Teade

Collapse
No announcement yet.

Kitarrivõimendi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kitarrivõimendi

    Tervist , olen foorumis uus ning tahaks saada informatsiooni esimese lampvõimedi ehitamise kohta.Teema alustamisega ei rutanud ning olen lugenud varem foorumit. Esimese etapina lampvõimu ehitamise poole , kogusin kolme lampraadioola sisemuse ( Rigonda 102 , Rekord 53 , Dzintars täpne mark ei meenu ) Asjad on maal ning kuna reisisin bussiga ei saanud neid kaasa võtta. Seniks olen järgmiseks plaaninud lugeda läbi mõned raamatud ( foorumis enim mainitud "Kvaliteetsed madasagedusvõimendid") , kuid ei ole seda raamatut veel raamatukogust saanud. Kuna radioolatega ei olnud aega tutvuda , pilti teha ka mitte , siis ehk on siin piisavalt pädevaid inimesi kes teavad õelda mis on nendes olevas lambid ( Rigondas ja Dzintares olid igatahes 6N14P). Ning samuti pakkuda välja skeeme mis ei oleks just kõige raskemad ning mille teostamiseks sobiksid antud radioolades olevad trafod jne.
    Enda oskustest niipalju et kolb püsib käes hästi ning skeemi lugemine tuleb teatud määral välja ( olen ehitanud võimendi lm3886 baasil). Samuti on olemas tester.
    Rekord 53 (http://www.retroraadio.pri.ee/public..._3_520x390.jpg)
    Ringonda 102 (http://www.retroraadio.pri.ee/public.../Rigonda_1.jpg)
    Dzintars
    (http://www.hot.ee/retroraadio/018_1Dzintars.html) ( Väisasin veel foorumit ning väidevalt on lampideks hoopis 6171P-9 ja 6171P-18 mitte 6N14P nagu mulle meelde jäi)

    Kõik nõuanded oodatud.

    Edit: Teen konkreetsemad küsimused et saada paremad ning sisutihedamad vastused.
    1)Millise radioola trafosid on kõige mõistlikum kasutada.
    2) Kas kombinatsioon 6H1P ja 2x6N14P on kitarri ning algaja jaoks mõeldav?
    3)Millised asju peaksid juurde soetama
    4) Kas Dzinstarsi valjukas ( nagu kasutaja Shele mainis 5GD1 (?)) sobib kitarrivõimus kasutamiseks kuna on suurim valjuhääldi.

    Märgiks veel ära et Rekord võimendi sees olid niimõnedki takistid kellegi poolt ära lõhutud.Ja küsiks et kuidas saaks trafode korras olekut kontrollida , rigonda trafod on mul hetkel käepärast olemas niiet katsetaks.
    viimati muutis kasutaja absurd; 20 March 2008, 14:39.

    #2
    Vs: Kitarrivõimendi

    Sel Dzintarsil on igavesti hea valjukas: 5GD1 (?). Lampvõimendite kohta on paljudes raaditehnika käsiraamatutes (50 - 60 aastad eelmisest sajandist). Tasub raamatukogudest vaadata . Saab ka läbi interneti.

    Comment


      #3
      Vs: Kitarrivõimendi

      Teisele punktile võib vastata küll. Jah, nende lampidega on võimendi ehitamine teostatav. Kui natuke foorumis kolada, leidnuks näiteks sellise lahenduse lõppvõimendile. http://audiohi-fi.narod.ru/cxems/6p14p_12.pdf (teema ise oli: http://www.elfaelektroonika.ee/fooru...ad.php?t=31626 ) See küll push-pull lõpuga. Ei oska nende radioolade trafode kohta midagi öelda. Pole vist päris selleks mõeldud, ei tea.
      6n1p-ga võib kitarrivõimendile ju näiteks Marshall JCM 800 eelvõimendi osa meisterdada. Mõned pinged tuleb vist ainult madalamaks võtta. Omaette küsimus muidugi, kas just 6n1p sinna sobib. 6n2p vahest ehk natuke rohkem. Ent mis ütleja mina ka olen.

      Aga jah, need raamatud on siit foorumistki elektroonilisel teel läbi käinud.

      Lugupidamisega,
      inimloom.

      Comment


        #4
        Vs: Kitarrivõimendi

        rigonda-102 peaks olema küll PP-lõpuga http://www.radiopagajiba.lv/Sch/rigon102.djvu
        Kõige lihtsam kontrollida - ühendust peavad näitama 5 primaariotsa (peenemad traadid) ja 2 sekundaari (jämedamad traadid).

        Rekord-53 väljundtrafo on ikka väga õbluke ja mõeldud väga väikese võimsuse jaoks.

        Comment


          #5
          Vs: Kitarrivõimendi

          Võimsusest rääkides ei ole vaja midagi eriti võimast , vaid tubaseks harjutamiseks kitarriga.

          Comment


            #6
            Vs: Kitarrivõimendi

            Võta Dzintarsi väljund ja toitetrafo ja tee võimsusvõimendi osa originaal skeemi järgi SE lõpuna. Kui on olemas ka originaal valjukas siis saab päris mõnusa tüki, sest Dzintarsil oli tõesti hea valjuhääldi. Saktal ja Dzintarsil on sama skeem, vahe oli ainult selles, et üks oli grammariga ja teine oli ilma. Saad ka sellisel juhul tämbri osa. Lambid olis seal 6H2P JA 6P14P. Vajadusel võid efekti ploki ette teha. Saad sellise tagasihoidliku võimendi max. kuni 2-2.5 W võimsusega. Valjukale pead ka mingi kasti tagema ja saab tubases tingimuses kasutada, sest see valjukas on suure heli rõhuga ja polegi suuremat võimsust vaja. Kui originaal skeemi kasutada ei taha siis trafod võid ikkagi ära kasutada koos valjukaga. Nii nagu aru saan pole sul PP lõpu tegemiseks väljund trafot? Rigondat ei mäleta, aga kui on komplektne siis saab sealt mõlemad trafod. Alguseks on ka see variant lihtsam ja kohe teostatav. Ainult alaldis ära kasuta raadiost võetud silda ABC 80-260, See oli nende pillide kõige nõrgem lüli ja paljudel põlesid jõutrafod silla lühise tõttu maha! Kui need pillid on komplektsed siis on ju päris lihtne saad asja kohe ära proovida.


            http://www.cqham.ru/oldradio/images/sc_sakta.jpg
            viimati muutis kasutaja humax; 20 March 2008, 17:06.

            Comment


              #7
              Vs: Kitarrivõimendi

              6H2P asemele otsi mõnest telekast 6N23P.Sell mürad väiksemad ning kitarrivõimendisse sobib esimeseks lambiks(proovitud mitmel korral).Mõnede kitarrivõimendi projektide kohta võid vaadata minu allkirjas olevalt lingilt.seal mõnedele skeemid juurde pandud.Kui huvi võid skeeme ka küsida.
              The difference between genius and idiot?! Genius has its limits...
              Vaja võimendit? Selleks on PS nupp!
              Projektide pildid
              Lamptehnikast eesti ja vene keeles:
              http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page675.htm

              Comment


                #8
                Vs: Kitarrivõimendi

                Tegelesin nüüd tükk aega oma varude ülevaatamisega , leidsin siin teemas mainitud 6N23P ning ka 6P14P. Nüüd vaja veel selgitada välja sobiv skeem ning trafod , seejärel võin kindla mõttega raamatuid uurima hakata.

                Comment


                  #9
                  Vs: Kitarrivõimendi

                  6N23P on tore kasutada just esimese lambina, mitte ületüüritavaks lambiks.Viimasele kohale on sobivam 6N2P.
                  The difference between genius and idiot?! Genius has its limits...
                  Vaja võimendit? Selleks on PS nupp!
                  Projektide pildid
                  Lamptehnikast eesti ja vene keeles:
                  http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page675.htm

                  Comment


                    #10
                    Vs: Kitarrivõimendi

                    Olemas siis lambid 6N23P 6N2P ning 6p14P. Foorumist leidsin ka piisavas koguses kirjandust mida nüüd loen. Aga vahepeal sai otsitud ka skeemi , hetkel leidsin taolise http://www.sugardas.lt/~igoramps/skiff_ta3_by_rex.gif Jäid arusaamatuks mida kujutab J1 skeemil ( tingmärk tundamatu) ning samuti kus on toitetrafo?
                    Samuti oleks vaja selgeks teha endale mis on sekundaar ja primaar mähis ning kuidas neid kontrollida oommeetriga. Võtsin korraks ringonda väljundtrafo ja üritasin mõõta , enamus klemmide vahel näitas nulli ainult ühelpool kahe keskmise klemmi vahel andis näidu 157 Ohm.Samuti oleks vaja toite skeemi kuna antud skeemil see nähtavasti puudub
                    viimati muutis kasutaja absurd; 21 March 2008, 11:31.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Kitarrivõimendi

                      J1 on tavaline sisend. Selline auk siis, kuhu pistad oma kidra või midagi, mille saundi võimendada tahad.
                      Condemn the hive.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Kitarrivõimendi

                        Esmalt postitatud absurd poolt
                        Samuti oleks vaja selgeks teha endale mis on sekundaar ja primaar mähis ...
                        Sellest on ka mitmetes raamatutes, aga lühidalt:
                        Transformaatori e. lühemalt - trafo primaarmähisesse juhitakse vahelduvvool (noh, vahel ka pulseeriv alalisvool, aga siis jäetakse magnetsüdamikule enamasti nn. "õhupilu" magnetilise küllastuse vältimiseks), mis tekitab mähise ümber, peamiselt aga südamikus, muutuva suuna ja tugevusega magnetvälja. Sellise muutliku magnetvälja jõujooned, lõigates sekundaarmähis(t)e keerde, indutseerivad selles (nendes) vahelduvpinge (teoorias öeldakse - elektromotoorjõu).
                        Veel lühemalt - primaarmähisesse antakse, sekundaarmähis(t)est võetakse...
                        Elektroonika töötab suitsu baasil.
                        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Kitarrivõimendi

                          Nagu humax ütles, siis võimsusvõimendi e. lõppvõim on mõistlik võtta olemasolevast raadiost 1:1-le üle, kui esimese projektiga tegu. Sisendisse 1M log pote (helitugevuse jaoks) ning sellele ette miski eelaste kitarrile vajaliku tundlikkuse saavutamiseks. Ise olen ära proovinud sellise, 6Н2П lambil.

                          Anoodtoidet võiks muidugi natuke modida - pärast dioodsilda lisada lüüt+drossel+lüüt filtri. Raadiotes on see osa nõrgavõitu (või siis olematu). Mida siledam anoodpinge, seda vähem mürasid

                          Mis lampe puudutab, siis 6П14П ja 6Н2П lampidega peaks saavutama täitsa ok tulemuse, nii et proovida tasub. Muide, Rigondas on kasutusel kaks 4GD-28 valjukat. Need on samuti suht head lairibad ning sobivad kidrakõlaris kenasti kasutada. Endalgi plaan neid sel otstarbel rakendada

                          Sinu viidatud teisel skeemil polegi toiteotsa skeemile joonistatud, enamjaolt see standardne (ning lahendama peaks sel viisil, nagu eelpool kirjeldasin). Jälgima peab vaid, et trafo suudaks lampidele vajaliku küttevoolu anda ning samuti sobiliku anoodpinge.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Kitarrivõimendi

                            Sain ka üle pikema aja uuesti arvuti taha , nimelt vaevlen haiguse käes. Küsimus aga et kuidas kannatab kasutada vanu kondekaid(BMT-2)(PM-2)(pruunid neljakandilised käkid) ja taiksteid(MLT-2)(rohelised , tüübitähises kõigil number 74). Ning palun selgitada oommeetriga trafode kontrollimist . mina ei ole veel mingeid tulemusi mõõtes saanud.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Kitarrivõimendi

                              Trafo kontrolliks kasutatakse madalaimat piirkonda oommeetril(nt. 0...200R).Milliseid trafosi sul vaja kontrollida on?Need takistid kõlbavad küll!Kondensaatoritest MБM, МБГО, vs. isendeid.Lüütidena on soovitatav kasutada 105C isendeid mõnelt tuntud firmalt.
                              The difference between genius and idiot?! Genius has its limits...
                              Vaja võimendit? Selleks on PS nupp!
                              Projektide pildid
                              Lamptehnikast eesti ja vene keeles:
                              http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page675.htm

                              Comment

                              Working...
                              X