Teade

Collapse
No announcement yet.

Inverteri hüveteguri vähendamine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

    Vahepeal on kõlar jõudnud valmimise äärele. Inverteri Q ja sagedus pole küll 100% õiged aga mingi ülevaate saab. Vaja lihtsalt natuke oodata enne viimast timmimist, kuni valjukate Fs pärast sisse mängimist stabiliseerub.
    Graafik on nii tehtud, et bassi ots kuni 485Hz on mõõdetud "nearfield" 20 cm nii valjukast kui inverterist ja ülemine osa 1 m pealt "gated" aknaga 4 ms, "No smoothing" pole päris õige aga seda teksti kuidagi ära ei saanud. Bassi ots on 1/12 oktav filtreeritud, ülemine osa on "gated", ehk ka ikkagi töödeldud.
    Nagu näha pole vist mõtet enam palju punnitada, bassi otsa mõni dB muhke-lohke on köömes selle kõrval, mis ülevalpool 1 kHz toimub, tehnilistel põhjustel jäi välja 30 kHz peal olev muhk, mis on sama kõrge kui 13 kHz peal olev.

    Võib pakkuda, mis valjukaga on tegu. Seda on juba kindlasti näha, et ta on "lairiba"-valjukas.

    Comment


      #62
      Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

      Ma juba mingi hetk kahtlustasin et tegu on mingi väiksema lairibaga. Kahtlustan seda tectonic või hiwave mis ta on ehk.

      Comment


        #63
        Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

        Ma juba mõtlesin, et pean veel pikalt monoloogi pidama.
        On küll Tectonic TEBM65C20F-8, ehk see Aleksander Petersoni välja reklaamitud ime, mis siin foorumis sai alguse siin: http://www.elfafoorum.eu/threads/773...%B5larite-demo
        Minu arvamus sellest asjast on, et pärast pikka punnitamist ja reeglitevastase inverteriga kokku istutamist mängib suht hästi bassi nii väikeste valjuka kohta aga ega ta absoluutskaalas tegelikult rohkemaks kui kesksageduse mängimiseks ei sobi. Bass läheb moonutama ja mudaseks suhteliselt väiksel võimsusel. Kõrged on väga karvased ja ebaloomulikud. Millega see valjukas ilmselt kuulajaid võlub ongi see esile trügiv ja sile kesksagedus kuni 1,5 kHz-ini, mis paljudele audiofiilidele tundub musikaalsusena. Lisaks suht teravad ja karmid kõrged, mis tekitavad mulje, et oleks nagu ilusa laia ribaga ja heli oleks nagu läbipaistev, "ilma kardinata" aga tegelikult ei ole ja vähegi tõsisemal kuulamisel väsitab kõrvu. Mitte kuidagi ei võistle ta mul kodus teiste enda ehitatud kõlaritega ja seda AP haippi see väärt küll ei ole, ainult mänguasjaks ja köögiraadio tasemele küünib.

        Comment


          #64
          Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

          Panen siia veel kogu 1 m pealt 4ms gated mõõdetud pildi.
          Mikri kalibratsiooni fail lõppeb ära 22kHz peal ja sealt edasi tuleb tugev langus mikri ASK-sse, seega see 30 kHz tipp on reaalselt palju kõrgem. Valjukas on paneelil asümmeetriliselt ühes nurgas, mis lisab Edge simulatsiooni põhjal ASK-sse 2 dB muhu 1 kHz ja 1 dB muhu 3 kHz juures, kuna paneeli servad on kumerdatud, siis reaalsed muhud on ilmselt tuntavalt väiksemad

          viimati muutis kasutaja moi; 10 m 2017, 13:07.

          Comment


            #65
            Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

            THD 20 cm kauguselt, umbes minimaalsed numbrid, kus müra enam ei sega aga suurest võimsusest väga moonutus pole kasvama hakanud, kuksil alla 0,5 W. Suuremal võimsusel moonutused kasvavad.

            Comment


              #66
              Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

              Veel paar pilti.

              ASK suunast sõltuvus. Mõõdetud 1 m kauguselt, gate/aken oli 2,8 ms. Sealt paistab, et kui kuulata 45 kraadi all, siis on kõrged enam vähem.




              Lairibadega kaasas käiv Doppleri effekt.
              Lillakas joon on 10 kHz umbes 0,5m pealt umbes 0,5W võimsusel mõõdetud ja roheline on 10 kHz+70Hz mõlemad sama amplituudiga.
              Ilusti on näha kuidas 10kHz sagedus on "laiali määritud". Esimesed 10 kHz kõrval olevad piigid rohelisel joonel on 70 Hz võrra madalamad ja kõrgemad 10 kHz sagedusest, järgmised aga 70 Hz eelmisest piigist.

              viimati muutis kasutaja moi; 10 m 2017, 13:02.

              Comment


                #67
                Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

                Võiks korra ehk selle doppleri efekti lahti rääkida ja selle täpsetest tunnustest kuidas seda nn ära kuulda, võib-olla see asi siiski pole nii väga oluline mind see väga huvitab.
                Lairibadel tihtipeale teatud tunnused ASK's kas need asjad võivad olla seotud?
                Tihtipeale siin audiofoorumites viitsitakse tegeleda kohati pseudoprobleemidega. See pole mõeldud konkreetse teema pihta.

                Comment


                  #68
                  Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

                  Lahti rääkida on lihtne, ära kuulamisega on teine teema. See on sisuliselt nagu digi maailmas jitter, mida digile pidevalt ette heidetakse ja audiofiilid kardavad nagu tuld aga mitu suurusjärku suurem.
                  Lühidalt: kuna nii madalaid kui kõrgeid esitab sama membraan/mähis, siis kõrgemate sageduste kiirgamise punkt liigub madalama sageduse taktis pidevalt kuulajale lähemale ja kuulajast kaugemale, mis muudab kõrgema kiiratava heli sagedust (see otseselt ongi doppleri effekt) madalama heli perioodilisusega.
                  Kuidas see kuuldav on? Ilmselt on kui osata sellele keskenduda, spetsid pidi palju väiksema jitteri ka ära kuulma. Ilmselt peaks helipilt (stage) kuidagi segasem ja ebakonkreetsem olema ning üldse kõrgemad sagedused ebatäpsed, mudased ja moonutustega tunduma. Seda viimast võin ka ise kinnitada, et kuidagi mudased nad on kuigi mõõdetud THD-l pole nagu häda midagi kõrgemas otsas. Samas on need kõrged nii suurte muhkude ja lohkudega, et see võib ka ära petta ning sealt muhkude-lohkude vahelt on seda dopplerit raske välja kuulata selle suhtes treenimatul kõrval.
                  Staatiline (ühe sweep sagedusega üles mõõdetud) ASK ei sõltu kindlasti sellest Dopplerist, dünaamikas (kui kogu riba mängib) on asi kindlasti teine aga ma arvan see lairiba "teatud tunnused" on ikka puhtalt seesama muhud-lohud, mis tavalisel moel mõõdetavad on.

                  Comment


                    #69
                    Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

                    Doppleri moonutus põhimõtteliselt tekib sellest et madalaid ja kõrgeid korraga esitav membraan moduleerib madalatega kõrgeid, tinglik kõrgete VH siis nagu käib ette/taha madalate taktis ja nagu möödasõitva auto või lennuki helikõrgus muutub (lähenedes kõrgem, kaugenedes madalam), muutub ka kõrgete helikõrgus.
                    Üks valjuhääldi mida siin paljud teavad ja võibolla ka omavad, on venelaste 10GD-36E, mäletate see kollase äärisega. Kuna ta saab liikuda päris arvestatava amplituudiga ilma et bass oluliselt moonutuks, siis sellega saab väga hästi doppleri moonutust demoda (vinüüli esitades näiteks ). Oluline on siin ka mõista et just madalasageduslik amplituud on see mis doppleri põhjustab, kui filtriga amplituudi piirata siis olukord paraneb.
                    Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                    Konfutsius

                    Comment


                      #70
                      Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

                      Väga hea sain aru milline probleem ja kuna esineb.

                      Comment


                        #71
                        Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

                        Üritasin uurida, mis selle TEBM65C20F-8 muhkudega ASK põhjustab. Membraan on sellel valjukal paberist tasapinnaline kärg, paber ise on selline tugevamat sori mitte kerge ja õhuke nagu enamasti väikeste valjukate membraanid on. Mähise pooli alus on ka paberist ja membraanile kinnituse juures on 6 umbes 4 mm ventileerimise ava, et õhk membraani tagant ja pooli seest saaks välja. Magnetil ventileerimise ava ei ole.
                        Kui membraani külge panna lisa raskusi siis 2 kHz juures olev lohk jääb samasse kohta, muutuvad aga 13 ja 10 kHz peal olevate muhkude sagedused ja kõrgused, 30 kHz jääb samuti ühe koha peale. Siit siis võiks järeldada, et 2 kHz on ilmselt pooli sisemise kambri resonants, 30 kHz näiteks mähise enda resonants, vahepealsed vist membraani erinevate piirkondade resonantsid, 13 keskosa ja 10 kHz äärte oma.

                        Panen pildi ka. Seal helesinine joon - ilma lisa massita, punane - lisa mass servadel, sinine -lisa mass servadel ja keskel, must - lisa mass ainult keskel. Mõõdetud kõik 1 m pealt ja gate 2,7 ms.

                        viimati muutis kasutaja moi; 13 m 2017, 10:38.

                        Comment


                          #72
                          Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

                          Tegelikult võiks lisade veel ühe alateema. Millega immutada sellist paberist tasapinnalist kärgmembraani, et vähendada resonantse?
                          Kuna mul on neid valjukaid rohkem kui üks paar, siis võiks natuke katsetada.

                          Comment


                            #73
                            Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

                            Peterson väidetavalt immutabki, millega ja kuipalju ei tea.
                            Kas selle doppleri efekti jaoks see koonuse käik vähe lühike pole mõju avaldamiseks eriti kui mingi 2 meetri pealt kuulata. Või on see siis nii et kõrgele otsale mida valjukas esitab tekivad juuurde valjuka koonusest omakorda harmoonilised justkui? Tsipa jääb segaseks sest sellisel juhul peaks kõik pika käiguga valjuhääldid selle mure käes olema.
                            Kõrge ots on lairibadel kare enivei.

                            Comment


                              #74
                              Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

                              Kuna sellel valjukal on väga kehv tundlikus (80 dB/W/m), siis sealt mingi mõistliku bassi käte saamiseks peab koonuse amplituud olema päris suur. Harmoonilisi ei teki juurde, olemasolevad sagedused on lihtsalt "laiali määritud", ehk ei ole konkreetse sagedusega vaid võnguvad bassi taktis ümber selle tegeliku valjukasse sisse tuleva sageduse. Kuulamise kaugus ei mängi Doppleri effektis mingit rolli, ainult koonuse amplituud. Kõik pika käiguga lairibad ongi selle murega, mida kitsama ribaga valjukas, seda väiksem see effekt numbriliselt on.
                              Kas Peterson neid ka immutas? Ma tean, et oma eelmist Visatoni lairibaga varianti kindlalt immutas, nii et koonused kõveraks tõmbusid.

                              Comment


                                #75
                                Vs: Inverteri hüveteguri vähendamine

                                Kui ma nüüd õieti mäletan miskit videot, siis immutas ka neid, näis et immutusvedelik on nagu nooruse eliksiir mis kõigile sobib........
                                Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                                Konfutsius

                                Comment

                                Working...
                                X