Teade

Collapse
No announcement yet.

Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

    Lindilugeja klõpsudest saab ehk lahti nende juhtmete teise kohta viimisega, lugeja "maa" ümbertõstmisega. Kõrgete langus võib olla seotud taasesitusvõimu induktiivpooli katkemisega
    See mürapiirik ei ole Dolby, see on mingi venelaste aretis.
    Ilma läbivkanalita saab makki küll häälestada. Vaja vaid kannatust ja tagsikerimist.
    Kõigepealt tuleb Sul teha mõne hea maki peal "etalonkassett" ja selle ning vahelduvvooluvoltmeetriga taasesitus paika saada. Hiljem ajad "tagasikerimismetoodikat " kasutades ka salvestuse paika.
    Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

    Comment


      #32
      Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

      Kõrged sain tagasi. Poolid olid korras, kuid ühe kondeka juurest avastasin külmjoote (oma lohakus, kui neid vahetasin).

      Lugeja impulssidest ei oska lahti saada. See "maa" ümbertõstmine neid kuidagi ei mõjutanud. Mahamängimisel on helitrakt täiesti puhas. Salvestamisel on impulsid selgelt kuulda ning nad salvestuvad ka lindile. Ma kahtlustan, et nad pääsevad helitrakti kuidagi läbi eelmagneetimisgeneraatori. Kuid milliseid ahelaid pidi ja millise loogikaga? Ei suuda välja mõelda. Kas sellist viga pole kellelgi kunagi ette tulnud?

      Comment


        #33
        Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

        Häireallika jälgi ajades vaatasin üle kõik U3 (ЛПМ), U2 (universaalvõimendi) ning U1 (müratasandaja) vahelised ühendused. Montaaž on õige ja ka U3 kontaktuur lülitab õiged pinged õigel ajal õigetele väljaviikudele. Millegipärast ei ole aga U1 (müratasandaja) DA3 jalgadel kommuteerimispinged õiged. Tabeli järgi peab jalgadel 9 ja 13 olema (taasesitus/salvestus) 12,6/12,5V, tegelikult on 8,8/8,8V, jalgadel 2 ja 6 peab olema 12,6/-14, tegelikult on 8,8/-14. Toiteplokis on sümmeetriline väljundpinge täpselt 15/-15V. Kas see on märk selle kivi läbipõlemisest?

        Kui müratasandaja sisse lülitada, siis kõrvaga kuulates jääb heli vaiksemaks ning balanss nihkub vasakule. Ilmselt märk sellest, et mõlema kanali sageduskarakteristikud pole identsed.

        Comment


          #34
          Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

          Nii, uurimine jätkub. Millegipärast on Plaadi U1 kivi DA6 jälle läbi kärsanud - 8. jalal 15V ja 14. jalal 5V peal. Igaks juhuks said C31 ja C40 vahetatud skeemil nõutud nominali vastu 33μF (algselt oli seal 22μF). Kivi vahetatud ja nüüd on 8. ja 14. jalal 2,2V peal, kuigi peaks olema 0,1V. Kas peaks selle pärast muretsema või võib selle kirjutada mõõtmisvea kraesse, näiteks veneaegse analoogtestri liialt väikse sisendtakistuse tõttu?

          Muud ahelad paistavad toimivat normaalselt. Müratasandaja sisselülimispinged on õiged, DA3 pinged on enam-vähem õiged. Kuigi viimase puhul ma väga kindel pole ja ei suuda ka välja mõelda metoodikat selle kivi korrasoleku kontrollimiseks skeemis. Heli on puhas, kuid millegipärast ei löö ükski salvestus VU-meetrit punaseni välja. Tipud jäävad kuskile -6db kanti, kuigi VU-meeter paistab ise igat pidi töökorras olevat. Täpselt saan ma seda kontrollida siis, kui õnnestub mingi testkassett leida.

          Anduri impulsid on salvestusrežiimis endiselt kuulda. Häire tuleb sisse ainult paremasse kanalisse ja üksnes juhul, kui salvestusnivoo nupp on poole peal. Kui nupp on maas, siis häiret pole. Seda peale keerates tugevneb häire ja hakkab vähenema üle poole keerates ning kaob, kui nupp on põhjas. Vasakusse kanalisse kostavad impulsid lihtsalt ülekostvuse tõttu. Seega saab häiret püüda ühendus Plaadi U2 kontakti SL4/18 ja Plaadi U4 R3.2 keskmise (liugur)kontakti vahel. Mis on täielik müstika, sest selle ahela mõlema kanali ühendusjuhtmed jooksevad kõrvuti. Mikrofoni eelvõimendi on täiesti puhas. Või on siiski mingi tõenäosus, et neid impulsse korjab üles Plaadi U1 kivi DA3, mille väljundjalagadelt 1/14 ja 7/8 jõuab signaal Plaadi U4 R3 äärmiste (korpuse vastas) kontaktideni?

          Või olen midagi kahe silma vahele jätnud? Kes kes oskab öelda?

          Comment


            #35
            Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

            Esmalt postitatud LonelyWalker poolt Vaata postitust
            Plaadi U1 kivi DA6 ... nüüd on 8. ja 14. jalal 2,2V peal, kuigi peaks olema 0,1V.

            DA3 pinged on enam-vähem õiged. Kuigi viimase puhul ma väga kindel pole ja ei suuda ka välja mõelda metoodikat selle kivi korrasoleku kontrollimiseks skeemis. Heli on puhas, kuid millegipärast ei löö ükski salvestus VU-meetrit punaseni välja. Tipud jäävad kuskile -6db kanti, kuigi VU-meeter paistab ise igat pidi töökorras olevat. Täpselt saan ma seda kontrollida siis, kui õnnestub mingi testkassett leida.
            DA6 väljundite pinge on skeemil ja tabelis erinevad. Selguse saamiseks võiks kivi enda skeemi uurida. Madala sisendtakistusega tester peaks üldjuhul vähem näitama, mitte rohkem. Igaks juhuks uuriks, ega seal mingit kõrvale kuuldamatut genereerimist ei toimu? Ossiga oleks hea vaadata, aga saab ka näiteks 0,1mikise kondekaga toiteid ja väljundit vastu maad sillates.

            DA3 on puhas kommutaator, väljundites peab olema sama signaalinivoo mis lülitatud sisendites. Testimiseks sobiliku salvestuse saab mõnes teises korrasolevas makis valmis teha.

            Comment


              #36
              Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

              Esmalt postitatud LonelyWalker poolt Vaata postitust
              .... Häire tuleb sisse ainult paremasse kanalisse ja üksnes juhul, kui salvestusnivoo nupp on poole peal. Kui nupp on maas, siis häiret pole. Seda peale keerates tugevneb häire ja hakkab vähenema üle poole keerates ning kaob, kui nupp on põhjas. ...
              Kui nupp on poolepeal , on poteka väljundtakistus maksimaalne (22k/2) ja arvan, et põhjus peitub juhtmete paralleelses asetuses anduri juhtmetega. Proovi juhe viia teise kohta (kasvõi ajutiselt).
              Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

              Comment


                #37
                Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

                Nii, juurdlus jätkub. Martinil paistab õigus olevat - tõepoolest jooksevad U4 poteka R3 liugkontaktilt tulevad signaalid paralleelselt lugeja anduri signaaliga. Seda siis plaadil U4, kus kolm riba terve plaadi ulatuses kõrvuti jooksevad. Anduri signaali riba keskpaigas on kondekas C22 (0,047) teise otsaga vastu maad. Hakkasin siis sellele kondekale paralleelseid mahtuvusi kõrvale laduma ja ennäe imet, kui olin jõudnud 0,22, oli vaikus majas.

                Nüüd küsimus tarkade klubile: kas võib selle kondeka südamerahuga viis korda suurema nominali vastu välja vahetada ja lugeda lugu lõppenuks või peaks veel millegi üle muret tundma? Millise valemi järgi see kondekas üldse arvutatud on?

                Nii tugeva häire läbikostvuse üks võimalikke põhjusi võib minu arvates olla ka see, et toiteplokk kütab mootori jaoks +9V asemel välja +13,5V. Enne mootori stabikat on pinge järjestikuse takistiga (jälle tehase rats?) +9V maha tõmmatud, kuid kogu muu loogika mootoriplaadil saab täislaksu, kaasa arvatud andur. Seetõttu on ka andurist väljuva signaali ots 4,5V kõrgema alalispinge all, kui peaks. Või on kellelgi mõni muu seletus?

                Teema jätkuks veel niipalju, et ehkki lugeja impulsid löövad sisse just paremasse kanalisse, pole kanalid ise identsed, ehkki toitepinged on täpselt paika keeratud. Näiteks salvestama pannes viskab vasaku kanali VU-meeter ennast korraks punasesse, kuid parema oma ei tule üle poole skaala. Salvestuselt seisma pannes sama lugu. Kas peaks järsku veel mingeid ahelaid üle kontrollima, s.h lülitit U2/S1? Kuigi oommeeter seal mingeid anomaaliaid kontaktide vahel ei tuvastanud. Kas režiimivahetus peab üldse sellise impulsi helitrakti andma?

                Natuke nõrgemad laksud tulevad helitrakti ka siis, kui sisendeid ümber lülitada. Või on siin tegemist lihtsalt projekteerimisveaga, millega tuleks leppida, ehk n.ö vene värgiga?

                Comment


                  #38
                  Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

                  Njah, tundub, et hakkad disainivigu parandama. Samas sinna kondede lisamisega ole veidi ettevaatlik. Lisad helitrakti, kaotad kõrgeid, lisad andurile, võib see alates miskist väärtusest mitte rakenduda. Parem oleks potekast otse varjestatud kaabel vedada. Teine võimalus oleks pote väiksema nominaalivastu vahetada või siispuhver vahele.
                  Sisendite lülitusklõpsu saab ehk vähendada, kui lülituskivi tüürjalad ühendad läbi konde maha.

                  Selle mootri toite saad 7809-ga parajaks tõmmata.
                  Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                  Comment


                    #39
                    Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

                    sa tõmbasid sagedusriba koomale,ega seepärast veel häire ära kadunud.kui helis mingit vahet ei tunne,siis jätagi nii.
                    aga tegelikult pole see sul mitte lindiloenduri häire(kuigi ega seegi võimatu pole),muidu on raadiotehnikal eluaeg klõpsusi teinud toonvõlli staatika.seal sai igasuguseid ratse tehtud.näiteks võlli otsale õhukesest teraslehest vedru tehtud läbi mille staatika korpusesse läks

                    Comment


                      #40
                      Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

                      Plaadi U4 kondekas C22 pole helitraktis, vaid anduri signaalriba ja maa vahel.

                      Ahel algab mootoriploki väljaviigust 8 (R1,C1), läheb juhet mööda plaadi U2 kontaktile 12, sealt kontaktile 11, kust siis mööda juhet (sisendite)plaadi U4 pisikusse XS6. Plaadil U4 jookseb see paralleelselt üle kogu plaadi koos R3.1 ja R3.2 liugurkontakti ribaga. Anduri signaal läheb pistikusse XS9, mille kaudu jõuavad impulsid (signaali formeerimise) plaadile U7. C22 on anduri signaalriba ja maa vahel keset plaati umbes poole tee peal. 220n jäid numbrid veel kenasti jooksma.

                      Staatika pole probleem, sest toonvõlli all on vabriku poolt juba spiraalvedru paigaldatud. Staatika teeb ka hoopis teist häält kui andur. Andur paikneb parempoolse lindikerimisvõlli all ja väga lihtne on võlli pidurdades kontrollida, et mis seda häiret tekitab või ei tekita.

                      Ma nüüd "peedist pesumasinat" küll tegema ei hakka. Peaasi, et saaks häired välja, helitrakti häälde ja pilli stabiilselt tööle.

                      Comment


                        #41
                        Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

                        Ma hakkan juba vaikselt hulluks minema, sest sellist "vene ime", mis kangekaelselt keeldub ravile allumast, pole mul enne käes olnud.

                        Sisendite plaadi U4 kondeka C22 nominaali suurendamine kaotas küll lugeja impulsid väljundist, kuid lindile salvestusid nad sellegi poolest. Seetõttu sai originaalnominaal (0,047) tagasi joodetud. Ära said vahetatud veel müratasandaja plaadi U1 kivide DA4 ja DA6 korrektsioonikondekad C20, C25, C38, C39 täpsete nominalide vastu. Mahamängides on heli kõrvale juba üpris tõepärane, kuigi vasak kanal tundub kergelt "pitsitavat".

                        Hakkasin siis erinevusi kanalite vahel otsima. Esimene üllatus oli sisendite plaadil U4. Seal puudub kondekas C16, ja pole kohtagi selle jaoks. Seega tundub, nagu parema kanali mikrofoni eelvõimendi toide oleks filtreeritud (C7), vasaku kanali oma mitte. Vasaku kanali emitteri takisti on pandud teise otsaga otse vastu maad. Aga sellest plaadist on üldse raske aru saada, sest see ei vasta ei põhimõttelisele ega ka montaažiskeemile. Sisendite ümberlülitaja paistab normaalselt toimivat.

                        Teine ebameeldiv üllatus on generaator: kustutamine ei tööta, kuigi universaalvõimendi plaadi U2 kivi DA2 saab kõik õiged pinged peale.

                        Kolmas üllatus on see, et vasak kanal ei salvesta. Vähemalt mikrofonisisenditesse müra andes jäi lindile ainult parema kanali signaal. Samas otse väljundit kuulates on mõlemad kanalid kuuldavad.

                        Kas keegi on süvenenud, mis põhimõttel see lugeja andur impulsse tekitab. Kui mootoriplaadi kondekas C1 panna ikka nõutud 20uF, kas see võiks järsku häired ära kaotada? Praegu seisab seal olude sunnil 10uF (lihtsalt 20uF nominali pole olemaski ja kahe paralleelse jaoks peab seal jõuga ruumi tegema).

                        Comment


                          #42
                          Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

                          Esmalt postitatud LonelyWalker poolt Vaata postitust
                          Hakkasin siis erinevusi kanalite vahel otsima. Esimene üllatus oli sisendite plaadil U4. Seal puudub kondekas C16, ja pole kohtagi selle jaoks. Seega tundub, nagu parema kanali mikrofoni eelvõimendi toide oleks filtreeritud (C7), vasaku kanali oma mitte. Vasaku kanali emitteri takisti on pandud teise otsaga otse vastu maad.
                          Teema on juba pikaks läinud ja hea oleks, kui probleemi püstitamisel lisaksid ka skeemifragmendi mille põhjal räägid. Kas hetkel see?: http://radi0tehnika.com/go/opisanie/zip/mp31-1.jpg
                          Jutuks olevad osad on mikrisisendi omad ja omavad tähtsust seega vaid selle sisendi kasutamisel. Kuna silukondekas on emitteri(toite)poolses osas, siis määrab ta ka tagasisidesuurust ja seetõttu astme võimendust. Sellega tahan öelda, et kui toidet siluv lüüt on puudu, siis on ka selle astme võimendus oluliselt väiksem. Emitteri poolelt ei saa selle skeemi järgi midagi maha minna.

                          Esmalt postitatud LonelyWalker poolt Vaata postitust
                          Teine ebameeldiv üllatus on generaator: kustutamine ei tööta.
                          Kolmas üllatus on see, et vasak kanal ei salvesta. Vähemalt mikrofonisisenditesse müra andes jäi lindile ainult parema kanali signaal. Samas otse väljundit kuulates on mõlemad kanalid kuuldavad.
                          ... Kui mootoriplaadi kondekas C1 panna ikka nõutud 20uF, kas see võiks järsku häired ära kaotada? Praegu seisab seal olude sunnil 10uF (lihtsalt 20uF nominali pole olemaski ...).
                          Kustuspea istub seal vist liikuvate osade peal, kas juhtmed on ikka terved?
                          Salvestust kontrolli ikka liinisisendist (elimineerides võimalikult palju muutujaid), kui sealt ok, siis ahelat järjest pikemaks ajades. Mikrisisend ise tundub eelkirjeldatu põhjal kahtlustäratav. Võrdse signaali olemasolu kopntrolli DA3 väljunditest.
                          See 10-20uF teema, ei saanud aru, mida pole olemas? 20uF kondekat?? Aga vaevalt see antud juhul pilli puhub.

                          Comment


                            #43
                            Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

                            Teema on tõepoolest pikaks veninud, kuid ma võtan ühe sammu korraga nii, kuidas vaba aega parajasti jagub. Seda enam, et kõikide märkide järgi on seda pilli enne mind üritatud parandada, kuid alla jäädud.

                            Skeem on jah seesama.

                            Vaatasin kustutuspeast generaatorisse mineva juhtme üle - tõepoolest oli seal peapoolses otsas katkestus sees. Võtsin jupi maha ja otsad uuesti külge. Hakkas kustutama, kuid mööndustega. Tavalist Fe linti normaalasendis ikka päris tühjaks ei kustuta, kui mingite jääknähtudega teeb seda CrO asendis, kus kustutuspinge peaks olema kaks korda kõrgem. Kui kustutuspead taga ei ole, siis generaatori pinged on õiged, kuid pea tundub, et koormab selle liialt maha. Samas pole väga kindel, et veneaegne tester 120kHz juures väga täpselt mõõdab. Kas oskab keegi öelda, milline peab olema korras kustutuspea takistus. Oommeeter näitas vähem kui 1 Ohm. Aga kustutuspea ei tohiks lambist rikneda (lühised, lühiskeerud jms), või mis?

                            Salvestustrakti ülekanduvatest lugejaimpulsidest pole veel lahti saanud. Ilmselt on vaja väheke kaasaegsemat mõõteaparatuuri vigade täpsemaks tuvastamiseks.

                            Comment


                              #44
                              Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

                              Jutt on veninud väga pikaks, kuid loodetavasti on sellest abi järgmisele hullule, kes on otsustanud säärase pilli ellu äratada. Tõde on hakanud selguma. Kõikide kirjeldatud anomaaliate põhjused peituvad disainivigades, äärmiselt lohakas koostekvaliteedis, ebakvaliteetses elemendibaasis ja vale sulamistemperatuuriga jootetinas, mis ajuti on isegi tinakatku hakanud sisse võtma. Vene kivide "lambist" sissepõlemise põhjus peitub enamikel juhtudel korrektsiooniahelasse (jalad 1-14 ja 7-8) pandud vene punast värvi ühekihilistes kondekates, mis neile ebasobivates klimaatilistes tingimustes hakkavad pinge all lekkima. Paistab, et ka Taiwani odavad ühekihilised pole paremad.

                              Nüüd konkreetselt. Kustutusgeneraatori sain korralikult tööle. Selleks polnudki rohkemat vaja, kui plaadil U2 kondekad C1, C2, C3, C4 välja vahetada X7R tüüpi kondekate vastu.

                              Lindilugeja impulsid on õnnestunud peaaegu maha suruda. Selleks tuli plaadi U4 kondekas C22 välja vahetada MKP X2 tüüpi kondeka vastu ning teha selle kõrvale koht kondekale C17, milda polnud tehases isegi planeeritud peale monteerida. Samal plaadil said välja vahetatud kondekad C19 ja C21 samuti X7R tüübi vastu.

                              Raskem lugu on plaadi U4 kivi DA 4 korrektsiooniahelate kondekatega 4,7 pF. Algselt olid seal venelaste torujad keraamilised kõrgsageduskondekad. Suure väljavahetamise käigus sai ka need asendatud Taiwani ketastega, kuid viimased pole piisavalt stabiilsed ja püüavad piesoefekti tõttu ikkagi lindilugeja impulsse. See nominal on tsiviilkäibes peaaegu olematu, seega korralikku asendust on hetkel võimatu leida. Võib-olla need vanad venelased tagasi panna?

                              Oskab keegi öelda, kuivõrd need vene torujad keraamilised ajale vastu peavad. Mul pole kahjuks võimalusi nende korrasolekut kontrollida, et kindel olla, et nad on kakskümmend aastat hiljem sama heas töökorras kui uuest peast.

                              Parimat

                              Comment


                                #45
                                Vs: Radiotehnika MP 7301 ellu äratamine

                                Ei ole nende torukondensaatoritega eriti probleeme olnud, võrreldes nende punaste liistakutega. Aga kasuta nende asemel vilkkondensaatoreid http://ee.farnell.com/jsp/search/bro...D2010%2B203073

                                Comment

                                Working...
                                X