Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Äikesega jama

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Äikesega jama

    Ühesõnaga kuidas toimida? Iga kord kui müristab, vahest ka lihtsalt suurema tuule korral on probleemiks voolu kõikumised. Ning just ülespoole. Sest ikka kuskil sädemeid lendab, kärsahais üleval ja mingi elektrooniline jubin tumm. Ostsin nüüd Tevalost ülepinge kaitsmed (Loe tooteabi alt)

    Majas 2/3 uued korralikud 3 soonega juhtmed, uus elektrikilp, maandus jne. Köögis ainult veel vana alumiinium seinas.

    Kuna majad asetsevad keset põlde, siis siia kisub nagu magnetiga alati seda pikset.
    Oota! Las ma teen seda natuke paremaks...

    #2
    Kui tuulega tekivad kõrgema pinge impulsid, siis peab sattuma faas nulljuhtmesse ja järelikult ei ole maandus korralik. Nii et keegi peab selle korda tegema.

    Enda aparatuuri saad kaitsta ülepingekaitsege. Neid on mitmesuguseid: osa käivad vahetult seinakontakti, kust aparatuuri toidad; vägevamad aga elektrikilpi. Kõige odavam lahendus- osta kasvõi tevalost varistor ja areta ülepingekaitse kasvõi pikendusjuhtme pesade blokki. Varistor käib nulljuhtme ja faasijuhtme vahele, selle ette (toite poolele) pane aga sulavkaitse. Tavaline, nagu raadios või telekas leidub, leia sobiv pesa ja kaitse selle sisse. Ülepinge jookseb läbi varistori, tekkiv tugev vool põletab sulavkaitsme läbi ja aparatuur on pääsenud. Pärast vahetad uue sulavkaitsme ja kõik töötab jälle.

    Comment


      #3
      Ühesõnaga need ülepinge kaitsmed mis ma ostsin, siis sellel põhimõttel toimivadki? Et nagu võin julge südamega juhtmed seinas hoida ega pea enam mööda maja tormama ja juhtmeid kiskuma iga pilvisema ilma korral? Seda tahtsingi teada, muidu ikka ei usaldanud eriti neid jubinaid.
      Oota! Las ma teen seda natuke paremaks...

      Comment


        #4
        Osta kilpi ülepingekaitsmed ja paigalda vastavalt normidele. Siis võid enamvähem rahulikult magada. Isearetamine ei garanteeri midagi, kui ei ole just ülipõhjalikke teadmisi elektrotehnikast ja EMCst.
        Kilbi kaitsmekomplekt on 3000-7000, nii et kallis raisk.

        Comment


          #5
          Isearetamisega ei tegelegi. Minu poolt on jutt ikkagi poest ostetud ülepinge kaitsmetega. Lihtsalt nende usaldusväärsust tahtsin kontrollida ilma midagi õhtale laskmata.
          Oota! Las ma teen seda natuke paremaks...

          Comment


            #6
            Siiani pole kahjuks sellist piksekaitset leiutatudki millepuhul võib 100% kindel olla.
            Pikne on ikka vääga salakaval ja leidlik aparatuuri küpsetamisel B-)
            Igal plussil on omad miinused

            Comment


              #7
              ok, aga kui ümber sõnastada küsimus.... kas need jubinad aitavad pingekõikumiste puhul? Unustame ära, et need tulenevad äikesest. Sest nagu ikka eespool mainisin, otseseid tabamusi pole siiani esinenud ning nende eest ennast kaitsta ei üritagi. See liiga kulukas.
              Oota! Las ma teen seda natuke paremaks...

              Comment


                #8
                Sügav kahtlus jääb. Ilmselt söltub tulemus kaitsme reaktsiooni kiirusest ja max. läbilastavast voolust (tihedusest). Olen näinud hetke, kus välk sähvatas lähedale. Seinale keritud teleka võrgujuhe (pesast väljas, muide) viskas sekundeeriva sähvatuse ja teleka kaitsmed + aladi dioodid olid läbi. Lamptelekas, vana kooli pill, muud ei juhtunudki. Praegune impulsstoide oleks vist olnud nagu peale alepõletamist...
                Vahemaa võrgupesani oli muljet avaldavalt suur. Võib muidugi arvata, et juhe töötas kenakese antennina ja püüdis kinni kõik, mida suutis. Jne, jne.
                Mida suudavad sel juhul teha ülepinge kaitsmed? Elektriväli levib teatavasti valguse kiirusega. ...
                Nagu öeldud, sügav kahtlus jääb.
                Parandage, kui kuskil eksisin.


                PS. Särtc lendas silma järgi umbes 3...400m kaugusel emakese Maa pihta
                - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                Comment


                  #9
                  Asjakohast lugemist siin

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by felch@May 26 2005, 23:16
                    PS. Särtc lendas silma järgi umbes 3...400m kaugusel emakese Maa pihta
                    Äkki lendas mingi haru ka su antenni ja sealt siis juba edasi pistikusse kui natuke paremini maandatud kohta edasi... kui juba antenni kätte sai, siis sealt edasi pistikusse on lühike tee.

                    Comment


                      #11
                      Kui neutraal faasiga kokku käib tekib ühes faasis alapinge teistes ülepinge. Alapinge on samuti ohtlik, kasvõi külmkapi mootoreile. Pikse eest ei kaitse miski. Üleeile taastasin täielikult mahapõlenud trafopunkti. Liigpingepiirikud olid ainsad mis alles jäid. Ülejäänud oli tuhk. Endal on kodus kilbis ülepingepiirikud sees. Koduelektroonika kisun alati seinast välja kui seda ei tarvita- ka tuul võib traadid kokku lüüa(kurb kogemus olemas).

                      Comment


                        #12
                        Ma kül ple viitsinud välja kakkuda kõike, tegn pigem majale pealyliti ümberlülituva releega mis lylitab 0 faasid ja ma kokku, seni ainult yx otsetabamus kaugemale liini ja midagi ära ei tapnud, a nu ega majas ka voolu polnud sel ajal:P
                        Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                        1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                        2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                        Comment


                          #13
                          Välgust võib ka kõikumisi olla, aga tavaliselt kui välk lajatab, on kõik tumm ja tuli lahti. Ütled, et majas on juhtmed korras. Kuidas on traatidega majast lähima trafoni (alajaamani)? Energia mehed pingutagu veidi traate ja asi korras.

                          Comment

                          Working...
                          X