Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Paar küsimust algajalt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Paar küsimust algajalt

    Niih alustaks heameelega elektroonikaga aga ennem paar kysimust..(ma olen kindel pmst et keegi ytleb et teemasid kyllaga siin foorumis olnud) ma olen foorumis teemasid vaadanud leht haaval ja ei leidnud vastus.. asi võib selles olla et teemad pealkirjad valed või siis ei ole uurind isuga seda sisu ja ei saanud aru aga kui keegi annab lingi siis tean paremini uurida..
    Kysimused oleks siis:

    1. Kui ma tahan teha endale pisikest toitekat alustuseks :P nii umbes 12v..
    siis oli mul mõte et teeks nii et kui ma yhenda mingi patarei mis on 12v või siis midagi muud taolist
    et siis see milllekylge ma yhendan oleks nagu mingi kast kus on sihuke numbritabloo
    ja mingi keeratav lyliti et kui keeran lylitist siis voldid nagu muutuvad .. aga et numbritablood
    läheb vaja selleks et see näitaks mitu volti on hetkel kasutusel... Kas sihuke asi oleks raske
    teostada algajal kes pole midagi yritand varem teha? ja kui ei siis võiks nagu natuke seletada selle tegemisest


    2. Et kas midagi kasulikku saab teha mingide vanade raadiotega .. sest mu vanaisa on neid suht palju alles hoidnud ja ma mõtlesin et äkki saab midagi põnevat neist teha?

    3. Keegi võiks siis veel pakkuda midagi mida võiks algaja teha kes pole mitte midagi yritanud teha aga mitte seda puldiga arvuti juhtimist!

    4. Ise tahaks teada kas on võimalik teha et nagu vajutad mingit nuppu ja siis nagu kõlarist tuleb näiteks linnulaul vms..

    #2
    Alusta sellega, et võtad ühe vanaisa raadio ja lammutad ta algosadeks. Nii saad tinutamist harjutada ja hunniku detaile, mis on stardikapitaliks esimese asja ehitamiseks.
    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

    Comment


      #3
      Niih Tere tulemast! Vanad raadiod hoia ikke alles sealt saab jnuppe(takistid, kondekad, jne)
      selle linnulaulu asjaga on nii et näitex miski piixuva jubina saab teha pic ist kui 9oskad veidi progemist, aga selleks on vaja pic progejad. Seda otsi aadresil ftp.arvutikasutaja.ee . pic pro
      toiteblokki tegemisest otsi abi aadresil google.com
      ma hiljem vaatan äkki leian ise ka
      alustuseks soonitan selle sam pic pro ja siis saad pici peal teha juba ledvilgutaja või midagi tagemat. Led vilgutajat peaks saam ka lihtsamalt.
      Arvutikasutajas oli vanasti algajatele skeemi detailidest enam kahjuks ei ole (juppid said otsa?).
      jah tere tulemast siis elektroonikasse
      jätkugu sull kannatust ja huvi.

      EDIT elukaz jõudis must ette.
      Transistor - Seadeldis, mis kaitseb sulavkaitset läbipõlemise eest.
      Ostan Goldstar MODEL 760 Ressiiveri. Ükskõik, mis seisus.

      Comment


        #4
        nii siin on üks felch i tehtud toidetkas mida olen endale meelepärasemaks teinud: link





        EDIT: pote on vist 1,8k

        EDIT2: veel üks hea lugulaul
        Transistor - Seadeldis, mis kaitseb sulavkaitset läbipõlemise eest.
        Ostan Goldstar MODEL 760 Ressiiveri. Ükskõik, mis seisus.

        Comment


          #5
          Mis puutub AK Rauakooli rubriiki sis andke vaid teada sobivatest teemadest ja küll ma mifagi kirjutan...
          Toiteblokki võiks muidugi teha 220V võrgust toituvana kuid aku või patarei kärab ka. Hästi lihtsa pingeregulaatori saad sellise kivi nagu LM317 baasil. Otsi sõber Googlega tema andmeleht ja sealt leiad seletused ning ühendusskeemid.
          Pingenäitu oleks ilmselt kõige lihtsam teha mingi osutimõõteriistaga. Sobib kasvõi mõne maki salvestusnivoo indikaator. Ta ühendatakse bloki väljundisse kuid ilmtingimata läbi sobiva eeltakisti. Taki väärust saab arvutada kuid vvõid ka katseliselt määrata: paned 100k taki ette ja mingi 100k pote veel järjest. SEad oma bloki väljundpinge põhja, mõõdad testriga et oleks kenasti 12V (näiteks) ja keerad osutiindikaatori ees oleevat potet nii, et osuti oleks skaala paremas ääres. Pote võid ka skeemi jätta kuid võid ka mõõta testriga kogu ahela (takisti ja pote) takistuse ning panna selle asemele püsitaki. Edasi vähendad pinget, mõõdad tesriga õiget väärtust ja tõmbad skaalale nt. iga voldi tagant kriipsu.
          Ongi olemas!
          Edu!

          PS. Vanad raadiod on Retro! Hoia alles ja võta Elektroonikute kokkutulekule kaasa.
          - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
          - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

          Comment


            #6
            Originally posted by felch@Jul 8 2005, 22:04
            Pingenäitu oleks ilmselt kõige lihtsam teha mingi osutimõõteriistaga. Sobib kasvõi mõne maki salvestusnivoo indikaator. Ta ühendatakse bloki väljundisse kuid ilmtingimata läbi sobiva eeltakisti. Taki väärust saab arvutada kuid vvõid ka katseliselt määrata: paned 100k taki ette ja mingi 100k pote veel järjest.
            Nääh: Sain minagi targemaks
            Transistor - Seadeldis, mis kaitseb sulavkaitset läbipõlemise eest.
            Ostan Goldstar MODEL 760 Ressiiveri. Ükskõik, mis seisus.

            Comment


              #7
              põhimõtteliselt tahan ma teha sellepärast akuga/patareiga toitekat, et ei julge veel minna seinakontakti juurde :P aga seda kah et kas need võrgust tulevate toite skeemid on muidu samad nagu patareiga/akuga ?

              Comment


                #8
                Jah trafo ja silla viskad välja.Aga toidet soovitan anda veits rohkem 15 V ntx
                aa mis sa sellest seinakontaktist ikka niiväga kardad?pane kaitse ette ja lülliti kah.
                Peale trahvot on lugu ikka sama mis patakatega, ja muide ptakaitega selline jama et voolu suurt pole, saavad ruttu tühjaks, kallid ra***d.
                Transistor - Seadeldis, mis kaitseb sulavkaitset läbipõlemise eest.
                Ostan Goldstar MODEL 760 Ressiiveri. Ükskõik, mis seisus.

                Comment


                  #9
                  Otsi mingi valmis toiteplokk mis on pistiku küljes, siis ei ole seinakontakti vooluga mingit tegemist.
                  Mingite vene raadiosaatjatega (mis igal kolhoosnikul olid)olid komplektis 12 voldi toiteplokid, seal sees juba kaitselülitused jms. Endal selline ja ei ole suurte tegemiste käigus maha põletada õnnestunud. Kannatab ka otste kokku minekut.

                  Comment


                    #10
                    Aga keegi võiks soovitada midagi mis oleks algajale pmst kerge ja õpetlik teha :P

                    ja siis võiksid kõik öelda näiteks mida nemad esimesena proovisid teha äkki tuleb häid mõtteid!

                    Comment


                      #11
                      Mõningaid soovitusi oli teemas:
                      http://www.tevalo.ee/foorum/index.php?showtopic=15630
                      Elektroonika töötab suitsu baasil.
                      Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                      Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                      Comment


                        #12
                        Tee alustuseks see sama toiteblokk
                        Transistor - Seadeldis, mis kaitseb sulavkaitset läbipõlemise eest.
                        Ostan Goldstar MODEL 760 Ressiiveri. Ükskõik, mis seisus.

                        Comment


                          #13
                          Vanad raadiod hoia ikka alles!Hiljem võib tulla selline taastamise idee ...
                          The difference between genius and idiot?! Genius has its limits...
                          Vaja võimendit? Selleks on PS nupp!
                          Projektide pildid
                          Lamptehnikast eesti ja vene keeles:
                          http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page675.htm

                          Comment


                            #14
                            alustueks: proovi pirni heledust egullida.
                            vaja on 4.5V patakat, 6.3V pirni, nt 10k potekat.

                            pirni yx ots patakasse, teine ots poteka äärmise jala kylge; pataka teine ots pote keskmise koiva külge. pte võix olla mingi vana radio häälenupp, suur ja võlliga. Vaata, kas võlli/nuppu keerates põleb lamp nati heledamalt ja sis jälle nõrgemalt.
                            Erilahendused.
                            PS või mail.

                            Comment


                              #15
                              10K :blink: see ju jube suur, ledi juhtimiseks jääbki vähesex voolu sa räägid hõõhlambist veel, vast ikka 10R. A mina soovitan otsida raamatukogust raamatu "Esimesi katseid raadioelektroonikas" seal seletatu koos fyysikapõhitõdedega ja mina alustasin sellega 12a. ja sain aru, seal on tõesti puust ja punaselt katsed, endal mõelmad raamatud kuskile välja laenutatud, kui yles leian siis võid endale saada postikulu hinna eest. Selle raamatu eeliseks on just praktiline juhendamine ja ära jäetud sügavuti asja tööpõhimõtete uurimine, kõik osad saad vanadest raadjotest. Ja siis edasi ainult kujutlusvõimet ja katsetamist, seal ka toiteka ehitus muide sees.
                              Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                              1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                              2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                              Comment

                              Working...
                              X