Teade

Collapse
No announcement yet.

Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

    Näiteks Yorkville YSM-1 (Made in Canada) 4/6 oomi, 2 elementi, inverter, natuke suurem ja raskem kui S-30, aga häält irdub.


    Seda leidsin:

    http://www.yorkville.com/products.as...&type=71&id=26
    viimati muutis kasutaja alfons; 20 m 2009, 18:53. Põhjus: Vigane
    www.automobilia.ee

    #2
    Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tava kõlarist?

    monitoril on sagedus riba sirge kõik sagedused ühtlased. aga s30 on pluss miinus 20db mõni sagedus mängib kõvemini ja teine vaiksemalt.

    Comment


      #3
      Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tava kõlarist?

      Esmalt postitatud henri503 poolt
      monitoril on sagedus riba sirge kõik sagedused ühtlased. aga s30 on pluss miinus 20db mõni sagedus mängib kõvemini ja teine vaiksemalt.
      No mis jutt see nüüd siis on?! Isegi s30 pole ASK +-20dB kuulamisvahemikus.
      Stuudiomonitorid võiks ideaalis olla neutraalsed või siis mingi tüüpilise kuulamissituatsiooni tarbeks tehtud a la köögi-"sang". Need monitorid, mida mina olen näinud, on vähe rohkem läbimõeldud/arvutatud ka kui laiatarbe 2-ribalised kastid.

      Wikipediast:
      Monitor vs Hi-Fi speakers

      While no rigid distinction exists between consumer speakers and studio monitors, manufacturers more and more accent the difference in their marketing material. Whereas in the 1970s the JBL 4311’s domestic equivalent, the L-100, was used in a large number of homes, and the Yamaha NS-10 also served both domestically and professionally during the 1980s, there are no present-day equivalents. Professional companies such as Genelec, Klein and Hummel, Quested, PMC, and M & K sell almost exclusively to the professional monitor market, while most of the consumer audio manufacturers confine themselves to supplying speakers for the home. Even companies that straddle both worlds, like Tannoy, ADAM, Focal/JM Labs, surrounTec, Dynaudio, and JBL, tend to clearly differentiate their monitor and hi-fi lines.
      Generally, studio monitors are physically robust, to cope with the high volumes and physical knocks that may happen in the studio, and studio monitors are used for listening at shorter distances (e.g., near field) than hi-fi speakers, though nothing precludes them from being used in a home sized environment. As well, studio monitors are increasingly self-amplified (active), although not exclusively so, while hi-fi speakers usually require external amplification.
      Many inexpensive hi-fi models are designed to make a pleasing sound by deliberately manipulating the frequency response curve of the audio signal they receive. No speaker, monitor or hi-fi, regardless of the design principle, has a completely flat frequency response; all speakers color the sound to some degree. The 'monitor' speaker is assumed to be as free as possible from coloration.

      Ja veel: kahe stuudiomonitori ja kahe HiFi kõlari võrdlusja selle teine osa
      viimati muutis kasutaja YRO; 21 m 2009, 01:26.
      Minu DIY blogi
      <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

      Comment


        #4
        Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

        Tänud. Asi selgines ja kahe stuudiomonitori ja kahe HiFi kõlari võrdlus

        väga õpetlik. Korralik väiksemat sorti monitor teeb ikka suurele, 3-4 elemendiga odavamat sorti põranda/riiulikõlarile ära?
        www.automobilia.ee

        Comment


          #5
          Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

          Stuudio monitorid on (või siis peaksid olema) selle poolest erinevad, et on arvesse võetud kuulaja kaugust kõlarist. Stuudios asub kuulaja reeglina 1..1,5 m kõlarist, HiFi kõlari puhul aga >2,5m kaugusel.

          Seega filtrite ja kõlari sageduskara väljatöötluses tuleb sellega ka vastavalt arvestada.

          Teiseks muidugi on nende sageduskarakteristik sageli sirgem ehk neutraalsem. Stuudio monitori eesmärk on korratavalt esitada mingit mixi - HiFi kõlarite eesmärk ei pruugi sama olla vaid võivad püüelda hoopis olla "head jazzi kuulamise kõlarid" näiteks.

          Comment


            #6
            Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

            Esmalt postitatud ergo poolt
            Stuudio monitorid on (või siis peaksid olema) selle poolest erinevad, et on arvesse võetud kuulaja kaugust kõlarist. Stuudios asub kuulaja reeglina 1..1,5 m kõlarist, HiFi kõlari puhul aga >2,5m kaugusel.
            Mõni viide äkki? Kuidas nii väikese vahekauguse muutmine mõjutab ASK, faasikoherentsuse või muu näitaja kuju? Erinevatesse ruumidesse mõeldud kõlaritel muutetakse ASK suunda (langev, sirge või tõusev), aga sellise väikse vahemaa puhul...
            Minu DIY blogi
            <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

            Comment


              #7
              Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

              Võtame näiteks 2 ribalise kõlli kus kõrge element ja 10'' midbass. Kui nüüd sellisele kõlarile filtrit aretada siis kasutades simulatsiooni tarkvaras kaugust 1m siis summeerub sagedus karakteristik erinevalt olenevalt sellest kas mikrofon on kõrge elemendi teljel või wooferi ja tweeteri vahelisel teljel. Seda seetõttu et tweeteri ja wooferi kaugus mikrofonist on veidi erinev kummaski asendis.

              Kasutades aga näiteks 3m distantsi simulatsiooniks on erinevus väiksem kuna tweeteri ja wooferi kauguse erinevus võrreldes mikrofoni kogu kaugusega kõlarist on väiksem.

              Seega lähimonitori puhul tuleb rohkem rõhku panna sellele et sageduskarakteristik summeeruks hästi juba meetri kaugusel ning ei oleks üleliia tundlik millisel teljel kuulaja kõrv parasjagu asub jne.

              Samuti võib stuudio monitoril olla arvestatud sellega et nad paigutatakse seinale lähedale ning seega kompenseeritakse madalsageduste osa vastavalt jne. Stuudio inimestega on tõenäosus, et nad järgivad soovituslikku paigutust üksjagu suurem kui tava HiFi kasutajatega.

              Comment


                #8
                Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

                Esmalt postitatud ergo poolt
                Võtame näiteks 2 ribalise kõlli kus kõrge element ja 10'' midbass. Kui nüüd sellisele kõlarile filtrit aretada siis kasutades simulatsiooni tarkvaras kaugust 1m siis summeerub sagedus karakteristik erinevalt olenevalt sellest kas mikrofon on kõrge elemendi teljel või wooferi ja tweeteri vahelisel teljel. Seda seetõttu et tweeteri ja wooferi kaugus mikrofonist on veidi erinev kummaski asendis.

                Kasutades aga näiteks 3m distantsi simulatsiooniks on erinevus väiksem kuna tweeteri ja wooferi kauguse erinevus võrreldes mikrofoni kogu kaugusega kõlarist on väiksem.

                Seega lähimonitori puhul tuleb rohkem rõhku panna sellele et sageduskarakteristik summeeruks hästi juba meetri kaugusel ning ei oleks üleliia tundlik millisel teljel kuulaja kõrv parasjagu asub jne.
                Viidet palun! Paneeli erinevate osade kaugus mõõtepunktist meetri kaugusel ja kolme meetri kaugusel erineb millimeetrites ning kuulajat ei saa me kuidagimoodi püsiva asukohaga vastuvõtjaks nimetada - seega minu arvates väide ei päde. Pigem võiks olla polaargraafik horisontaal- ning vertikaalteljel ASK-le akustilisel teljel võimalikult sarnane. Sama kehtib HiFi kõlarite puhul.
                Minu DIY blogi
                <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                Comment


                  #9
                  Siin on näha off axis ja power response simulatsioon kõlarist 1m kaugusel versus 4m kaugusel, kõik muu on mõlemal juhul sama.

                  1m simulatsioon
                  viimati muutis kasutaja Scott; 24 m 2009, 01:59.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

                    ehk nüüd
                    Lisatud failid

                    Comment


                      #11
                      Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

                      Kas kuulaja positsitsoonist mõõtes 90dB peal on graafikud erinevad? Millega sina seletad alates 1kHz tulevat erinevust? Kas ainult kaugus määrab ASK erinevuse teljelt väljas?
                      Minu DIY blogi
                      <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                      Comment


                        #12
                        Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

                        Minul tuttav helilooja räägib, et monitor on detailsem, et nendega oskab siis igast krõpsud ja jamad elimineerida.

                        Aga mind vaevab see, et mis asi on see ASK, ma mõtlen see ASK, mis siin tekstis läbi käib pidevalt? See termin muudab minu jaoks kogu teksti bi keeleks. Vabandage, et biiti ei mõista.
                        Mida punk on liitnud, ärgu Tisko lahutagu

                        Comment


                          #13
                          Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

                          Esmalt postitatud pult poolt
                          Minul tuttav helilooja räägib, et monitor on detailsem, et nendega oskab siis igast krõpsud ja jamad elimineerida.

                          Aga mind vaevab see, et mis asi on see ASK, ma mõtlen see ASK, mis siin tekstis läbi käib pidevalt? See termin muudab minu jaoks kogu teksti bi keeleks. Vabandage, et biiti ei mõista.
                          ASK- amplituudsageduskarakteristik ehk sageduskarakteristik.

                          Mis on detailsem? Eeldusel, et ASK, faasikoherentsus ja tundlikkus on samasugune. HiFi kõlarid võivad olla samuti väga detailse, isegi analüütilise heliga.
                          Minu DIY blogi
                          <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                          Comment


                            #14
                            Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

                            Ehk on tegu siin sellega, et kellele ema, kellele tütar? Kõlarite eest makstav rahasumma paneb kah tegelt paika kui hästi asi mängib (alateadlikult, küll). Ehk sellepärast on stuudiomonitorid nii kallid?

                            Kui just mitte väga teadja otsib endale mingi summa eest stuudiosse kõlareid, siis ei vaadata just kõige madalama hinnaklassiga kõlareid ja mõeldakse, et nüüd sai see kõige parem. Samas, kes on see algaja, kuidas teda defineerida? Sageduskarakteristik olgu kuidas tahes - iga asi tundub erinevalt. Olenevalt inimesest tundub heli väga hea oma raha eest. Ei oodata just ilge papi eest S-90 heli : kui ka satub selline kooslus, siis ei tehta sellest välja, kuna on siiski ilge papi eest soetatud ju väga head kõlarid, vahet olemata mis nende heli on. Räägin siis siinkohal amatöör-stuudio seisukohalt. Proffesionaalstuudiotes on asi teistmoodi. ETV ühes stuudios oli väike ruum: ruumis olles hakkasid kõrvad "valutama" sest ruumi seinad olid kajavabad: puit oli saetud ribideks, mis heli kinni püüdis ja neutraliseeris. Väga hea heliisolatsioon oli seal, ja olemasolevad väiksed kaheribalised monitorid (kahjuks marki ei mäleta) tegid ulmesoundi. Ehk annaks võrrelda Walwali monsteritega, aga samas siis peaks neid kõrvuti kuulatama

                            Minu Tesla ARS 641 on märgitud 40 Hz kuni 16 000 Hz ± 1 dB. Peaks olema suht ühtlane. Samas heli on ka v ä g a hea. Kasutan teda koduses muusika kuulamises. On asi siiski stuudiomonitor (küll mitte väike), aga olen kuuland ka väiksemaid kõlareid tippstuudiotes ja mitte-nii-väga tippstuudiotes ja jääksin siiski oma teslade juurde. Ei kujutaks ettegi, et maksaksin 20 000.- mingite stuudiomontoride võimisiganenes kõlarite eest, ja lõpptulemus oleks halvem.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Mille poolest erineb stuudiomonitor/kõlar tavakõlarist?

                              Olen siis paar nädalat kuulanud antud kõlle /YORKVILLE/ ja igavene jama, aga need väikesed nii mõõtmetelt kui ka massilt kõllid, tundub, et teevad 4-elemendiga ja 2 korda raskematele (15 kg) kõllidele ära. Ja ma pole mingi Hi-Fi kuldkõrv ega kuula jazzi ning klassikat. Vana Denoni AV- ress ja TÄMBRID NULLIS (0).
                              viimati muutis kasutaja alfons; 08 m 2010, 18:02.
                              www.automobilia.ee

                              Comment

                              Working...
                              X