Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

mikromootori lülitamine transistoriga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    mikromootori lülitamine transistoriga

    Proovisin panna mootorit käima läbi npn transistori 2N4401, kasutades ühisemitteriga lülitust. Probleem järgmine: mootor käib aeglaselt ning kollektorivoolu mõõtmise tulemuseks on 150 mA. Baasi takistit ei ole, baasivool on 10 mA. Kui ühendada mootor otse 5 V vooluallikaga, siis tuleb vooluks 350 mA, millega ta töötab normaalselt.
    Milles võib asi olla? 2N4401 datasheet lubab maksimaalseks kollektorivooluks 600 mA, aga seda ei paista kuskilt.

    #2
    Võimendustegur?
    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

    Comment


      #3
      Originally posted by Elukaz@Dec 10 2005, 19:20
      Võimendustegur?
      http://www.fairchildsemi.com/ds/2N/2N4401.pdf

      Comment


        #4
        Suurenda baasivoolu.

        Ütled, et baasitakistit ei ole - mis selle 10mA baasivoolu siis ära määrab?

        Comment


          #5
          Originally posted by @ndres@Dec 10 2005, 20:11
          mis selle 10mA baasivoolu siis ära määrab?
          Ei oskagi öelda, tundub, et see lihtsalt kujuneb nii. 5 V adapter lubab 500 mA. Mis võttega seda baasivoolu siis suurendada saaks, takistit ju pole?

          Comment


            #6
            Joonistad ehk skeemi?
            Kust tuleb transsi juhtiv signaal, miks lihtsalt lüliti ei kõlba?

            Comment


              #7
              Mina kasutaks PNP-transsi -E->+toide, K-> mootor, lülitamiseks tõmbad baasi läbi minggi 1k mättasse.
              Mootor on induktiiivne värk, pane diood ka peale (nool näitab +5 suunas), kaitseb transsi.
              - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
              - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

              Comment


                #8
                Lüliti ei kõlba sellepärast, et tegelikult peaks PIC hakkama seda mootorit juhtima. Kuna PICi taga esines sama jama, siis proovisin, äkki niisama töötab. Ei tööta.
                Kas selline skeem peaks teoreetiliselt töövõimeline olema?

                Comment


                  #9
                  Kui transistor enam kuumaks ei lähe, on ta õhtal.

                  Senikaua, kuni ta õhtal ei ole, lühistab ta adapteri edukalt ära.


                  Kasuta kas või 100 või 200-oomist baasitakistit.
                  If you think education is expensive, try ignorance.

                  Comment


                    #10
                    Panin 100 oomi baasitakisti, dioodi ning asendasin transistori teise samasugusega. Mitte mingit vahet.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by uviline@Dec 11 2005, 11:33
                      Lüliti ei kõlba sellepärast, et tegelikult peaks PIC hakkama seda mootorit juhtima. Kuna PICi taga esines sama jama, siis proovisin, äkki niisama töötab. Ei tööta.
                      Kas selline skeem peaks teoreetiliselt töövõimeline olema?
                      Kui su transi emitterit märkiv nool väljapoole näitab-ja seda ta sul seal pildil teebki-, peaks see transs olema npn tüüpi ja seega seal, kus on praegu pluss viis volti, peaks olema hoopis miinus viis volti ja pluss tuleb panna emitterile. Muu ühendus jääb samaks- baas ja kollektor ikka mootori peale.
                      Kui ma nüüd unise peaga nihu ei pand. Nii et vaata ehk pingete polaarsused üle?

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by paadikapten@Dec 11 2005, 16:27
                        Kui su transi emitterit märkiv nool väljapoole näitab-ja seda ta sul seal pildil teebki-, peaks see transs olema npn tüüpi ja seega seal, kus on praegu pluss viis volti, peaks olema hoopis miinus viis volti ja pluss tuleb panna emitterile.
                        Kui ma nüüd unise peaga nihu ei pand. Nii et vaata ehk pingete polaarsused üle?


                        <- panid küll nihu. enne kui soovitad, siis vaata ikka enne täpselt järgi kui ei tea.

                        Comment


                          #13
                          Vaatasin just Google kaudu üle-see on tõesti npn transs ja seega tahab ta plussi saada emitterisse ning miinust kollektorisse.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by paadikapten@Dec 11 2005, 17:00
                            Vaatasin just Google kaudu üle-see on tõesti npn transs ja seega tahab ta plussi saada emitterisse ning miinust kollektorisse.
                            Tõesti on n-p-n, kuid siis peabki kollektori pool pluss olema...
                            Siin võib kaks põhjust olla - toitepinge on 5V (suhteliselt väike) ja märkimisväärne pingelang avatud transistoril (suhteliselt suure voolu puhul on) annab juba tunda...
                            Teiseks põhjuseks võiks arvata et on nõrk toiteplokk. Kui toitepinge +5V otse baasile anda, põleks transistor kindlasti läbi (1V pingest juba piisaks selleks). Toiteplokk töötaks justkui oma võimete piiril ja vähegi rohkem koormates (lisandunud baasiahel) väljundpinge ka alanes...
                            Elektroonika töötab suitsu baasil.
                            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by fre@Dec 11 2005, 15:17
                              Teiseks põhjuseks võiks arvata et on nõrk toiteplokk.
                              Avastasin ka ise just, et adapteri peal on kirjas 0,1 A. Võimsama adapteriga töötab ludinal. Piinlik lugu.
                              Aga kui mootor otse 100 mA adapteri taga võttis 350 mA, kas see tähendab. et too adapter poleks sellise koormusega kaua vastu pidanud?

                              Comment

                              Working...
                              X