Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Teeks ise dosimeetri!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Teeks ise dosimeetri!

    Niisiis, (Felch), kuidas teha dosimeetri, millega reaalaajas keldrist radooni otsida, kahtlase väärtusega katseid julgestada või kasvõi keldris vanaema tohutute seenevarude ohutust määrata?

    Tore oleks kuulda ka kõnealuse riista tööpõhimõttest.
    To boldly go where no man has gone before.

    #2
    Ma uurin parasjagu seda teemat. Tõsi, targem (kuigi kallim) on teha spektromeeter. Dosimeeter näitab lihtsalt et MIDAGI kiirgab, spektromeeter näitab, MIS kiirgab. Mõne maas vedeleva reaktori jublaka kiirgus võib olla nõrk aga ikkag piisav, et saata samas kohas e-tellimus karbile...

    Mul on hetkel selline spektromeeter. See on juba vananenud...
    - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
    - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

    Comment


      #3
      Ojaa, seda riista nägin 2003. aasta kokkutulekul, kus trobikond huvilisi laua taga istuva Felchi ümber tolle spektromeetri demo imetlesid:

      "Radioaktiivsed preparaadid", ütles Felch taskust võetud karbikesel kaant maha keerates..

      "Ooo!!!" ütlesid huvilised ning astusid paar sammu tagasi.
      :-D

      Aga siiski, kas selle spektromeetri skeem on muidu firma saladus, või saavad seda ka lihtsurelikud oma silmaga näha? Vaevalt ma seda ehitama hakkan, kuid huvi pärast viskaks pilgu peale küll..

      Mis on see element või seade, mis neid neutronite või muude ioniseerivate osakeste põrkeid fikseerib?
      To boldly go where no man has gone before.

      Comment


        #4
        Ei, see ei ole saladus. Võid kasvõi skeemi näha (ilma koodita on see küll suht mõtetu aga kood pole ka saladus).
        Anduriks on NaI sintillaator ehk siis kristall, milles neeldunud gammakvant tekitab valgussähvaka. Selle registreerib fotoelektronkordisti. Signaali võimendatakse, formeeritakse ja lõpuks sorteeritakse pulsid mplituudi järgi kanalitesse. Minu vidinal on 4096 kanalit.
        Kanali number on graafiku X-telje koordinaat, impulside arv selles kanalis aga Y-telg.
        Füüsika järgi on X-teljel (neeldunud osakese) energia, Y-l aga kirguse intensiivsus suhtelistes ühikutes.
        Mõlemad teljed tuleb kalibreerida (aktiivsete etalonpreparaatide) järgi. Energia japks piisab tollestsamast tükist, mida mul loomulikult taskus ei olnud , intensiivsuse kalbireering nõuab mõnevõrra espegiaalsemaid vidinaid (ei ole proovinud).

        Too fotoelektronkordistiga andur on küll hästi tundlik kuid suur ja tarbib palju voolu. Minu skeemis ca 600mA. Seepäarast on uuemas variandis kordi pisem CsI andur (fotodioodiga, tööstuslik), mis tarbib tagasihoidlikult 20mA.
        See oli spektromeeter. Tihtipeale piisab dosimeetrist, mis on odavam ja lihtsam.
        - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
        - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

        Comment


          #5
          Oskab keegi soovitada kust saaks dosimeetrile uut toru. (asja nimi oli vist Geiger-Mülleri toru või midagi sellist) oli teine olemas ja dosimeeter täitsa töötas. Kuid siis kukkus aparaat maha ja toru läks katki. Eelmise toru ostsin Tartust Võru tänava algusest Tammistu Juhani poest, praegu pole seda poodigi.
          MINULE EI MEELDI KUI MÕNINGAD ISIKUD MINU POSTITUSI MUUDAVAD,
          KUI POSTITUS EI SOBI SIIS PALUKS SEE KUSTUTADA !

          Comment

          Working...
          X