Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Otsin skeemi pinge kontollimiseks LED`ga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Otsin skeemi pinge kontollimiseks LED`ga

    Selline lugu, et ühest ahelas on kord pinge 3,5V ja siis 8V. Oleks siis selline idee, et kui ahelas on 8V siis põleb roheline LED ja kui ahelas on 3,5V põleb punane LED, toide peaks ka sellest samast ahelast tulema ja peaks mingi 3V piiri jääma. Eks kindasti on olemas mingi lihtne skeem või vidin.
    Võibolla on üks võimalus isegi nii, et panna relee 8V peale tööle ja kui pinge langeb 3,5V siis see kukub välja, ja nii lülitaks ta LEDe ringi. Äki on midagi parema reageerimis kiirusega ja elektronilist!
    msn: pois11@hotmail.com

    #2
    näiteks opvõim(komparaator), mille ühte sisendisse annad mingi pingejaguriga tegelikust pingest mingi osa ja teise sisendisse pingejaguriga (või otse) mingi etteantud pinge. Näiteks stabilitron või mingi muu selline loom sobib kenasti. Võid panna siis ühe topelt-opvõimu kivi ja kasutada kolme otsaga led'i - siis võid teha keskmise piirkonna, kus põlevad nii punane kui ka roheline ja led põleb seega kollaselt. Kui kuskil skeemis on näiteks 7803 vms stabilisaator siis võib sealt tagant võtta 3,3v selleks etaloniks mõlemale opvõimule ühte sisendisse; muidu võib panna näiteks stabilitroni maha ja takisti toitesse selleks etalonpingeks. [etalonpinge peaks olema madalam, kui kõige madalam lubatud toitepinge... muidu võib toite sellele lähenemisel jamasid tulla]Teise õla saab teha kolme takistiga - toitest ühe opvõimu sisendisse, sealt teise opvõimu sisendisse ja sealt maha. Saad kohe 2 erinevat nivood - punase süttimine ja rohelise kustumine.
    opvõimust komparaatorina niipalju, et tema väljund on umbes toitepingega võrdne, kui + sisendi pinge on kõrgem, kui - sisendi oma; vastasel juhul on väljund umbes maaga võrdne. sobib mingi suvaline odav opvõim, näiteks selline, millel on 2 või 4tk ühes korpuses.

    Comment


      #3
      Hea oleks võtta kuskilt 6V püsiv pinge ja sealt ledid mõõdetava otsa peale, punane päripidi, roheline tagurpidi. Aint see ei saa toidet samast ahelast .
      Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

      Comment


        #4
        geniaalne @ elukaz, jätan endalegi meelde sellise lahenduse
        Mis kulub helitehnika juures kõige rohkem?
        * Toitelüüdid
        * Kõlari kummilõdvik
        * Elekter
        * Kõrvad
        * Naabri närvid

        Comment


          #5
          Küsiks veel, et ega ei ole olemas sellist juppi/ahelat mis võiks releed asendada, et mingi teatud voldi (5-8V) pealt rakenduks üks ahel ja katkeks teine ahel. Või vahetaks näiteks +- polaarsust. See esimene varjant tundus üsna mahukas olema. Idee on olemas aga kas ikka lihtsamalt ei saaks?
          msn: pois11@hotmail.com

          Comment


            #6
            Võid proovida miskit stabilitronidega juurutada.
            The difference between genius and idiot?! Genius has its limits...
            Vaja võimendit? Selleks on PS nupp!
            Projektide pildid
            Lamptehnikast eesti ja vene keeles:
            http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page675.htm

            Comment


              #7
              niisama led'idega eriti ei saa. Esiteks tuleks see tugipinge arvutada 1,5V (vms led'i pinge) võrra väiksem ja teise led'i jaoks suurem vajalikust pingest. Kuid led ei sütti kohe, sest sinna tuleb panna ka eeltakisti. Samuti ei saa niimoodi teha led'i süttimist madalama pinge korral, sest kuskilt ei saa võtta tugipinget, mis oleks kõrgem kui toitepinge.
              Tavaliselt tehakse seda värki opvõimuga ja pole põhjust ka teisiti teha. Vaja läheb opvõimu kivi, kahevärvist led'i, mõlemale poolele eeltakisti. Opvõimu toide tuleb võtta sealt stabiliseeritud tugipingest(et led'i heledus ei muutuks aku tühjenedes). Siis need kolm takistiti pinge jagamiseks ja veel kaks takistit tugipinge jagamiseks mõlemale opvõimule.

              Comment


                #8
                niisama led'idega eriti ei saa
                Ok, eeltakk kah kahe peale üks, pidasin seda enesestmõistetavaks. Või siis tugipinge jaguriga, mis on ka eeltaki ülesannetes.
                Esiteks tuleks see tugipinge arvutada 1,5V (vms led'i pinge) võrra väiksem ja teise led'i jaoks suurem vajalikust pingest. Kuid led ei sütti kohe, sest sinna tuleb panna ka eeltakisti.
                Aga on ju, eeltaki jaoks jääb ka üle.
                Samuti ei saa niimoodi teha led'i süttimist madalama pinge korral, sest kuskilt ei saa võtta tugipinget, mis oleks kõrgem kui toitepinge.
                Aga kust sa opakale toite võtad?
                Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                Comment


                  #9
                  ok selle opvõimu idee võib valmis teha küll aga ma pole nii proff, et oskaks kogu kola ise kokku joonistada. Skeemi järgi pole mingi kunst trükk plaat valmis teha aga ma vajan skeemi. Kas Digital viitsiks valmis vorpida :huh: ... ega jah usun, et parematki teha, kasvõi paberi peale ja kuidagi eletroniliselt toimetada?
                  Ma ei saa ka sest osast aru, et kuidas panna üks led kustuma ja teine põlema.
                  Stablitron peaks ees olema ja max pinge peaks tõesti olema 3,3V ja eks seda saan ise katsetada mis pingega kumbki LED põlema hakkab, vaja oleks 3,6 ja 8V, tegelikult on vahepeal ka 5V aga heakene küll jätab selle välja, kuigi idealne oleks iga voldi jaoks oma LED panna.
                  Mõtlesin isegi seda, et kas pole mingit nivood olemas, et led`id järjest, pinge tõustes hakkavad led`d järjest põlema. See ka üks võimalus, kuid jah ikka oleks hea kui üks led korraga põleks.

                  Väga algeliselt saaks asja nii teha, et panna led 8V pealt normaalselt põlema ja kui pinge langeb 3,5V siis led hakkab tumedamalt põlema, kuid see pole ju see :unsure:
                  msn: pois11@hotmail.com

                  Comment


                    #10
                    Kui minu lahendus ei sobi, võid ka 5V (on selliseid?) releed kasutada, mähisega 3V stabikas järjest ja toimib.
                    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Elukaz@Jun 30 2005, 19:31
                      Kui minu lahendus ei sobi, võid ka 5V (on selliseid?) releed kasutada, mähisega 3V stabikas järjest ja toimib.
                      Mul on vaja ju toidet samas ahelast, sellepärast ei sobi.. ma pean veel uurima ja mõtlema mis lahendust kasutada.
                      msn: pois11@hotmail.com

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by pois11@Jun 30 2005, 21:30
                        Mul on vaja ju toidet samas ahelast, sellepärast ei sobi.. ma pean veel uurima ja mõtlema mis lahendust kasutada.
                        Äkki selline:

                        elemendid ja nende väärtused valid ise, kui pirnide asemel valgusdioodid, siis nendega järjest ka voolupiiramise takistid. stabilitroni valid sellise, et esimene trans avaneb peale stabikapinge+0,6V.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by a1@Jul 1 2005, 11:18
                          elemendid ja nende väärtused valid ise, kui pirnide asemel valgusdioodid, siis nendega järjest ka voolupiiramise takistid. stabilitroni valid sellise, et esimene trans avaneb peale stabikapinge+0,6V.
                          See tundub päris asjalik skeem olema. Seda ma proovin rakendada ka. Mõtlesin veel, et selle viimase pirni kõrvale võib rööbiti nõrga relee panna, et läbi relee kontaktide lahutab esimese pirni toite ära. äki oskab keegi reele asemele midagi sobitada mis sama töö ära teeks? Siis oleks ideaalne skeem, sest releed ei taha klõpsima panna.
                          msn: pois11@hotmail.com

                          Comment


                            #14
                            See skeem ei hakka tööle. Põleb pidevalt punane led. Põhjus selles, et baasivool on väga väike ja see kuidagi stabilitronist ikka läbi pääseb.
                            Teen ettepaneku panna stabilitroni alumiselt jalalt lisaks takisti vastu maad. See imeb voolu endasse.
                            Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                            Comment


                              #15
                              Nikerdasin natuke ja pakuksin välja midagi sellist:


                              Voolu raiskab aga see isend kõvasti.
                              Võibolla tuleb takistite väärtusi korrigeerida. R1 ja R2 peavad olema kindlalt ühesugused.
                              Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                              Comment

                              Working...
                              X