Teade

Collapse
No announcement yet.

Invertertoru ümberarvutamine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Invertertoru ümberarvutamine

    Tere!

    Mure selline, et tegemisel on riiulikõlarid W130S/SC10N.
    Mulle on antud inverteri mõõtmed, kuid mul on kaks küsimust:
    1) Kui mulle on antud pikkus+läbimõõt, siis kuidas ma peaksin arvutama, et saaksin 2 toru panna? Või lähevad need torud liiga peenikeseks ja on oht, et hakkavad näiteks vilistama?
    2) Mul on küll ühe targa mehe poolt üks joonis tehtud, kuid nüüd on tuju asi natukene ümber paigutada. Seal on pandud toru tahaseina, kuid kas see poleks parem kui oleks ees?

    Ootaksin veidi tarku mõtteid või fakte nende torudega..
    Vaesel ajal on kärbes ka liha.

    #2
    Vs: Invertertoru ümberarvutamine

    miks sa arvad, et 2 toru vaja? minu meelest on 1 toru täitsa paras talle.

    Taga asetsev toru annab "ruumilisemat" bassi, kui ette suunatud...
    Fools and fanatics are always certain of themselves, but wiser people are full of doubts

    Comment


      #3
      Vs: Invertertoru ümberarvutamine

      Kui faasipööraja toru on suunatud kas alla või taha siis mina küll kuulen (suuremas ruumis) et bass ei esitu täpselt. Sama häda on ka küljele paigutatud bassielemendiga. Asja nimi ise ütleb mis ta on - inverter ehk faasipööraja. Mida ta pöörab kui ta on tahapoole suunatud?
      Põhjus miks teda on hakatud panema alla või taha on selles et vältda suurel võimsusel kiirelt liikuva õhu sisina kuuldavust, samal põhjusel on ka kasutusel nn Rounded Port, ümara äärega toru.
      Faasipööraja on sisuliselt Helmoltzi resonaator. Selle järgi saab teda arvutada nii mitmeks toruks kui hing ihkab, kuid konkreetse valjuhääldi korral piisab tõesti ka ühest torust.

      Mida rohkem on torusid, seda peenemad peavad nad olema sama sageduse säilitamiseks, sellega aga kaasneb õhu kiiruse kasv torus, turbulentside kasv. Seega on mõistlikum üks toru, et faasi ka tõesti pöörataks siis paigaldusega samale küljele kus on bassielemendid. (Mõnedki tõsised tegijad panevad toru küljele kui bass on küljel, Burmester näiteks.)
      viimati muutis kasutaja OSX; 26 m 2010, 23:29.
      Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
      Konfutsius

      Comment


        #4
        Vs: Invertertoru ümberarvutamine

        Mõtlesin 2 toru ausaltöeldes ainult välimuse pärast panna. Jätan toru ikkagi sinnapaika.
        Ausaltöeldes ma hakkan üldse kahtlema selle kõlari joonises. Ruumala on 13liitrit. See tundub normaalne, kuid paigutus on veidi kahtlane (just üldine välimus). Kui palju mõjutab külgede ja asjade mõõtmete muutmine helipilti kui jätta ruumala ikkagi samaks? No näiteks kõrgust kärpida 50mm ja see lisada sügavusele..
        Võib-olla oskab keegi kirjutada, kuidas mõjub mingit tüüpi kast helile (kõrgem, sügavam, laiem)?
        Vaesel ajal on kärbes ka liha.

        Comment


          #5
          Vs: Invertertoru ümberarvutamine

          Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
          Kui faasipööraja toru on suunatud kas alla või taha siis mina küll kuulen (suuremas ruumis) et bass ei esitu täpselt. Sama häda on ka küljele paigutatud bassielemendiga. Asja nimi ise ütleb mis ta on - inverter ehk faasipööraja. Mida ta pöörab kui ta on tahapoole suunatud?
          Põhjus miks teda on hakatud panema alla või taha on selles et vältda suurel võimsusel kiirelt liikuva õhu sisina kuuldavust, samal põhjusel on ka kasutusel nn Rounded Port, ümara äärega toru.
          Alla või taha ei panda inverterit sel põhjusel, et midagi
          Faasipööraja on sisuliselt Helmoltzi resonaator. Selle järgi saab teda arvutada nii mitmeks toruks kui hing ihkab, kuid konkreetse valjuhääldi korral piisab tõesti ka ühest torust.
          Mida rohkem on torusid, seda peenemad peavad nad olema sama sageduse säilitamiseks, sellega aga kaasneb õhu kiiruse kasv torus, turbulentside kasv. Seega on mõistlikum üks toru, et faasi ka tõesti pöörataks siis paigaldusega samale küljele kus on bassielemendid. (Mõnedki tõsised tegijad panevad toru küljele kui bass on küljel, Burmester näiteks.)
          OSX, päris mitu valearusaama on sinu postituses.
          Esiteks, ei panda inverterit taha või alla või ükskõik kuhu millegi varjamiseks. Inverter paigutatakse vastavalt soovitud häälestusele. Tihti tuleb küll ka selleks kompromisse teha.
          Teiseks, rounded port on kõige tavalisem toru. See, mida sina silmas pidasid on flared end.
          Kolmandaks, mõtle natuke füüsikaseadustele ja arva, kas 1 x 20 mm x 100mm ja 2 x 20mm x 50mm (no näiteks kui eraldada esimene toru õhukese vaheseinaga) sama vooluhulga juures voolukiirus muutub?

          Teemaalgatajale
          Igasugune esipaneeli kuju muutmine või valjuhääldite/portide asukoha nihutamine muudab midagi helis. Küljed ja tagapaneel mängivad vähem kaasa. Esipaneeli ja väljuhääldi mõju sageduskarakteristikule on võimalik arvutada näiteks lihtsustatud versioonis programmiga Edge.
          Ilmselt ei kirjuta keegi siin foorumis väga lühidalt lahti, kuidas mõjub kasti kuju helile. Selleks on olemas paksud ja targad raamatud, mida tudeerida. Alustuseks sobib näiteks Vance Dickasoni Loudspeaker Design Cookbook. Sealt saad ehk aimu, mis on difraktsioon, 4p ja 2p jne.

          Torud võib panna tahaseina, kui on oht, et madalsagedused jäävad nõrgaks (näiteks riiulikõlarite tavaline häda) ning paigutada, siis seinast optimaalsele kaugusele. Kui on oht, et kõlar liiga seina ligi paigutub ning bassiosa mudaseks võib minna, siis oleks targem inverter ettepoole panna.
          Minu DIY blogi
          <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

          Comment


            #6
            Vs: Invertertoru ümberarvutamine

            Selge!
            Samas, nende kõlarite kastid on väga erinevad (sügavust just mõtlen), kuid elemendid samad. Millised on suurimad erinevused? Loodan et ei pahandata, et kasutan teiste pilte.



            Teisel on küll kõrgsagedus teine, kuid see vist ei mängi nii suurt rolli, et ei saaks näiteks tuua.
            Tegelikult teise pildi asemel mõtlesin sellist, millel on esipaneelile 1 toru mahutatud (vahepeal olid isegi foorumis selliste projektide pildid, hetkel ei leia ülesse) ning see polnud all, vaid keskel, peaaegu kesksagedusega kõrvuti.
            viimati muutis kasutaja andreas123; 27 m 2010, 01:23.
            Vaesel ajal on kärbes ka liha.

            Comment


              #7
              Vs: Invertertoru ümberarvutamine

              Esmalt postitatud YRO poolt Vaata postitust
              OSX, päris mitu valearusaama on sinu postituses.
              Esiteks, ei panda inverterit taha või alla või ükskõik kuhu millegi varjamiseks. Inverter paigutatakse vastavalt soovitud häälestusele. Tihti tuleb küll ka selleks kompromisse teha.
              Teiseks, rounded port on kõige tavalisem toru. See, mida sina silmas pidasid on flared end.
              Kolmandaks, mõtle natuke füüsikaseadustele ja arva, kas 1 x 20 mm x 100mm ja 2 x 20mm x 50mm (no näiteks kui eraldada esimene toru õhukese vaheseinaga) sama vooluhulga juures voolukiirus muutub?
              Võimalik et saunaõlu mõjus liigselt arusaamale.
              Aga kuidas siis toru paigutus mõjub häälestusagedusele? Mis juhtub faasidega?

              Flared end. Laienev lõpp. Nagu püksid 60ndatel.
              AES räägib aga nii sellest torust - "Maximum reduction of the blowing sounds and acoustic losses is obtained by using a port contour geometry that slowly diverges from the center towards both port ends and is rounded with curvature radii that are not too large at both port terminations." IS ROUNDED WITH...
              Tegelikult pole vahet kumba sõna kasutada, mõlemad märgivad sama asja. Kuigi, norimiseks on ka võimalusi veel.

              Kolmandaks, lühidalt, muutub. Miks? Sest lisaks ruumalale on ka mängus pindala mis just äsja suurenes vaheseina abil. Hõõrdumine suurenes samuti. Turbulentsid suurenesid, kasutegur vähenes. Aga poiss tahab sama matsu saada, ta keerab natuke juurde, võimsus suureneb, selle kaudu ka õhu kiirus - ta soovib ju sama matsu mis ühe toruga. Nii lihtne see ongi. Aga ruumala Helmholtzi resonaatoris säilis, kui seda silmas pidasid...
              viimati muutis kasutaja OSX; 27 m 2010, 09:25. Põhjus: Kirjavead
              Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
              Konfutsius

              Comment


                #8
                Vs: Invertertoru ümberarvutamine

                Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
                Võimalik et saunaõlu mõjus liigselt arusaamale.
                Aga kuidas siis toru paigutus mõjub häälestusagedusele? Mis juhtub faasidega?
                ...
                Kolmandaks, lühidalt, muutub. Miks? Sest lisaks ruumalale on ka mängus pindala mis just äsja suurenes vaheseina abil. Hõõrdumine suurenes samuti. Turbulentsid suurenesid, kasutegur vähenes. Aga poiss tahab sama matsu saada, ta keerab natuke juurde, võimsus suureneb, selle kaudu ka õhu kiirus - ta soovib ju sama matsu mis ühe toruga. Nii lihtne see ongi. Aga ruumala Helmholtzi resonaatoris säilis, kui seda silmas pidasid...
                Ma ei pidanud silmas ainult häälestuSAGEDUST, vaid pigem kõlari häälestust selles mõttes, et kus ja millistes tingimustes kõlar hiljem mängima hakkab.
                Toru paigutus peaks käima käsikäes "veerandlaine" reegliga, millele baseerub terve kastisüsteem (transmission line). Rohkem infot.
                Hõõrdumine ei mängi sellise suuruse juures mingit rolli ning mahub vabalt vea sisse. Turbulents küll tõuseb, aga see ei muuda nii oluliselt heli - muide, kui BBP on käepärast, siis võid vent velocity graafikul katseid teha.

                PS. antud kõlaril kindlasti probleeme ei teki pordi müradega, kui kasutada kahte porti.
                Minu DIY blogi
                <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

                Comment


                  #9
                  Vs: Invertertoru ümberarvutamine

                  Esmalt postitatud YRO poolt Vaata postitust
                  Hõõrdumine ei mängi sellise suuruse juures mingit rolli ning mahub vabalt vea sisse. Turbulents küll tõuseb, aga see ei muuda nii oluliselt heli - muide, kui BBP on käepärast, siis võid vent velocity graafikul katseid teha.
                  Eks ma mõtlesin nagu soovisid - füüsikaseaduste järgi. Selle juures polegi suurus nii oluline, seadus sellest ei muutu. Mis teha kui ka mõnedki tootjad üritavad arvestada samuti füüsikaseadustega.
                  Huvilised võivad teha lihtsa katse - võtke mingi faasipöörajaga kõlar, peotäis joogikõrsi ning toppige inverter neid kõrsi täis kuid mitte ärge pressige neid sinna kinni, samuti vaadake et kõrred oleksid natuke lühemad kui toru ise. Ruumala väheneb kuid nagu öeldi, mahub vabalt vea sisse. Kui nüüd kuulata kuidas see süsteem töötab siis märkate et kõlab nagu toru oleks kinni. Ometi ta ju kinni pole, kuid hõõrdetakistus on tänu järsult suurenenud pindalale kasuteguri märgatavalt alla viinud.

                  Toru taha suunamine määrab kõlarile sobiva ruumi ja paigutuse ära. Kõlareid kannatab kasutada vaid seina läheduses kuid mitte vastu seina, samas avarama paigutuse korral sumbub tagant lähtuv heli ära ning soovitud effekt jääb saavutamata. Võtkem mingi tahasuunatud toruga kõlar kuulakem näiteks õues, kuulja saab kohe aru et see madalam bass on selgelt kuuldav kui kuulata tagant, eest kuulates aga on miskit puudu. Näiteks RRR S-40K sobib selleks testiks hästi, häälestussagedus pole liiga madalal, hea ära kuulata.
                  Ette suunatud toru korral aga säilib vabadus valida paigutust ilma et peaks minema olulistele kompromissidele. Riiulikõlari korral on ju lausa kummaline kui bass taha riiulisse summutatakse.
                  Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                  Konfutsius

                  Comment


                    #10
                    Vs: Invertertoru ümberarvutamine

                    Tänan härrased!
                    Samas.. vahepeal tuleks mul need kõlarid lakke panna (mingi nurga alla loomulikult), et mul oleks mängimisruumi siis mõistlik oleks mul ikka toru(d) ette panna.
                    Kuid ehk aitaksite ka veidi kasti suhtes? Üks asi on selge, kui toru taha panna siis tuleb kast ehitada sügav (eespool on üks pilt, kuid see pole nii kõrge kui minu joonisel). Samas see Alto I (teine pilt) näeb oma paigutuse poolt tunduvalt ilusam välja ning palju mugavam oleks laua peale jne seda mahutada (laud on vastu seina).
                    Mulle on öeldud (ning ise on ka tehtud) samu kõlareid 9l, 11l, 13l (13l minule soovitatud). Mulle see 13l variant ikkagi ei istu, väga pentsiku kujuga on. Kui ma teen nt 11l siis kui tähtis on need sügavused jne (+- 5cm), et omale asi kuju poolest sobivaks voolida.
                    Internet on suur ja lai, kuid selle kooslusega ei taha nagu miskit leida.
                    Panen enda joonise siia ka, ehk oskate midagi soovitada.. Eesmärk oleks kärpida kõrgus kuni 310mm'ni, selle asemele võiks tekitada pigem natukene laiust ning paigutaks ka toru(d) ette. Soovitab keegi, kas oleks mõistlik variant ning kuidas peaks siis esipaneelil paigutus välja nägema (või võiks näha)?
                    Click image for larger version

Name:	GetAttachment.aspx.jpg
Views:	1
Size:	17,3 KB
ID:	865174
                    See joonis on tehtud kasutaja hipi poolt.
                    viimati muutis kasutaja andreas123; 27 m 2010, 14:50.
                    Vaesel ajal on kärbes ka liha.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Invertertoru ümberarvutamine

                      PS.
                      Need mahgoniga kastid, olid tellitud kontori lauale - tagasein oli ~3m kaugusel.
                      -

                      Comment


                        #12
                        Vs: Invertertoru ümberarvutamine

                        Hipi joonist vaadates tundub et sinna saaks toru kenasti ette paigutada ja nii et ilus vaadata oleks. Samas säiliks ka esiplaadi laius (146mm), mida kitsama esipaneeliga on kõlarid seda ehtsamana esitub helipildi ruumilisus.
                        Üldiselt peetakse heaks tooniks et kasti sügavus oleks poolteist kuni kaks bassivaljuka diameetrit, et siis vähem ei ole hea, rohkem võib olla. Võta paberit, joonista sinna 146mm x 310mm "esikülg", tee sirkliga valjuhääldite diameetrid ning vaata siis kas D=50mm toru mahuks viisakalt sinna sobitada. Valjuhääldist võiks toru serv jääda vähemalt cm kaugusele.
                        Kasti sügavust aga võid kasvatada soovitud vabamahu saamiseni. Juhul kui kast läheb üle kahe bassika diameetri sügavaks siis võiksid kõlari sisse paigaldada külgede vahelise toe.
                        Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                        Konfutsius

                        Comment


                          #13
                          Vs: Invertertoru ümberarvutamine

                          Viitsiksid sa nt PAINTis teha kiire kritselduse, kuidas oleks 3 asja (2 elementi + toru) paigutamine esipaneelil. Ei mõtle hetkel üldse täpseid mõõte vms, lihtsalt, et ma ei paigutaks nad valesti (et rikun helipildi ära).

                          Andreas
                          Vaesel ajal on kärbes ka liha.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Invertertoru ümberarvutamine

                            Asi ehk isegi lihtsam, kui võtad Hipi joonise siis esimene variant oleks panna toru alla vasakusse äärde selliselt et serv oleks ülal oleva bassika servaga ühel joonel kõlari vasaku külje suhtes. Kõrged jääksid siis sama kaugele kuid parempoolse külje suhtes. Kõigi elementide vahele vähemalt 1 cm vahet. Nii oleks võimalikult kompaktse esipaneeliga lahendus.
                            Toru bassile lähemale kui 10cm ei paneks, kuigi paljud tootjad nii teevad. Hipi pakutu on hea võimalus hoida toru sobivas kauguses bassist.
                            Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                            Konfutsius

                            Comment


                              #15
                              Vs: Invertertoru ümberarvutamine

                              Kuid mida siiski arvad Alto 1 kasti stiilist? Ma tahaksin kasvõi stiili mõttes nii teha ma arvan (2 toru ja selline kena hästi kompaktne paigutus. Võib-olla lihtsalt kasvataks liitreid natukene igalt poolt võrdselt. Iseenesest mingit traagilist projekteerimis viga sellel vast ei ole? Kui võib-olla vähene bass.
                              Lõikasin papi tükkidena kõlari valmis, no ei tule selline paigutus hipi joonisega, mis mulle meeldiks.. Ei taha ehku peale ka midagi teha, tahaks ikka välimuselt ja olemuselt midagi kenat. Mingi aeg teeks ehk isegi samas stiilis väike woofri.

                              Andreas
                              Vaesel ajal on kärbes ka liha.

                              Comment

                              Working...
                              X