Teade

Collapse
No announcement yet.

YRO ruumikõlarite projekt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    YRO ruumikõlarite projekt

    Minu mõttetöö on jõudnud sellesse järku, et peaks hakkama asjade ehitamisega pihta, aga nagu öeldakse üheksa korda mõõda ja ... siis mõõda veel üheksa korda.
    Projekti lõppeks peaks valmima 4 kasti: 1 keskmine, 2 surroundi ja 1 surround back. Kavatsen teha nad ühesugused 16 mm vineer, 140*150*340mm, bass-refleks ette, elemendid sc10n ja w100sc 8Ohm.
    Riputan üles kaks erinevat varianti filtritest koos sageduskaraga. Aidake otsustada, milline variant võtta või midagi muuta?
    http://yro.planet.ee/kola/var_01.jpg
    http://yro.planet.ee/kola/var_02.jpg

    (BTW konstrueeritud Boxsim progega, mis peaks Visatoni arvutamiseks päris hea olema. Kahju ainult, et saksakeelne.)
    Minu DIY blogi
    <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

    #2
    Vs: YRO ruumikõlarite projekt

    Teine tundub parema ASK-ga olema aga esinese variandi kõrgete filter on põhimõttelt parema/õigem pinge jaguriga, ainult liiga kõrgel sagedusel. Ehk võta esimese variandi kõrgete osa pinge jagur, teise variandi kõrgete kolmandat järku filter, tõmba lõikesadegus madalamale ja pane teise variandi bassiga kokku.
    Pane bassikale takistuse silumiseks takisti ja konde ka pareleeli umbes 15 uF ja 8 oomi, täpsed väärtused saad ehk softiga optimeerida nii, et see <1500 Hz muhk natuke väheneks ja sumaarne kõlari takistus võimalikult ühtlane tuleks.

    Comment


      #3
      Vs: YRO ruumikõlarite projekt

      Esmalt postitatud moi poolt
      Teine tundub parema ASK-ga olema aga esinese variandi kõrgete filter on põhimõttelt parema/õigem pinge jaguriga, ainult liiga kõrgel sagedusel. Ehk võta esimese variandi kõrgete osa pinge jagur, teise variandi kõrgete kolmandat järku filter, tõmba lõikesadegus madalamale ja pane teise variandi bassiga kokku.
      Pane bassikale takistuse silumiseks takisti ja konde ka pareleeli umbes 15 uF ja 8 oomi, täpsed väärtused saad ehk softiga optimeerida nii, et see <1500 Hz muhk natuke väheneks ja sumaarne kõlari takistus võimalikult ühtlane tuleks.
      Tänan, aga ma'i saanud mõhkugi aru (või keegi võiks jooned ümber vedada pingejagurile ja kolmandat järku filtrile). Kui sa ütled mis järjekorras midagi lisada, siis saab joonistatud uus ASK. Bassikale panin soovituse järgi tükid külge. Uus variant on siin:
      Kolmas

      Mingi jutt sellest kombinatsioonist on ka siin:
      Siin
      Minu DIY blogi
      <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

      Comment


        #4
        Vs: YRO ruumikõlarite projekt

        Natuke l&#228;ks k&#252;ll sel valesti.
        Bassika filtril peaksid juurde pandud takistus ja kondekas olema omavahel j&#228;rjestikku ja see l&#252;li ise paraleelselt valjuka (W100SC) klemmidel ehk p&#228;rast induktiivsust.
        Kolmandat j&#228;rku on see k&#245;rgete fiter (sinu variant kaks) kus on kondekas, induktiivsus ja j&#228;lle kondekas, takistid (&#252;ksk&#245;ik kus nad on) fitri j&#228;rku ei m&#228;&#228;ra. Pingejaguri takistite v&#228;&#228;rtused peaksid ka olema sellised, et esimese takisti vasakult kleemilt m&#245;&#245;tes/arvutades oleks takistus 8 oomi aga et seejuures k&#245;rge valjuka helir&#245;hk oleks samal tasemel bassiga.

        lisa:
        Vaatasin Visatoni lehet valjukate ASK-d &#252;le ja tegelikult ei pruugi SC10N jaoks vaja ollagi kolmandat j&#228;rku filtrit (kui ta seda madalal segedusel tekkivate moonutuste t&#245;ttu ei vaja), saaks hakkama ka teist j&#228;rku filtriga nagu sul kolmandas variandis, ainult seal on sul ilmselt konde v&#245;i induktiivsuse v&#228;&#228;rtused paigast &#228;ra, SC10N ASK peaks/v&#245;iks tulla sirgelt kuni kuhugi 2000 Hz-ni ja siis allpool seda langema hakata. Bassikaga helir&#245;hu &#252;htlustamine on juba pingejaguri &#252;lesanne.
        W100 filter on tegelikult keerulisem korralikult paika saada, kuna tema ASK on 1500 Hz &#252;lesse poole suhteliselt halb.
        viimati muutis kasutaja moi; 06 m 2007, 14:02.

        Comment


          #5
          Vs: YRO ruumikõlarite projekt

          Tegin kolmandale variandile uuenduse, kas n&#252;&#252;d sai parem?
          Kolmas

          Seda SC10N ei saa liiga madalalt l&#245;igata muidu hakkab koledasti r&#246;&#246;kima.

          Ahjaa, v&#228;lja hakkab n&#228;gema umbes nii: eest
          viimati muutis kasutaja YRO; 06 m 2007, 17:32.
          Minu DIY blogi
          <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

          Comment


            #6
            Vs: YRO ruumikõlarite projekt

            Ikka läks mööda.
            Bassika filtril peaksid juurde pandud takistus ja kondekas olema omavahel järjestikku ja see lüli ise paraleelselt valjuka (W100SC) klemmidel ehk pärast induktiivsust, lugedes skeemi vasakult paremale. Samuti oleks loogilisem 8 oomi ja 15 uF.

            Kas SC10 koledasti röökimine on sinu tähenduses liiga kõvasti või liiga kehva kvaliteediga mängimine? Esimese variandi vastu aitab pingejaguris 10 oomise takisti vähendamine, rahuklikult võid kuhigi 5 oomini vähendada kui enne SC10 liiga vakselt ei hakka mängima.

            Comment


              #7
              Vs: YRO ruumikõlarite projekt

              Uuesti: Kolmas
              Kas nüüd sai parem?

              SC10N röökimine väljendub selles, et see ei tohiks liiga madalale mängida, kuna muutub liiga agressiivseks (heliliselt toob solniku sageduse väga välja).
              Minu DIY blogi
              <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

              Comment


                #8
                Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                Filtrite topoloogia on n&#252;&#252;d enam-v&#228;hem loogiline, edasi tuleks elementide v&#228;&#228;rtusi optimeerida, et saavutada v&#245;imalikult sirge ASK ja takistuse graafik.

                Kas see SC10 solniku esile t&#252;kkimine pole mitte sellest tingitud, et &#252;ldine SC10 nivoo on liiga tugev? V&#245;i on bassika filter liiga madala j&#228;rguga ja selle m&#228;ngitavad k&#245;rgemad sagedused tulevad liiga tugevalt filtrist l&#228;bi (ise usuks k&#245;ige rohkem seda)?
                Oled &#252;ldse praktikas proovinud v&#245;i on see SC10 madalalt filtriga l&#245;ikamise porbleem internetist p&#228;rit?

                Kas see Boxim on p&#228;dev programm? Praegu j&#228;&#228;b natuke mulje, et ta ei arvesta (vist?) faasi erinevusi eri valjukate karakteristikuid kokku liites. Saksa keelt kahjuks ei oska, et &#252;le lugeda ja kontrollida.

                Comment


                  #9
                  Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                  Esmalt postitatud moi poolt
                  Filtrite topoloogia on n&#252;&#252;d enam-v&#228;hem loogiline, edasi tuleks elementide v&#228;&#228;rtusi optimeerida, et saavutada v&#245;imalikult sirge ASK ja takistuse graafik.
                  Ettepanekud?

                  Esmalt postitatud moi poolt
                  Kas see SC10 solniku esile t&#252;kkimine pole mitte sellest tingitud, et &#252;ldine SC10 nivoo on liiga tugev? V&#245;i on bassika filter liiga madala j&#228;rguga ja selle m&#228;ngitavad k&#245;rgemad sagedused tulevad liiga tugevalt filtrist l&#228;bi (ise usuks k&#245;ige rohkem seda)?
                  Oled &#252;ldse praktikas proovinud v&#245;i on see SC10 madalalt filtriga l&#245;ikamise porbleem internetist p&#228;rit?
                  Minu esik&#245;larite valmistus ja kirjeldus algab siit:
                  http://www.tevalo.ee/foorum/showpost...7&postcount=79
                  Minu esimene mulje on siin (natuke allpool ka kasutaja Hipi arvamus):
                  http://www.tevalo.ee/foorum/showpost...&postcount=107
                  Ja kui tahad siis ka internetist:
                  Furthermore, I would not cross over the SC10N any lower than 2 kHz. It is not wise to work in the vicinity of the fundamental resonance of a tweeter, especially if it&#180;s damped by ferrofluide.

                  Esmalt postitatud moi poolt
                  Kas see Boxim on p&#228;dev programm? Praegu j&#228;&#228;b natuke mulje, et ta ei arvesta (vist?) faasi erinevusi eri valjukate karakteristikuid kokku liites. Saksa keelt kahjuks ei oska, et &#252;le lugeda ja kontrollida.
                  Mina ei oska programmi p&#228;devust hinnata, aga Visatoni foorumis kasutatakse palju, samas on k&#252;llalt arusaadav (minusugusele lollile) isegi saksa keeles.
                  Kas sa m&#245;tlesid sellist faaside pilti, millest midagi lugeda? Faasid
                  Minu DIY blogi
                  <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                  Comment


                    #10
                    Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                    On sul olemas nende Zeni k&#245;larite filtri skeemi? &#196;kki selguks sealt, miks see solnik ikkagi esile t&#252;kib.

                    Zen kirjutas kunagi:
                    "Filter t&#245;esti, sellega annaks asja v&#228;ga palju muuta. paraku mul v&#245;imalus ise poole kerida ja siit kuressaarest miskiseid normaalseid muid jubinaid osta puudub. pidin leppima sellega, mis oli tol ajal parim ja k&#228;ttesaadavam oli. Indreku edasiminekud filtri vallas on olnud metsikud, sellest skeemist, mis YRO k&#245;larite sees on pole n&#252;&#252;dseks enam suurt midagi j&#228;rel."

                    Selle l&#245;ikesageduse valikuga on SC10 ja W100S puhul suhteliselt kitsas k&#228;es; W100 on &#252;levalt poolt 1500 Hz jamad, SC10-l aga alla 2000 Hz, nii et vahelt j&#228;&#228;b natuke puudu. Ilmselt tuleb praktikas katsetada erinevaid l&#245;ikesageduste variante.

                    Lisaks veel selline probleem, et Visaton ei anna oma (odavamate) valjukate kohta v&#228;lja ASK suunas&#245;ltuvust, ehk kuidas on ASK 30, 45, 60, 90 jne. kraadise nurga all kiirgusteljest. Selle info olemasolu aitaks kindlamini &#245;iget l&#245;ikesagedust valida.

                    Minu arust m&#228;&#228;rab v&#245;imaliku SC10 alumise l&#245;ikesageduse siiski see, kui moonutuste vabalt ta suurema helir&#245;hu juures madalamaid sagedusi m&#228;ngib. Resonantsist tekkida v&#245;ivaid probleeme aitab muide tunduvalt v&#228;hendada ASK &#252;htlustamiseks kasutatav pingejagur. Mida v&#228;iksem on see takisti, mis oli enne 10 ja n&#252;&#252;d on 5 oomi, seda v&#228;hem resonants segab.

                    Ma ei m&#245;elnud faasi pilte vaid kas Boxim kasutab erinevate valjukate ASK-de liitmisel ikka faasi infot. Kuna sinu piltidel oli nii 2.-st kui 3.-ndat j&#228;rku k&#245;rgete filti puhul summaarne ASK ilma &#252;ldiselt faaside erinevustest tekkivate aukudeta (v&#228;hemalt &#252;hel nendest oleks pidanud midagi sellist m&#228;rgata olema), tekkisid v&#228;iksed kahtlused. Kui ta aga selliseid faasi grafikuid n&#228;itab, siis j&#228;&#228;b &#252;le loota, et ka arvestab seda infot.

                    Tegelikult tegeleme me jalgratta uuesti leiutamisega, kuna Ints ja HiPi on ammu v&#228;gagi t&#246;&#246;tava filtri valmis saanud, mis sest, et j&#228;rjestik filtri.
                    viimati muutis kasutaja moi; 07 m 2007, 12:29.

                    Comment


                      #11
                      Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                      Palun suundadega ja plott kah:
                      Suundadega ja
                      Plott.
                      Edit:
                      Ilma filtrita, paralleelselt
                      W100SC filtrita
                      SC10N filtrita
                      Ahjaa Ints on viimastel aegadel raskesti tabatav ja Hipi (kes muide on ka esik&#245;larite praeguste filtrite autor) pole Pattayast vist naasnud.
                      viimati muutis kasutaja YRO; 07 m 2007, 12:56.
                      Minu DIY blogi
                      <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                      Comment


                        #12
                        Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                        On sealt programmist võimalik ka eraldi ja filtriteta valjukate ASK suunassõltuvused kätte saada?

                        Comment


                          #13
                          Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                          Se programm n&#228;itab k&#245;iksugu toredaid asju, ainult kasutada h&#228;sti ei oska. Kas n&#252;&#252;d on k&#245;igil head m&#245;tted otsas? Ma ise olen ikka &#228;hmi t&#228;is veel.

                          /Edit
                          Et t&#228;iesti m&#245;tetu post poleks, siis &#252;ks muudetud v&#228;&#228;rtustega variant ka:
                          Kolmas A
                          viimati muutis kasutaja YRO; 07 m 2007, 21:15.
                          Minu DIY blogi
                          <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                          Comment


                            #14
                            Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                            Filtriteta paraleel ühendusest on näha, et ASK-de liitmisel kasutab Boxim ka faasiinfot.
                            Kolmas A - hakkab juba looma.
                            Kui bassi filtris 15 uF suurendada ja 8 oomi vähendada natuke, kuidas siis ASK tuleb? Kas ka takistuse graafik läheb sirgemaks?

                            Comment


                              #15
                              Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                              Ei muutu. Nende väärtuste muutmine ei anna õigupoolest graafikule mingit erilist mõju. Küll aga võib see mõjuda pärast helipildile ma kahtlustan.
                              Minu DIY blogi
                              <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                              Comment

                              Working...
                              X