Teade

Collapse
No announcement yet.

YRO ruumikõlarite projekt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Vs: YRO ruumikõlarite projekt

    Nagu ma aru olen saanud hinnatakse heli kõlari kvaliteeti selle järgi, kui sirge on see sageduskarakteristik. Aga kas mitte seejuures ei peaks arvestama ka inimkõrva sagedustundlikkust? Ma väga kahtlen, kas kõrv kuuleb kõiki sagedusi ühe tundlikkusega.

    Comment


      #32
      Vs: YRO ruumikõlarite projekt

      Põhimõtteliselt väga terane tähelepanek . Kohutavalt palju määrab ära ka ruum, võimendi ja kuulatav materjal. Kahjuks ei saa välistada ka subjektiivsust headuse ja kvaliteedi hindamisel. Eks see kuulamise ja katsetamise osa on alles ees, aga nagu öeldakse - kõik on kokku kompromiss. Konsensust vaevalt õnnestub saavutada.
      Minu DIY blogi
      <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

      Comment


        #33
        Vs: YRO ruumikõlarite projekt

        Niisis aega on mööda läinud, üks kast käes ja kuulaminegi on alanud. Kahju on natuke sellest, et tegemist on keskkõlariga, mida ei oska eriti hästi kuulata st ei tea, mida kuulata?
        Hetkel on filtriks selline:
        Jada 2 versioon
        Jada 2 versioon suundadega
        Minu DIY blogi
        <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

        Comment


          #34
          Vs: YRO ruumikõlarite projekt

          Valjukad on sul siis bassikas kõrgete kõrval mitte all või peal (suuna tundlikuse piltide järgi otsustades). Tegelikult heli seisukohast on see üsna halb variant, sisustuse poolelt natuke parem.
          Filtrist hakkab juba asja saama.

          Comment


            #35
            Vs: YRO ruumikõlarite projekt

            Keskkõlar läheb loomulikult pikali, sest ei teleka all ega peal pole 32cm vaba ruumi. Teised kõllid lähevad ikka püsti. Huvitav on see, et Visatoni ja Boxsim'i andmed on tiba erinevad. Kõige paremini saaks aimu muidugi mõõtmistulemustega, aga seda ette võtta ei taha. Kõige rohkem vaevab mind see, et ühes kohas on W100SC tundlikkus 83dB ja teises 86dB - see on ju graafiku kohalt oluline vahe.
            Aga keskkõlari kuulamise probleem jääb ikka. Hetkel teen seda pere kõrvalt telekat vaadates, aga see pole just hea variant. Ei leia kuidagi aega, et võtta mitmekanalilise heliga DVD-d (DD, DTS, DVD-Audio) välja ja rahumeeli istuda.
            Minu DIY blogi
            <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

            Comment


              #36
              Vs: YRO ruumikõlarite projekt

              Niisiis vahepeal on on jälle vett merre voolanud ja mulle on jäänud silma Acoustic Reality jadafilter.
              Tegin mõned joonised ka selle filtriga:
              AR jadafilter
              AR jadafiltri suunad

              Kahjuks ei saa seda varianti hetkel valmis teha ja kuulata, kuna komponendid puuduvad. Aga kuidas tundub jooniste järgi?
              Lisaks tuli mul selline jumalavallatu mõte, et panna üks takk u 33Ohm bassielemendi klemmidele paralleeli, joonise järgi silub ta justkui resonantsi ära, aga mis sellega võiks kaasneda?

              Ahjaa projekti areng on jõudnud sellesse faasi, et kastid (koos tagumiste postamentidega) on valmis, aga need pole veel minuni jõudnud.
              Lisaks olen oma kuulamissessioonidega jõudnud arusaamisele, et nähtavasti peab ka esikõlarite filtrid optimeerima. Hetkel on need küll musikaalsed, aga kõrged on justkui liiga ees ja bassi löök on sellise vedela kõlaga nagu kõhulahtisus (selle kohta on mul mõningaid mõtteid, mida siinkohal välja ei kirjuta). Kuulda on see eriti hästi CD-lt, aga see võib olla ka uue ressiiveri iseärasus.
              Minu DIY blogi
              <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

              Comment


                #37
                Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                Pakun arutamiseks välja veel ühe variandi, mis on inspireeritud http://www.humblehomemadehifi.com poolt.
                Selline siis
                Minu jaoks olu uudne RCL ahela kasutus allika pool. Lisaks tundub, et lõikepunkt on täpsem ja kogu kompott pole nii suunatundlik. Komponente on kõvasti rohkem ja sedavõrd ka kallim. Pole hetkel kodus olemas ka kõiki juppe, et proovida. Kas teoreetiliselt tasuks üldse sellise asja poole piiluda?
                Üldiselt hakkan ma juba aru saama seeriafiltri filosoofiast ja headusest.

                Kuulamissessioonide käigus olen jõudnud oma koduses süsteemis märksa suurema selguse saavutada. Esiteks avastasin, et mingil kummalisel kombel on esimesed kõlarid valede klemmivärvidega ehk siis vastandfaasis. Samuti oli faasist väljas sub. Esikõlarite heli praeguste filtritega on erinev st mida ma märkasin ka siis, kui kõlareid viimati täppishäälestatud sai - üks kõll mängib kõrgeid rohkem. Kõrgeid peab üldse natuke maha tõmbama, sest mängivad bassikatest kõvemini. Kogu süsteemi komponentide valjused ja viited sain enam-vähem meeldivasse koostöösse. Palju oli abiks Metallica "Black Album" DD 5.1.
                Saaga jätkub - täna peksan kokku tagakõllide postamendid ja siis juba jälle filtrite ja elementide kallale.
                Minu DIY blogi
                <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                Comment


                  #38
                  Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                  Esmalt postitatud YRO poolt
                  bassi löök on sellise vedela kõlaga nagu kõhulahtisus (selle kohta on mul mõningaid mõtteid, mida siinkohal välja ei kirjuta). Kuulda on see eriti hästi CD-lt, aga see võib olla ka uue ressiiveri iseärasus.
                  ressiivriga esikõlareid häälestada...paha-paha- just bassid saavad kõige rohkem kannatada.
                  -

                  Comment


                    #39
                    Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                    Kooslus peab lõpuks hakkama kokku kõlama, seega ei näe probleemi häälestamisel.

                    Üks peenike pildigalerii!
                    Kommentaarid oodatud
                    Minu DIY blogi
                    <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                    Comment


                      #40
                      Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                      Kui sa juba filtrist viimast v&#245;ted, oleks ehk pidanud ka valjukate asendist esipaneelil viimase v&#245;tma - nihutama k&#245;rged natuke tsentrist k&#245;rvale nagu Intsu tehtutel ja kastidele sisemised toed panema.
                      viimati muutis kasutaja moi; 12 m 2007, 12:51.

                      Comment


                        #41
                        Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                        Lisaks ehk võiks valjukad ka süvistada esipaneeliga tasapinda. Nüüdseks juba lõigatud ava korral on see muidugi närvesööv ettevõtmine.
                        Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                        Konfutsius

                        Comment


                          #42
                          Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                          Esmalt postitatud YRO poolt
                          Minu jaoks on uudne RCL ahela kasutus allika pool. Lisaks tundub, et lõikepunkt on täpsem ja kogu kompott pole nii suunatundlik. Komponente on kõvasti rohkem ja sedavõrd ka kallim. Pole hetkel kodus olemas ka kõiki juppe, et proovida. Kas teoreetiliselt tasuks üldse sellise asja poole piiluda?
                          Üldiselt hakkan ma juba aru saama seeriafiltri filosoofiast ja headusest.
                          See RCL on seal kõlari takistuse silumiseks.
                          Filtriga ei saa kõlari suunatundlikust mõjutada, saab lihtsalt teha filtri, mille abil erinevates suundades on enamvähem sirge ASK. Üldiselt tulebki filtreid teha nii, et sirge ASK ei oleks ainult otse suunas vaid enamvähem sirge ASK oleks kõigis suundades. See tähendab ka näiteks seda, et vahest võib rahulikult lasta otse suuna ASK-sse mõne muhu sisse, kui selle tulemusel ülejäänud suundades on ASK sirge(m).

                          Räägi siis täpsemalt selle järjestikfiltri filosoofiast ja headusest!

                          Comment


                            #43
                            Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                            Elementide tsentrist välja viimist kaalusin, aga leidsin, et nii väikse kasti sees pole mõtet. Sama lugu tugedega. Seda enam, et tegemist on ruumikõllide, mitte eesmistega. Kõrgsageduse süvistamine on veel aktuaalne, aga enne ei hakka ette võtma, kui väga hea põhjenduse leian.

                            Moi viimase lause iroonia jätan tähelepanuta. Lihtsalt ma ise hakkan vaikselt pihta saama seeriafiltrile. Mis mulle meeldib: musikaalsus, küllalt sirge impedants, väga lihtne baffle step'i kompenseerimine. Kuigi nüüd olen jõudnud oma filtritega surnud punkti (mis tuleb ette nähtavasti iga töö puhul) - lihtsalt hetkel püüan arusaamisele jõuda, mis süsteemis ei tööta. Üks probleem on kindlasti ruum: kõrge (ja veel ülevalt lahtise trepiauguga), vähese mööbliga, ühelt poolt kuulamisruum vastu seina, teiselt avatud, kõllid u 1,2m tagaseinast. Paistab, et kajad ja peegeldused on ikka väga suured. Kui mu komponentide hunnik kohale jõuab, siis hakkan tervikuga tööle - äkki tuleb mõtteid juurde. Hirmsasti tahaks ka mingeid reaalseid mõõtmisandmeid, sest kahtlen Boxsim'i ja Visaton Datenbanki andmetes, mis on omavahel ka erinevad.

                            Lisaks kiskusin lahti ka eesmised kõlarid, et saada kinnitust kuuldule. Simuleerisin programmis täpsed filtrid ja kõik eelpooltoodud probleemid said kinnitust.
                            1) tohutu baffle step 7dB, sellest siis selline vedel bassiosa. Löök pehmeneb madalama otsa poole.
                            2) suur lohk 1500-5000Hz vahemikus
                            3) kõrgsageduselement +3dB alates 8000Hz, mis tekitas liiga ees kõrgete tunnet.
                            4) 5000Hz peal impedance peak 25 Ohm
                            Lisasin ühele kõllile pooli, muutsin kõrgsageduse konde suurust ja natuke takistusi ning enamus probleeme said leevendust. Täppisrihtimiseks on veel vaja õigete väärtustega komponente, siis saab lõplikult öelda, kas muutus oli õige.
                            Minu DIY blogi
                            <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                            Comment


                              #44
                              Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                              Esmalt postitatud YRO poolt
                              1) tohutu baffle step 7dB, sellest siis selline vedel bassiosa. L&#246;&#246;k pehmeneb madalama otsa poole.
                              2) suur lohk 1500-5000Hz vahemikus
                              3) k&#245;rgsageduselement +3dB alates 8000Hz, mis tekitas liiga ees k&#245;rgete tunnet.
                              Sellest ei saa ma kuidagi aru mismoodi baffle step sul seda bassiosa vedeldab ja pehmendab. Sellise surusega kastide puhul hakkab baffel step kuskilt 1000 Hz juurest. Lohk ongi &#228;kki baffle stepi kompenseerimiseks kuna filtrite softiga seda ei n&#228;e.
                              Kui viitsid saad t&#228;psemalt m&#228;ngida:
                              http://www.tolvan.com/edge/help.htm
                              Seal ka n&#228;ha miks pole hea k&#245;rgete valjukat t&#228;pselt paneeli keskele paigutada.

                              Comment


                                #45
                                Vs: YRO ruumikõlarite projekt

                                Võib-olla räägime me erinevatest asjadest, aga selle pildi järgi algab baffle step ikka 100Hz pealt.

                                PS. Seda softi kasutasin juba varem ka.
                                Minu DIY blogi
                                <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                                Comment

                                Working...
                                X