Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
Pole majapidamises sobiliku suurusega 4 oomist takistit, seega sai võimsust mõõdetud suvaliste 4-oomiste kõlariräbalatega. Et neid mitte kohe õhku lasta, sai mõõdetud 200 ja 1000 Hz juures, mõlemal juhul hakkas klippima 39,2W siinuse juures.
Üldiselt Audese 064-dega tundub matsu rohkem tulevat, kui JVC 2*50W (kirjade järgi) ressiiverist. Heli on suuresti kuulaja kõrvade vahel nii et seda siin kirjutades paari sõnaga lahti ei seleta :P Kas nüüd GU-50 lambi "suurest anoodist" või millest, aga bassi igatahes puudu ei jää ja kõrged on loomulikust olemas. Kesksagedus on kuidagi selgem ja kõlavam kui trans-JVC-l. Ah mis ma mitte-kuldkõrv siin seletan... :P Kõlab piisavalt hästi, muu ei loegi.
Kokkuvõttes, saund on küll hoopis midagi muud kui trans/kivivõimul - arvestatavad eelnevad kogemused mul võimutegemistest: 2*50W FETvõim ja 2*42W Gainclone, mõlemad saundilt omavahel väga erinevad asjad ja sootuks erinevad loomad praegusest lampvõimust.
Huvilistele infoks - väljundtrafod tegi Audes tellimustööna, kusjuures väga kristlike hindadega: 1030.- EEK/tk, nii materjal kui töö nende poolt.
GU-50 pesade eest suur tänu headele inimestele Neid leida on tõesti vaev ja kahjuks üle ka ei jäänud.
Audeselt trafode tellimine käis üsna vaevatult - ühendust e-maili teel (suhtles Irina Tiurina, irina.tiurina@audes.ee), mille peale saadeti spetsifikatsioonid neil saada olevate traforaudade kohta. Sellest reast siis saab valida lähima sobiliku ja mugandada oma vajadustele. Siis kirjake spetsifikatsiooniga neile, mille peale tuli meilitsi ettemaksu arve koos tarneaja infoga, mis oli umbes 3-4 nädalat. Paar täpsustavat venekeelset telefonikõnet tuli ka vahepeal. Materjalid on kaasaegsed, trafod testitakse isolatsiooni suhtes tehases. Valmis trafod toimetas ELS-kuller kätte. Trafo täpne hind oli 870+km.
Audes muide dokumenteerib trafod, nii et järgmine kord tellides pruugib vaid mainida trafol olevat tootekoodi.
Kuna oli korraldus laimata , siis:
Miks just GU50?
Miks oli anoodtoite alaldis vaja kasutada lampdioode, kui pärast neid on stabikas väljatransiga?
Mis otstarvet täidab teip kahe "maagilise silma" vahel?
See et Audes väljundtrafosid kerib on üsna huvitav informatsioon
Odav, kättesaadav (va. pesad), piisavalt võimas, ei vaja nelikut. Lambil on ka huvitav ajalugu - algne Telefunkeni LS-50 töötati välja WWII saksa lennukite raadiosaatjate saatelambiks.
Miks oli anoodtoite alaldis vaja kasutada lampdioode, kui pärast neid on stabikas väljatransiga?
Sest solid-state dioodidel (ka kiiretel dioodidel) proovitud alaldid ei töötanud hästi, tekkisid siirdehäired. Lampdiood sulgub inertsita, pooljuhtdiood mitte ja see ilming intensiivistub kõrgematel pingetel. Kommentaar ühe teise võimendi juurest, mida toetan ka mina:
"Кенотроны выбраны не случайно, они не создают выбросов тока при выключении, характерных для полупроводниковых диодов. Опыт эксплуатации предыдущей версии усилителя (Firehead Sound Storm 001) показал, что недостаточное подавление коммутационных помех может существенно влиять на качество звучания. Этот эффект становится заметным при повышенных напряжениях питания. Замена диодов кенотронами позволяет полностью решить эту проблему."
Ja 6Д22С on tänu kaudküttele aeglase stardiga dioodid, sobivad võimendisse, sest kohe peale dioode saab panna skeemi suuremaidki silukondekaid, need ei vaja ka anoodpinge lülitustaimereid. Neil on ka märkimisväärne max alaldatav vool ja vastupinge.
Aga väljakatel on lihtne teha kõrgepingelisi pingestabilisaatoreid - koos selle võimuprojektiga tekkis mulle universaalne lampseadmete toiteblokk, millest saab nupust keerates stabiliseeritud pinget 2*200...360V. Sobib kasutada ka tulevikus võimendite aretustöös B-)
Üks funktsioon on neil väljakatel stabikatel veel - anoodtoite soft start. Skeemis on peale pingestabilisaatorit üsna suured mahtuvused, neid on parem alglaadida tasapisi.
Mis otstarvet täidab teip kahe "maagilise silma" vahel?
Saladuskatte all võin öelda, et lampe kandvad plaadid on tavalisest folgeeritud tekstoliidist, millel pealmine pool poleeritud ja lakitud. Kummalgi kanalil on oma plaat, millel vask maandatud mõlemal poolel. Mingil hetkel võitlesin ground loopidega, siis sai proovitud isoleerida tähtmaanduse pärast neid plaate omavahel, no ja sinna need teibid jäid...
Trafod on sektsioneeritud, samal viisil kui algskeemis.
Comment