Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Arvuti toitekas laadijaks

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Arvuti toitekas laadijaks

    Tean, et teemat küllalt käsitletud, kuid tekkis küsimus, kas sedasi võib lihtsa akulaadija teha?

    Arvuti 5v või 12v toitele potekas ja ampermeeter vahele ja siis aku järgi? Tahaks laadida 4x1.2V 4700mAh akupakki ja ühte 3.6V 600mAh mobla akut.

    5 voldiga laeks siis mobla akut, 12v akupaki jaoks.
    Oota! Las ma teen seda natuke paremaks...

    #2
    Arvuti toiteplokist on tõesti juttu palju olnud.
    Ise just nii laengi autoakut. Ampermeeter ja voltmeeter külge ehitatud. Pinge 12V pealt 15V-ks. Potekaga nats keerulisem, kui järjestikku akuplokiga panna, peab see taluma vähemalt 3...5W võimsust, soovid kiiremini laadida, siis veel rohkem.
    Teine võimalus juhtida potekaga pinget kivi TL494 jalal 1.
    Mobiiliaku, kui see NiMH elementidest, siis võib laadida, kui Li-Ion, siis mitte.
    Muidugi peab laadimist pidevalt jälgima...akude temperatuuri, pinget, voolu...puudub ju igasugune ülelaadimise kaitse.
    Kui keegi on lihtsate vahenditega arvuti toiteplokki akulaadijaks (siis ülelaadimise kaitsega) modifitseerinud, oleksin isegi huviline .

    Comment


      #3
      aga kuidas oleks võimalik muuta voolu võimsust? näiteks 5A 15-ampriks aga pinge peab samaks jääma!

      Comment


        #4
        Originally posted by Mudelist@Feb 1 2005, 14:13
        aga kuidas oleks võimalik muuta voolu võimsust? näiteks 5A 15-ampriks aga pinge peab samaks jääma!
        Ohmi seadus käsib takistust suurendada.
        Kui seda ei saa, siis muutub ka pinge.
        Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

        Comment


          #5
          "voolu võimsust" saab võimsama toiteplokiga, suuremat laadimisvoolu saab oomi seadusega juhul kui toide lubab.
          Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

          Comment


            #6
            Originally posted by martinj+Feb 1 2005, 15:21--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (martinj @ Feb 1 2005, 15:21)</td></tr><tr><td id='QUOTE'> <!--QuoteBegin-Mudelist@Feb 1 2005, 14:13
            aga kuidas oleks võimalik muuta voolu võimsust? näiteks 5A 15-ampriks aga pinge peab samaks jääma&#33;
            Ohmi seadus käsib takistust suurendada.
            Kui seda ei saa, siis muutub ka pinge. [/b][/quote]
            parandan, takistust tuleb vähendada...
            õigupoolest muutub pinge teataval määral nagunii kuna I=U/R valemis on kõik seotud. peab olema väga vinge korrigeerimisahel, et 5A 15A-ni pinge üldse ei muutuks


            aku laadimisel ei saa takistust muuta, seega tuleb tõsta pinget ja siis suureneb ka vool.

            lihtsam on asi ehk nii, et laed mõlemat akut 12V ahelast. arvutad sulle sobiva voolu jaoks sobiva eeltakisti ja ühendad selle jadamisi akuga. kuna 12V ja aku pinge on suurest erinevad, siis võib sellist ahelat tinglikult nimetada ka püsiva vooluga laadimiseks. kõige olulisem on jälgida siis aega, sest laadimine ei lõppe, kui aku täis saab ja seetõttu on suur oht üle laadida. soovitaks kautada taimerit ja laadimisaja saad arvutada mahtuvuse järgi 4700mAh TÜHJA aku laadimiseks kulub ca 4800-5000mAh energiat: nt laadimisvool 500mA 5000mAh/500mA=10h
            500 mA aku laadimiseks nimipingel peaks olema eeltakisti 14,4oomi ja 5W. tühja NiCd/NiMH aku pinge on ca 0.8V sel hetkel laetakse akut veidi üle 600mA vooluga, aga aku pinge tõuseb kiiresti 1,1V lähedale ja siis on juba vool 520mA. täis aku pinge peaks olema 1,33V+ siis on laadimisvool 460mA. seega laadimisvool tsükli vältel ei muutu suurtes piirides.
            arvutused on tehtud 12.0V pinge korral ja neid tuleks korrigeerida vastavalt konkreetsele plokile kasutades ülal antud oomi seadust.
            Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

            Comment


              #7
              ma kasutan aku laadimisex väljatransistori ja bipolaar transistori koos, väljatransistori teatud yhenduse korral saab pota abil muuta voolu ja hoida seda sõltumata kui suur on väljundtakistus, loomulikult kui toitepinge on laetava elemendi pingest suurm, a väljatransistor lubab ainult voolu kuni 10mA , voolu võimendamiseks kasutan bipolaar trasistori, Kasutan väljatransistori kp303 ja bipolari KT825 , voolutugevus muutub ainult siis ebasoovitavalt kui temperatuuri tõttu muutub bipolaari vooluvõimendustegur, seepärast vaja head jahutust või võtta transistro varuga, minu seade on ehitatud kuni 1A vooluga laadimiseks. kui keegi huvitatud, võin anda jooniseid, kahjux ple neid kuskile üles panna.
              Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
              1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
              2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

              Comment


                #8
                Minu seisukoht on ikkagi: kasutage selleks otstarbeks mõeldud (kasvõi osaliselt) seadmeid.
                Nagu näiteks vana kapinurgas vedelev Ericupoeg on hää lahendus 4-se akupaki laadimiseks: ostad vastava patareide hoidja, selle kleebid originaal aku külge, seest viskad vanad elemendid vastavasse kasti, juhtmed kokku vastavalt polaarsustele, ja voila:
                kontrollitud laadimine ja pole karta midagi.
                Head susserdamist !

                Comment


                  #9
                  ...ja selle 3,6V laadia saab mõnest 3310 või 5110-st. ilmselt neid kuskil ikka vedeleb
                  Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                  Comment


                    #10
                    No näädsa: mõte liigub õiges suunas
                    Urmo@ laen 2-te akut 3210-ga B-)
                    Head susserdamist !

                    Comment


                      #11
                      ise laen nüüd edukalt oma akusid sellestsamast arvutist, millega siin kirja toksin. Tõin ette CD-ROMi katte külge +5 ja +12 otsad ning maanduse. Vahele panin ilusad 3k3 oomised potekad mis tunduvad päris võimsad kuna soojenemist pole siiani täheldanud. Nad on veel mutriga fikseeritavad, et kogemata paigast ei kruviks.

                      Laadimiseks lihtsalt korraks tester vahele, kruvin 70mA peale ja 12 tundi laadimist. Niikaua kuni mingit kontroll süsteemi pole, ei hakka suuremate vooludega piinama.


                      Samas +5V ideaalne toide mul projektide tarvis.
                      Oota! Las ma teen seda natuke paremaks...

                      Comment


                        #12
                        Ise kasutan 7805 klotsi konstantse voolu saamiseks, väga mugav ja lihtne lahendus. Siis on peaaegu ükskõik, kui suure pingega akut (1,2V või 2,4V või misiganes) laen ja lühist ka ei karda.
                        Erinevalt http://www.solorb.com/elect/tmpchrg/ toodud voolupiiramise lahendusest on mul 7805 voolupiiramist paikapanevate takisti(te) kõrval ka LED, siis on kohe näha, et "töötab".
                        Toppisin selle kupatuse auto sigaretisüütaja pesasse käivasse pistikusse, et saaks autos digifotoka akusid laadida.
                        PS. Vanal arvutil oli mul esipaneelil auto sigaretisüütaja - sai kasutatud mitmeks otstarbeks

                        Comment


                          #13
                          Päris hea on digikale arvutist toide võtta, need ju tahavad kõvasti voolu saada.
                          Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                          Comment


                            #14
                            Akulaadija joonise saab siit
                            Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                            1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                            2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                            Comment

                            Working...
                            X