Tere. Kas on mõeldav selline asi üldse? Kõrgsagedusena oleks kasutada Vifa XT25TG30-04 https://www.madisound.com/store/prod...oducts_id=1181 Bassikõlarina kasutaks midagi audese valikust... Kui kõrgele peaks bassikõlar mängima et saaks mingi normaalse lõike teha? Igasugune arutelu oodatud!
Teade
Collapse
No announcement yet.
Kaheribalise kõlari tegemine 8" 'midbassiga'
Collapse
X
-
Vs: Kaheribalise kõlari tegemine 8" 'midbassiga'
On ikka mõeldav, aga pead minema kompromissile nagu kõlarite puhul tavaks. Kas valid laiema dispersiooni kesksagedusalas või saad vähemate moonutustega heli väiksemas kuulamisalas ehk nn sweet spot'is. Mõlemale variandile on pooldajaid. Üldiselt öeldakse, et mida kitsam horisontaalne dispersioon, seda kaugemalt pead kõlareid kuulama.
Kõigepealt loe John Krutke kirjutist XT25 kohta. Sealt saad umbes teada, millises vahemikus on mõistlik seda valjuhääldit lõigata. Seejärel juurdle valjuhääldite suuruse ja suunatundlikkuse tabeli üle ning mõtle, kui suur valjuhääldi oleks teisega paras sobitada.
Comment
-
Vs: Kaheribalise kõlari tegemine 8" 'midbassiga'
Seda suunatundlikuse ühildamist aitab natuke parandada phase plug, kuigi 8" phase plug-iga valjukad on suht haruldased ja kallid.
Näiteks midagi sellist: http://www.seas.no/index.php?option=...d=72&Itemid=96
Comment
-
Vs: Kaheribalise kõlari tegemine 8" 'midbassiga'
Ikka päris phase plug. Ja Tartus on nad ka töesti letis (Vifa XT-d samuti) - hinda peast ei mäleta, aga midagi üle möistuse ei olnud, kui huvi, uurin täpselt järgi. Olen kuulnud HDS 5" (vöi olid nad 6"?) valjukatega kölareid ning asi oli päris kena kesksageduses. Muidugi löikesagedus peab 8" versiooniga suht madal olema, 1...1,5 kHz, et ei tekiks liiga järske ebakölasid suunakaras. Tegelikult peaks körgsagedustel lainejuht (waveguide) olema, et parimat tulemust saavutada (siis saaks löike ka 2 kHz peal teha). Inspiratsiooniks vöiks olla paljukiidetud Behringer Truth 2031 stuudiomonitoridAlgul tuli kõik lambist, siis leiutati transistor ning nüüd oleme otsapidi jälle kiviajas...
Comment
-
Vs: Kaheribalise kõlari tegemine 8" 'midbassiga'
Filtri lõikesageduse valimisel on soovituslik rusikareegel. Lõikesageduse lainepikkus peaks jääma suuremaks, kui midi koonuse diameeter.
Ehk siis kui Audes 75W87-4 "efektiivseks diameetriks" on 160 mm, siis sellele vastav lainepikkus on 343/0.16 = 2143 hz. Seega Lõikesagedus midi ja Tw vahel peaks jääma madalamale kui 2143hz.
Aga näiteks 5" midi elemendile pindalaga 75cm2, ei tasuks filtri lõikesagedust teha kõrgemale kui 3.5kHz.
Siin on väike järelemõtlemise koht neile, kes armastavad "midist viimast võtta" :-)
Comment
-
Vs: Kaheribalise kõlari tegemine 8" 'midbassiga'
Kleebin siia ülal väljatoodud GF2000 projekti suundadega ASK, mis polegi kuigi halb.
Comment
-
Vs: Kaheribalise kõlari tegemine 8" 'midbassiga'
Üks võimalusi 8'' suunavust tweeteri omaga ühtlustada ning ühtlasi aidata tweeteril alla poole mängida, kui ta muidu suudaks, on kasutada "waveguide" tema ees.
Üks 8'' + waveguidega tweeteri projekti näidis on näiteks siin
Ergo
PS. Näide kuidas just selle tweeteriga waveguide kombineerides kannataks teda madalamalt lõigata on siin
ja need soomlaste WG-d on mul ka veel alles
Comment
-
Vs: Kaheribalise kõlari tegemine 8" 'midbassiga'
Minu esimesel antud lingil on selline tekst:
"Vifa XT25 ($48) - Smoothest and most extended response curve in the group, and resulting CSD is excellent. Good tall order HD above 2kHx, but average 2nd order HD. Poor HD levels of all types below 2kHz, even considering the extended low end. It may have a 500 Hz Fs, but don't think about crossing it below 2kHz LR4 or 2.5kHz LR2. Off axis response curves available. Tested January 2006."
+ Scanspeak tekst:
"Ehk siis kui Audes 75W87-4 "efektiivseks diameetriks" on 160 mm, siis sellele vastav lainepikkus on 343/0.16 = 2143 hz. Seega Lõikesagedus midi ja Tw vahel peaks jääma madalamale kui 2143hz."
Peaks olema lihtne ju kahte asja kokku viia?!
/edit LR2 ja LR4 on Linkwitz-Riley akustilised järgud.viimati muutis kasutaja YRO; 21 m 2011, 22:27.
Comment
-
Vs: Kaheribalise kõlari tegemine 8" 'midbassiga'
Filtri ehitamine ei alga mitte filtri ehitamisega, vaid sellele eelneb kaks väga olulist sammu, mis määravad hiljem ära, kui kergeks kujuneb filtri ehitamine ja kui keeruliseks või lihtsaks kujuneb filtri enda lõppskeem.
Esimene samm on selliste kõlarielementide valik (mid, tw, bass), mis omavahel hästi kokku sobivad ja mille nõrgad ja tugevad küljed vastastikus koosmõjus parima tulemuse annavad. Seepärast ei saa ka mide ja tweetreid nii kergekäeliselt ja eelnevalt "paari panna", sest tihtipeale võib ka kahe hea elemendi kokkusobitamisel tekkida halb kombinatsioon, samal ajal kui kahe sobiva keskpärase elemendi kooslus võib anda väga tugeva lõpptulemuse.
Teine oluline tegur on sobiva kasti valik ja konstrueerimine. Lisaks sobivale mahule ja sisekujule (millest sõltuvad sisepeegeldused ja sisemised resonantsid) on äärmiselt olulised ka esipaneeli mõõdud, kuju, elementide asukoht esipaneelil (nii paneeli servade, kui ka üksteise suhtes) ja ka kasti servade "järskus või nurk". Freesitud serv tekitab vähem probleeme faasi ja sageduskarakteristikus kui 90 kraadine järsk serv.
Need elementide karakteristikud, mida tootjad annavad, on mõõdetud standardtingimustes (suure plaadi peal) ja igas erinevas kõlaris, on tulemused enamasti vägagi erinevad.
Suur osa nendest probleemidest, mida hiljem filtri ehitamise käigus lahendada tuleb, ongi just nende kahe probleemi mitte piisava arvessevõtmise tulemusel tekkinud.
Comment
Comment