaks korralikult. aga vähemalt kui ta halvemaks ei tee, siis hulka ilusam näeb ta ju tegelikult ikkagi välja?

                  Comment


                    #11
                    Originally posted by saajatz@Feb 14 2005, 17:31
                    no vat täpselt. "suvaliselt tehtud"

                    aga mina tahaks korralikult. aga vähemalt kui ta halvemaks ei tee, siis hulka ilusam näeb ta ju tegelikult ikkagi välja?
                    ja kas lisatakistid filtris teevad ka asja ilusaks?? seda enam, et enamus juhtudel nagunii tuleb kõrgsageduse nivood alla tõmmata.

                    aga kui ilust rääkida, kuidas sulle mu radiaatori vahel olevad sokid meeldivad? neid saaks tegelikult ju ruupori kisa summutamiseks kasutada... :mellow:

                    Comment


                      #12
                      Väga ilusad kõlarid oled valmis saanud! Kas tulevikus lähevad filtrid ja juhtme pundar mingisse eraldi kasti? Või jääbki nii?

                      Comment


                        #13
                        Originally posted by msw@Feb 14 2005, 18:32
                        Väga ilusad kõlarid oled valmis saanud! Kas tulevikus lähevad filtrid ja juhtme pundar mingisse eraldi kasti? Või jääbki nii?
                        praeguseks juba on juhtmed tehtud võimalikult lühikeseks, kõik ühendused joodetud, mulje nüüd palju korralikum. aga ma vist kiirustasin sellega, sest muudatusi filtri osas on veel tulemas.

                        Comment


                          #14
                          projekt iseenesest on austustvääriv ja hea.
                          üks asi, mis mind üllatas on vaimustus tollest bassihääldist. ise olen ka natuke sellist isendit näppinud ja head muljet ta ei jätnud. hind on tal loomulikult oma suuruse kohta väga odav, aga siiski väga impressiivne ta oma õhukese korvi, väikese magneti ja üleüldise sulgkaaluga ei olnud. kinnises kastis jättis ka pigem sellise müristaja mulje.
                          siiski, korralik 15" bass odav lõbu just ei ole, ning kindlasti saab ka tolles setupis starsound oma raha eest asjaga väga eduliselt hakkama ja on igasugusteks loomkatseteks paras ennast on ka dipoolilahendus kui selline huvitanud, aga minu suurimaks takistuseks on ruum.
                          äkki Rein poetab ka mõned sõnad antud kõlarisetupist?

                          Toomas

                          Comment


                            #15
                            NoBox BB Visatoni disainis on bassikana kasutusel BGS 40.
                            Plaanin lairiba asemele pista Fostex FE208, see on olemas. BGS40 on aga jubeda hinnaga. Kellelgi on kogemust või kõhutunnet, millega seda asendada. Alumine ots ei ole nii kriitiline kui keskmine, eksperimenteerimiseks ei taha 5k kulutada. Põhimõtteliselt .. ei sülitaks isegi ***g ****o peale aga seda on palju tahetud

                            Comment

                            Working...
                            X