Teade

Collapse
No announcement yet.

Ülilevi !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Kui siin jutt juba raadiote ehitamisele läks küsiksin kas äkki keegi teab kustkohast oleks võimalik saada 10.7MHz IF ceramic filtreid mis oleks 110KHz, 150KHz ja 180KHz ribalaiusga. Vaja oleks neid raadiote selektiivsuse parandamiseks. Soovitan ka teistele raadiohuvilistele oma raadio filtrid paremate vastu vahetada. Üldjuhul annab nende asendamine häid tulemusi. Arvestada tuleb aga ,et selektiivsuse suurendamisega langeb veidi tundlikkus.
    Igal plussil on omad miinused

    Comment


      #17
      Hea küsimus, kuid vastata ei oska.Mul on küll olemas väga häid ja mitmeastmelisi filtreid kuid need on eriaparatuurist ja ainult 15KHz ribaga. Aga ehk on võimalus mingi kaupluse kaudu tellida kui just kohe müügis pole. See ju jumalast laiatarbe kaup tegelikult, olgugi et väga spetsiifiline.


      Kas tõesti on selektiivsusega probleemi???

      Comment


        #18
        Poodides on müügil tavaliselt laiema ribalaiusega filtreid kui 180KHz. Siiamaani olen neid filtreid otsinud "deck" raadiotest ja autoraadiotest. Autoraadiod on minuarust üldse ühed müstilised aparaadid Seda sellepärast ,et need suudavad väga rasketes tingimustes nõrka signaali vastu võtta. Isegi väga lihtsa ja robustse ehitusega isendid tagavad üllatavalt hea vastuvõtu. Milles peitub autoraadiote saladus?
        Igal plussil on omad miinused

        Comment


          #19
          kus sa nii kitsast riba tahad pruukida.stereosignaali vastuvõtuks on miinimumnõue 180-200kHz, muidu ei mahu stereosignaal läbi.

          Comment


            #20
            Egas seal mingit saladust polegi. Kui õnnestub hankida mõned skeemi ja saad võrrelda siis on pilt järgmine. Autoraadiotes on kasutatud kas üks või kaks kõrgsagedus võimendit enne segustamist. pealegi on kasutatud madala mürateguriga ja suure võimendusastmiga MOP seeria transse, mille sageduse piirväärtus on kõrge. on väga täpselt tehtud antenni sobitus sisend astmega ja on ka kindlasti KS ploki riba kitsama sagedusega, kui laiatarbe pillidel, samuti on vahesagedused suurema astmete arvuga ja suurema tundlikusega. KS astmete poolid on keritud erilise pinnakattega traadist seega on tundlikus suurem, kui tavapillidel. Sellised reeglid on ka FM tüünritel, mis on tüüneriks ehitatud!Neid pole mõtet võrrelda tava sangadega või siis keskpäraste muusikakeskustega. Asja paneb paika kasutusala ja raha.

            Comment


              #21
              Üks kujukas näide, sai kunagi hädas oldud antenni võimendi tegemisega. 88-108MHz Kõik võimalikud variandid said läbi proovitud ja ükski polnud hea. kas mürises või oli väikse võimendusegA oli venelastel KP350 sai jamatud ja vaeva nähtud ja enam vähem kuidkevadel esimese äikeseni.Siis sain läänest BF-981, saksa ühest ajakirjast sain selle transi kohta andmed ja skeemi ja oli asi unustatud.Vaat mis tähendas üks transs.



              Soovitaks ka selle foorumi liikmetel tegeleda kaugvastuvõtuga FM sagedusalas. Soome jaamad on võimalik kätte saada ka lõunapool.Saartel ja kesk -eestis ei tohiks see raskusi valmistada.Muidugi kui see huvi pakub, sest selline tegevus nõuab juba suuremaid kogemusi kõrgsageduse valdkonnas.Eks sa püüa seda mida ei näe ja käega katsuda ei saa Varemalt tuli sealt päris head musa.Madalsagedus see on nagu magamistoas kõndimine, päike paistab ja silmad lahti.

              Comment


                #22
                Kui FM plokki ise ehitada, tundubki olulisim transistoride valik. Saab üllatavalt kõrge tundlikkuse ja dünaamika kui esimeseks võimendiks on just kahe paisuga välitransistor, seesama BF981, M92 või muu taoline. Selliseid oli näha vist isegi osal Poola restantennide võimenditel. Parimal moel töötavad kollektori vooluga 0,45...0,7 mA. Välitransistori kõrge sisendtakistus võimaldab säilitada sisendvõnkeringi suure hüveteguri, sellest tekib suurem pinge ja parem selektiivsus, ka peegelkanali suhtes. Piisab täiesti ka sellest võimendusastmest enne segustit, kui segusti ja ostsillaator on ise väga väikese omamüraga. Sellise segustina on teadaolevalt parim C9018, aga isegi vene KT339 sobis. Kollektori vool u. 0,4mA. Ostsillaatorina soovitaks kasutada ainult C9018 (tavaliselt saadaval "sangade" FM-osast, nende romusid ikka trehvab), teisi samahäid raskem leida. Töötama peaks see võimalikult kerges rezhiimis max. signaal/müra suhte saamiseks, selleks kollektori voolu vaid 0,1...0,15mA ja ka võimalikult nõrk sidestus segustiga. Kokku kolm transistori. Järgneb kasvõi traditsiooniline 10,7MHz VSV. Kitsama VS-riba saamiseks (kaugvastuvõtul sageli stereosignaalist loobutakse) on huvitav katsetada kaht tavalist piesofiltrit jadamisi, nendel on tihti veidi erinevatel sagedustel pääsuribad ja nii annab huvitavaid tulemusi...
                Elektroonika töötab suitsu baasil.
                Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                Comment


                  #23
                  To humax: ega laiatarbepille pole jah mõtet kroonu omadega võrrelda - tõesti kaks eraldi maailma. Olen neid üksjagu lammutanud ja haltuurakorras ka remontinud. Kuigi oli keelatud. Aga kui piirivalvuritel oli kiiresti vaja ja polnud eriti salajane tehnika, siis vahel ikka toodi mõni asi uurimiseks. Vahel sai mõne asja ka peale ohtrat "määrimist" endale jätta. Ja teinekord toodi mingit kola, kust mõni plokk oli julmalt välja kangutatud, öeldes, et seda sa ei tohi kahjuks näha. Mis teha - sõjasaladus. Nojah, see oli ammu .

                  BF981 on hää asi jah. Kuigi viimasel ajal pole seda iga kord saada - tuleb tellimust oodata. Või pakutakse asemele BF991 vms. Ausalt öeldes pole paremat väljakat leidnudki. Jätaks GaAs väljakad kõrvale - hirmus õrnad asjad ja piisavalt kiired kaitsedioodid raskelt hangitavad ning kallid (ega need GaAs väljakadki just odavad pole). Aastat 10-15 tagasi sai nendega eksperimenteeritud (AP324, 325, 326, 602 - vene omad siis) aga lõpuks loobusin ja jäin ikka BF981 juurde, sest eelmainitud transid kippusid esimese äikesega ära lõppema. Vaatamata erinevatele kaitsedioodidele - neid AD5xx - tüüpi dioode ei pigistanud kusagilt välja. Isegi angerja ja konjaki eest ei saanud . Pealegi on eetri müra nii suur (GaAs transil võimendiga võrreldes), et see tundus raiskamisena.
                  Siinkandis pole Soome ja Rootsi FM jaamadega erilisi probleeme. Aegajalt tulevad ka itaallased, sakslased, prantslased, ungarlased, inglased jne. Vahel kuuleb ka selliseid keeli, et ei oskagi koju juhatada. 4el. Yagi + BF981 on juba piisav, et niiöelda "igast asendist" kuulata. Välja arvatud Aurora puhul (virmalised). Siis ei loe, kui kallis pill, või mis antennid. FM - modulatsioonil paneb see lihtsalt hinge kinni ja tuleb oodata, kuni tulevärk lõpeb ja eetrist hakkab kaootilise infraheliga moduleeritud mürina asemel jälle inimkeelseid saateid tulema.
                  Harjutamine teeb harjutajaks.

                  Comment


                    #24
                    Ei saa täna jälle Vasalemmas Aktuaalset Kaamerat vaadata: esimesest kuni kolmanda R1-R3 kanalini on läti jälle olemas. Samas detsimeeter on täitsa tühi.
                    Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                    Comment


                      #25
                      Ülilevi jälle käes...
                      FM-lainealas ka praegu hulk võõrkeelseid jaamu juures. Vähemalt 145MHz-ni ulatub levi sageduse poolest, umbes tund tagasi oli kuulda Ungari amatöörjaama, just äsja kostis jugoslaavlast...
                      Elektroonika töötab suitsu baasil.
                      Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                      Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                      Comment


                        #26
                        see on hea märk,ilm hakkab muutuma.ehk läheb nüüd lõpuks soojaks.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by kreeklane@Jun 1 2005, 21:26
                          see on hea märk,ilm hakkab muutuma.ehk läheb nüüd lõpuks soojaks.
                          Pisuke OT, aga ilmaprognoosi vaatamiseks olen parima leidnud venemaalt,
                          http://www.gismeteo.ru
                          Ka animatsioonidega seal, näiteks lähipäevade temperatuuri prognoos:
                          http://dyn.gismeteo.ru/ANIMOP/temp850.gif
                          Elektroonika töötab suitsu baasil.
                          Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                          Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                          Comment


                            #28
                            kunagi sai soome tv vaatamisega ilmamuutust ennustatud.meil siin oli väga nõrk levi ja kui see siis ootamatult paranes siis oli ilmamuutust oodata.
                            aga et praegu on vastikult külm ja märg,siis muutus peaks tooma sooja ja kuiva ilma

                            Comment


                              #29
                              Krt, kas ma magasin siis maha või siia ei ulatunud Ühelgi lainealal ei täheldanud mingit erilist levi. Hoopis lühilaineil oli nadi levi (erandiks 27MHz, kus oli õudne segapudru). Loodetavasti läheb ilm ikka paremaks.
                              Harjutamine teeb harjutajaks.

                              Comment


                                #30
                                Ma ei ole ise raadioamatöörlusega tegelenud, kuid IMHo on hetkel kaugvastuvõtjate tegemiseks üks väga kaval ja abiks vidin olemas, mida varem laiatarbes kindlasti ei olnud. Arvake mis vidin see on. Tegu ei ole transi ega kiviga, btw.

                                Comment

                                Working...
                                X