Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

led´ide toitmine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    led´ide toitmine

    kuidas led´e toita nii et need läbi ei läheks? led´id töötavad umbes 3V peal. aku või patareiga toites ei lähe läbi. (aku on mobla aku 3.7V ja patarei 4.5) aga kui panin adapteri taha siis veidi põles ja hakkasid ära kustuma ning läbi nad olidki. ühendasin 3 led´i ja panin taha 3.7V mobiili laadija, veidi põles ja kõik. pean ma mingid takistid vahele panema ja millised just? milliamprid ka mõjutavad led´i nn eluiga

    #2
    takistid ei päästa(ja tülikas neid arvutada).kasuta pingestabilisaatorit.

    Comment


      #3
      Ma julgen targale vastu öelda ja ütlen, et takisti peaks ikka panema.
      Transistor - Seadeldis, mis kaitseb sulavkaitset läbipõlemise eest.
      Ostan Goldstar MODEL 760 Ressiiveri. Ükskõik, mis seisus.

      Comment


        #4
        oeh, sellest on siin ja igal pool mujal väga palju juttu olnud. Led nimelt stabiliseerib enda pinget voolu arvelt. Seega sõltuvalt led'i värvist on tal mingi jadapinge. Kui see pinge tema peale panna, siis hakkab ta voolu tarbima. Kui pinge on kõrgem, siis üritab ta seda pinget alla koormata ja tarbib seega rohkem voolu. Selleks peab nüüd olema eeltakisti, millega piiratakse vool ära. Kui patarei pealt led'i toita kõrgema pingega, siis led võib-olla suudab patareid nii palju maha koormata, et ta kohe läbi ei põle. Kuid kui kuskilt mujalt toita, siis jääb tema alla.
        Eeltakisti arvutamine on väga lihtne. Kõigepealt leiad üleliigse pinge, mis peab takistile jääma. Seejärel rakendad sellele oomi seadust ja leiad takisti takistuse. (takistit läbib ikka sama vool nagu led'igi - see vool, millel sa teda tööle panna tahad).

        Led'ide pinged sõltuvad tema värvist, voolud tehnoloogiast ja konstruktsioonist. Kui mingi täitsa juhuslik led on, siis indikaatorina tema kasutamisel võib täitsa julgelt panna 1,5V ja 15mA. Kui LED'i kasutada suurema vooluga kui ette nähtud, siis tema eluiga lüheneb märgatavalt. Kui väga palju suurema vooluga, siis eluiga saab suht kohe otsa.


        Vahepeal oli veel kaks kommentaari tulnud.
        Pingestabilisaator on vajalik, kui pinge kõigub - takisti tuleb arvutada siiski mingi kindla pinge jaoks. Kuid ilma eeltakistita küll läbi ei saa. Tavaliselt jäetakse pool kuni veerand pinget takistile, niimoodi on veel takisti takistuse näol väike reserv kui pinge peaks tõusma.

        Comment


          #5
          Ja jälle vana hea kalkulaator eeltakistite jaoks: http://ourworld.compuserve.com/homep...Bowden/led.htm
          Võid vabalt arvestada LED-le voolu 30mA, kui on 3mm, 5mm või 10mm isendid

          Missugused pinged eri värvi LED-le sobivad, leiad sealt: http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.cgi...15_2005led.html

          Kui loed artikli läbi, ja arvutad õige takisti, siis ei kõrveta sa ühtegi isendit prügikasti-kõlblikuks.

          Comment


            #6
            kui ühte led´i toidab 9V adapter ja seal vahel on eeltakisti, kas siis sinna juurde võib veel hiljem lisada led´e või pean ma uue eeltakisti muretsema? :unsure:

            Comment


              #7
              30mA on suvalise led'i jaoks kindlasti palju. Mõned indikaatoritena mõeldud led'id on nominaalse vooluga isegi 15mA, tavaliselt on 20mA. Kui neid poolteist korda suurema vooluga põletada, siis lähevad suhteliselt kiiresti tuhmiks ära.
              Kõige õigem oleks ikka led'i pinge ja vool tema ostmisel kirja panna.

              eeltakistist. Ühe takistiga saad panna kaks led'i siis, kui nad on samast partiist (st kindlasti korraga ostetud samast kohast, samast kilekotist neil võetud jne ja üksteise lähedal toodetud... ja seega kindlasti sama tüüpi, sama värvi jne.). Muidu võivad parameetrid nii hajuda, et üks tarbib rohkem ja seega ei jagune võimsus võrdselt ja üks võib läbi minna. Aga sel juhul tuleb ka takisti arvutada vastavalt kahele led'ile. Kui paned led'id jadamisi, siis on järelikult nende pinge kaks korda suurem ja takistile jääb selle võrra vähem pinget. Kui paned parallelselt, siis on nende vool kaks korda suurem ja seega takisti vool 2 korda suurem. Seega hiljem juurde ühendada ei saa.

              Comment


                #8
                mingid linki ei saa anda kus takisteid müüa on? mis ühe hind umbes on?

                edit: kui 9V palju siis pean muretsema 3V adapteri? 9V ei saa takistitega vähe notimaks teha?

                Comment


                  #9
                  takistiga võid dioodile ka 100V parajaks teha.


                  Oomipoe eesmärgiks on pakkuda kõike seda, mida vajab elektroonikahuviline, elektroonikat tootev või parandav ettevõtja või tavakasutaja oma igapäevaelus.

                  RET

                  mobiili laadijal on suht hüplev pinge(kui just ei ole nokia "tavaline") ja seda ei ole eriti mugav takistiga dioodile sobivaks teha
                  Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                  Comment


                    #10
                    milline takisti tuleb siis kui led töötab 3-3.7V ja adapter on 9V 265mA? ma ei oska seda välja arvutada :unsure:

                    Comment


                      #11
                      Võtame siis LED-i nimipingeks 3 V ja nimivooluks 20 mA. Toide 9 V.
                      Kui LED ja takisti on jadamisi, langeb takistile 9 – 3 = 6 V.
                      Takistit läbib sama vool, kui LED-i, seega peab selle takistuseks olema 6 / 0,02 = 300 oomi. Lähim nominaal on vist 330, kui ei eksi.
                      Öeldakse: "Esialgsed operatsioonilised testid olid ebaveenvad..."
                      Seejuures mõeldakse: "Pauk käis, kui sisse lülitasime..."

                      Comment


                        #12
                        mis tähendab jadamisi? kui tahan taha panna kaks led´i siis pole enam 300 oomi ning pean uue takisti vahele panema?

                        Comment


                          #13
                          takisti maksab piisavalt vähe, et selle pärast ei tasu muretseda. vaata näiteks http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.cgi...-122-56&lng=est

                          Comment


                            #14
                            ühe lediga on 300 oomi 9V adapteriga 265 mA juures. kui rohkem led´e panna kas siis takistus suureneb või väheneb?

                            Comment


                              #15
                              Jätame selle 265 mA praegu üldse kõrvale. See näitab, millist voolu on see allikas võimeline andma, antud juhul piirasime takistiga voolu 20 mA peale, mida LED-id jämeda standardi järgi taluvad.
                              Teeme siis arvutuse kahe jadamisi (üksteise järgi nii, et ahel ei hargne) LED-iga. Kummalegi LED-ile langeb 3 V, kokku seega pingelang kahe peale 6 V. 9 – 6 = 3 V takistile. Et ahela vool oleks lubatud 20 mA piires, siis takisti 3 / 0,02 = 150 oomi.
                              Muidugi, arvestades seda, et lähteandmeteks oli tegelikult 3...3,7 V, siis võib arvutusi korrata ka muude variantidega seal vahemikus. Täpsustada on vaja lisaks ka LED-ide nimivool.
                              Takistiteks sobivad mõlemal juhul veerandvatised ehk siis 50 senti tükk. Osta või peotäis...
                              Öeldakse: "Esialgsed operatsioonilised testid olid ebaveenvad..."
                              Seejuures mõeldakse: "Pauk käis, kui sisse lülitasime..."

                              Comment

                              Working...
                              X