Teade

Collapse
No announcement yet.

Tulekahju võimu testimisel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Tulekahju võimu testimisel

    Oleks küll Varia teema ilmselt kuid kuna projekt poolik siis ilmselt jätkub sama teema tulevikus.

    Testisin siis täna n.ö. "kuulamistestina" STK4048 II "kivist" võimu, kuna asun maal siis mõtlesin, et pigistan seda natuke rohkem kui tavapäraselt muusikakuulamisel tarvis. Juhtus aga niisugune hämmastav lugu, et mingi ca. 3 tunnise kuulamise järel käis järsku hirmus pauk ja tuba oli pime-kuna aimasin, et tegu võib minu projektiga olla siis võtsin enne toitejuhtme võrgust välja ja lükkasin seejärel kaitsme sisse. Võimu ennast uurides märkasin imestusega, et sellel ei ole miskit viga, mõõtsin silufiltri kondedelt veel seal olnud jääkpinged-olid ligi 30VDC ja laadisin need siis tühjaks (üks suur traattakisti mul selleks). Seejärel langes pilk trafole... lausa kiirgas sooja-viisin ta välja jahtuma mõneks minutiks ja lammutasin siis väheke. Tuli välja, et primaarmähis oli lühisesse põlenud-huvitav, miks?Ehk teadjamad oskavad seletada-.
    Trafo siis ise keritud ja seda juba ehk mingi 4-5 aastat tagasi, olen seda vahepeal palju testides kasutanud ja pole miskit veel juhtunud.
    Trafo andmed siis niisugused: primaarmähis oli keritud 2*0,315mm(rööbiti, seepärast, et sobivat sel ajal ei olnud!). 800-850 keerdu, täpselt enam ei mäleta.Sekundaaril oli alla 1mm traadist rööbiti keritud kuid keskväljavõttega 2*130 keerdu, pinge oli 2*33VAC. Südamik oli pärit pingestabilisaatori UKRAINA seest (toroid, nagu lisatavatel piltidel näha), selle teraskeha ristlõige 2*3,2cm, seega siis ca. 6cm2. Milles võis siis õnnetuse põhjus olla jääb minule esialgu arusaamatuks-kas tõesti jäi trafol võhma nii väheks, et see siis otsad andis? Miks küll seda enne ei ole juhtunud? Olen sellega raevukamaid võimusid katsetanud ja miskit ei ole häda olnud. Kõlar oli ka ühendatud otse, ilma kaitselülituseta-täiesti toimib, ja noh ei usu, et kivi ise kannatada sai-eelnev elu on näidanud, et kui nii on siis filtri kondekad on ka kohe tühjad, mul ei olnud-15 Volti oli mõõtmise hetkeks langenud (2*45VDC oli testi alguses toitepinge), filtris 2*44000mkF kondekad-vaatan mingi muu sobiva trafo ja testin uuesti, et kas kivi elus.
    Pildid siis jällegi siin: http://www.foto24.ee/index.php?main=42&albumID=42327 "Testi käigus hävinud toitetrafo"

    Kui keegi oskab midagi arvata, et miks see nii juhtus siis oleks tore kui midagi räägiks.
    -superradical-

    #2
    Vs: Tulekahju võimu testimisel

    Ma enda STK plaadi tegin kahepoolse, kuid ehk on asi selles, et toimus mingi läbilöök. Vaatasin su PCBd ja MINULE isiklikult tegid hirmu mõned kohad (äkki on minu parakad) :

    Äkki need mängivad kaasa.
    Erilahendused.
    PS või mail.

    Comment


      #3
      Vs: Tulekahju võimu testimisel

      Ei-ei mitte see, see oli testis mis on seal piltide hulgas-see plaat jäi mul täna poolikuks, kuna paar takistit tuli puudu ja ööse kuuri alla tuhlama ei viitsi ka minna, see pilt on paar päeva tagasi tehtud sellest PCB-st, ainult 1 koht on tegelikult paha, mida Sa näitasid ja selle tegin paremaks juba-see vasakpoolne ringiga tähistatud, täpsemalt toite juhtmete lähedalt, kraapisin seda kindluse mõttes-kui täielikult valmis siis teen sellest veel pilte. Muud kohad mis pildil ringitatud-krt. nüüd märkan, et ikka mu fotokas ei ole eriti hea -need tegelikult täiesti talutavad vahed radadel.
      Mure ikka trafos-otsisin nüüd ühe, proovin sellega kas võim ise on kindlalt korras!10-15 min. pärast selgub tõde...
      ...proovitud, muud trafot ei olnud kui +-35VDC, aga töötab küll-iPodist lasin sisendisse talle ja toimis küll!


      Seega siis ikka trafost saigi kõik ilmselt alguse aga miks????
      viimati muutis kasutaja radiotehnika35; 18 m 2008, 22:04.
      -superradical-

      Comment


        #4
        Vs: Tulekahju võimu testimisel

        Kas trafol puudus võimsusreserv?

        On endalgi kunagi säärast asja juhtunud et nn katsetamise käigus põleb trafo maha ja võimus eneses miskit häda polnud (tegu oli transvõimendiga), lahenduseks sai samade pingetega kuid võimsam trafo.
        Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
        Konfutsius

        Comment


          #5
          Vs: Tulekahju võimu testimisel

          Võimalik, et ületas trafo võimsusvaru. Samas huvitav on see, et enne ei ole sellist asja olnud selle trafoga, katsetamiste jaoks ta mul oligi. Nüüd, kokku vast 3 tundi ja läinud-enne ei ole täheldanud märgatavat soojenemistki, täna ei katsunud teda kui võim töötas-istusin laua taga, kolv peos ja jootsin teist võimu kui ükskord käis jube laks ja tuba oli pime! Ei tea, ehk siiski suutsin trafot sel korral millegiga nii vihastada, et otsad andis-esimene ise keritud toroid oli ja teenis ikka head aastad...nüüd tuleb otsast alata ja ehk primaari rohkem kerida ja jämedam traat?
          A võim töötab jah ilusasti edasi-"brutal"-kivi on ikka STK, kui 10tk neid rööbiti panna ja genekast signaal anda siis vist saab keevitada ka nendega, jahutus peab ainult julm olema.
          Hommiku kiskusin ühe uuetüübi STK klotsi lahti, maru huvitav näeb välja seest see-vanematel olid diskreettransid SOT kestadega ja lõpptransid ainult ilma kestata-uuemal on juba kõik kestata-paar nädalat maadlen ka ühe "full"SMD tehnoloogi projektiga, ei tea ainult, et millised DPAK või äärmisel juhul D2PAK transid kasutusele võtta, ei ole neid eriti võimsaid leidnud (bipolaare), FETe on küll aga tahaks esimese SMD transsvõimu teha bipolaaride baasil.Üks hullumeelne projekt on aga huvitav ajaviiteks teha-kas asja saab ei tea, ometi on STK 21*32mm pealt võtnud 2*40W ja rohkemgi, seda kõigest mingi 60-80 EEK-i eest, kui investeerin moodulisse kuni 1000 (komponendid) siis peaks 50*75mm (MAX.) 150W RMS-i ikka saama, tea-eks ela me näeme!
          -superradical-

          Comment


            #6
            Vs: Tulekahju võimu testimisel

            STKd ei ole eriti robustsed kivid, datasheedil (osadel vähemalt) kirjas et lühist kannatavad nad maks 1..2 sekundit.
            Maailm oleks puhas ja süüta
            kui poleks õllejogurtit
            - Õ.Õ.

            Comment


              #7
              Vs: Tulekahju võimu testimisel

              Vanemad 4kohalise markeeringuga on küll töökindlad-kogemused täiesti kindlalt üle 2 sekundi lühisega, need lühised data-l ilmselt siis piirtingimustel (toitepinge ja koormustakistus) STK402-070 või mingi niisugune on küll kehvem-see tõesti kestab paar sekundit ja siis on jokk. Ilmselt uuemad seeriad on kõik niisugused. Vanemad on täiesti kindlalt paremad, ükski "integraalvõim" neist üle ei ole ses suhtes ja kvaliteedilt on XI hübriid ka ikka väga kõrgel tasemel ainult jama, et 4050XI-d ei ole oman mõnd 4044XI-d, need on väga heade parameetritega kvaliteedi seisukohast. Kindlasti leidub vastuvaidlejaid kes peavad näit. mingi LM-i paremaks, et on vähem juppe tarvis aga STKxxxxXI-l on lõppastmed teisest klassist, tootagi suuremat hübriidi märksa parem kui integraalskeemi ja hinnad on neil ka ikka väga soodsad. Teemasid neist kividest on seinast seina-mõned ütlevad, et need on jamad kuid tegelik elu ja parameetrid näitavad, et XI klotsid oma tasemel on sama head nagu odavamad või ka mõned kesktaseme transistorlülitusega HI-FI võimud ja kui nende põhimõtet ja skeemi uurida siis selgub ju, et nii see ka on. Vaielda sel teemal ju võib-samas võib ka vaielda teemal lampvõim vs. transistorvõim-eks ta ole maitse asi ja koer kergitab ikka ju ainult enda saba .


              Samas mainisin juba eespool, et muu võimu osa töötab.
              Võiksin siia päris pika nimekirja koostada mida olen nende juures valesti teinud aga ühtki STKxxxx klotsi ei ole kaotanud, ainult üks STKxxx-xxx on hävinud. See eest on TDA ja LM tüüpe läinud mõlemaid (enam neid eriti ei kasuta).

              Mure eelkõige siis oli toitetrafos-primaarmähis-ütles lihtsalt üles, arvata on, et koormus osutus liiga suureks ja ka võrgupinge on nüüd kõrgem, kui trafo kerisin oli see 220 ja vähe üle, nüüd on tavaline 232 ja vähe pealegi, kevade uuendati liinid ja vahetati siin trafod, järelikult sai viimasel piiril (keritud) trafole see saatuslikuks.
              viimati muutis kasutaja radiotehnika35; 25 m 2008, 16:09.
              -superradical-

              Comment


                #8
                Vs: Tulekahju võimu testimisel

                Vaat millal võib termokaitse kasulikuks osutuda...

                Ja ka tavaline. Ega see ometi ei puudunud? Tuba läks ju pimedaks...

                Comment


                  #9
                  Vs: Tulekahju võimu testimisel

                  Voh tõesti, see on hea soovitus nüüd! Peaks tänama! Uue mähise kerimiseni ei ole veel jõudnud-kõik aeg on mujale kulunud, kodus olen vähe viimasel nädalal olnud. Jõuluaeg võtab oma osa. Kui nüüd uue mähise kerin siis kindlasti läheb termokaite ka... Kui selle trafo kerisin kunagi aastad tagasi siis termot ei pannud sinna jah, ilmselt sobivat hetkel ei leidu ka kodus kuid poes olen näinud neid mingi paarkümmend eeku tk. Kuna ei ole neid enne isetehtud trafodele toppinud siis nüüd küsimus, et kas 155C sobiks? Mul traadid PETV (topeltisolatsiooniga), neil minu mäletamist mööda lubatud töötemp. ka sinnakanti ja eelnev elu on näidanud, et vene omad on hullu ülevaruga (kes ei USU või arvab end teadvat, et ma valetan siis loodan, et siia mind näkku peksma ei tule! Minu kogemus on mõne vene asjaga igati positiivne samas leidub ka negatiivsemaid kogemusi (skeemid, autod jne.)).
                  Oli plaan, et selle trafo mähis juba varem ringi teha aga nüüd jõudsin kohustuslikus korras niikaugele , eks ilmselt primaar oli ka hale, lakiga traadi mõõt mida tol korral kasutasin (muud lähedast ei olnud) oli ikka hale küll, 0,315mm. sekundaar oli korralikum.
                  Kaks STK võimu, mitte see mis piltidel olev STK4048II, vaid töös on STK4050V, stereovariant, käepärast on mõni 300VA toroid, pärit need mingi halogeenvalgusti 12V trafost, uurisin netist andmeid ja mõõte ja masse vaadates on tänapäeva mõistes tegu 300W-ga. STK4050V on küll 200W aga kuna plaan kasutada seda lihtsalt kodus väikeses toas, ca. 15m2 siis ilmselt tihti ei ole tarvis punni põhja ajada ja ehk mängib üks trafo 2 kanali juures isegi välja! Kui ehk keegi on miskit analoogset teinud siis ehk on mingisugust infot selle mõtte teostamise-või teostamatajätmise kohta. Infona pean silmas kõike mis ei puuduta ehk antud trafotüübi kasutamist kivivõimu juures, ilmselt leidub neidki kes usuvad, et toroidi ei ole sinna mõtet pista-miskipärast on see EI ehitamise huvi üle läinud . Ehk lähiajal teen mõned pildid oma foto.24 juurde, neist trafodest mille olen kunagi valmis meisterdanud (tuleb meelde, et kunagi olen siinsamas foorumis maininud, et trafo oli üldse mu esimene avastus elektroonikas...njah-sellest on ikka head aastad läinud kuid nagu selgub olen ikka midagi unustanud aga oma vigadest siiski õpitakse ja noh ei teagi kas on hea või halb aga üle 50 trafo olen elu jooksul kindlasti täielikult ise mähkinud aga niisugust asja nagu sel korral, ei ole küll enne ette tulnud). Seega ilmselt on aeg oma töövõtteid muuta ja vana huvi taas elustada.

                  A veel-head "vana" lõppu kõigile
                  -superradical-

                  Comment


                    #10
                    Vs: Tulekahju võimu testimisel

                    Kisuks vana teema jälle välja.

                    Mõni aeg tagasi siis kerisin uue trafo mähise:
                    Nüüd siis tegu trafoga mille primaarmähise traadiks kasutasin 0,8mm, 155*C max. lubatud temperatuuritaluvusega mähisetraati ja sekundaarmähise kerisin 2 rööbitise traadiga, läbimõõduga 1,2mm-sama tüüpi mähisetraat mis primaarmähisel.
                    Trafo primaarmähise takistus 3,7 oomi ja sekundaari takistus ligi 0,4 oomi kummagi sekundaarmähise kohta (viimane põhineb traadi pikkuse põhjal, testriga (Fluke 110) mõõtes oli tulemus ka ligilähedane antule. Trahvo võimsus peaks jääma 300-350VA vahele, primaarpoolel pinge 230V ning sekundaaril 2*44,15V (viimast mõõtsin korduvalt ja ka isolatsiooni kerimisel jälgisin, et püsiks võimalikult võrdne mõlemal mähisel). Eraldatud on mähised siis polüpropüleenteibiga millele lubatud 130*C. Trafol siis nüüd olemas ka mähiste vahel varje-loodetavasti on sellest lõpptulemusel ka mingi kasu?
                    Mähkimine jämedama traadiga oli üsna vaevaline, käed said päris palju vatti ja aega kulus 5 tundi umbes, vahest isegi peale.
                    Tegin trafole seekord ka karmima testi, väljas umbes 4 tundi kütsin suuri 100W PEV-e ja trafo soojenes vast 40-50*C pinnatemperatuurini-ehk elab nüüd siis ka pideva koormamise võimendis üle?

                    Eelmise hävinud trafo mähise lõplikul eemaldamisel ilmnes, et tõenäoliselt oli primaarmähise kerimisel traat natuke kontaktis südamikuga ja ilmselt magnetvälja toimel ka hõõrudes mähist südamiku ja naaberkeerdudega oli lakk ilmselt sedavõrd kannatada saanud, et tekkis lühis (seekord kasutasin südamiku isoleerimiseks klaaskiudteipi). Samas ka üsna tõenäoline, et kasut. niru primaaritraat ei pidanud koormamisele vastu ja kuumenes ka liialt.
                    Nüüd siis probleem loodetavasti kõrvaldatud.
                    Mõned pildid ka:
                    http://www.foto24.ee/album/42327/s1
                    http://www.foto24.ee/album/42327/s2
                    http://www.foto24.ee/album/42327/s3

                    Seoses projekti seismisega hetkel küsimus: On kellelgi aimu, et kas Tartus teostaks mõni firma alumiiniumlehest giljotiiniga lõikamist (materjal 2mm) ning kas on võimalik leida kusagilt korralikku, umbes 5mm paksust 100x430mm alumiiniumlehte (esipaneeliks), Kuusakoskist ja romumüüjatelt olen küsinud-ei leidu. Mõtlen just, et kui keegi on analoogse probleemiga kokku puutunud siis kui on leidunud siis ehk vihjeid?
                    -superradical-

                    Comment


                      #11
                      Vs: Tulekahju võimu testimisel

                      2 ja 3mm aluga saan aidata. Lõikamine, paine, puurimine, ülekiletamine värvi saamiseks ja kilele trükk graafika tarvis. Saadan kasvõi USAsse
                      Erilahendused.
                      PS või mail.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Tulekahju võimu testimisel

                        A, et siis kohe oma materjalidest teed? Mul painutada ei ole vaja (külgedele tuleb jahutus), tarvis põhja ja ülemist katet, peaksid olema ühes mõõdus ja sirgete/kvaliteetsete servadega. Hinnapäringu´saaks ilmselt PS-is? Saadaksin mõõdud? Kui lähemalt ei saa miskit siis ilmselt pöördun! Sa muidu oled mu PS-id kätte saanud? Selle laserlõikuse kohta?.
                        -superradical-

                        Comment


                          #13
                          Vs: Tulekahju võimu testimisel

                          Olen ikka saanud PS'd kätte, sorry et vastata pole aega saanud, selle laserlõikusega on niigi mul ka time-out
                          Aga lõikeservad on tänu prof. giljotiinile ja viilile korralikud ja mõõt-mõõdus.
                          Edasi minugi poolest PS's.
                          Erilahendused.
                          PS või mail.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Tulekahju võimu testimisel

                            No kui PS-d kätte oled saanud siis on OK, vähemasti tean! Mõtlesin, et on mingi kala sees, mul näitab, et lugemata PS-e ligi 70 000 , ei saa aru.


                            A no vaatan veel, et kui lähemalt ei saa siis võtan ühendust, eriti kiire ei ole aga päris käed rüpes ka istuda ei viitsi

                            Aga sellest vähemalt 5mm esipaneeliks sobivast tükist ei ole kippu ega kõppu? Paksem võib ka olla.
                            -superradical-

                            Comment


                              #15
                              Vs: Tulekahju võimu testimisel

                              Kas 5mm väheke overkill ei ole?
                              Erilahendused.
                              PS või mail.

                              Comment

                              Working...
                              X