Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
ei ei ei ... see ei ole mitte selle jaoks, mis te eelnevalt pakute.
See on "Series notch filter" või teisiti "LCR filter" ja ta ei ole mõttetute parameetritega ega mõttetus kohas.
Seletan lähemalt: Kesksagedustel ja eriti kõrgsagedustel tekkib resonantssagedusel (Parameeter Fs) väga suur võnge sagedusgraafikus. See võib olla isegi üle 10db. Minumeelest suhteliselt häirib kõrva. Series notch filter kõrvaldab selle ära.
Bassiga pole tavaliselt seda probleemi, kuna nendel kautatakse suuri poole, mis juba ise omavad küllalt suurt takistust, et ei tekkiks suurt võnget sisse.
.... ja ta ei ole mõttetute parameetritega ega mõttetus kohas.
kas mitte polnud asja iva selles, et presenteerida filtrile võimalikult ühtlast impedantsi olenemata sagedusest? joonisest aga järeldub, et hoopis võimendi võiks asjast ühtlaselt aru saada, filter aga vaadaku ise, kuidas omadega hakkama saab ... rääkimata sellest, et mõlemale valjukale on sama ühtlustus välja pakutud...
ei ei ei ... see ei ole mitte selle jaoks, mis te eelnevalt pakute.
See on "Series notch filter" või teisiti "LCR filter" ja ta ei ole mõttetute parameetritega ega mõttetus kohas.
Seletan lähemalt: Kesksagedustel ja eriti kõrgsagedustel tekkib resonantssagedusel (Parameeter Fs) väga suur võnge sagedusgraafikus. See võib olla isegi üle 10db. Minumeelest suhteliselt häirib kõrva. Series notch filter kõrvaldab selle ära.
Parameetritest ei tea (ei viitsi arvutada ja valjukate andmeid otsida) aga koht on kindlasti väga vale. "Series notch filter" pannakse jadamisi valjukaga ja teiste filtri elementide ning valjuka vahele, mitte nagu sinu skeemil paraleelselt võimendi väljundiga.
koht on kindlasti väga vale. "Series notch filter" pannakse jadamisi valjukaga ja teiste filtri elementide ning valjuka vahele, mitte nagu sinu skeemil paraleelselt võimendi väljundiga.
crossover, L-pad ja series notchi järjekord pole absoluutselt tähtis. Selle kohta pole mingit standardit, kuna see järjekord ei muuda absoluutselt mitte midagi. Levinud variant on nii, et võimendi poolt alates: cross, L-pad, series notch.
Kombineeri, mõõda ossiga või millega tahad, sama moodi käitub.
Uuri, enne, kui vaidlema hakkad: http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=23
või kirjuta googlisse ja võta ükskõik milline leht. Series notch on paralleelne circuit, mitte jada.
EDIT:
on olemas ka "parallel notch filter", kus on konde, takisti ja pool omavahel rööbiti. Kogu circuit on rööbiti. Series notch tähendab konde, takisti, pool omavahel jadas aga ülejäänud skeemiga ikkagi rööbiti. Mõtle, mis juhtub lõikesagedusega, kui jadasse ühedad selle?
Kombineeri, mõõda ossiga või millega tahad, sama moodi käitub.
lõbustasin ennast kombineerimisega ajaviiteks.. ossiga veel ei ole mõõtnud.. võibolla kunagi hiljem..
pildil ainult "oluline" osa: ülemine - kui panna enne krossi, alumine - kui peale krossi
Näe paningi nihu kuna nimetus ei ole antud mitte valjukaga jadamisi või paraleelis olemise järgi vaid resonantsi tüübi järgi.
Aga ikkagi ei ole selle ahela asukoht võimu klemmidel õige. Kuna ahelat on vaja et just filrti jaoks siluda valjuhääldi takistust. Lisaks aitab ahel summutada valjuka resonantsi energiat. Kui aga resonantsi kontuur on enne filtrit ja L-padi, on tema resonantsi summutavad omadused hoopis teist sugused/halvemad.
Jup, see nimetus on jah siuke pisut tricky. Aga käib jah ainult notchi enda ahela kohta, mitte ühendus viisi kohta.
To Jaanuke: Mis simulaatorit sa kasutad? Ise proovisin kooli ajal sagedusgeneraatori ja ossiga ja mäletamistmööda ei saanud küll sellist kõverat, nagu sinu pildil. Kui saad võimaluse ossi kallale minna ja reaalselt proovida, oleks huvitav näha tulemusi. (viimaks toimub siin foorumis ka midagi peale "mis ma tegema pean, et saaks ilge paugu" arutamise.)
Suvalisi kõlarite filtreid oskab arvutada ja simuleerida näiteks tasuta Speakerworkshop. Saad ka reaalse valjuka takistuse ja amplituudsageduskarakteristiku (ohh!) ette anda või mõõta.
Veel üks argument miks resonantsi ahelal pole võimu klemmidel mõtet: (Trans)Võimude väljundtakistus on 100-1000 korda väiksem kui selle ahela takistus ükskõik millisel sagedusel, seega tema olemasolu ei muuda väljundpinget. Ehk juuksekarva lõhki ajades muudab vähem kui 1-0.1 protsenti. Helirõhu dB võid ise edasi arvutada.
Või on sul selle kõlari ees energeetiliselt 8 oomiga sobitatud lampvõimendi?
Ok, konsulteerisin siis ühe helitehnika guruga Michael LaLena'ga. Tema vastus oli alljärgnev:
The location of the filter does matter, but it depends on why you are adding it.
Case 1) Say you are attempting to remove a known spike in one of the drivers you are using. You would plage the notch filter after the crossover to eliminate the spike for that driver. The filter will have no effect on the other drivers. (meie keiss siis niiöelda. tuleb välja jah, et valesti mäletasin)
Case 2) You built a speaker and measured the response of the complete system using a microphone and test software like Leap. It indicated a spike in the response of the system. In this case, you may want to place the notch filter before the crossover so that it applies to all drivers. If the spike was due in part to the box itself and not one particular driver and the spike was close to a crossover point, then you would have to place the filter before the crossover.
Even though each driver is producing a different set of frequencies (woofers for bass, tweeters for treble) there will be some overlap between the frequency response of each driver. It all comes down to: "Do I want this filter to work on more than one driver?"
Kes aru ei saanud, võin tõlkida, aga arvan, et pole vajalik vast. Aga pmst pannakse ka crossoveri ette, kui vajadus on.
Michael LaLena võib ju guru olla aga ka gurud eksivad, nagu antud juhul juhtunud on.
Selleks, et sellel RCL ahelal (Series Notch Filter) oleks mingi mõju, peab ta olema pingejaguri üks õlg aga sinu skeemis ta seda mitte ei ole, kui võimul ei ole suurt väljundtakistust. Või käib tema Case 2) Parallel Notch Filter (zobel) kohta. Küsi üle.
Lisa:
Kellel huvi, võib ise leida Michael LaLena Series Notch Filter help lehelt ühe põhimõttelise vea:
To Jaanuke: Mis simulaatorit sa kasutad? Ise proovisin kooli ajal sagedusgeneraatori ja ossiga ja mäletamistmööda ei saanud küll sellist kõverat, nagu sinu pildil. Kui saad võimaluse ossi kallale minna ja reaalselt proovida, oleks huvitav näha tulemusi. (viimaks toimub siin foorumis ka midagi peale "mis ma tegema pean, et saaks ilge paugu" arutamise.)
micro-cap e. sisuliselt tavaline spice. küll aga tuleb ka sellele leidlikult läheneda ning kõigepealt võimalikult palju erinevaid ahela elemente läbi mõõta, et spice annaks veidigi aksepteeritava tulemuse. niisama komponentide kirjeldamine ei anna simus suurt midagi. allikas(võimendi), juhtmed, valjuhääldid, etc peavad olema ka võimalikult täpselt kirjeldatud. ise olen roninud sellise perversuseni välja, et iga rada ja pisemgi traat on kuidagi ära kirjeldatud koos kaasnevate taistuste, induktiivsuste ja mahtuvustega (tean, mõne jaoks olen "lolliks joond" ).
ossiga ma mingi hetk teen kindlasti mõõtmised ära, kui oma "kõlariprojektiga" jõuan nii kaugele, et on juba mida mõõta. kogun praegu teadmisi ja ei rahuldu ellega, kui keegi ütleb, et nii ju tehakse...
hetkel on simus sees minu olemasolevate poekõlarite erisused ja võiksid reageerida lcr'le võimendiga koostöös enmvähem nii nagu pildil toodud.
kui mõõta, siis signaalitugevus filtri väljundis on minu jaoks üks viimaseid asju, millest huvituda. see näitab täpselt "mitte midagi", e. ei anna selgitust selle kohta, mis kuskil valesti. aitab nt selline trikk, kus mõõdad langu takistil, mille väärtust sa väga täpselt tead, läbi kogu taasesitatava sagedusvahemiku (ja pisut veel). + kindlsti 100 muud pisiasja, milleni ma jõuan arvatavsti alles siis, kui mõõtma hakkan
kusjuures hetkel ma pole veel välja mõelnud kudas simuda kasti ... aga kindlasti on võimalik damping ja microphonics kuidagi ära kirjeldada ....
aga see, et lcr on vastu võimendit ei ole minu jaoks hea mõte, kuna see kindlustab selle, et valmis saanud kõlar mängib iga võimendi taga erinevalt (pakun lambist - kuni 3db sinna/tänna) ning ei saa kindlalt väita, et "nüüd tuli hea välja".
ahjaa, üks omapoolne arvamus siia juurde - mikriga kõlarite mõõtmine ja seejärel piikide/aukude peitmine elektroonikas on minu jaoks vale lähenemine, kuna sellisel juhul ei ole tavaliselt selgeks tehtud, milles tegelikult probleem seisneb ja üritatakse nimetet probleemiga peitust mängida ning tagasilöök tuleb hoopis mujalt ja siis imestatakse, et "why the fck it sounds like crap though all seems linear"
Comment