Teade

Collapse
No announcement yet.

Kõlari parameetrite mõõtmine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kõlari parameetrite mõõtmine

    Vot on huvitav on siin keegi inimene kes teeb sellist asja?
    Filtrite tegemine on suht võimatu ilma mõõtmiseta.
    Filtrit arvutada ja teha võib aga reaalselt vaadata ja häälestada kuidas töötab oleks vaja ikka mõõtetehnikat. Et siis selle järgi teha filtritesse korrektiive.
    On programmid nagu mina tean aga nad kõik eeldavad head helikaarti ja mikrofoni ja keskonna tingimusi (ruum kus testitakse).
    On siin selliseid inimesi ka kes mõõdavad ja teevad filtri valmis?

    #2
    Siin foorumis kasutaja intz teeb filtreid. Kas ta neid just hullu mõõtmisega teeb - ei tea.

    P.S. Kord elus olen näinud võimsaid mõõteriistu. Pidid maksma kümnete tuhandete $ ümber.

    Comment


      #3
      Mõõdetakse kõlari omadusi selleks spetsiaalselt ettevalmistatud kajavabas ruumis mõõtemikrofonide ja testvõimenditega.Kodus kvaliteetset tulemust saada on peaaegu,et võimatu(kui ei ole just eriline fanatt :P kes raske raha ja tahtmisega).
      Sellised mõõteruumid peaks olema helistuudiote juures jne.Kunagi ETV-s praktikal olles oli selline täitsa olemas B-) .On loomulikult olemas igatsugu mõõtevahendeid(ja nõkse) mis nii väga üle mõistuse kallid pole ning lõpuks kasutades analüütilist võrdlust teiste kõlaritega saab ka mingi subjektiivse pildi antud uuritavatest isenditest. B-)
      Libises küll teemast veidi mööda <_< .Filtrite arvutamisel loeb eelkõige oskuslik arvestus ja elektrimaterjalide kvaliteetne valik(konded,poolid,juhtmed,jne..)
      Induktiivsuse ja mahtuvuse mõõtmise jaoks erilisi imeriistu küll vaja ei lähe.Omal ajal TPT-s induktiivsusi ,mahtuvusi ,reaktiiv-ja aktiivtakistusi nõrkemiseni laboritöödes välja arvutatud, kasutates kiviaegseid :lol: riistapuid mõõtmisteks.Algab asi siiski Kirchoffi seadusest jne,jne...Ning pärast kui asjad koos -mõõtestuudiosse nö.tehiskõrva lakoonilise kontrolli alla B-)
      Kõik meeldiv tuleb lambist...

      Comment


        #4
        Aga kui kodus kasutama hakkad siis miks mitte sealsamas mõõta? Muidu tuunid ilusti välja aga ruum rikub pildi ära.
        Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

        Comment


          #5
          Kõik on subjektiivne&#33;
          Kõik meeldiv tuleb lambist...

          Comment


            #6
            Originally posted by maaalune@Dec 6 2005, 20:37
            Mõõdetakse kõlari omadusi selleks spetsiaalselt ettevalmistatud kajavabas ruumis mõõtemikrofonide ja testvõimenditega.Kodus kvaliteetset tulemust saada on peaaegu,et võimatu(kui ei ole just eriline fanatt :P kes raske raha ja tahtmisega).
            Vaidleks vastu - täiesti võimalik ka kodus. Ning raha pole ka palju vaja, peamiselt ainult tahtmist

            Mina kasutasin vabavara Speaker Workshop´i, mõõtmiseks MLS signaal (ellimineerib kajavaba ruumi puudumise), mikrofonikapsel WM-61 Panasonicult (vot selle hankimine nõudis aega ja ca 50 krooni ), helikaart täiesti tavaline PCI128.

            Uurisin selle komplekti abil oma Estonia kõlarite hingeelu, väga oli abiks&#33; Näeb kõik valjukate sageduskäigu muhud-lohud ära nii filtritega kui ka ilma.
            Tõsi, bassiosas tuleb kasutada nn. nearfield meetodit, milleni ma pole jõudnud, kuna probleemid millega tegelesin olid keskmistel ja kõrgetel sagedustel.

            Comment


              #7
              Kust seda Speakershoppi tõmmata saab?

              Comment


                #8
                Isegi poluka lõpetanud tõsi küll kõrgepinge osas aga sai ka laboreid jms tehtud nii et vastik oli&#33;
                See üksjagu aega tagasi juba, ja nii teistki ununenud. Meelsamini maksaks korraliku töö eest kogenud inimesele. Endal tuleb 0&#39;st asja uurima hakkama ja uuesti kõike meenutada. Aga eks vaatab. Speakershopist olen ennemgi kuulnud kuid ei tea kui adekvaatsed on mõõtmise tulemused.
                Hetkel just tegelengi kasti arvutusega.
                Eks hakkan siin oma küssadega jms pinnima rahvast.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Commodore@Dec 6 2005, 23:44
                  Speakershopist olen ennemgi kuulnud kuid ei tea kui adekvaatsed on mõõtmise tulemused.
                  Ise tegija jaoks on piisavalt täpsed.
                  Eriti kui sul pole kalibreeritud mikrit, mul endal samuti WM-61 kapsel.
                  Ise kasutan ja vägagi edukalt. Nearfield mõõtmisega saab ka kasutatavaid tulemusi, teoreetiliste (programmide) arvutustega lähevad täitsa kokku.

                  Lisada tuleks veel seda, et Speakerworkshop oskab ka filtreid arvutada. Lubab joonistada suvalist skeemi, mitte ainult standartseid filtreid nagu paljud muud programmid.

                  THD mõõtmiseks on parem kasutada RMAA-d (RightMark Audio Analyzer).

                  Comment


                    #10
                    Kust meil seda mikrit saada on?
                    M60 või M61
                    Võtan selle speakershopi ette hakkan tutkima proovib käe valgeks saada

                    Ja speakerworkshopi kodukas:
                    http://www.speakerworkshop.com/

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Commodore@Dec 7 2005, 17:01
                      Kust meil seda mikrit saada on?
                      Mina sain siit

                      Pakendi järgi otsustades hangivad nad ise Digikey`st

                      Comment


                        #12
                        Mina sain Rootsist, firma nimi praegu ei meenu.

                        Comment


                          #13
                          Kaevan vana teema üles...
                          Yeint-ist tellimine võtab igaviku. Mõte selline, et järsku annks midagi muud kasutada. Tevalo pakub ka erinevaid mikrofone, mida peaks mõõtmiseks sobiva mikrofoni valimisel puhul silmas pidama?
                          Peale selle saaks Tevalost osta mikrofoni elemente, järsku annab nendest midagi kokku panna?

                          Comment


                            #14
                            Põhimõtteliselt sobib mistahes mikrofon, mille sageduskarakteristik on sirge. Soovitavalt 20Hz kuni 20000Hz.

                            WM-61 puhul oli minu jaoks argument see dokument.
                            Enamuse teiste (odavate) kapslite puhul üksikasjalikud andmed puuduvad

                            Nii et otsusta ise.
                            P.S. Minu "igavik" oli ca paar nädalat

                            Comment


                              #15
                              Nendele kapslitele, mis Tevalos müügil, on mingi link datasheedile juurde antud. Ja sageduskarakteristik on küll sirge, vähemalt umbes 60kr kapslitel oli. Sagedusala pole vist ainult nii ulatuslik. Filtrite puhul pole loodetavasti nii oluline, kuna mikrofon peaks katma sagedusala ja muu pole nii oluline.

                              Igavik minu jaoks - ma saaks alles maikuus kätte
                              Ilmselt valin midagi ikkagi Tevalost.

                              Ahjaa, ma nüüd jagasin ka ära et mikrofoni kapsel ongi mikrofoni element Asi läks kohe lihtsamaks.

                              Comment

                              Working...
                              X