Teade

Collapse
No announcement yet.

Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

    Viimasel ajal on tihti küsitud kuidas tõsta ühel või teisel võimendil võimsust. Sellest tulenevalt otsustasin teha teema, et rääkida huvilistele, enda tagasihoidlikutest katsetest.
    Selle teema eesmärk pole anda vastust kuidas võimsust tõsta või anda täpset instruktsiooni selleks, vaid tahan lihtsalt näidata, kuidas seda olen teinud mina, valesti või õigesti, külmalt kalkureerides või hoopis emotsioonide ajendil... ühesõnaga nii ma tegin. Eesmärk ei olnud midagi lõpliku valmis teha, tahtsin lihtsalt katsetada ja vaadata mis saab...

    Alustan Estonia 010 lõppvõimendist, siin üks pilt:

    Algselt oli lihtsalt hasart tõsta pinget ja mõõta väljundis olevat moonutamata tippudega siinust. Esimeses variandis oli pinge tõstetud kuni +/- 44V saadud siinusvõimsus oli kuskil 2*125W/4R Kusjuures esimeses variandis olid kõik transistorid originaalid. Edasi hasart kasvas, siin kohal tuletan meelde, et ei ajanud taga lõpliku läbimõeldud lahendust vaid lihtsalt eksperimenteerida huvitav. Peale sisendi astme sai muus võimendi osas vahetatud transistorid ära. Järgmine pinge +/- 48V, puhas siinus väljundis kuskil 156W/4R. Ei sanud ka siin pidama, järgmine toitepinge +/- 54V ja väljundis ilusa kujuga siinus kuskil kuni 182W/4R, edasi järjest greisimaks ja pinge juba +/- 58V siinkohal sain ka pidama Väljundis ligi 196W/4R pole paha, aga radikas pidi pikalt siinusega piinates "hõõguma" minema. Muusika signaaliga veidi talutavam, kuid siiski radika pinda vähevõitu. Otsustasin jätta nii, kuid võimendi teha nn 8R versiooniks. Võimsus kuskil 129W/8R, radikas talutavalt soe, mitte enam nii kuum, nii jätangi. Lugedes seda teksti võib jääda mulje, et kõik oli nii lihtne, et tõstsin pinget ja voilaa, kahjuks siin pean veidi kurvastama, iga uuele pingele üle minnes tuli ikka vaeva näha, et see "konstruktor" lihtsalt vedru välja ei viska st peab arvestama, et tõstes pinget muutub pinge ka kaitse skeemis, releedel jne. Mina tegin pinge stabika vahele, mis alandab 58V -> 31V kaitse skeemi toimimiseks. Muidugi oleks saanud seda pinget võtta trafo originaal mähistelt, kuid trafo kerimine jämeda juhtmega oli paras piin ja seda ei taha enam puutudagi. Aga nagu ötlesin tulemus on 129W/8R ja nii ta jääbki. Teen veel väikest nipet-näpet seejärel kaas peale ja unustatud... kuni järgmise korrani, äkki tuleb kunagi tuhin peale G-klassi katsetada.

    Järgmine "katsejänes" vaieldamatult populaarseim siin foorumis võimendi nagu seda on U-101 õigemini "katsejänesteks" on tema lõpuplaadid.
    See pole küll esimene minu tehtud variant. Veidi ringi tehes lõpuplaadi ja lisades lõppastmele eraldi plaadijupi, sai valmis selline variant, pildid:





    Üks kanal on ehitatud ühele U-101 radikale, toitepinge +/- 44V, väljundis 125W/4R või 70W/8R. Siinusega 4R peal liiga kuum, tavasignaaliga juba talutav, kuigi veidi oleks võinud radikas suurem olla, või toitepinge väiksem, siis oleks soojuseks minevat W vähem. Kuid nagu ötlesin on siis 4R peal tava signaaliga talutav, seega jääb nii. Teha veel vaja nipet-näpet, näiteks vene väikesed konded asndada veidi parematega ja siis teine samasugune kanal juurde ehitada. Veel vaja lisada kaitse skeemi, siis veidi "leiutada" korpuse kallal ja ongi 2*125W/4R stereo võimendi valmis.

    Veel üks ümberehitus U-101 motiividel.
    See ei ole kaugeltki valmis lahendus, see on tehtud toorelt stiilis "tõsta pinget/mõõda siinust". Veidi hiljem viin toitepinge ja radiaatori S kooskõlla ja saab samuti üsna võimas modimise tulemus.
    Pildid:







    Sellega olen teinud loomkatseid pingel +/- 70V, kuna toiteplokk polnud kõige õigem tol hetkel (väikesed lüüdid toites jne..) siis oli ka tuntav pingelang ja puhast siinust õnnestus saada 306W/4R. Radikas koosneb kahest U-101 omast ja see on ajutine, sellise radikaga kannataks jooksutada seda plaati u. kuni 200W/4R ma arvan.
    Loodan, et ma selle "kirjutisega" ei jäta hullu muljet Ma tegelen sellega puhtalt ja ainult hobi korras ja ainult siis, kui tuhin peale tuleb ja samas ma ei pretendeeri sügavatele teadmistele teoorias.
    Head meisterdamist!
    viimati muutis kasutaja Rom; 24 m 2010, 15:15.


    #2
    Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

    Üks huvitav teema üle mitme-mitme aja.
    See peaks oelma kohustuslik lugemine siin suurte W taga-ajajatele noortele kes veel päris hästi ei adu mida nad soovivad
    Igaljuhul huvitav lugemisvara ja edu katsetustes .
    E: Oleks huvitav kuulda näit. mõne Y200-088S laadse eluka modimistest??? Aga neid vist eriti ei kisu modima?
    -superradical-

    Comment


      #3
      Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

      Kallid modijad! Kui teile on tähtis seadmest midagi väja pigistada, hoolimata selle puhul ainuvõimalikust töökindluse vähenemisest, laske aga käia! Seadmed, mis töötavad aastakümneid, on projekteeritud nii, et komponendid ei ole koormatud rohkem kui 50...75% maksimaalselt lubatavast. Tulemuseks on aga teadasaamine, millised reservid olid nõuka-aegsetel komponentidel ja seadmete konstruktoritel. Kahjuks ei ole taolisi eksperimente võimalik korraldada lääne toodetega.

      Comment


        #4
        Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

        Minu modimistes on pea kõik lääne komponendid ja valitud sellise arvestusega, et saadud võimsuse ilusti "ära katavad" ilma, et oluliselt töökindlus langeks. Antud näidetes on hõlpsalt saadav võimsuse kasv tänu paindlikule skeemilahendusele, mis ei ole kriitiline toite pingega mängimise suhtes. Seega väide, et nii saab vaadata milline tohutu ülekoormustaluvus vene võimudel - ei pea paika, originaal konditsioonis oleks võinud sellistel toitepingetel isegi tulekahju tekkida
        Nii nimetatud "lääne toodetega" on ka nii ja naa, olen kohanud kivi baasil võimendit, mis passis märgitud 100W/4R asemel andis vaid 55W/4R välja (oli jaapani võim). Ja on ka vastupidiseid näiteid kuhjaga, näiteks minu valduses olev lõppvõim Sony TA-N80ES lubatud 2*270W/4R asemel andis mõõtmisel puhast siinust ligi 2*400W/4R (toitepinge tühjal käigul testriga mõõtes näitab +/- 77V) ja veel äärmuslikum näide on samuti minu valduses olev Luxman M-03 lõppvõim, sellel passis kirjas, et min. 2*200W/8R ja 4R peal max 250W, mõõtmine näitas aga puhast siinust kuni 2*310W/8R ja 2*500W/4R (toitepinge +/- 86V). Kusjuures mõlemil on tarbitav võimsus märgitud väiksemaks, kui ta väljundisse aretab Seda mainin lihtsalt selleks, et märgitud tarbitavat võimsust ei saa tõe pähe alati võtta. Minu käest läbi käinud kõrgema otsa Akai-id ja Denon-id (kaheksakümnendate -üheksakümnendate esimesel poolel toodetud asjad, mitte ajada segamini tänapäeva omadega) on samuti aretanud suuremaid võimsusi, kui manualis lubatud. Muidugi asja juures on üks moment, mina pole mõõtnud moonutusi.

        Comment


          #5
          Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

          Te ikka ei saanud aru, et komponentide 100% kasutamine hävitab töökindluse. See, millega teie tegelete, on lihtsalt toitepingete tõstmine.

          "Minu modimistes on pea kõik lääne komponendid ja valitud sellise arvestusega, et saadud võimsuse ilusti "ära katavad" ilma, et oluliselt töökindlus langeks."

          Palun põhjendage!

          Comment


            #6
            Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

            Esmalt postitatud bnman poolt Vaata postitust
            Te ikka ei saanud aru, et komponentide 100% kasutamine hävitab töökindluse. See, millega teie tegelete, on lihtsalt toitepingete tõstmine.

            "Minu modimistes on pea kõik lääne komponendid ja valitud sellise arvestusega, et saadud võimsuse ilusti "ära katavad" ilma, et oluliselt töökindlus langeks."

            Palun põhjendage!

            Mis rumal jutt, võta datasheetid ette, vaata MJ seeria transse, 2SA/2SC transse, kas näed siin kusagil 100% komponendi reservi kasutamist??? Ja muide, arvesta, ka tootja poolt antud n.n. piirparameetrid ei ole veel need mille imepisike ületamine kohe põhjustab hävingu .
            Soovida "põhjendust" inimeselt kes asjaga kursis ja teab mida ta teeb on küll veidi kohatu. Eks ta ole maitse asi-kes ajab 10 paarist (250W per transs) välja...mmmh...no ütleme veerand W võimsust A klassis või teine jälle AB klassis 2000W-eks ta ole maitse asi, lepi sellega.
            -superradical-

            Comment


              #7
              Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

              Võimalik, et peale riigipüha pea absoluutselt ei tööta ja pean tunnistama, et ei saanud tõesti aru ja ei saa praegugi aru, mida öelda taheti ja mida ma põhjendama pean?
              Mida mõtlete selle all: "komponentide 100% kasutamine hävitab töökindluse" ? Võite ka konkreetselt viidata minu konkreetsele eksperimendile, kus on "hävitatud töökindlus".
              Laias laastus on see tõesti lihtsalt toitepinge tõstmine, koos mõningase võimendiploki kohandamisega kõrgemaks pingeks, muud siin tõesti pole.


              Esmalt postitatud bnman poolt Vaata postitust
              Te ikka ei saanud aru, et komponentide 100% kasutamine hävitab töökindluse. See, millega teie tegelete, on lihtsalt toitepingete tõstmine.

              "Minu modimistes on pea kõik lääne komponendid ja valitud sellise arvestusega, et saadud võimsuse ilusti "ära katavad" ilma, et oluliselt töökindlus langeks."

              Palun põhjendage!

              Comment


                #8
                Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

                Toitepingete ja väljundvõimsuse tõstmisega kaasneb jahutusradikate pindala suurendamiseta transistori siirete temperatuuri tõus, mis ongi töökindluse vähemise pöhjus. Hea tahtmise korral saab TO-3 korpuses transistori kah sinna monteerida TO-220 asemel, aga?
                Võtke siis ette datasheet'id ja vaadake, milline kaovõimsus on lubatud neile ilma radikateta. St, jahutusest sõltub väga palju. Ma justkui ei saanud aru, et modimisel ka jahutust parandati?
                viimati muutis kasutaja bnman; 25 m 2010, 19:30.

                Comment


                  #9
                  Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

                  Möla maha ja tehke järgi ütleks nii.............
                  Keegi ei käse ju lugeda seda teksti ja keegi ei käse ju järgi teha seda mida kasutaja Rom teeb omast vabast ajast ja omast vabast ajast ka siia riputab.
                  Minu isiklik arvamus oleks, et SELLISEID piltide ja põhjalike juttudega teemasid võiks siin kohe ÜLEÜHE olla )

                  Kui ma kodus nüüd enda estoniat lammutama hakkan kohe ja ka midagi analoogset saavutada üritades oma võimu maha põletan, siis seda KÕIKE omast vabast ajast ja täiesti vabatahtlikult.

                  Tuult tiibadesse Romile ja kasutaja bnman PALUN näita enda projekte sellele alal..........



                  Aitähh Kõigile.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

                    Esmalt postitatud bnman poolt Vaata postitust
                    Toitepingete ja väljundvõimsuse tõstmisega kaasneb jahutusradikate pindala suurendamiseta transistori siirete temperatuuri tõus, mis ongi töökindluse vähemise pöhjus. Hea tahtmise korral saab TO-3 korpuses transistori kah sinna monteerida TO-220 asemel, aga?
                    Võtke siis ette datasheet'id ja vaadake, milline kaovõimsus on lubatud neile ilma radikateta. St, jahutusest sõltub väga palju. Ma justkui ei saanud aru, et modimisel ka jahutust parandati?
                    Jutt jumala õige, nõus täielikult sellega. Kuid te ilmselt lugesite diagonaalis teksti või ei vaadanud vajaliku tähelepanuga pilte. Estonia puhul jääb jahutama tema originaal radiaator, mille S on ligi 1400-1500 cm2 kanali kohta. Toitepingel +/- 58V ja koormustakistusel 8R on see minu arvates piisav, lõpu transistorid on MJ15003/15004. Tegelikult te hakkasite norima ilma, et oleks süvenenud ja tegelikult minagi ei rääkinud kõike üksikasjalikult välja. Estoniale sai radiaatoritele tehtud lisa TO3 transistori paigaldamis kohad, algselt tahtsin teha 4R variandi, kuid eksperimentidega sattusin liiga hoogu ja enam trafo pinget korrigeerima ei hakka. Vaatame järgmist katset, seal on U-101 lõpuplaat asetatud ühele U-101 radika peale, originaalis oli sellel radikal kaks kanalit, ei saa öelda, et radika pinda pole suurendatud. Selle radika S peaks olema kuskil 1100cm2, üsna napilt, kuid eksperimentaalselt tegin kindlaks, et siiski piisav. Kolmas eksperiment, kus on U-101 plaat asetatud kahele U-101 radiaatorile, ma kirjutasin kohe juurde, et see on ajutine, sellise ptoitepinge ja koormusega 4R on sinna vaja tõesti suuremat radiaatorit, kuid mõõtmisteks ajab asja ära.

                    Edit: siin radikad, mis pidid estoniasse minema, aga ilmselt jäävad järgmist korda ootama.
                    Pildid siis: http://album.ee/node/22317143/50220457


                    U-101 plaadiga variantides on lõpu transideks 2SA1943 / 2SC5200
                    viimati muutis kasutaja Rom; 25 m 2010, 20:43.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

                      to radiotehnika35
                      Ma ei suutnud välja lugeda , milliseid lääne transistore siis ikkagi kasutati modimisel.

                      to taaviu
                      Aitähh Sulle kah! Normaalne mees muidugi vabatahtlikult oma võimu maha põletama ei hakka, ehk siis ikka rohkem rumalusest. Näen seost arvuti kellamisega, too käib kah peale seda mõne aja nagu võimendigi. Minu projektidest olen nõus privas rääkima, vaevalt see kõiki huvitab (ei ole seotud võimendite modimisega).

                      Vabandust, Rom jõudis oma vastusega ette.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

                        Esmalt postitatud bnman poolt Vaata postitust
                        to taaviu
                        Aitähh Sulle kah! Normaalne mees muidugi vabatahtlikult oma võimu maha põletama ei hakka, ehk siis ikka rohkem rumalusest. Näen seost arvuti kellamisega, too käib kah peale seda mõne aja nagu võimendigi. Minu projektidest olen nõus privas rääkima, vaevalt see kõiki huvitab (ei ole seotud võimendite modimisega).
                        Ega ma vabatahlikult ei hakkagi.....lihtsalt üks estonia lõpp siin vedeleb ja "eksperimendi" korras.
                        Nali.
                        Aga ikkagi on hea lugeda mida saab teha ja mida ei saa.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Võimsuse tõstmine (minu tagasihoidlikud eksperimendid)

                          Esmalt postitatud bnman poolt Vaata postitust
                          Seadmed, mis töötavad aastakümneid, on projekteeritud nii, et..
                          Valdavalt kruviti nõuka-aegsetel seadmetel kaas maha juba nõuka ajal. Muidugi see, mida praegu poest odava raha eest pähe määritakse kaob ajaloo prügikasti ilmselt veel kiiremini.

                          Teema on muidu põnev, nii et kribage aga edasi.
                          Хоть я сразу не понял что это, ну почуствовал что для полного счастья это как раз вот уменя не хватало.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Head meisterdamist!

                            Kõigepealt oleks tahtnud selle peale hüüda valju häälega Don'ttrythis@home!
                            Aga ei hüüdnud.
                            Lugenud nüüd seda postitust korduvalt ja ka reageeringuid, jään pigem selle lõpulause juurde.
                            Seejuures ei jäta mainimata, et mr. bnmanil on rohkem õigus, kui kohe mõnele välja paistab.

                            Esmalt postitatud Rom poolt Vaata postitust
                            Viimasel ajal on tihti küsitud kuidas tõsta ühel või teisel võimendil võimsust.
                            ...
                            Väljundis ligi 196W/4R pole paha, aga radikas pidi pikalt siinusega piinates "hõõguma" minema.
                            Vaatan pildilt, et polügooniks on võetud varasem neljaoomine versioon. Seda võiksid järgida tahtjad silmas pidada, sest selle trafo suutlikus koormat vedada on ikka kõvasti suurem.

                            Korduvalt on siin ja mujal õhku jäänud küsimus, miks mingil aastal lõpetati 2 x 50 W @ 4 Ω esmaversiooni tootmine ja "moditul" võeti ära võimalus neljaoomiseid kasutada?

                            Olgu see siis selle teema kontekstis vastatud. Kõigepealt, põhjuseid oli mitu.

                            Üks väga oluline põhjus oli nende radikate vähene suutlikkus.
                            Selliselt valatutena oli on neil kõvasti kehvem soojusjuhtivus ja -mahtuvus, kui neil freesitud eksemplaridel, millistega seeriatootmisele eelnevad katsetused tehti. Sellest tulenevalt oli tehase töökindlusteenistusel antud lahenduse suhtes väljatöötajale permanentne pretensioon.
                            Kindel on see, et üheks peasüüdlaseks oli lõputransside väike lubatav hajuvõimsus.
                            Millised olid aga need katsetingimused, kus probleem ilmnes, ma unepealt ei ütlekski.

                            Tõenäoliselt kõlab see praeguste suurte numbritega harjunud lugejale uskumatuna, aga tasuks siiski mõningaid põhimõtteid ja kokkuleppeid võimendite vallas meenutada, sest loodusseadused kehtivad endiselt.

                            Teiseks põhjuseks oli, et võimenditegijaist sõltumatult sündisid kõlarid kaheksaoomistena.
                            Selliselt komplekteerituna oli neljaoomine võimendi ilmselge ressursside raiskamine.

                            Ja oli veelgi põhjuseid.

                            P.S. Rom, ei midagi isiklikku, aga las ehitavad.
                            Sadakond mahapõletatud transistori oleks normaalne kooliraha. Ise olen selle ausalt ära maksnud.
                            "Dreams are nothing more than wishes
                            and a wish is just a dream you wish to come true."

                            Comment


                              #15
                              Vs: Head meisterdamist!

                              Kahe viimase aastaga olen vaid ühe paari 1943/5200 maha põletanud ja sedagi omast hooletusest Abiks väikesed nõksud, kuidas transe säästa
                              Kui keegi tahab järgi teha, siis tehku väiksema toitepingega (loe mõistlikum ja läbimõeldum lahendus, minu puhul oli uudishimu ja hasart).

                              Comment

                              Working...
                              X