Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
Hei...
Leidsin koera üles
Proovisin ka meetodit veega pehmendada(niisutada), aga sellest polnud resultaati, sest põhjus tulenes mujalt, miks lainetama jäi.
Muide, kaasmaalased, keegi väärispuitu painutanud on..koduste vahenditega..aurutamist pean silmas?
Ammoniaagi sees keetmine pidi aitama, aga see ei lähe vist koduse vahendi alla. Muidu lõigatakse nii õhukesed lamellid et soovitud painde saaks ilma purunemiseta ja siis liimitakse neid mitu tükki kokku et paksem kõver detail saada. Vaata ntx tabureti jalgu.
Hästi..ega mu suu selle koha pealt lukus ka ei seisa.
Liimi doseerimine on spoonimise juures kõige olulisem moment.Raskuse taha asjad ei jää, tasub panna niipalju, kui vahendeid võtta on..ja loomulikult raskuse asetamisel alustada detaili kesksel. Servadesse võib 15min pärast panna pitskruvid.Kui liimi välja ajama ei hakka v ajab vaid kohati, siis soovitan parema tulemuse mõttes, servad ( kui on eelnevalt ntx. spooni kant liimitud), see liitekoht väga peenikese liimiribaga katta. See ühendab kahe spooni külje korrektselt kinni ja hilisem lihvimine ei löö tükke välja.
Kus seisnes aga minu probleem?
Nimelt kasutasin liiga palju liimi ja see koguneski kohtadesse, kus lõpuks siis lainetena välja lõi. Vesi kuivas väja aga liimimassi oli liiga palju. Kuidas hiljem toimisin?! Esiteks katsin pinna liimi-vee lahusega, seejärel lasin kuivada ca 15-25min. Katsin liimiga ja ajasin tapeedirulliga laiali..ostetud K-rautast, sinine käepide ja kollane rull. Rull on üsna tugevast materjalist, see tagab liimi ühtlase jaotumise. Kuidas aga aru saada, kas liimi on piisavalt..rõhutab...piisavalt. Nimelt tõmba pliiatsiga jooned ja hiljem liimiga kattes peaksid need jooned õrnalt paistma. Liimi peaks kuluma ca. 30mil 0.1 ruutmeetri kohta(ca 1 ruutjalg).
Kui peaks juhtuma, et ajab surve toimel spooni ühenuskohtadest liimi veidi välja (spooni servad kaarduvad üles), siis tasub seda kohta hiljem triikrauaga ( ca 100-150 kraadi), siluda (ca 10-15 sek) ja siis KOHESELT raskuse alla või raskusega nühkida. Ntx kasutasin selleks paksu mdf tükki, mille servaga silusin..ja nii edasi.
Mina kasutan spoonimisel liimkilet. Peale kantakse lihtsalt: liimkile alla, spoon peale ning triikrauaga liim all nakkuvaks(liimkile on kondiliim kile kujul).
Lõppviimistlus saab hea ning ei pea muretsema välja tungiva PVA pärast. Kasutada saab kõiki lõppviimistlusvahendeid ning ei pea eriti muretsema lahtituleku ega õhutaskute pärast.
Kuid sellega piirduvad liimkile plussid. Miinuseid on mitmeid: spoon peab olema üpriski kvaliteetne ja soovitatavalt enne spoonimist siledaks tehtud. Spoonimise ajal võib samuti spooni siledamaks teha, kuid on raskem. Väikese triikrauaga pole eriti midagi teha suuret pindade puhul. Samuti on oht mõne õrnema puidu(nt mahagon) puhul spooni kõrvetamine.
Esimesed katsetused läksid loomulikult aia taha ning kogemused kasvasid katsetükkidega jamamisel. Liimkilega spoonimisel aga on üks suur pluss: aega läheb meeldivalt vähe ning korraliku töö puhul saadakse PVAst kordades kvaliteetsemad pinnad.
Lisaks võin tuua ühe õpetliku näite: Ühel katsetykil katsetasin vineeri peale tamme panna. Aga kuna spoon oli natukene laines siis esimene mõttevälgatus oli kasutada auru triikrauda. Esialgu asi toimis, kuid umbes paar nädala pärast hakkas spoon äärtest kooruma, põhjuseks äärtest nakkuvuse kaotanud kondikas...kuigi kondiliim sellist nalja teha ei tohiks, jäin rahule selgitusega et äkki oli vana looma kondist tehtud
Aga kas keegi ka traditsioonilist kondiliimi kasutanud on?
Fools and fanatics are always certain of themselves, but wiser people are full of doubts
Õnneks on kaasaegsemates puidutöökodades ka spoonisaed ja termopressid olemas, lisaks ka kogemustega vennad, kes alaga päevast päeva tegelevad nii, et soovitan kasutada spetsialistide abi kui kõlarikast peab igast otsast kvaliteetne välja nägema.
Kunagi sai töödatud Osaühingus "Naaskel" ja seal on tänapäevani 1 noormees, kes puhtalt spooni lõikuse, koostamise ja liimimisega tegeleb.
Õnneks on kaasaegsemates puidutöökodades ka spoonisaed ja termopressid olemas, lisaks ka kogemustega vennad, kes alaga päevast päeva tegelevad nii, et soovitan kasutada spetsialistide abi kui kõlarikast peab igast otsast kvaliteetne välja nägema.
Kunagi sai töödatud Osaühingus "Naaskel" ja seal on tänapäevani 1 noormees, kes puhtalt spooni lõikuse, koostamise ja liimimisega tegeleb.
kahjuks ei tea hinnast rääkida, sest mulle omale tehtud tööd on kõik alla igasugu arvestust tehtud hindadega
Manverkis on vist tartu parim spoonivalik? igatahes varustajana sai kunagi sealt spooni ka naasklisse tassitud
Sattusin seda teemat lugedes pisut segadusse. Nimelt olen oma kõlarikastid juba kenasti ära pahteldanud, kahjuks siis vesialuselise pahtliga.
Leidsin siis siit teemast sellise väite:
''pahtel ei tohi olla vesialuseline, sest PVA on vesialuseline liim ja see imendub pahtlisse.Pahtel lahti ja spoon ka rikutud. Pahtel suht poorne- Aquastopiga enne spoonimist pinnad üle.''
Enda mõte oli värvida enne spoonimist suvalise lahuse baasil spreiga kastid üle (et mitte panna PVA'd otse vesialuselise pahtli peale). Siit küsimus, kas selline nipp üldse toimib või kisub hiljem ikkagi spooni lahti?
Samas on keegi ka nii väitnud:
''Kui panna spooni pva ga siis peavad mölemad pinnad sisse imbuvad olema,ei tohi olla lakitu,pahteldatud jne.''
Kas siis üldse on võimalik mul veel spoonida neid kaste?
Ehk soovitab keegi mõnd muud nippi/võtet kuidas vesialuselise pahtli peale spoonida. Ehk mõni lahusebaasil liim ?
Arvan millegipärast, et kasutaja Henri503 mõtles hoopis puidu immitatsiooniga kleepsu. Igatahes püsigem teemas
''Spooni liimimisel kontaktliimiga pahtli peale hakkas spoon kuu aja pärast lainetama. Samuti tuli servadest kergesti lahti, kuigi alguses oli väga tugevalt kinni. ''
Huvitav kas selle kontaktliimi all peeti ka PVA liimi silmas?
Aga kui keegi mõtet, kastid esialgu lahuse baasil spreiga üle laskmist ning pärast seda spoon, ei poolda. Siis võiks keegi häid liime soovitada nagu kasutaja uni juba soovitas
Kui keegi nüüd targutada tahab, et kas sulle ühest liimist ei piisa, siis ehk on siiski kellelgi paremaid vms liime pakkuda Spooniks siiski vaid üks kord.
vanadest aegadest tehti kaseiiniga, tänapäeval saab ka pahtli asendada peene puutolmu(nii 320-400 paberiga saadud) ja PVA seguga. Kui on masin olemas, millel tolmukoguja, siis pole selle tolmu saamine nii raske. Peale kuivamist saab lihvida nagu pahtlit(natukene rohkem aega läheb) ning PVAliimiga spoonida.
Võid proovida ju EPO, akrüül, PUR liime(kui spoon on kergelt lainetav nt teatud mahagonid ja muud keeruka süüga puidud).
Fools and fanatics are always certain of themselves, but wiser people are full of doubts
Comment