Teade

Collapse
No announcement yet.

"Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

    Esmalt postitatud otsija poolt Vaata postitust
    Minul samasugune kiiks kohe plaat teha. Pindpaigaldatavaid komponente kasutades jääb seda puurimise jama tunduvalt vähemaks ja trükkplaati kulub ka vähe, ajaliselt ka suurt vahet pole tegelikult. Tegin sellise plaadi testimiseks. Üsna palju muutis olukorda paremaks/halvemaks gate vaheliste zener dioodidega mängimine. Heli kvaliteet ei olnudki sugugi häiriv, teatud helitugevusel viskas tugeva ragina sisse, väga võimalik et mul need transistorid(2sc945, 2sa733), mis FET-e tüürivad ei sobi sinna, lähevad parasjagu kuumaks ka. Nädalavahetusel ehk proovin uuesti asja kallal katsetada.
    Pane juppide nimed kah, siis lihtsam seletada kus mida paremaks annab teha, plaadil päris palju möödalaskmisi, annaks paremaks kujundada.


    E: Kas see on sama asi? Ma põhjalikult ei lugenud DIY teemat ja skeemi ei märganud samuti kohe.
    Aga see: http://320volt.com/100-watt-class-d-...f540-irfp9540/ kas sama asi?


    Nende kolakate TO-92 kestas asjade asemel mõttekas kasutada hoopis SMD-d, näit. SOT-23 kestaga MMBTA06 ja MMBTA56 seeriaid.
    IRF540/9540 võiks ka olla SMD kestaga, tegelikult üldse mõistlik otsida midagi muud. Tähelepanu võiks pöörata langeaja kestusele (fall-time), paisu laengule (gate-charge) ja mahtuvuslikele parameetritele.


    ----------------------------------------------------------------------------------------

    Tundub, et N-kanali huvilisi on rohkem soositud
    IRFB5615 ja IRFB5620 on ideaalsed D-klassi võimendis kasutamiseks kuid hetkel ei näi sellele olevat komplementaarselt sobivat paarilist.
    Veel tuli mõte, et võiks ju visata skeemist välja kiviaegse (kuigi läbiproovitud ja töövõimelise) komparaatori LM393 ja asendada see näit. AD8611 mis hoopistükis kiiremini töötab.
    Kuna ELFAs neid tükke ei ole saadaval siis lisan need:
    Oomipoe eesmärgiks on pakkuda kõike seda, mida vajab elektroonikahuviline, elektroonikat tootev või parandav ettevõtja või tavakasutaja oma igapäevaelus.

    Oomipoe eesmärgiks on pakkuda kõike seda, mida vajab elektroonikahuviline, elektroonikat tootev või parandav ettevõtja või tavakasutaja oma igapäevaelus.

    IRFB5615 andmelehte vaadates on näha Qsw, Qg, tf parameetrid, samuti mahtuvused.
    Need on asjad mida tasub jälgida D võimu puhul.

    Seni kuni katsemaketid valmivad vanadest jumalteab kust leitud või maharoogitud juppidest võivad aretused püsida siin teemas, kui uutest juppidest ehitamiseks läheb siis oleks omaette teema parem !!!
    viimati muutis kasutaja radiotehnika35; 28 February 2011, 23:14.
    -superradical-

    Comment


      Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

      Esmalt postitatud radiotehnika35 poolt Vaata postitust
      Pane juppide nimed kah, siis lihtsam seletada kus mida paremaks annab teha, plaadil päris palju möödalaskmisi, annaks paremaks kujundada.
      Tegelen sellega millalgi ja lisan uuesti pildi.
      otsija

      Comment


        Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

        Räägiks nende "roheliste" võimude helist ka äkki? Mul pole täit selgust veel, mis ikkagi põhiliselt määrab võimendi heli. On siin igasugust vene saasta käima upitatud, kuulatud ja kõrvale visatud. Mõni on esmapilgul ka suht kobeda häälega tundunud. Kõrv on petlik, vahed tulevad alles võrdlemisel välja. Eile näiteks jäin kuulama oma A2030 kividel võimu ("rapri"), mis sai just ilusti kesta paigutatud. Midagi tundus nagu puudu olevat ja võrdluseks sai siis juhtmed Odyssei 010 taha tõstetud. Vahe nagu öö ja päev. Selleks ei pea audiofiili kõrvu omama. Ody tunduvalt detailsem. Et aknalaual seisab ka 6F5P võimuke, sai ka viimane üle tüki aja käima pandud ja see oli omakorda Odyst peajagu üle. No tõesti, kuulda oli vist iga õhumolekul mis Õigemeele kõrist läbi voolas. Muusika tuli taaskord "kõlaritest välja". Kõlariteks bg20 inverterkastides ilma igasuguste filtriteta. Ma annan endale selgelt aru, et kõik need on lo-fi seadmed, aga vahed olid siiski üllatavalt suured. Noh kivivõimul on lüüdid sisendis, need saaks kilede vastu vahetada. Muud seal väga nagu ei annagi parandada. Poted tuleks otsekohe vahetada kõigil kolmel. 6F5P võimul saaks telkude väljundtrahvode asemele midagi paremat panna, trioodiosa katoodahelast lüüt millegiga asendada, erinevaid sidestuskondesid proovida. Ody on nagu on, seal jookseb signaal päris pikka rada. Tämbriplokk oli loomulikult välja lülitatud asendis. Juhtmed olid katses kõigil kolmel võimul erinevad. Kuulamismaterjaiks siis Birgit Õigemeele "Ema sünnipäev" lastelaulude plaadilt.
        Хоть я сразу не понял что это, ну почуствовал что для полного счастья это как раз вот уменя не хватало.

        Comment


          Vs: Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

          Arvan, et nn "rohelistest" ei maksa suuri saavutusi heli omaduste poole pealt loota. Konkreetselt enda skeemi jupi kohta: otseselt väga halvasti ei mängi, kuid on tunduvalt paremini kõlavaid lahendusi. Näiteks selline võimendi "paneb pika puuga ära" (olen juba 4 kanalit kokku pannud): http://www.vegalab.ru/forum/showthre...ль

          Comment


            Vs: Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

            Arvata on, et oma kõrv on kuningas.
            Palju loeb ka sellest mis juppe skeemis kasutada - ei olene asi ainult transistoritest. Need "rohelist" tüüpi võimud on pigem läbustamiseks kuid ka neid saab juppide seisukohast palju modifitseerida, lõpptulemust mõjutab see suurel määral.
            Kiviasjadest eriti muud ei olegi kui LM3876/LM3886 kivid, need on kividest ilmselt parimad. TDA ei ole sinna lähedalegi kui aus olla. Samuti on "kivi moodi" hübriidvõimud - STK seeriad täitsa head, eriti vanemad, uuematega on asi samast puust nagu TDA kivid vs. LM. Samuti veel võib märkida Sankeni hübriide mida aga üsna raske leida.
            Järgmine klass oleks LM4702/LME498x0 draiverid (LME49810 ja LME49830, ka vahepealne ülemineku LME49811), nende baasil saab küllaltki kvaliteetseid võimendeid luua. LM4702 seisab ja ootab oma järge, millalgi on plaan seda kindlasti proovida isiklikult aga kõik sõltub aja olemasolust. Plaat sellele ootab lõpetamist.
            Viimane paaripäeva vanune proov 2SJ201/2SK1530 MosFET-ga oli samuti hästi mõjuv - võrreldes neid omavahel IRF(P) seeriatega siis oluline vahe on helis ka kõrvaga kuulates - IRF-id kipuvad jääma aeglaseks ja tegelikult ei olegi need ette nähtud võimendis kasutamiseks.
            Järgmine katse plaanis lateraal MosFET baasil, neid peetakse üldiselt parimaiks audiovõimude lõpptranssidena kasutamiseks. Nende parameetreid on nii püütud modeleerida, et nad töötaks sagedusalas võimalikult lineaarselt.
            Samuti on üks väga huvitav tükk SIT, kui oleks võimalik neid hankida siis saaks proovida - tõenäoline, et vahe lambi ja transi erisustest muutub üsna olematuks või puudub sootuks .
            -superradical-

            Comment


              Re: Vs: Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

              To rom: "Sakslane" tundub huvitav. 100lk foorumit ei viitsi läbi töötada. Tasub vist kohe juppe otsima hakata. Kas tegid selle ühe toite ja automaatse väljundi nulliga (NP kondega) variandi?

              Teemaga jätkates pusisin tööle sellise http://www.hot.ee/surfileht/um-20.jpg võimu. VT1-5 sai asendatud sc1815/sa1015; VT6,7 sai sc2235/sa965; VT8,9 jäid KT815G ja lõppudeks 2sc2625 http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...C/2SC2625.html VT10-ks panin transi tähistusega c945 ja jamasin viimasega mitu päeva. Kas nüüd skeem vale, või tundmatu transitootja normaalse EKB järjestuse asemel jalad pannud KEB. Igatahes lõppude jõudevoolu reguleerimine osutus võimalikuks kui oletatavad E ja K omavahel ära vahetasin. Kõik transid siis "recycled". Samu lõppe on kaks paari toitekatest korjatud. Katsetes siis käigus esialgu üks paar. Katsed käisid +-27V toitega, kui sellega tööle sai, siis panin +-46V taha. Suriseb, aga see vist sellest, et radikad maandamata ja transid otse eraldi tükkidel? Siinusega pole julgenud piinata, äkki keegi oskab soovitada mõnda nõksu, millega "suits transsides sees hoida" aga siiski piire kombata? Mitte et mul neist nüüd kole kahju oleks, aga eksperimenteerimisel võiks olla mingi mõistlikum mõte, kui ootamatu välk ja pauk.
              Хоть я сразу не понял что это, ну почуствовал что для полного счастья это как раз вот уменя не хватало.

              Comment


                Vs: Re: Vs: Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

                Esmalt postitatud vuss poolt Vaata postitust
                To rom: "Sakslane" tundub huvitav. 100lk foorumit ei viitsi läbi töötada. Tasub vist kohe juppe otsima hakata. Kas tegid selle ühe toite ja automaatse väljundi nulliga (NP kondega) variandi?
                Jah tegin ühe toite ja NP kondega, täpselt selle skeemi järgi mis postituses nr. 150 antud. Infot saab siit: http://www.vegalab.ru/forum/showthre...ь/page88
                postitus nr. 1742 on minu oma + pildid. Minu enda joonistatud trükkplaadi layout on postituses nr. 1746.

                Comment


                  Vs: Re: Vs: Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

                  Uusi lahendusi katsetades proovisin täna ka oma Recycled võimus kasutada lateraalseid MOSFET transse ning ka "tava"MOSFET-e.
                  Positiivselt üllatavas katses osalesid siis ECX10N20 N-kanaliga lateraal MOSFET-id ja 2SK1530 MOSFETid.
                  Igaljuhul on mõlemi heli tajutavalt parem kui IRF transsidega. Esimestega katsetamise mõte tuli tänu komplementaarlõpuga võimendi ehitamisele. 2SK1530 olid samuti ühest varemast katsest millest siingi paar sõna sai kirjutatud.
                  Võiks ütelda, et vahe ECX10N20 vs. IRF640 on mäekõrgune, võrrelduna võimuga mille lõpus on IRF640/IRF9640 vs. võim mille lõppudeks ECX10N20/ECX10P20 ei ole nii oluliselt tajutav enam, võimalik, et eelmise kuulamise taju oli juba hägustunud kuid...
                  Igaljuhul on tunne, et jätkuvalt on N-kanal domineeriv.
                  Igaljuhul on lateraalse transikomplektiga "Recycled AMP" palju kiirem kui IRF-ga, ühe ja sama toitega tuleb IRF-i piir oluliselt varem, lõpp läheb väga tatiseks, lateraalid mängivad kuni lõpuni selgelt, basside esitus on samuti palju sügavam.
                  Niipalju siis viimasest katsest selle va "Recycled AMP"-i kallal
                  -superradical-

                  Comment


                    Vs: Re: Vs: Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

                    Tean, et läheb Recycle teemast täiesti välja, aga ei hakanud uut teemat tegema kuna siin samas juba eelnevatest tegevustest räägitud seega jätkan siin.
                    Praegu olen lõpetamas H-klassi võimu, hetkel veel vara hõisata, aga vaid paari detaili puudumine lahutab mind närvekõditavast esimesest sisselülitamisest.
                    Orienteeruvalt kavatsen ligi 600W/4R kätte saada, toide umbes 94/47V.
                    Pilt: http://album.ee/node/24778199/50270089

                    Comment


                      Vs: Re: Vs: Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

                      Sain oma H-klassi pilli käima, helis kõik ok, aga ossi ekraanil näha kommuteerimis häireid (õnneks mitte väga hullud), eks hakkan mõtlema, kuidas nendest vabaneda.
                      Väike foto süüdistus ka: http://album.ee/node/24950081/50270089

                      Comment


                        Vs: Re: Vs: Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

                        Sain asja toimima.

                        Comment


                          Vs: Re: Vs: Re: Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

                          Muudan teemat vähe aktiivsemaks uuesti. Plaanis see esimestes postides soovitatud skeemi põhjal olev võimendi "ära proovida". Hetkel vedeleb katsetamiseks 4 x irf540. kui kõrge toitepinge julgeksite mainitud FET-idega peale lubada sinna?
                          otsija

                          Comment


                            Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

                            Tegin selle TO220 variandi. Kasutasin 4 x irf530 ja pinge on 2 x 47.6V.
                            Seni töötab.

                            Comment


                              Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

                              IRF530 üsna väikese võimsusega. Kas sul tühijooksul pinge 47,6V ja kasutad 4 oomist kõlarit?
                              otsija

                              Comment


                                Vs: "Recycled AMP" ehk siis midagi päris rohelistele

                                Tühijooksupinge on 2x 48,2 ja kasutan 8oomist kõlarit.

                                Comment

                                Working...
                                X