Kui see on Sinu esimene külastus, siis tutvu
palun korduma kippuvate küsimustega klikates selleks ülal asetseval lingil. Enne uue postituse lisamist pead Sa registreeruma.
Postituste lugemiseks vali meelepärane foorum allpool olevast nimekirjast.
Kindlasti! Asi on kaasvõitleja andreie võimalustest kinni. Tartus oli ka huvilisi, aga sealt läbisõit väljub reaalse mõtte raamidest. Aga võimalik aeg tuleb kindlasti ettee ja välja.
Nende C31 piltide järgi tundub, et seal on 12 erinevat autotrafot (F E D* D C* C H A* A G* G F*) ja igaühte neist vähemalt 18 tk. Olemasolevate tervete järgi saaks vast ümberkeritavad/parandatavad suht täpselt paika hilisemaks peenhäälestuseks (nt. keerde maha ning induktiivsuse järgi sobiks mõne teise asemele)
Avastasin selle teema täna, seda pilli oleks tore kuulda tema originaalkujul. Wikipediast sai kunagi loetud, et lampidel kirikuorelitele oligi omane generaator iga klahvi kohta. Need 12 trafot vastavad ilmselt kaheteiskümnele toonile (kromaatiline heliredel) C(do) C*(do dies) D(re) jne. Tärniga vastavad pooltoonidele.
Kuna ma ise pole kahjuks elektroonik(tahtmine on aga sünnist saati näen natuke ainult ühest silmast, võib-olla saan kunagi ikka ise endale lampvõimendi ehitada), rohkem muusikainimene, siis ei oska õelda, kas nende trafode mähised on ühesugused või mitte. Aga need trafod on oktavite kaupa.
Seda orelit on mõtet taastada siis kui õnnestub taastada ta originaalkujul, see ümberehitamine ja moderniseerimine on minuarust pigem ajaraiskamine, saab ju osta siis juba uuema ja modernsema ning selle kinkida muuseumile või mängupuldi prügimäele viia ja kõlaritest ning võimenditest konstrueerida HI-FI süsteemi.
See oli kõigest minupoolne väike targutus vajadusel võivad moderaatorid selle eemaldada.
Kõik algas väga lootusrikkalt ja arutelu oli vägagi aktiivne aga kahjuks aruteluks see jäänud ongi . Oleks ikkagi hea teada, kas selle pilli korda tegemine üldse võimalik on ja kui palju see minult ressurssi nõuaks. Kui asi ikka väga lootusetu, siis realiseeriks ta kuhugi ära ja saaks tuppa ruumi juurde. Kahju muidugi - tegelikult oli hea pill.
Pikalt ei riski kirjutada: on loll kogemus. Kas on kompanjone, sõidaks vaatama ja teeks kindlaks: kui lihtsalt on asi lahtimonteeritav, et jupikaupa parandada ja kas trafod on kergesti eraldatavad, et ümber kerida.
Väheke teemast kõrvale, huvitav kas seda teemat juhtub lugema mõni TPT-s 60-te alguses õppinu, minuteada pandi seal härra Pedusaare juhendamisel sarnane riistapuu kokku.
See oli "Varioola", kavandati minumeelest koos A. Sügis' ega. On praegu Teatri- ja Muusikamuuseumis. Seal ei osatud selle praeguse mure kohta midagi lohutavat öelda.
Ootaks ikka kompanjone, üksi ei ole see töö tehtav.
Kas keegi oskab täpset ülevaadet anda kuidas trafode ümbermähkimine käib. Mõtlesin, et nalja pärast prooviks ise. Kui ka ei õnnestu, siis saan ehk kogemuse võrra rikkamaks. Pealegi ega ta vist päris raketiteadus ei ole. Nii, et hää nõu kuluks ära. Hakkaks kuskilt peale. Eks siis näis kuhu välja jõuan.
Ega seal pole hullu: vaja vaadata, kuidas asi lahti käib. Keerdude arvu selgekssaamine võib osutuda raskeks. Kohapeal oskaks nõu anda aga kahetsusväärselt on kõik võimalikud kompanjonid ära kadunud. Ise olen ilma autota ja käsitsi kohalejõudmine tundub üle võimete. Ehk leiab mõne transaga kompanjoni?
Comment