Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

    Esmalt postitatud KaruTEC poolt
    Vaata vtl, mina olen otsekohene inimene ja ei viitsi kaudselt ilkuda. Räägin seda mida tean ja selleks et keegi targemaks saaks mitte selleks et oma ego upitada ja demonstreerida oma netist loetud tarkusi.
    siiani pole sa toonud ühtegi kontrollitevat viidet oma ülima enesekindlusega esitatud väidete (õigemini - arvamuste) kinnituseks.
    * viidatud ohutuskaartide järgi persulfaat ei ole ohutum, kui raudkloriid. mõlemad on tugevad oksüdeerijad ning sisse hingades, suhu-silma sattudes ja pikemal kokkupuutel nahaga ohtlikud;
    * hind on samas suurusjärgus (nt. oomipoe hinnakirjas on raudkloriid persulfaadist hoopis odavam: http://www.oomipood.ee/index.php?s_k=744&t=k_ak&i=744
    * kestvuse kohapealt tuleb samuti välja, et raudkloriid on võimeline rohkem vaske söövitama, kui sama kogus persulfaati.
    * ainus tõeksosutunud argument on see, et üks jätab valgeid, teine kollaseid plekke.

    Esmalt postitatud KaruTEC poolt
    Räägin seda mida tean ja selleks et keegi targemaks saaks mitte selleks et oma ego upitada ja demonstreerida oma netist loetud tarkusi.
    ahsoo... kaks päeva tagasi lasin kõrvad lonti ja küsisin, mida ma valesti teen, kui mul ei õnnestu sinu reklaamitud temperatuuril- ja kiirusega söövitada. sinu vastus oli "Ma tõesti ei saa aidata isiklike probleemidega."

    kuna ma ei ole ainuke, kellel ülalkirjeldatud "probleem" esineb, tekib loomulikult küsimus, kas on veel mõni "konks", mida sa pole rääkinud / me ei tea. suurte kogemustega inimene, nagu sa oled (väidad ennast olevat), peaks ehk aimama, mida sellisel juhul valesti tehakse, või oled sa lihtsalt mõne olulise nüansi rääkimata jätnud.

    Esmalt postitatud KaruTEC poolt
    Keedusoola "ohtlikkus" inimesele on 1g/kg kohta, st. et persulfaat on ainult mõnikümmend % ohtlikkum kui keedusool. Nii et väide on sul kontekstiväline ja jabur.
    kustkohast selline number pärit on? keedusoola TDLo (ehk lowest published toxic dose) inimesele on ca 12g/kg
    LD50 (ehk nagu eelmises kirjas viidatud - semi-lethal-dose) katseid arusaadavatel põhjustel inimestele ei kiputa tegema. rottidel on suu kaudu manustatuna NaCl LD50 3g/kg ja hiirtele 4g/kg.
    http://www.saltinstitute.org/15.html

    Esmalt postitatud KaruTEC poolt
    Mitu plaati sa viimasel ajal söövitanud oled ja millise tihedusega need on ? Millist pcb alast raamatut sul riiulis on, mida sa vajadusel referencena oma väidete kontrollimiseks kasutad ?
    * viimase poole aasta jooksul (seoses töö vahetumisega) mitte ühtegi;
    * elu jooksul on kokku vast paar-kolmsada plaati söövitatud;
    (edit: pärast mõningat arvutamist leidsin, et võiks tulla ehk isegi ligi pooletuhande alla)
    * spetsiaalselt pcb alaseid raamatuid on üks (veneaegne ja -keelne);
    * info hangin peamiselt internetist.

    Esmalt postitatud KaruTEC poolt
    To marie: miljon on kujundlik väide, nagu sa isegi aru saad.
    ...äkki on sinu "35 kraadi" ja "3-5 minutit" ka "kujundlikud väited"?

    Esmalt postitatud KaruTEC poolt
    Ja minu väited söövituslahuste eelistamise kohta ei pärine foorumist, vaid Coombsi käsiraamatust.
    nimetatud foorumis viidati muide samale käsiraamatule

    Esmalt postitatud KaruTEC poolt
    Algajatele ja amatööridele, kelle seadmestik koosneb kahest jogurtitopsist, võib täie rahuga pakkuda persulfaati, kuna see on puhtam ja ohutum(veelkord. kogemused)
    millised konkreetsed kogemused need sul on, millede alusel sa jätkuvalt propageerid puhtust ja ohutust? poleerid sa persulfaadiga parketti või maitsestad suppi? või mitu töötajat sul raudkloriidimürgituse tagajärjel haiglasse viidi?
    viimati muutis kasutaja vtl; 20 m 2006, 18:43.
    GSM: 5039624

    Comment


      #32
      Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

      Esmalt postitatud KaruTEC poolt
      ...Algajatele ja amatööridele, kelle seadmestik koosneb kahest jogurtitopsist, võib täie rahuga pakkuda persulfaati...
      algajal ja amatööril, kelle seadmestik koosneb kahest jogurtitopsist, on muide märksa ohutum ja lollikindlam solgutada raudkloriidiga, mis "töötab" rahulikult ka toatemperatuuril.

      just kodus, "põlve otsas" persulfaadilahust töötemperatuurini[1] kuumutada on märksa ohtlikum - nii nõu purunemise, pritsmete lendumise ja kuuma auru sissehingamise kohapealt.

      [1] vähemalt 40-50 kraadi, nagu väidavad kõik juhendid ja ka teiste siinkirjutajate kogemused.
      akvaariumisoojendaja (millega töötamine on enam-vähem ohutu) jääb persulfaadi jaoks nõrgaks ja ei suuda üldiselt üle 30-35 kraadi lahust soojendada.
      GSM: 5039624

      Comment


        #33
        Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

        Esmalt postitatud KaruTEC poolt
        Keedusoola "ohtlikkus" inimesele on 1g/kg kohta, st. et persulfaat on ainult mõnikümmend % ohtlikkum kui keedusool.
        Võrdleks ikka võrreldavaid asju ning kasutaks õiget terminoloogiat? Misasi see "ohtlikkus" on?

        Esmalt postitatud KaruTEC poolt
        Tervisele on raudkloriid ohtlikum.
        Sa mõtled seda 5-palli-süsteemis (0-4) antud hinnangut? Loetletud sümptomid ei tekita minus tahtmist kumbagi süüa ega sisse hingata. Ohutuks ei julgeks mina persulfaati küll nimetada, just algajatele peaks meelde tuletama, et tegemist on ikkagi söövitusainega ning tugeva oksüdeerijaga, mille käsitlemisel tuleks samamoodi kinni pidada ohutusnõuetest.

        Esmalt postitatud KaruTEC poolt
        Punktid 2. ja 3. Ma ei tea millisest lahusest jutt käib. Mina olen oma persulfaadi ostnud Tevalost ja ei ole kasutanud mingeid katalüsaatoreid. Ei mingeid "olekseid".
        Ikka Na-persulfaadist. Ei ole kuskilt välja lugenud, et too Kepro oma kuidagi eriline on. Ja muide, minu viidatud sci.electronics.design postituses (kus mainitakse elavhõbedakloriidi) viitab kirjutaja omakorda Coombs'ile. Kui see raamat Sul käepärast on, saad ehk järgi vaadata.

        Comment


          #34
          Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

          Akva soojenduspulkadest veel niipalju, et neid ei tohiks kiuvale jätta, lähevad katki! Mitte küll igaüks aga siiski. Nad on mõeldud töötama vedelikus ja arvestavad selle jahutavat toimet. Et äkki keegi veel ei teadnud...
          Eespool käiv arutelu võtab nõutuks. Mis ma siis tegema peaksin, söövitan soolaga või puistan persulfaati hommikumunale..
          - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
          - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

          Comment


            #35
            Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

            Esmalt postitatud felch poolt
            ...Mis ma siis tegema peaksin, söövitan soolaga...
            soolaga annab algelisel moel söövitada küll. trükkplaadi külge joodad ühe juhtme, miski metallplaadi külge teise ja lased soolavees õiget pidi voolu läbi.
            jama hakkab siis peale, kui vaske nii väheks jääb, et ühendused katkevad.
            GSM: 5039624

            Comment


              #36
              Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

              Esmalt postitatud vtl poolt
              soolaga annab algelisel moel söövitada küll. trükkplaadi külge joodad ühe juhtme...
              Jah, olen kunagi isegi proovinud kui kloriidivarud otsas olid ja persulfaadist veel ei räägitud. Ei osanud, ei tulnud välja
              - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
              - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

              Comment


                #37
                Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

                Ehk tuleb vahe sisse karukeelega lihvimisest?

                Samas, kas seda ekstra 15..25 minutit lühemat söövitamisaega tasub nii väga taga ajada...
                If you think education is expensive, try ignorance.

                Comment


                  #38
                  Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

                  Esmalt postitatud andreie poolt
                  ...kas seda ekstra 15..25 minutit lühemat söövitamisaega tasub nii väga taga ajada...
                  Vist ikka tasub. Pikal lahuses ligunemisel lähevad radade ääred karvaseks.
                  - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                  - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                  Comment


                    #39
                    Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

                    To vtl: Solgi edasi oma kloriidiga.

                    Nendele kes lugeda mõistavad, need võivad ohutuskaardilt lugeda ja ise otsustada.
                    Kiire söövitus tagab teatavasti kontrastse ja kvaliteetse plaadi, kuna mask ei jõua lahti liguneda.

                    Marie, mitu plaati sina oled teinud ja millega ma sinule varba peale astusin ? Sinu jutt on veel demagoogilisem kui vtl oma. Kas sa oled kunagi persulfaati kasutanud ? Näpuga katsunud ? Riietele ajanud ? Kraanikaussi kallanud ? Sinu viidatud foorumis _keegi_ viitab _kuhugi_. Räägi seda mida sa ise tead, onju.

                    Mina soovitan algajatele töötavaid lahendusi. Minu huvi on algajaid aidata, et elektroonika välja ei sureks.

                    Comment


                      #40
                      Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

                      Esmalt postitatud KaruTEC poolt
                      ... persulfaati...Riietele ajanud ? Kraanikaussi kallanud ?
                      Marie kohta ei oska öelda aga vat ise olen just hiljuti pritsmeid pükstele ajanud otse loomulikult on nad nüüd peenikesi augukesi täis. Iseenesest praktiline (kõhu-)tuul käib lahedalt läbi Loomulikult on FeCl3 mõju täpselt samasugune.
                      Aga kui tahad kasutatud persulfaadi lahusest sinist kraanikaussi näha, astu Tipist läbi, ruum II-114. Samas...sinine on kraanikausis ikkagi ilusam värv ja ei vii nii kummalistele mõtetele kui kollane....
                      Ära tulevad mõlemad, kui viitsiks arvuti tagant üles tõusta ja kausi puhtaks pesta.
                      "Tuunimata" lahusena söövitab persalfaat minu tähelepanekute kohaselt tunduvalt kiiremini kui kloriid. Tõsi, ma ei ole kunagi kloriidi soojendanud. Udused mälestused koolikeemiast viitavad sellele, et see aitaks küll tublisti.
                      Pohhuistid nagu mina solberdavad mõlemas lahuses paljaste kätega aga seda ei soovitaks küll teistele.
                      Kloriidiga juhtus kunagi nii, et vanaema segas pudelid ära ja võttis söövituslahust moosi pähe - suure lonksu. Kirtsutas nägu - fui, solk ju! Ta elas peale seda veel umbes 30 aastat. Jällegi ei soovita seda kellelgi ise proovida. Ohutuskaartide info on ikka õige aga ilmselt päästis seekord asjalou, et tegemist oli töölahuse, mitte pulbrilise kloriidiga. Kontsentratsiooni vahe oli päris suur.
                      Selles, et aeglane ligunemine lahuses võib plaadi peessee keerata, olen mitu korda veendunud.

                      Nii et kumb siis on parem: Microsoft või Linux ?
                      - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                      - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                      Comment


                        #41
                        Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

                        Esmalt postitatud KaruTEC poolt
                        Marie, mitu plaati sina oled teinud ja millega ma sinule varba peale astusin ?
                        ma lugesin marie postitused veel kord tähelepanelikult läbi ja ei saa aru, millega ta SULLE varba peale astus???

                        eks ülejäänud küsimustele vastab ta ise (kui vajalikuks peab)
                        GSM: 5039624

                        Comment


                          #42
                          Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

                          Esmalt postitatud KaruTEC poolt
                          Marie, mitu plaati sina oled teinud ja millega ma sinule varba peale astusin ? Sinu jutt on veel demagoogilisem kui vtl oma. Kas sa oled kunagi persulfaati kasutanud ? Näpuga katsunud ? Riietele ajanud ? Kraanikaussi kallanud ?
                          Olen kasutanud/katsunud nii persulfaati kui raudkloriiti. Riietele ajanud ka (persulfaati siis, FeCl3-ga tegelemise ajaks olin ehk ettevaatlikumaks muutunud), mille tagajärjel üks lemmikese natuke auguline on. Plaate tuleb ehk kokku kümmekond tükki. Jah, ma ei ole mingi söövituse spetsialist ega ole ennast ka selleks pidanud. Lihtsalt lugesin ja tegin omad järeldused, nagu Sa soovitasid.

                          Esmalt postitatud KaruTEC poolt
                          Sinu viidatud foorumis _keegi_ viitab _kuhugi_. Räägi seda mida sa ise tead, onju.
                          No kurat võtaks, nüüd ma lähen küll tigedaks. Keegi viitas seal Coombs'ile, kes soovitavat seda pagana HgCl2'e. Kuna Sina omakorda rääkisid, et Sinul Coombs riiulis, siis mul oli lihtsalt teoreetiline huvi teada saada, mis ta siis täpselt kirjutab. Ei tahtnud sugugi Sind rünnata, vaid lihtsalt oma silmaringi laiendada. Aga tundub, et Sina oled juba nii tark ja kogenud, et Sind enam ei huvita. Kahju muidugi.

                          Comment


                            #43
                            Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

                            Esmalt postitatud marie poolt
                            ...Kuna Sina omakorda rääkisid, et Sinul Coombs riiulis, siis mul oli lihtsalt teoreetiline huvi teada saada, mis ta siis täpselt kirjutab. Ei tahtnud sugugi Sind rünnata, vaid lihtsalt oma silmaringi laiendada. Aga tundub, et Sina oled juba nii tark ja kogenud, et Sind enam ei huvita. Kahju muidugi.
                            jääb mulje, et karutec-i jaoks on igasugune vastuvaidlemine isiklik rünne...

                            §1 karutec-il on alati õigus
                            §2 kui karutec-il ei ole õigus, vt. §1

                            trükkige välja ja riputage töölaua kohale.
                            GSM: 5039624

                            Comment


                              #44
                              Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

                              Okei, Coombsi "Printed Circuits Handbook", 5th Ed., hetkel kõrval lahti ja neutraalseks jääda püüdes refereerin seda pisut.

                              33.4 ETCHING SOLUTIONS

                              Konkreetse keemia valikul tuleb arvestada siis järgmisi argumente:

                              1) Trükkplaadi disaininõuded;
                              2) Efektiivsus (high yield);
                              3) Sobivus söövitusmaskiga;
                              4) Söövituskiirus;
                              5) Vajalik tehnika;
                              6) Tehnika haldamise lihtsus;
                              7) Jääkide kõrvaldamine + saastega tegelemine;
                              8) Töötaja ja keskkonna kaitse;

                              Nüüd lühikokkuvõte naatriumpersulfaadist, HgCl2-st ja raudkloriidist:

                              Persulfaatidest eelistatakse naatriumpersulfaati, kuna selle jääkide käitlemine on kõige vähem problemaatiline ning lisaks omab kõrgemat "vasemahutavust" (mõeldud siis ilmselt suhet söövitatud vase kogus/söövitava reagendi kogus) ja söövituskiirust. Kleebin:

                              "A composition of 3 lb/gal sodium persulfate with 15 ppm of HgCl2, 1 gal of proprietary additive, and 57 ml/gal of H3PO4 has been successfully used for batch-type spray etching. Etch rates vary throughout bath life and range from 0,0018 to 0,0006 in/min for copper content of 0 to 7 oz/gal."

                              Samas aga mõned probleemid persulfaatidega:

                              1) aeglane söövituskiirus;
                              2) soola kristalliseerumine;
                              3) spontaanne söövituslahuse lagunemine. Eriti ebastabiilsed on ammooniumpersulfaatlahused, mis kiiresti lagunevad 150 Fahrenheiti (~66 kraadi Celsiust) juures;
                              4) jäätmekäitlus;

                              Raudkloriidist on kirjutatud niipalju, et USAs seda tööstuslikult trükkplaatide söövitamiseks praktiliselt ei kasutata (probleemid jäätmekäitlusega, parem kommertsiaalne suundumus amooniaagi ja vaskkloriidkeemiale). Söövituslahuse koostis on peamiselt raudkloriidi ja vee lahus, raudkloriidi kontsentratsiooniga 28-42% kaalu järgi. Lahus on hüdrolüüsi tõttu mõningal määral happeline, happelisust suurendatakse kunstlikult HCl lisamisega (vältimaks lahustumatu raudhüdroksüüdi sademe tekkimist). Ja lõpetuseks: "The effects of ferric chloride concentration, dissolved copper content, temperature, and agitation on the rate and quality of etching have been reported in the literature [28, 29].",

                              kus
                              [28] - E. B. Saubestre, Ind. Eng. Chem., vol. 51, 1959, pp. 288–290.
                              [29] - W. F. Nekervis, The Use of Ferric Chloride in the Etching of Copper, Dow Chemical Co., Midland, MI, 1962.


                              Lööge risti või sõimake läbi, aga niimoodi Coombs kirjutab.

                              P.S. - keemikud-elektroonikud, huvituks pigem siinkohal just nimelt jäätmekäitlusest. On kellelgi viidata mõnele seadusele/eeskirjale, mis lubab meie solberdamisi süüdimatult tualetist alla lasta?
                              viimati muutis kasutaja jan; 21 m 2006, 00:16.

                              Comment


                                #45
                                Vs: Akvaariumi pump + termoregulaator PCB'deks

                                Maria, mida sa soovid Coombsist teada ? Seda ma võin sulle ilma Coombsitagi öelda et Hg ühendeid RoHS kindlasti enam kasutada ei luba ja seda eriti ei tehtagi. Aga kui sa soovid täpsemalt teada, siis esita küsimus kuidagi konkreetsemas vormis.

                                Nagu näha keegi jõudis ette
                                Täpsustan et "aeglane" tähendab tööstuses midagi muud kui kümme minutit.
                                Tnx. jan, säästsid mind tõlkimise vaevast.

                                Comment

                                Working...
                                X