Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Tahan ehitada akulaadijat!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Tahan ehitada akulaadijat!

    Niih andmed järgmised:
    Aku nimipinge 18V, mahtuvus 2 Ah

    Et kui suur peaks olema laadimisvool jne jne... Kiirlaadijat teha ei taha...
    Ja mis peaks olema väljundpinge? mingi 22V? Kas 25 V ei või olla? mul 1 toitekas tehtud selline, kuskil 100 watine

    #2
    Kui laadimisega kiiret pole, soovitaks seda vana tuttavat LM317: http://web.haystack.mit.edu/SRT/files/LM117.pdf
    Sealt "50mA Constant Current Battery Charger"...eriti lihtne, kas pole .
    Sisendpinge võiks olla 25V ja skeemil 24ohm takisti asemel lisad sellise, et laadimisvool oleks umbes 100mA....pakun, et 12 oomi. Nii laeb sul akusid u. 25 tundi ja pole karta, et üle laeks...s.t. võid sisse jätta ka 48 tunniks, sellest pole häda.
    Nii väikese vooluga pole LM317-le isegi lisajahutust vaja, kui siiski tuliseks läheb, siis pisike metallplaadike jahutuseks. Asi ise Tevalos väga odav.
    Ahjaa...takisti peab taluma võimsust min. 2W, sellega peab arvestama, muidu hakkab suitsema.

    Comment


      #3
      aga kas lihcalt toiteplokist ei piisa, mul tehtud alalispinge toiteplokk, kuid krdi testriga mõõtes väljundpinge just 18V ja sellega seda asja laadima ei pane, samuti teine toiteplokk mul ka kust väljundpingeks 25V, kas lihcalt seda ei tohi peale torgata

      Comment


        #4
        Ei piisa.
        Laadimisvoolu pead hoidma kontrolli all. 25V toiteplokk (100 vatine?) otse lülitades tapab akud ära, selle vältimiseks panedki LM317 vahele.

        Comment


          #5
          aga kas ma saaksin suuremat voolu ka peale lasta? et nuh paneks selle 24 oomise takisti asemel nt. 6 oomi ja saan kätte 200 mAh? Vastab see tõele ja saan ma nii seda teha?

          EDIT: Ja paar küsimust selle skeemi kohta:

          Et, siin skeemis ju 240 oomi tak. et ma siis kui paneks 4 korda väiksema ehk 60 oomi, kas saan välja 200 mAh...

          Samas, sisendpingeks on märgitud 28V või rohkem, aga mul 25V, kas piisab?
          Siis mis konde see C2 on? Elektrolüütkonde lihcalt jah? ja C1 tavaline konde? Ja viimane küsimus et mille jaoks seda R2 vaja on (reguleertakistit), et reguleerida väljundpinget?

          EDIT2: ja ausalt öelda ma võin valetada kah et see toitekas 100 vatine, pigem ikka 50, liialdasin vict, sest trafo mähis on keritud kuskil 1 mm traadist

          Comment


            #6
            Saad muidugi suuremat voolu anda kui takistit vastavalt vähendad, kuid siis oht, et laed akud üle, sest miski ei näita millal nad täis on ja veel hullem, kui tuliseks lähevad. LM317 vajab siis kindlasti jahutust ja mõistagi peab takisti võimsus olema suurem >5W.
            Sinutoodud skeem on pingeregulaator ja aku laadimiseks ei sobi, sest vaja ju püsivat voolu, mitte pinget...muidu on laadimise kestust võimatu määrata.
            Muidu sinu skeemil C1 on "tavaline" ja C2 elektrolüütkondensaator (võid ka tavalise keraamilise vm. panna, erilist vahet pole). R2 reguleerib pinget koormusel.
            Sisendpinge võib olla ka näiteks 5V. 28V on sellepärast märgitud, et väljundisse 2...25V tuleks.

            Comment


              #7
              Aga millist skeemi mul vaja on? Saad sa ehk joonistada selle ja vastavad komponendid ka sinna sisse panna ning väärtused ka juurde... tahaks ikka kuskil 200mAh laadimisvoolu või siis 150 mAh. ja ma laeks siis sellisel juhul 12h ning arvutuse järgi peaks tulema 12*150=1800mAh, nuh võib ju öelda et aku on täis

              Comment


                #8
                Oma 25V alaldi väljundisse ühendad selle (lk. 17)
                Originally posted by sebastian@Mar 7 2005, 16:42
                Kui laadimisega kiiret pole, soovitaks seda vana tuttavat LM317: http://web.haystack.mit.edu/SRT/files/LM117.pdf
                Sealt "50mA Constant Current Battery Charger"...eriti lihtne, kas pole .
                jadamisi akuga, takisti paned ainult vastavalt soovitud voolule.
                kui
                150mA siis 8 oomi
                200mA siis 6 oomi

                Comment


                  #9
                  V6ta Elfa lahti ja otsi Accu charger circuits, ma mäletan et seal oli neid päris mitu. Sul on siis vaja mingit alalisvooluallikat (piisava pinge ja v6imsusega), mingit reguleeritavat pingeregulaatorit ja akulaadija kivi, mis jälgib ahelas pinget ja voolu ning reguleerib voolu ja pinget näiteks sellega, et juhib pingeregulaatorit v6i mingit transistori PWM abil. Minuarust oli isegi selliseid kive, kus j6uosa kivis endas ja väline skeem lihtne. Leidub nii Ni-Mhd, Ni-Cd kui ka Plii-happeakudele. Ent hoiatan, kui just suuremat osa juppe endal pole ei tule see odavam kui ostes (tahtsin ise teha universaallaadijat aga pärast kalkulatsioone, tuli ise ehitades ainult 200 eeq odavam ning arvestades tööaega, laiskust ja muid tähtsaid tegureid- ostsin).

                  Comment


                    #10
                    Tegelik laadimisaeg on pikem kui arvutatud voolu mahtuvuse järgi võtta.1000mAh akut laadides 100mA vooluga kulub laadimiseks ca. 14..16h, mitte 10h.Lihtsaim variant oleks siis hoida vool constantne ning jälgida aku(ühe elemendi patareis) temperatuuri, mis tõuseb laadimisaja lõpuks ca. 45C-ni(kogu energia muundub täis laetud akus soojuseks).
                    Jõudu tööle!
                    The difference between genius and idiot?! Genius has its limits...
                    Vaja võimendit? Selleks on PS nupp!
                    Projektide pildid
                    Lamptehnikast eesti ja vene keeles:
                    http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page675.htm

                    Comment


                      #11
                      Niih, põhimõtteliselt, et kui ma tahan laadida seda akut 150mAh, siis selelks on mul vaja LM317 kivi ja 8 oomist takistit ning nuh 25V alalispinge allikat, mis mul on kenasti olemas, isegi kahepolaarne, kuid kasutan ära ainult yhe poole

                      Soojuse kohta... Et laadimishetkel on siis aku lihtsalt leige, ning kui kuum, siis toimub juba ülelaadimine jah?

                      No selge, ega siis midagi, tatsan Tevalosse
                      aa, ja mitu vatti peaks siis see takisti olema?

                      Comment


                        #12
                        Kui 150mA laadimiseks, siis 10 vatti oleks hea, siis väike varu ka. Võibolla selgub kuidagi mis akualementidega tegemist, kas NiCd või NiMH. Esimesed on ülelaadimise ja temperatuuri tõusu suhtes vastupidavamad. Üldiselt siiski 150mA laadimisega akud (2Ah) veel kuumaks ei lähe. Pakuks laadimise ajaks mingi 15-18 tundi...aga üle ei maksa pingutada.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by sebastian@Mar 8 2005, 15:46
                          Kui 150mA laadimiseks, siis 10 vatti oleks hea, siis väike varu ka
                          Hmm...
                          Vool 0,15A, pingelang takistil 1,2V

                          Takistil eralduv võimsus 0,18W - isegi veerandvatisest takist peaks piisama

                          Comment


                            #14
                            @ndrese jutt ju täitsa tõene.. Et kas siis piisab poole vatisest takistist?
                            Ja ausaltöelda ei oska ma aku tyypi öelda sest aku pealt ma ei leidnud mingisugust tähist, enamus tekst kulunud... kuid kaldun arvama siiski et NiCd...

                            Nüüd vict kõik oluline teada? Ja kui tahan 150mAh... see vast kahjulik ka akule pole, siis peaksin sellele kivile ka radika panema? mul radikaid vedeleb, nii et saan midagi külge kruvida küll
                            Ja kui palju siis väljundpinge ka on, kui ma sisse annan 25V... seal ju ei ole kuskil reguleertakistit...?

                            EDIT:
                            Kas kasutan siis seda transsi?
                            http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.cgi...302-690&lng=est

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Reixx@Mar 8 2005, 17:55
                              Ja kui palju siis väljundpinge ka on, kui ma sisse annan 25V... seal ju ei ole kuskil reguleertakistit...?

                              EDIT:
                              Kas kasutan siis seda transsi?
                              http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.cgi...302-690&lng=est
                              Selles konks ongi, et pingelang LM317-l hakkab sõltuma akude laetusest, stabiliseeritakse ju voolu Takistil on kogu aeg pinge 1,2V, kui akud taga. Mida tühjemad akud, seda suurem pinge jääb kivile, sestap ilmselt radiaator tuleb kasuks. Kui akude asemel oleks lühis, siis vool ahelas on ikka 150mA, pinge kivil siis ca 23,8V

                              Transist - õige on seda nimetada siiski mikroskeemiks (seal sees transse päris mitu )
                              Võid kasutada sellist, millele viitasid. Mugavam ja odavam oleks ehk TO220 korpuses.

                              Comment

                              Working...
                              X