Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Söövitustemperatuur

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Söövitustemperatuur

    Kui suur oleks normaalne vase söövitustemperatuur. Sain vellemani ET10 vanni, millega on kaasas akvaariumi soojendaja kuni 32kraadi. Söövitustemperatuur võiks vist olla veidi kõrgem?
    Kui kuidagimoodi enam ei saa siis vaata manuali.

    #2
    Päris paras. Liiga kuum võtab rajad lahti. Aga sa mine veel akvaariumipoodi ja osta väike mullitaja, siis alles näed kuidas paari minutiga plaat valmis ja korralik. Ilma mullita on jama.

    Comment


      #3
      mõned aastad tagasi sai mõned korrad persulfaadiga fotovannis lobistatud ja minu kogemused (vastupidi karutec-i reklaamile) olid sellised, et alla 40 kraadi protsess praktiliselt seiskus. normaalne oli kusagil 50-60 kraadi ja 80 kraadi juures hakkas silmnähtavalt sööma, sh. ronis ka radade ääre alla. samuti saastus lahus küllaltki ootamatult. s.t. võtab-võtab ja mingist hetkest ei võta enam üldse - leota palju tahad.
      mullitajat mul siis ei olnud.
      õnneks sai karutec-i käest tünnitäie vana head raudkloriidi, mis minu käes on töötanud oluliselt kindlamalt, paremini ning stabiilsemalt, kui persulfaat. (riietele jätavad plekke mõlemad)
      praegu kasutusel samuti vellemani tank, komplektis akvaariumisoojendaja ja mullitaja. protsess läks kiiremaks ja mugavamaks. soojendaja termostaat on "max" asendis ja lahus käega katsudes tuntavalt soe - järelikult peaks ta ikka üle 35 kraadi olema.
      GSM: 5039624

      Comment


        #4
        Loodetavasti ei lähe siin nüüd eri söövituslahuste pooldajate vaheliseks ristisõjaks. Ise olen viimasel ajal kasutanud ammooniumpersulfaati ja tahab teine oma kogemuste põhjal >50 kraadist temperatuuri.

        Naatriumpersulfaati pole kasutanud, oskab keegi vahet kommenteerida? Kuigi mul mullitajat pole, siis võtab ka paarikümne ruutsentimeetrise vase pinna söövitamine teinekord paarkümmend minutit või rohkemgi (sulistan plaadiga alati uuemapoolses ja mitte just väga lahjas lahuses).

        Comment


          #5
          Originally posted by vtl@May 23 2006, 18:09
          praegu kasutusel samuti vellemani tank, komplektis akvaariumisoojendaja ja mullitaja. protsess läks kiiremaks ja mugavamaks. soojendaja termostaat on "max" asendis ja lahus käega katsudes tuntavalt soe - järelikult peaks ta ikka üle 35 kraadi olema.
          Ma mõõtsin ära selle veetemperaturi, üle 34 ei lähe selle soojendajaga. Samas kui materjale vaatan siis seal kirjutab, et soojendaja on seatud alguses 50 kraadi peale, mis peaks olema optimaalseim.
          Ei ole selle aparaadiga veel midagi söövitanud(uus aparaat ei taha määrida äkki viin tatgasi) aga kas see soojendus veidi üle toatemperatuuri annab mingit reaalset efekti või mitte.
          Kas sul ei ole soojendaja ülaosas temperatuurireguleerijat, kus peal on näidud 16 kuni 32 kraadi.
          Kui kuidagimoodi enam ei saa siis vaata manuali.

          Comment


            #6
            Mida rahvas kasutab tavaliselt korra kasutatud lahuse säilitamiseks?
            Kui kuidagimoodi enam ei saa siis vaata manuali.

            Comment


              #7
              mian kasutan klaasist moosipurki. olen kasutanud ka plastist salatikarpi. siiamaani pole üles sulanud... (Naatrium persulfaadiga)

              Comment


                #8
                Muuseas, tähelepanekuid kaubandusest:

                Söövitus/ilmutus vanne - täpselt nagu vanad Vene fotovannid - sate Photopointi poest. Enamasti neid letil pole, Ülemistel oli sõna otseses mõttes riiuli all. Küsige, neid on igasugu mõõtusid - ise soovitaksin osta üks kõige suurem ja teine paraja suurusega, mille paneb selle suurema sisse - siis ei loksu midagi maha ja saab kogu kremplit kraani all pesta. Sealsamas on ka plastlehtreid.
                Destilleeritud vett - millega korralikku söövituslahust tehakse - saate ... Rimist. Vähemalt Ülemistel on. Mayeri dest vesi, vist oli 4 liitrit, 20 krooni. Ei murra konti.

                Comment


                  #9
                  Vs: Söövitustemperatuur

                  Tegin lihtsa testi temperatuuri mõju mõõtmiseks vellemani vanniga. Vaskkloriidi lahus oli lahja ca 1/8 1,5l. Algul lasin toatemperatuuril ca 7x3cm plaadil ära sööbida, mis toimus 8.15 min jooksul. Pärast tegin sarnase plaadi ning soojendasin enne ära maks temperatuurile siis oli aeg 7.15, et plaat täitsa puhas oleks. Võib arvestada, et natuke kiiremini sab tehtud küll kuid kuna soojendamiseks läheb ise omajagu aega siis erilist vahet ei olnud.

                  p.s
                  http://www.retroleum.co.uk/makingPCBs.html ütleb, et vaskkloriidiga võiks söövitada 40C juures.
                  Kui kuidagimoodi enam ei saa siis vaata manuali.

                  Comment

                  Working...
                  X