Teade

Collapse
No announcement yet.

Valjuka takistus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Valjuka takistus

    Tere!

    Nii! Täna oma kõlarit ehitades tekkis mul isaga vaidlus teemal elemendi takistus. Õigemini selle muutumine. Mina väitsin talle, et vastavalt sellele, mis heli valjukas esitab, muutub selle näivtakistus. Tema ütles aga, et takistus ei saa muutuda. Näitasin talle Visatoni lehelt graafikuid, kus on ära näidatud ka valjuka takistus (roheline joon).


    Tema aga ütles mulle selle peale: "Kus on siin graafikul voldid ja amprid? Takistus muutub kui voldid ja amprid muutuvad!" Ja väitis mulle, et elemendi takistus ei saa muutuda. Lõpuks ütles te, et heal juhul võib takistus suureneda, aga mitte väheneda.

    Ma küsiks Teilt nüüd, kumbal meist on õigus ja kuidas ma isale selgeks teen, et mul on õigus?

    Silver


    #2
    lepige viiki.mõlemal on õigus,sest räägite eri asjadest.

    Comment


      #3
      kõlari mähis on pool, mis omab induktiivsust ja induktiivelemendi reaktiivtaksitus muutub vastavalt sagedusele.

      XL = 2*pii*f*L

      Comment


        #4
        Originally posted by teett@Oct 27 2005, 20:42
        kõlari mähis on pool, mis omab induktiivsust ja induktiivelemendi reaktiivtaksitus muutub vastavalt sagedusele.

        XL = 2*pii*f*L
        Vot just seda ma mõtlesingi!

        Ma vaatan, mis isal selle valemi vastu on panna! :P

        Comment


          #5
          Originally posted by Silver@Oct 27 2005, 20:34
          Takistus muutub kui voldid ja amprid muutuvad!"
          See väide on õige vaid varistoride korral. Lineaarsete komponentide puhul on see vale.

          Kõlari takistus koosneb tema traadi takistusest , induktiivtakistusest ja mitmesugustest (elektro)mehhaanilistest mõjutajatest.

          Tänu induktiivsusele on kõlari takistus igal sagedusel erinev.

          Samuti arvan ma, et tänu mehhaanika olemasolule sõltub näivtakistus vähesel määral ka signaali amplituudist.
          Muide seda saab suhteliselt ilmekalt tõestada mootoriga, mõõtes pinget ja voolu, määrates ühtlasi mootori takstuse. Kui mootorit pidurdada, hakkab rohkem voolu võtma (takistus väheneb). Samuti ka kõlari puhul kus õhk ja akustilised resonantsid mõjutavad liikumist.
          Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

          Comment


            #6
            Lisaks veel, et "voldid ja amprid" muudavad küll valjuhääldi võnkepooli takistust. Temperatuuri tõustes takistus suureneb. Oleneb konkreetsest isendist, aga mõnel puhul võib võnkepooli temp. tõusta paarisaja kraadini.
            21st Century Fox

            Comment


              #7
              Ta ei taha mind hästi ikkagi uskuda, aga ma usun, et ma sain ammendava vastuse ja selgitan talle ikkagi mis värk on :lol:

              Comment


                #8
                ta ei peagi sind uskuma.tema räägib aiast,sina aiaaugust.tema räägib passiivtakistusest,sina aktiivtakistusest.kui arvutama hakkad,on vaja muidugi mõlemaga arvestada aga olemuselt on nad siiski täiesti eri asjad.

                Comment


                  #9
                  Graafikul on Z, aga vana räägib R-st. Sa ütlegi talle et Z muutub, katsugu selle vastu vaielda.
                  Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by VT-25@Oct 27 2005, 20:53
                    Lisaks veel, et "voldid ja amprid" muudavad küll valjuhääldi võnkepooli takistust. Temperatuuri tõustes takistus suureneb. Oleneb konkreetsest isendist, aga mõnel puhul võib võnkepooli temp. tõusta paarisaja kraadini.
                    Õigus, unustasin seda mainida.



                    OT
                    Muide, oma isaga ei maksa eriti vaielda (omad kogemused) sest kehtib kaks reeglit.
                    1. Isal (nüüd siis naisel) on alati õigus.
                    2. Kui ka tahad ikka vaielda, vaata punkti 1
                    /OT
                    Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                    Comment


                      #11
                      OT
                      Lõpuks jõudiski meie vaidlus sinnani, et ta sai aru, et mul oli õigus, aga et mitte alla anda ütles, et ka temal oli osaliselt õigus (selle ma nõustun)? Ja noh minu puhul siis MartinJ reegli esimene punkt kehtib osaliselt: ta tahab (ja arvab), et tal on koguaeg õigus.
                      OT/

                      Comment


                        #12
                        Su isa ei pruugi ju teada reaktiivtakistustest halligi(kui ta just elektri insenöör pole ).Sellist asja õpetatakse ikka ainult erialalistes asutustes...Muidu jah aktiivtakistus jääb enam-vähem samaks, reaktiivtakistus saavutab aga oma maksimumi resonantsi olukorras.
                        The difference between genius and idiot?! Genius has its limits...
                        Vaja võimendit? Selleks on PS nupp!
                        Projektide pildid
                        Lamptehnikast eesti ja vene keeles:
                        http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page675.htm

                        Comment

                        Working...
                        X