Teade

Collapse
No announcement yet.

Kõlarid kasti!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kõlarid kasti!

    Tere.

    1 lihtne ja kiiresti vastatav küsimus. Kas on etem ühendada kõlarid jadamisi või rööbiti kasti? Mis vahe tekib jadaühendusel ja rööbitiühendusl? Täpsustaks veel et 1 kastis on 2 identset elementi ja teises samuti.

    Ardi.

    #2
    Vs: Kõlarid kasti!

    http://www.rockfordfosgate.com/rftec...er_wizard.asp#
    Sellel lehel üsna ilusti ära näidatud ühendus viisid. Ning mis toimub takistusega kui ühendada paralleelselt või jadamisi.

    Comment


      #3
      Vs: Kõlarid kasti!

      Takistus muutub. Kui sul on kastis näiteks 2x 4oomist kõlarit ja need jadamisi ühendad siis tuleb võimul 8 oomise takistusega hakkama saada.

      Comment


        #4
        Vs: Kõlarid kasti!

        Esmalt postitatud rihard poolt
        ... Kui sul on kastis näiteks 2x 4oomist kõlarit ja ....
        Kuhu kasti need kõlarid veel pakitakse?

        Tegelikult pannakse üks kuni mitu valjuhääldit
        (nüüd öeldakse sageli ka - elemendid) "kasti"
        sisse ja veel muudki (näiteks filtrid, kui on mitu
        valjuhääldit) ja see kokku moodustabki kõlari.

        Jadamisi takistused summeeruvad, kaks ühesugust
        rööbiti annavad kaks korda väiksema takistuse kui
        kumbagil eraldi võetuna. Näide ka - kaks 6-oomist
        jadamisi annavad 12 oomi ja rööbiti 3 oomi.
        Elektroonika töötab suitsu baasil.
        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

        Comment


          #5
          Vs: Kõlarid kasti!

          Esmalt postitatud fre poolt
          Kuhu kasti need kõlarid veel pakitakse?

          Tegelikult pannakse üks kuni mitu valjuhääldit
          (nüüd öeldakse sageli ka - elemendid) "kasti"
          sisse ja veel muudki (näiteks filtrid, kui on mitu
          valjuhääldit) ja see kokku moodustabki kõlari.

          Jadamisi takistused summeeruvad, kaks ühesugust
          rööbiti annavad kaks korda väiksema takistuse kui
          kumbagil eraldi võetuna. Näide ka - kaks 6-oomist
          jadamisi annavad 12 oomi ja rööbiti 3 oomi.
          Vabandust pole vist hoolikalt mõelnud kui kirjutasin, ikka elemendid/valjuhääldid

          Comment


            #6
            Vs: Kõlarid kasti!

            selge. See takistus takistuseks, see ei omagi nii palju tähtsust. nende valemite olen juba varem tuttav. Aga mul on siis nii, 2x8ohmist elementi on jadas. Kui ma nüüd nad paraleeli ümber joodan, siis mida ma kaotan? Mingi tooni vahe vms peaks tekkima? Sest siis voolutugevus väheneb ja pinge säilib. Või see ei mängi siin rolli? Sorry kui mööda panen, aga tuli lihtsalt tahtmine asja veidi kohendada.

            Comment


              #7
              Vs: Kõlarid kasti!

              jadas on 2x8R=16R
              paraleelis
              on 1/8R*1/8R=2/8R=8/2R=4R

              "Tooni vahet" ei teki. Ainus pluss paraleeli ühendamisel on see,et valjukate kogutakistus väheneb ja rahvakeeli hakkab võimul "jõud" paremini peale 8R-le kui 16R kogutakistusega kastile.

              PS! ümber tinutamisel vaata, et sa ei ajaks kõlaritel polaarsust segamini,kuna siis on helipilt "ne rõba ne mjäsa" ehk bass "kaob ära". enamus toavõimendeid on optimeeritud töötama kas 4R või 8R peal. alla 4R kasti kasutades on oht võim maha põletada. liialt üle 8R kastidega (nt 16,32R jne) muutub võimendi liialt abituks, kuna sellisel takistusel langeb väljundvõimsus väga suures ulatuses. enamustel võimudel on 4R peal suurem väljundvõimsus kui 8R peal,kuid leidub ka erandeid nt NSVL ajast (RRR Y-101).

              kui on veel küsimusi,siis anna tulla.
              ka naabritel on kõrvad.

              Comment


                #8
                Vs: Kõlarid kasti!

                Kuidas ma tean siis milline on + ots ja milline - ots kõlaril? Mul on 2 kasti. Seal on tõenäoliselt nsvl päritoluga kõlarid, aga uued, pole varem kasutuses olnud. Juhtmed olid ühendamata kui need kastid sain. Ühes kastis on 2x4ohmist kesksagedus kõlarit ja 2xkõrgsagedus kõlarit. Kõrgemad on 8ohmi ja kesk 4ohmi. Lahendasin asja nii et panin kesksagedused jadasse ja kõrgsagedused paralleeli, et kõik tasakaalus oleks. Kuulamise järgi tundub et kõik on ok, kuigi kõrget on nagu rohkem. Kuidas te oleks asja lahendanud? Tegin midagi valesti?

                Ardi.

                Comment


                  #9
                  Vs: Kõlarid kasti!

                  Esmalt postitatud served poolt
                  Kuidas ma tean siis milline on + ots ja milline - ots kõlaril? Mul on 2 kasti. Seal on tõenäoliselt nsvl päritoluga kõlarid, aga uued, pole varem kasutuses olnud. Juhtmed olid ühendamata kui need kastid sain. Ühes kastis on 2x4ohmist kesksagedus kõlarit ja 2xkõrgsagedus kõlarit. Kõrgemad on 8ohmi ja kesk 4ohmi. Lahendasin asja nii et panin kesksagedused jadasse ja kõrgsagedused paralleeli, et kõik tasakaalus oleks. Kuulamise järgi tundub et kõik on ok, kuigi kõrget on nagu rohkem. Kuidas te oleks asja lahendanud? Tegin midagi valesti?

                  Ardi.
                  Filtrit ei näinud kusagil nendes kastides kus kõlarid olid? Aga kas valjukatel on ikka orig. kastid?

                  Comment


                    #10
                    Vs: Kõlarid kasti!

                    Heh, Hea küsimus
                    Kõik mis sea l olid oli 2 kondensaatorit ja kõlarid. Muidu S-30-netest saaks kõrgsagedus filtri. Aga kesksageduse kohta ei oska öelda. Kastid on ise ehitatud tuttava poolt, on sellised kolmnurksed, nagu monitorid lava ees vms.
                    Võin pildi klõpsata.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Kõlarid kasti!

                      Esmalt postitatud served poolt
                      Kuidas ma tean siis milline on + ots ja milline - ots kõlaril? Mul on 2 kasti. Seal on tõenäoliselt nsvl päritoluga kõlarid, aga uued, pole varem kasutuses olnud...
                      Jälle kõlarid kastis...

                      Helitehnikas on see " + " ja " - " tinglikult, tegelikult on ju vahelduvpinge...
                      Õige omavahelise faseeringu määramiseks tähistatakse valjuhääldil tõesti
                      ka " + " ja " - ", sellise polaarsusega alalispinge andmisel liigub membraan
                      ettepoole (kuulaja poole). Taskulambipatarei korraks külge - ja kohe selge.
                      Elektroonika töötab suitsu baasil.
                      Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                      Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Kõlarid kasti!

                        Katsetan patareiga. Pildid on www.zone.ee/served/k6lar

                        fre: Kui + ja - on õiget pidi kas siis liigub kõlar minu poole?

                        ok selgus et polaarsused valed.
                        viimati muutis kasutaja served; 15 m 2007, 19:58.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Kõlarid kasti!

                          Esmalt postitatud served poolt
                          fre: Kui + ja - on õiget pidi kas siis liigub kõlar minu poole?
                          Loodetavasti jääb kõlar ikka paigale, aga valjuhääldi membraan
                          liigub jah siis väljapoole (kuulaja poole), nagu eelnevalt kirjutasin.
                          Tavaliselt on valjuhääldi otsad nende märkidega juba markeeritud,
                          aga puudumise korral saab niimoodi teada, misjärel on kasulik ise
                          ära markeerida.
                          Filtrid paistavad seal kõige-kõige lihtsamad juba olevat, ainult see
                          kondensaator, mis ühendatakse jadamisi kõrgsagedusvaljuhääldiga.
                          Kõige esimeseks lahenduseks käib küll...
                          viimati muutis kasutaja fre; 15 m 2007, 20:39.
                          Elektroonika töötab suitsu baasil.
                          Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                          Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Kõlarid kasti!

                            okei, hakkan seda kõlari mõistet välja juurima.

                            Põhimõtteliselt ühendasin ise kõik valjukad, need olid seal küll paigas ja need konded samuti, kuid kui siit kunagi küsisin mis otstarbeks ja kuidas neid kondesi kasutada öeldi et jäta välja.
                            Ma ostan mingid klemmlauad ja siis panen krempli korralikult kokku, praegu piinavad juhtmed suurte valjukate klemme ja need hakkavad järeleandma.

                            Kui ma nüüd kõik uuesti üle lugesin siis rohkem vist küsimusi ei saa olla.
                            Kui tulevikus veel tekib siis annan teada.

                            Tänud fre! Sammuke jälle ülesse poole!

                            Comment


                              #15
                              Vs: Kõlarid kasti!

                              Esmalt postitatud served poolt
                              ...kuid kui siit kunagi küsisin mis otstarbeks ja kuidas neid kondesi kasutada öeldi et jäta välja.
                              No ma ei tea miks kõrgsagedusvaljuhääldit madalate sagedustega
                              piinata, neid ta esitada ei suuda ja see muutub kasutult soojuseks.
                              Arvan et mingi elementaarne filter võiks ikka olla, olgu või need
                              kondensaatorid kõrgsagedusvaljuhäälditega jadamisi. Paljudel
                              vanadel kahe valjuhääldiga teleritel oli samuti, sageli kasutatud
                              kõrgsageduselement 2ГД36 (sama või sarnane kui piltidelgi näha)
                              ühendati jadamisi 4µF kondensaatoriga. No võib ka ilma nendeta
                              proovida ja võrrelda, katse on kah huvitav ja selleks need kõlarid
                              ju sobivad...
                              viimati muutis kasutaja fre; 16 m 2007, 00:55.
                              Elektroonika töötab suitsu baasil.
                              Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                              Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                              Comment

                              Working...
                              X