Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

küsimus LEDide kohta?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    küsimus LEDide kohta?

    Tere!

    Mul on selline mure, et elektroonikat ma eriti ei jaga aga mind huvitab rongimudelism.

    Mõtlesin uurida rongimudelile tulede paigaldamise võimalusi ning leidsin, et suuruse poolest sobiksid LED dioodid (mudeli mõõtskaalast tulenevalt peavad valgustite läbimõõdud olema 2tk 4mm ja 8tk 2mm)

    Millist tehnilist lahendust te soovitaksite ja kui keeruline sellise asja tegemine on?

    Kas LEDi puhul on asi sama lihtne nagu tavalise pirni puhul, et lihtsalt juhtmed külge, lüliti vahele ning toide (patarei) taha või on asi hulga keerulisem?

    Ehk oskab keegi juhendada

    #2
    http://www.theledlight.com/trains.html

    http://www.kpsec.freeuk.com/components/led.htm

    Viimasel lingil on kõik vajalik olemas.

    Comment


      #3
      tänan heade linkide eest!

      Neid linke ja muid allikaid lugedes tekkis mul uusi küsimusi.

      Nimelt LEDid mida kasutada soovin on kõik 2V ja 20mA ja selliseid on 5tk
      Nagu selgus siis: Never connect an LED directly to a battery or power supply! LEDs must have a resistor in series to limit the current to a safe value.

      5 LEDi puhul seega (VL = 2V + 2V + 2V + 2V + 2V = 10V plus at least another 2V for the resistor) on vaja suuremat kui 12V toidet? 14V?

      Kust võtta need 14V ? Kuna tegu on rongimudeliga millele ma LEDidest tulesid teha tahan, siis tulenevalt rongi mõõtmetest on isegi 9V patarei mahutamine rongi sisemusse paras kunst.

      Kas see tavaline 9V patarei suudab ka ned LED-id põlema panna aga mitte nii eredalt lihtsalt? Ja milline peaks sellisel juhul resistor olema?

      Resistori leidmise valemit R = (VS - VL) / I antud juhul kasutada ju ei saaks, sest vastus tuleks negatiivne? R= (9V - 12V) / 0.02A

      Aga siiski nagu selgus on olemas transformaatorid, mis suudavad vahelduvavoolu pinget nii tõsta kui madaldada. Jama selles, et patareist tuleb aga alalisvool.

      Siit siis selline teoreetiline mõte: et 9V patareist kätte saada üle 12V tuleb kasutada transformaatorit, muutes patareist tulev alalisvool enne muunduri abil vahelduvaks. Pärast seda kui transformaator on 9V-st teinud nt 14V on mul vaja veel ühte muudurit (sestLED jälle töötab vist alalisvoolu pealt?) ning resistorit LEDide jaoks?

      Panin ma oma teooriaga väga rappa?
      On mingi lihtsam moodus kuidas neid LEDe põlema saada?

      Comment


        #4
        Alla teatud pinge LED ei sütti. Natuke madalamal pingel heledus lihtsalt kahaneb. Tegelikult võib pinge kõikuda päris palju, vool on oluline.
        Kui pinget liiga vähe, ühenda paar LED-i järjest ja slliseid gruppe omakorda paralleeli.
        - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
        - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

        Comment


          #5
          noh jah aga interneti allikas millele siin enne viidati ütleb, et LEDe ei tohi mingil juhul paralleeli (ehk rööbiti?) ühendada.

          aga kui nüüd see soovitus kõrvale jätta ja ikkagi paralleelselt ühendada, kas siis see 9V patarei ajaks asja ära ja ei oleks midagi vaja muundama ega transformeerima hakata?

          Comment


            #6
            kui paralleelselt ühendades igale ledile oma takisti paned, siis ei tohiks midagi hullu juhtuda ja see 9V patarei sobib väga hästi

            Comment


              #7
              Eeltakistiga on seepärast parem et voolud jagunevad ühtlaselt ja ledid põlevad ühtlaselt. muidu aga võib ka lihtsalt lede paralleeli tõmmata. Mina piddasin silmas et paralleelitad järjestikuste ledide gruppe.
              - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
              - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

              Comment

              Working...
              X