Teade

Collapse
No announcement yet.

BG20 projekt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    BG20 projekt

    Kuna lampvõimu tarbeks mikidemaalt tellitud trafod tulevad hobupostiga nädalaid, siis sisustasin aega kasulikult ja tegin valmis ühed ruuporkõlarid. Alguses plaanisin teha hr. Maaaluse soovitatud ruuporid, kuid naine lubas päevapealt supilt ja kepilt maha võtta, kui 160 kõrged kastid tuppa domineerima toon Kompromissi korras valmisid selle kõlari väikesed vennad, skeem siin (esimene skeem). Element BG20, peale esimest kuulamispäeva loobusin mõttest lisada tweeterid ja filtrid- niigi hea ja ei taha hakata kõrvale meeldivat helipilti sogama. Materjaliks 19mm PLP, tihendatud silikooniga, joonisel näidatud paigas kärakas vatiini. Tulemus? Noh, tunnistan ausalt, et parema kõlaga kõlareid pole mul olnud. Helipilt täpne, bass meeldiv, mitte lammutav, detailne. Esmakordselt avastasin ühes muusikapalas kõrgel trillerdava flöödi- vanade kõlaritega uppus see halli mörinasse. Klassikalise muusika kuulamisel on üks häda- kooride hääled kipuvad kokku sulama, arvatavasti vähese vatiini probleem. Oskab keegi soovitada kuhu ja kui palju peaks vatiini lisaks toppima, et kumisemist vähendada? Kas ainult seinad katta või kogu käik mahulist vatiini täis toppida?

    #2
    Vs: BG20 projekt

    Ära rabele, tee ikka enne teine kast ka valmis ja pane lampvõimu taha, siis kuula stereos ja mõtle.
    Kasti kumin ei tohiks eriti koorilauljate sagedusel olla ja segada. Võibolla on tegu IM-(intermodulatsioon)moonutusega ("kokku sulamine" nagu viitaks sellele), mis lairiba elementide puhul tihti häirida võib, eriti kui on sellised üksikult hästi tajutavatest helidest koosnev suur kompott kui koorilaul.

    Comment


      #3
      Vs: BG20 projekt

      160cm kõlarite kõrgus võib alul ehmatada küll, aga nendega harjub ikka juberuttu ära. Endal hetkel kasutuses olevate kõlarite kõrgus 153cm. Ja nad ei ole suured. väga normaalsed on.

      Comment


        #4
        Vs: BG20 projekt

        Esmalt postitatud moi poolt
        Ära rabele
        Sul oli õigus, kaks kõlarit kõlavad koos teistmoodi, kui üks või erinevate kõlarite paar. Lambika trafod on jõudnud Eestisse, loodtevasti ei hakka toll venitama ja saab sel nädalal edasi toimetada. Eks varub hunniku mahtvatiini ja hakkab katsetama. Arvatavasti loll küsimus: nominaal 35W võimendi lubas valjust keerata umbes 60-70% poteka ulatusest, BG20 kastidega ca 30-40%, siis hakkavad lärisema (hmmmm, mis tolle "lärisemise" teaduslikum nimetus on?). Kas niru võimu või suurema tundlikusega elementide tunnus?

        Comment


          #5
          Vs: BG20 projekt

          Kui võimsusega väga kitsas pole ei ole mõtet võrrelda mitte valjukasse antavat võimsust, mida nad veel taluvad, vaid sealt välja tulevat mõistliku moonutusega heli rõhku.
          Mahuvatiin pole just kõige parem materjal, on liiga kerge ja lihtsalt läbi kostev. Tihe ja paks vilt on parem.

          Comment


            #6
            Vs: BG20 projekt

            Huvitaval kombel pole minu BG-20'd kunagi lärisenud ega plörisenud - isegi mitte valjukate vöimete piiril, sagedustel alla kasti häälestuse. Alles siinusgeneraatoriga alla 25 Hz sageduste juures tekib helisse tugev kolmas harmooniline (X-maxi ei ületa, vähemalt silmaga hinnates), 25-st ülespoole on heli puhas, isegi kui X-maxi natuke ületada (arvutusli X-max neil valjukatel on +/-2 mm). Vöimendi annab ~200W nelja oomi peal (2 BG-20 paralleelselt).

            Üldse tundub, et neil valjukatel on bassi osas kuidagi eriliselt moonutustevaba heli, ja just see mulle nende puhul meeldib. Väga iseäralikud moonutused ilmnevad aga kesksagedustel, just seal 300...1000 Hz aladel. Körgsagedus on neil samuti väga "iseenese heliga".

            Kokkuvötvalt vöib oletada, et lärisemise näol on tegu kas vöimendi anomaaliaga (mis vöimendi täpsemalt on?) vöi siis on signaalis tugev <30 Hz komponent, mis valjuka üle X-maxi lükkab (ruupor sarnaneb selles osas inverterkastiga - alla häälestussageduse ei kontrolli valjuka liikumist peale valjuka enese liikuv süsteem mitte midagi). Kolmas vöimalus on intermodulatsioonmoonutused, mis lairiba puhul on väga terav probleem, see eeldab jällegi valjuka suurt liikumisamplituudi (bassirohket signaali) taasesitusel.
            Algul tuli kõik lambist, siis leiutati transistor ning nüüd oleme otsapidi jälle kiviajas...

            Comment


              #7
              Vs: BG20 projekt

              Võimuks on Sony F319R ja allikaks Samsungi DVD, mitte just tippkonfiguratsioon :P Iseenesest moonutusvaba häält tuli kastidest rohkem, kui vanade kastidega, aga oleks eeldanud pisut kaugemale keeratud potekaga puhast häält...
              Kaste ei oska süüdistada- täpselt joonise järgi valmistatud, korralikult jäigad, kahtlusalusteks jäävad võim ja DVD. Proovin mõne CD playeri talle sappa toppida, vaatan üle juhtmepuntrad ning siis mõtleb edasi.
              p.s. mitte ammu postitati siin üks link, kus oli võimalik kuulata erinevate dB juures harmoonilisi moonutusi, kas selliseid linke (puhas heli vs moonutustega) leidub ka teiste moonutustüüpide kohta?
              viimati muutis kasutaja urmoo; 07 m 2009, 00:49.

              Comment


                #8
                Vs: BG20 projekt

                Mul on BG20 hornid 30 ruuduses toas ja enne hakkab kõrvadel valus, kui valjukad kuuldavalt moonutama hakkavad. Kodustes tingimustes on neid valjukaid raske üle piiri viia, kui just LP filtriga ainult bassi neile ette ei sööda.

                Comment


                  #9
                  Vs: BG20 projekt

                  Soovitaks veel panna kõlalaua ja valjuka serva vahele mingit elastset materjali, mis annaks valjuka korvile maksimaalse kontakti ja toe. Minul vihises sealt õhk läbi kui karmimat kraami sai kuulatud ja see tekitas küll moonutuse laadset effekti. Kasvõi õhuke papi-riba.

                  Comment


                    #10
                    Vs: BG20 projekt

                    Esmalt postitatud urmoo poolt
                    aga oleks eeldanud pisut kaugemale keeratud potekaga puhast häält...
                    Selle valjuhääldiga on see soov keeruline teostada. Tema keskribasse jäävad moonutused suht madalal kuulamistasemel on tõesti sellised et teatud juhul võib neid nimetada plärinaks.
                    Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                    Konfutsius

                    Comment


                      #11
                      Vs: BG20 projekt

                      Esmalt postitatud tehnofriik poolt
                      see eeldab jällegi valjuka suurt liikumisamplituudi (bassirohket signaali) taasesitusel.
                      Eilseteks katseloomadeks olid Floyd, Jarre, Oldfield, vaatasin/kuulasin täna selge silmaga üle ja lärina tekkimise hetkeks oli X-max kindlalt ületatud, ja mitte vähe. Täna söötsin järjest ette vanemat generatsiooni- Zepp, Slade, lisaks kontrastiks A.L.Webberit, potekas lubas endaga toimetada palju laiemates piirides. Arvatavasti siis ikkagi kombinatsioon madalal kolavatest artistidest ja niruvõitu võimendist. Ootan huviga milline hääl neist lambi taga irdub.

                      Comment


                        #12
                        Vs: BG20 projekt

                        Ma ei tea miks mul seda juttu nii väga raske on uskuda. On Oldfieldist ja Jarre-st karmimatki kraami kuuldud ja enne kui kõlarid hakkavad x-maxi ületama on heli juba ebameedivalt vali. Äkki on sul võimendil mingi eelkorrektsioon ( keskmised maas ja bass ja kõrged üles võimendatud) ? Või kaob bass kastidesse ära ja peab seda niipalju peale keerama ?

                        Comment


                          #13
                          Vs: BG20 projekt

                          Esmalt postitatud ats poolt
                          Äkki on sul võimendil mingi eelkorrektsioon ( keskmised maas ja bass ja kõrged üles võimendatud) ?
                          See peaks rohkem sangade pärusmaa. Ja olematu bassi potekaga võimendamise kommet mul ka pole, kõrged ja bassid loomulikult nulli peal
                          Mis puudutab x-maxi, siis siin on kaks võimalust- kas on mu silmamõõt väga paigast ära või valetan ma siin foorumis nii et suu suitseb... samas- mis võiks olla viimase põhjenduseks ? Tubular Bells III kingiti kunagi mulle ja kõikide tunnuste järgi on see originaal. Samas mine sa halli hunti tea, ehk ongi ilusa vormistusega, kuid möirat-möirat salvestusega piraat. Vahet pole, nagu hr Moi ütles- pole mõtet kombata poteka põhja, enne lõhkuma minekut on helipilt IMHO väga meeldiv, eks tuleb püsida selles sobilikus vahemikus ja asi sellega.
                          Päris huvitav saab olema helipildi muutus seoses elementide sissetöötamisega, keegi siin foorumis kirjeldas seda kui kardina langemist

                          Comment


                            #14
                            Vs: BG20 projekt

                            pallju sul vineer ummbes maksma läks?
                            hakkan ise kah varsti siukest ehtiama.
                            kas liistud kah panid sinna või?
                            pilte äkki ehitus käigust.

                            Comment


                              #15
                              Vs: BG20 projekt

                              Pilte kahjuks pole, aga ega need ka midagi juurde ei annaks- üsna täpselt jooniste järgi. Liistud? Mõtled 3x3 liiste elemendi ümber? Need said isegi pisut toekamad. Kulu oli 2 lehte PLP-d, päris suur hulk plp kruvisid, liiter mööblivärvi, pva liim, umbes liiter peenemat mööblipahtlit ja slikoon.

                              Comment

                              Working...
                              X