Teade

Collapse
No announcement yet.

Line array

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Line array

    Hey.
    Uurin siis kas keegi on sellesse teemasse süvenenud ka. Ise juba natukene olen vaadanud nii siit sealt aga jah, esialgu lihtsalt huvitab selline asi.
    Kui teha siis esialgne plaan oleks proovida seda lairiba valjukatega aga ei kujuta ette mis suurusega valjukad need olla võiks. Kui ilma lisa bassiotsata siis peaks vist suuremad olema.(Ei tea kas 5" elementidest piisaks ) Tangband või CSS nende hinnad veel kannatatavad. kuid siiski juba piiripeal
    Muidugi võiks ka proovida bg20 tega kuskil 10tk kanalisse.( 9 või 12 jaguks vist paremini).
    Samuti võiks See line array olla ka OB lahendusega, aga ei bg20 qts vist seda hästi välja vedada ei taha.
    Niipea veel arvatavasti ehitama ei hakka, seega ootaks hea meelega kaasamõtlemist kuna seda teemat siin foorumis veel nagu arutatud pole.

    #2
    Vs: Line array

    Mis elemente CSS-ilt silmas pidasid? EL70 või FR125SR? Ühed vajavad alumise otsa toetust, teised ülemise otsa oma natuke. Mis filtreid või kontuurahelaid viidete vältimiseks mõtlesid?

    Üks kalkulaator kah.
    Minu DIY blogi
    <- CSS'i lairibad EL70 erihinnaga!

    Comment


      #3
      Vs: Line array

      Minumeelest on isegi hipi kasutanud BG20 OB lahenduses, küll vähe modituna, kuid siiski, niiet võibolla ei peaks seda mõtet kohe peast välja viskama?

      Comment


        #4
        Vs: Line array

        CSS'i puhul WR125S näiteks kuigi ka see on väga kallis element sellise ürituse jaoks tundub, parem oleks 9 bg20 kanali kohta(hind tunduvalt mõistlikum). Kalkulaator ka esialgu tunnistab nagu seda.
        Ülemise otsaga toega olen nagunii juba arvestanud. Selleks võiks olla sobiva tundlikksega Ribbon.
        Ja fltrite ja kontuurahelate suhtes on küll jama. Paljud kasutavad aktiivfilterid aga ma arvan et mul pole seda väga vaja. Võiks hakkama saada passivselt. Selles suhtes olekski abi ka vaja kuna line array on keeruline eriti selliste asjade koha pealt. Hakkan sellega vaikselt tegelema, senikaua on mõtted jätkuvalt oodatud.

        Comment


          #5
          Vs: Line array

          Suur lairiba ja line array ei sobi kokku - körvutiste valjukate tsentrid peavad line arrays olema körgeima esitatava sageduse lainepikkuse ühe neljandiku kaugusel. Vastasel juhul tekib kammfiltriefekt, mis ilus ei ole; tösi, nn. tapering, kus körgemaid sagedusi esitavad rivi keskmised valjukad, avitab, aga siis pole enam ka tegu "päris" line array'ga. 2" "lairibakaid" saaks kasutada, aga siis on kindlasti bassi jaoks midagi körvale vaja. Ehk siis vähemalt kaks riba, parem kui kolm, väiksed 3...6,5" valjukad kesksageduses ja madal löikesagedus, 6,5" keskbasside korral ~1 kHz. Körgsagedusteks on parim kasutada lintvaljukaid, mida pikemad (ja kallimad) seda parem. Üldiselt on line array paras pusserdamine, kallis ja koduses keskkonnas erilisi eeliseid ei oma, va suur SPL vöimekus (ehk dünaamika), mille aga saab palju lihtsamini ning odavamalt tekitada ka ruuporite ja/vöi profivaljukate abil abil. Huvitavat lugemist line array kohta siit, tösi, PA kontekstis, aga probleemid paljude valjukate kasutamisel samas sagedusribas on pöhimöttelt samad.
          Algul tuli kõik lambist, siis leiutati transistor ning nüüd oleme otsapidi jälle kiviajas...

          Comment


            #6
            Vs: Line array

            Jah kallis ja pusserdamine kindlasti. Miks line array ?
            No peamisteks põhjusteks oleks siiski mitte dünaamikast loobumine aga soov saada täpsemat helipilti umbes nagu elektrostaatilistel(dünaamika pole neil kõige parem).
            Samuti võiks ka olla ka sügavust helipidis rohkem aga kuidas seda saavutada pole mul hetkel õrna aimugi. Nii et kas need ponnistused oleks seda väärt ? Ise ka hetkel ei tea.

            Comment


              #7
              Vs: Line array

              90% helipildist on ruum. Sellest tuleks ka alustada, köikvöimalikud heli neelavad ja hajutavad materjalid seintel aitavad kövasti. Elektrostaatiliste täpsem helipilt on ilmselt suurest kiirgavast pinnast tulenevast kitsamast suunakarast, jällegi midagi, mida ruuporiga on suht lihtne saavutada. Jutt käib muidugi eestlaetud ruuporist, mitte tagantlaetud "scoop" tüübist, mida paljude lairibakatega ehitatakse ja mis IMO on üpris moraalselt iganenud ja probleemne kastitüüp. Kontrollitud suunakara on väga oluline, eriti kui ruumi peegeldavaid pindasid oluliselt vähendada ei saa. Tüüpiline hi-fi lahendus 6,5" pluss 1" kuppel ("beaming" ehk suunakara kitsenemine on muidugi paha-paha ) ei tööta selles suhtes kohe üldse mitte. Oluline aspekt on siin see, et line array küll kontrollib suunakara, aga peamiselt ainult vertikaalses tasapinnas, horisontaalne suunakara ei muutu, aga vöib, tänu sellele, et eri ribade valjukad peavad asetsema horisontaalis körvuti, isegi hullemaks muutuda (ing. k. "lobing"), kui löikesagedused on valed (1/4 lainepikkuse reegel). Ruupor on selles suhtes parem. 50...60¤ horisontaalse ja 40...50¤ vertikaalse dispersiooniga püsiva suunateguriga ruuporid oleks koju ilmselt optimaalne, nt. see koos korraliku kompressioonvaljukaga, ja 15" papiga, löigatuna ca 1 kHz juurest, soovitavalt muidugi aktiivse 4. järku Linkwitz-Riley-ga. Vöi siis kit siit: http://www.gedlee.com/Loudspeakers.htm
              Algul tuli kõik lambist, siis leiutati transistor ning nüüd oleme otsapidi jälle kiviajas...

              Comment


                #8
                Vs: Line array

                huvilistele uudiseks, et varsti võtan plaani 3...5" lairiba elementide baasil line array. mis vähemalt keskribas jääb kindlasti avatuna. vajadusel poogin tweetrid ja kitsad woofrid stiilselt juurde, et jääkski maast laeni tala meenutav tulp. eks siis saab näha, milliseks lõpplahendus kujuneb ja kui otstarbekas selline elementidega laristamine on. aga kuna elemente rohkesti käes, siis tuleb midagi katsestendi taolist esialgu, et sobivad ja omalvahel hästi kokku mängivad elemendid välja sõeluda.

                referentsiks jäävad praegused OB-d (12" lairiba filtrita, 12" bass ning ruupor(super)tweeter natuke abiks esimest järku lõigetega).

                Comment

                Working...
                X