Teade

Collapse
No announcement yet.

Impulsstoitekas 9V, 1A DC - kärsanud SMD elemendi identifitseerimine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Impulsstoitekas 9V, 1A DC - kärsanud SMD elemendi identifitseerimine

    Suvel kärssas äikesega ühe kopsiku toitekas. Nüüd nüsisin ta lahti ja leidsin silmaga nähtavalt läbikõrbenud olevat ühe takisti (700Ω) ja mulle tundmatu väikese kuuejalgse kiibi, mis skeemil on tähistatud U1 ja millel on tähed FAHS.

    (Pilt on suur, ~2MB)



    Tahaks proovida, kas saab veel talle vurtsu sisse või mitte. Oskab keegi öelda, millega võib tegemist olla? Googeldamine ei andnud erilist tulemust.

    Tänud ette!

    #2
    Vs: Impulsstoitekas 9V, 1A DC - kärsanud SMD elemendi identifitseerimine

    Esmalt postitatud dogbert poolt Vaata postitust
    ...leidsin silmaga nähtavalt läbikõrbenud olevat ühe takisti (700Ω)...
    Kui see on R3, siis mina pakuks pigem 750Ω.

    Esmalt postitatud dogbert poolt Vaata postitust
    ...ja mulle tundmatu väikese kuuejalgse kiibi, mis skeemil on tähistatud U1 ja millel on tähed FAHS.
    Netis ringleb tabelikene, kuhu on näputäis sarnases korpuses elukaid kokku koondatud. Mälu järgi pole küll ükski neist sellise SMD koodiga markeeritud, aga mingi ettekujutuse saab. Peab natuke skeemi maha joonistama, et aru saada, mis koib on milleks. Äkki leiab sealt tabelist mõne lähisugulase. Aga tõenäoline on ka huvitavalt, kuid kasutult raisatud aeg.
    Välgu teed on vahel kummalised. Silmaga nähtavad jäljed võivad olla vaid väike osa kahjust.
    Tabel ise selline:



    Ehk on abiks.
    Harjutamine teeb harjutajaks.

    Comment


      #3
      Vs: Impulsstoitekas 9V, 1A DC - kärsanud SMD elemendi identifitseerimine

      Aitäh abi eest! Ma hakkasin paar päeva tagasi skeemi mahajoonistamiseks plate teist poolt täpsemalt uurima - et transistori tüüpi näha, painutasin seda natuke ja nägin, et jah - see on ka oma džinni välja lasknud ja pragu jookseb kenasti üle tüübitähise viimase sümboli. Selle kõrval olev suurem takisti on ka veidi kahtlase välimusega - sinna vahele oli plönn kuuma liimi lastud ja selle väljakangutamisel muutus viga nähtavaks.
      Kui nüüd natuke aega leian, joodan sealt selle kahtlase takisti maha, kontrollin üle ja siis üritan skeemi selgemaks joonistada. Eks ma siis tulen uuesti nõu küsima ja saab ehk veidi selgemaks, mis elukas see on.

      Comment


        #4
        Vs: Impulsstoitekas 9V, 1A DC - kärsanud SMD elemendi identifitseerimine

        Ma nüüd päris korralikku joonist küll ei teinud, aga ehk ajab asja ära?
        Inkscape'is joonistasin fotole rajad peale ja märkisin teisel pool plaati olevad detailid. Õigeid sümboleid sirgeldama ka ei hakanud, vedasin niisama sinise punktiiri detaili klemmide vahele. Ehk ajab asja ära?
        Andke märku, kui midagi mööda olen pannud või kui mõnest detailist lisapilti peaks vaja olema.
        Mahtuvust mõõtvat multimeetrit mul ei ole, nii et SMD kondekate mahtuvust mõõta pole mul võimalik.

        Kui korralikult väljajoonistatud skeemi on vaja, siis sellega läheks mul rohkem aega...

        Transistor (Q2) õnnestus vist ka identifitseerida - palja silmaga ega luubiga uurides ei saanud viimase sümboli jäänustest aru, aga ühel fotodest õnnestus välk õige nurga all sinna pihta saada ja sümboli jäänus jäi üsna hästi peale. Minu meelest on see number 7.

        Lisaks on transistori 2SC3097 spetsifikatsioonis on ka pilt just samasugune.

        Kärsanud takisti (R4) pealt loen mina välja 1,0Ω±5%:
        See on 11mm pikk, see peaks siis 1W-ne olema vist?

        Pilt plate alumisest poolest:


        Ja pealmisest (transistor ja R4 on juba maha joodetud)


        Ja pealejoonistatud radadega:



        C1 4,7µF 400V
        C2 10µF 400V
        C3
        C4
        C5
        C6
        C7
        C8 470µF 25V
        C12
        CY1 100pF KX250~
        D1 1N4007 BL
        D2 1N4007 BL
        D3 1N4007 BL
        D4 1N4007 BL
        D5
        D6 A7W
        D8 SB360
        F1
        L1 100µH±10%
        MOV1 TVR 10471
        NTC1 SCK 101
        Q1 t04
        Q2 2SC3097
        R1 5,1M 515
        R2 5,1M 515
        R3 750 751
        R4 1,0±5%
        R5 1K 102
        R6 220 221
        R7 27 270
        R8 47 470
        R9 2,2K 222
        U1

        FAHS
        viimati muutis kasutaja dogbert; 22 m 2012, 21:20.

        Comment


          #5
          Vs: Impulsstoitekas 9V, 1A DC - kärsanud SMD elemendi identifitseerimine

          Üritasin nüüd skeemi lahti joonistada. Vahelduvpinge osa koos sillaga jätsin välja, ei näinud selle joonistamisel mõtet. Ja kuna mul pole hetkel aimugi, kuidas trafo mähised ühendatud on, siis primaarse poole peale jäid vaid 4 klemmi, A ja B on trafo väljund.
          Vabandust, kui skeemil kõik päris traditsiooni või standardi järgi ei ole - ma pole isegi mitte pühapäeva-elektroonik, rohkem üks-päev-aastas-elektroonik ja alustades sellest, et ma elektroonikaskeemide joonestamist/joonistamist kunagi otseselt õppinud ei ole, olen ka omajagu unustada jõudnud.
          Üritasin võimalikult täpne olla, aga ma ei saa välistada, et kusagil midagi mööda panin. Rängalt.

          Trafo tüüp on muidu LS-16515-ST, kui see oluline peaks olema, jäi kogemata eelmisest postitusest välja ja enam seda muuta ei saa kahjuks. Mul selle spetsifikatsiooni ega ka mingit analoogi paraku leida ei õnnestunud. Küllap ei osanud otsida või on tegemist Hiina vähetuntud kraamiga (Lei-Hi tundub tootja nimi olevat)

          Dioodi A7W spetsifikatsiooni vist leidsin õige ja joonistasin ta skeemil ka lahti kaheks dioodiks - ehk annab selgema pildi.

          Tundmatu vidina esimene jalg tundub olevat just see kõrbenud jalg - see nurk on kiibil ära põlenud ja üheski teises nurgas märki ei ole. Lisaks on SOT23-6 spetsifikatsioonis ta just sedapidi rulli peale paigutatud - 1 jalg vasakul all nurgas. Kui vaadata kiibil olevat teksti ja oletada, et see on sama pidi, siis jääb 1 jalg just kõrbenud nurka. Ah soo, PCB peal on ka üks mumm selles nurgas, nii et küllap siis on esimene jalg seal.

          Nii et siin mu soperdis siis on, nutke või naerge:
          (see on parandatud versioon, esimene oli vigane)




          Kas peaks trafo ka maha jootma, et saaks ehk takistuse järgi mingi ettekujutuse? Silmaga nähtavalt kõrbenud ta pole, aga kes teab, ehk on ka läbi kärsanud.
          viimati muutis kasutaja dogbert; 24 m 2012, 16:00. Põhjus: vigane joonis

          Comment


            #6
            Vs: Impulsstoitekas 9V, 1A DC - kärsanud SMD elemendi identifitseerimine

            R4 on silmnähtavalt valesti ühendatud.ots peab minema üldjuhtmesse(GND)mitte aga toitepingele

            Comment


              #7
              Vs: Impulsstoitekas 9V, 1A DC - kärsanud SMD elemendi identifitseerimine

              Midagi on täitsa metsas joonise peal jah.
              Vabandust!

              Kohe parandan

              ______________________________

              Parandasin joonist ja asendasin vigase joonise oma eelmises postituses.

              Aitäh, ma ise ka mõtlesin, et midagi tundub väga mäda olevat. Kontrollisin küll mitu korda, aga ei saanud ikka aru, et puhta sassis on kõik. Kusjuures ma algul esimesel katsel joonistasin õigesti, aga natuke puhtamalt ja parema paigutusega ümber joonistades olin vahepeal sassi ajanud toite ja maa.

              Nüüd vähemalt on see peamine ring selgelt näha läbi trafo, Q2 ja R4. Ma üldse ei välista, et midagi võib veel sassi läinud olla, aga mina hetkel seda ei näe lihtsalt.
              viimati muutis kasutaja dogbert; 24 m 2012, 21:42.

              Comment

              Working...
              X