Teade

Collapse
No announcement yet.

Moonutused (TDA2003)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Pidigi ragisema, KLASSIKALINE maandusprobleem

    Raginat toodab generaator, toitejuhtmetes. Olgu näiteks 1000 millivolti, sagedus 300 Hz (auto mootor pööretel 3000 rpm * 6, alaldil on kolm faasi ja seega sagedus minimaalselt kuuekordistub).

    Signaali puudumisel hoiab makk väljundit maaga samal nivool.

    Kui võimendi silumiskondekad on lahti ühendatud, on võimendi sisend ja maa samuti samal nivool. Toitepinges on kõvasti häireid sees, aga sellest pole midagi, võimendi PSRR on minimaalselt 40...60 dB ehk kõlarisse jõuab halvimal juhul 10mV.

    Silumiskondekate külgeühendamisel hakkab toites olev häiresignaal läbi silukondekate maa potentsiaali võimendi juures kõigutama - nagu täiesti tavaline RC-ahel, kus takistuseks on maajuhe. Võimendil pole ju tegelikult vahet, kas muudad sisendi potentsiaali või maa potentsiaali, ühte lihtsalt võimendatakse positiivse kordajaga, teist negatiivse kordajaga. Olgu maajuhtme takistus 0,2 oomi, 100 uF kondeka Z sagedusel 300 Hz on 5 oomi, ehk maajuhe kannab endas häiresignaali 40 mV. Tundub vähe ja tõepoolest, sellest poleks midagi, aga võimendi, vana sindrinahk, võimendab selle rõõmsalt oma võimenduse jagu taas üles ja kõlaritesse jõuab mõnus urin h34r:

    Äkki maanduse kriitilise pilguga ülevaatamine annab ka Su eelmisele probleemile lahenduse.

    Ma ei ole autoasjanduses vilunud ja võib-olla on ka lihtsamaid lahendusi, kui neid, mis praegu välja pakun:
    1) Võtta maki toide võimendi silukondensaatori otste pealt.
    2) Kasutada minimaalset silukondensaatorit - 0.1uF vms. Ei tohiks probleemi olla, kuna võimsus pole ka eriti suur.
    3) Panna võimendi ette sümmeetriline sisendaste (INA134 näiteks, tavaline opakatel baseeruv ei tule nii hea, aga käib kah), mille üks sisend läheb maki maandusesse ja teine sisend maki väljundisse.
    If you think education is expensive, try ignorance.

    Comment


      #17
      Kokkuvõtteks järgmist.

      Parim tulemus helikvaliteedi osas on, kui lõppastet toita vahetult auto elektrisüsteemist kasutades silumiseks 100 nF ning eelvõimendit läbi RC ahela (1 kohm ning 100 uF). Eelvõimendis endas tuli olulisi muudatusi teha (kõige olulisem neist tagasisideahela maast eraldamine kondensaatori abil).
      Öeldakse: "Esialgsed operatsioonilised testid olid ebaveenvad..."
      Seejuures mõeldakse: "Pauk käis, kui sisse lülitasime..."

      Comment

      Working...
      X