Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Voolu soojuslik toime

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Voolu soojuslik toime

    Üks lihtne küsimus teadjamatele:

    Rööbiti on ühendatud kolm sama pikkuse ja ristlõike pindalaga traadijuppi. Milline traadijupp soojeneb sama aja jooksul kõige rohkem ja miks?

    Traadid:

    I Traat eritakistusega: 0,017
    II Traat eritakistusega: 0,024
    III Traat eritakistusega: 0,5

    Eritakistuse ühikuks on (Ω*mm2)/m (mm2=ruutmillimeeter)

    Aitäh, kes viitsib vastata.

    #2
    Ära risusta foorumit oma koolitükkidega.
    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

    Comment


      #3
      Traat I kuna selle takistus on kõige väiksem ja vool seega kõige suurem.

      Comment


        #4
        Originally posted by Ville@May 8 2006, 07:41
        Traat I kuna selle takistus on kõige väiksem ja vool seega kõige suurem.
        Vool on kogu vooluringis sama!
        Mida väiksem eritakistus, seda väiksem on juhtmejupi takistus. Kui takistus on väiksem siis on ka pingelang väiksem. Võimsus on I*U ja seega soojeneb kõige rohkem see traat millele jääb suurem pingelang, ehk siis see mille takistus on suurem.
        ...

        Comment


          #5
          Originally posted by contramortem@May 8 2006, 10:35
          Vool on kogu vooluringis sama!
          ....ja seega soojeneb kõige rohkem see traat millele jääb suurem pingelang, ehk siis see mille takistus on suurem.
          Jah, kui nad oleks jadamisi, aga on ju öeldud et rööbiti... Pinge antakse järelikult kõigile kolmele ühesugune ja vool on siis suurim selles mille takistus kõige väiksem.
          Tegelikult jah, Ohmi seadust uurida ja koolitükke teha võiks foorumi abita...
          Elektroonika töötab suitsu baasil.
          Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
          Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

          Comment


            #6
            Ei minuarvates siiski soojeneb kõige enam esimene kõige väiksema takistusega traat.Ühendatud on nad ju rööbiti st paralleelselt,mitte jadamisi üksteisega nn käest kinni.Jadamisi ühendades soojeneks jah kõige suurema takistudega.Ütleme,et mul on 12v,mis annab välja 100A ja kui ma sinna nüüd panen nt 50 oomise ja 2 watise taki,siis läheb see meeldivalt soojaks,aga kui panen mingi 1 oomise ja 2 watise taki,siis kujutan ette,et see hakkab hõõguma seal.Seega mida väiksem takistus,seda enam kuumeneb juhul,kui on piisavalt tugev vool.....



            krt ette jõuti
            otsija

            Comment


              #7
              Jah, seda ei pannud tähele, et rööbiti. Mõttest jooksis läbi kohe et jadamisi. Siis minu viga ja soojeneb tõesti kõige väiksema takistusega traat, kuna seda läbib kõige suurem vool. Jadamisi ühendamise puhul oleks ülesanne natuke huvitavam olnud.
              ...

              Comment


                #8
                Suur tänu vastajatele. Tegemist polnud otseselt koolitükiga... või noh kui nii võtta, siis ikka oli ka. Nimelt mul oli töös selline küsimus. Kõik panid vastuseks, et kõige rohkem soojeneb kõige suurema takistusega traat. Ning kõige suurema takistusega traat on ka suurima eritakistusega traat. Mina ainsana siis mõtlesin rööbiti ühenduse peale ja kuna Q=A ja A võrdub pinge ruudu ja takistuse jagatisega, korrutada aeg, siis järeldub, et eraldunud soojus on pöördvõrdelises seoses juhi takistusega. Küsisin üldse selle pärast, et õpetaja ütles et õigus oli neil, kes vastasid, et soojeneb kõige suurema takistusega traat. Ju ta ajas lihtsalt sassi siis. Niisama ma ei hakkakski foorumites mingeid koolitükke küsima :P. Mind lihtsalt huvitas, kellel siis õigus on ning ma arvasin, et antud foorum on selle väljaselgitamiseks igati paslik koht.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by rainar86@May 8 2006, 10:54
                  Ütleme,et mul on 12v,mis annab....
                  ...ja 2 watise taki,siis.....
                  Eksisin vist, ju tuleb ka siin tehnikafoorumis koolitükkidega tegeleda...
                  Et liiga läbufoorumiks ära ei läheks, vähemasti siin võiks ikka korrektseid
                  mõõtühikute lühendeid kasutada sest pealegi, halb eeskuju
                  (eriti uustulnukatele ja siis kui liiga massiliseks läheb) on ka nakkav...
                  Ja ümberõppimine-harjumine on teadagi palju vaevalisem tegevus...

                  Seepärast järjekordne väike koolitükk:
                  Teadlaste-leidurite nimedest tuletatud mõõtühikud,
                  nagu näiteks volt, amper, vatt (mitte "watt"&#33, herts jne.
                  lühendatakse kindlasti suurtähega - V, A, W, Hz, ...

                  Üks väike soovitus veel - tekstil on viisakam väjanägemine kui
                  koma ja punkti järele teha tühik (selline refleks võiks sisse harjuda).

                  Järjest süveneb minus veendumus et mõõtühikute
                  ja nende lühendite õige kasutamise nõue tuleks
                  foorumi reeglitesse ka sisse kirjutada (või kuidas
                  muudmoodi läbustamist vähendada? Mõnele jääb
                  lihtsast ja korduvast tähelepanujuhtimisest väheks...).
                  Ikkagi tehnikafoorum ju! Või ma eksin?

                  Ootan siia moderaatorite ja administraatori arvamusi.
                  Elektroonika töötab suitsu baasil.
                  Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                  Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                  Comment


                    #10
                    Kõvasti offtopic aga kas siis kui elektri radiaatoril pirn ära võtta tekib lõpiks 100 % kasuteguriga seade?
                    Maailm oleks puhas ja süüta
                    kui poleks õllejogurtit
                    - Õ.Õ.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Matis@May 14 2006, 14:57
                      Kõvasti offtopic aga kas siis kui elektri radiaatoril pirn ära võtta tekib lõpiks 100 % kasuteguriga seade?
                      ei tea kas seda pirni on vaja ära võtta,kõik ju muutub lõpuks soojuseks nii või teisiti

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by fre+May 14 2006, 14:51--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (fre @ May 14 2006, 14:51)</td></tr><tr><td id='QUOTE'> <!--QuoteBegin-rainar86@May 8 2006, 10:54
                        Ütleme,et mul on 12v,mis annab....
                        ...ja 2 watise taki,siis.....
                        Eksisin vist, ju tuleb ka siin tehnikafoorumis koolitükkidega tegeleda...
                        Et liiga läbufoorumiks ära ei läheks, vähemasti siin võiks ikka korrektseid
                        mõõtühikute lühendeid kasutada sest pealegi, halb eeskuju
                        (eriti uustulnukatele ja siis kui liiga massiliseks läheb) on ka nakkav...
                        Ja ümberõppimine-harjumine on teadagi palju vaevalisem tegevus...

                        Seepärast järjekordne väike koolitükk:
                        Teadlaste-leidurite nimedest tuletatud mõõtühikud,
                        nagu näiteks volt, amper, vatt (mitte "watt"&#33, herts jne.
                        lühendatakse kindlasti suurtähega - V, A, W, Hz, ...

                        Üks väike soovitus veel - tekstil on viisakam väjanägemine kui
                        koma ja punkti järele teha tühik (selline refleks võiks sisse harjuda).

                        Järjest süveneb minus veendumus et mõõtühikute
                        ja nende lühendite õige kasutamise nõue tuleks
                        foorumi reeglitesse ka sisse kirjutada (või kuidas
                        muudmoodi läbustamist vähendada? Mõnele jääb
                        lihtsast ja korduvast tähelepanujuhtimisest väheks...).
                        Ikkagi tehnikafoorum ju&#33; Või ma eksin?

                        Ootan siia moderaatorite ja administraatori arvamusi. [/b][/quote]
                        Noojaa ma ei viitsi enamasti nendele suurtele tähtedele jms tähelepanu pöörata.msn-is suhtlen täiesti kirjavigadele tähelepanu pööramata...Ju siis selle tagajärg mingil määral. Vingute ka tegelt siin kole palju kõigi ja kõigega,aga anname andeks...
                        otsija

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by rainar86@May 14 2006, 15:58
                          Noojaa ma ei viitsi enamasti nendele suurtele tähtedele jms tähelepanu pöörata.msn-is suhtlen täiesti kirjavigadele tähelepanu pööramata...Ju siis selle tagajärg mingil määral. Vingute ka tegelt siin kole palju kõigi ja kõigega,aga anname andeks...
                          Siin ei ole MSN, kuhu võib tippida seda, mis parasjagu pähe tuleb.
                          Katsu sellest aru saada ja keegi ei vingu.
                          Foorumites "annavad andeks" moderaatorid, kui vajalikuks peavad. Teised postitajad võivad seda privileegi mujal elus kasutada..

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by sebastian+May 14 2006, 16:58--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (sebastian @ May 14 2006, 16:58)</td></tr><tr><td id='QUOTE'> <!--QuoteBegin-rainar86@May 14 2006, 15:58
                            Noojaa ma ei viitsi enamasti nendele suurtele tähtedele jms tähelepanu pöörata.msn-is suhtlen täiesti kirjavigadele tähelepanu pööramata...Ju siis selle tagajärg mingil määral. Vingute ka tegelt siin kole palju kõigi ja kõigega,aga anname andeks...
                            Siin ei ole MSN, kuhu võib tippida seda, mis parasjagu pähe tuleb.
                            Katsu sellest aru saada ja keegi ei vingu.
                            Foorumites "annavad andeks" moderaatorid, kui vajalikuks peavad. Teised postitajad võivad seda privileegi mujal elus kasutada.. [/b][/quote]
                            tehke mis tahate...
                            otsija

                            Comment


                              #15
                              fre kirjutas:
                              [/QUOTE]Järjest süveneb minus veendumus et mõõtühikute
                              ja nende lühendite õige kasutamise nõue tuleks
                              foorumi reeglitesse ka sisse kirjutada (või kuidas
                              muudmoodi läbustamist vähendada? Mõnele jääb
                              lihtsast ja korduvast tähelepanujuhtimisest väheks...).
                              Ikkagi tehnikafoorum ju&#33; Või ma eksin?

                              Ühinen eeltoodud arvamusega.
                              Nõue peaks/võiks laieneda õigekirjale tervikuna.

                              Comment

                              Working...
                              X