Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

    Tuli pähe üks uitmõte. Ärge väga kõvasti lööge, kui see väga rumal on...

    Aga küsimus siis selline, et eeldusel kui on vaja laptopiga pikemalt tööd teha kohas, kus läheduses puudub elekter, et kas on võimalik mingi skeemiga 12V suletud pliiaku kohandada adaptrit asendama? On ju teised suhteliselt suure mahtuvusega ja odavad laadijad neile saadaval, vastukaaluks mitmetuhandelistele laptopi akule. Viimast pole ka võimalik vahetada täis aku vastu ilma tööd katkestamata.

    Ehk kas see, et laptop oma akut laadima hakkab selle pliiaku pealt, tekitab mingeid ületamatuid takistusi? Pliiakust tuleva voolu ja pinge saaks ju ilmselt kuidagi laptopile sobivalt konstantseks saama küll, vastavalt adaptri näitajatele. Ja alla kriitilise piiri langemist välja lülitama end panna.

    Kas sel asjal oleks mingit jumet? Kasutegur on ilmselt suht olematu, aga kui sellisel viisil paar tundigi aega juurde saaks, maksaks ehk mässata sellega.

    #2
    Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

    on ju läpakatel autolaadiad, mis tahavad saada 12V sisse. see tehakse siis läpakale sobivaks... eks sa proovi, idees peaks sobima

    Comment


      #3
      Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

      Kui suure vooluga laptopi laadimisel muidu tegemist tuleb?
      On ehk äkki asi lahendatav mõne lihtsama lülitusregulaatoriga? Kui ma viimase tööpõhimõttest õigesti aru olen saanud, siis peaks tollelt ju saama konkreetse pinge ja tugevusega voolu... omades samas sellist shut-down funktsiooni...

      Ei tea, sattusin ma nüüd asjale lähemale või kaugemale sellest...

      Comment


        #4
        Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

        Palju see laptop adapterist pinget tahab? Võibolla 12V aku jääb väheks, sest mistahes pingestabilisaator vähendab pinget veelgi, et üldse toimiks.
        Variant oleks step up-down konverter, mis siis väljundisse annaks konstantse pinge olenemata aku pingest ja lõpuks katkestaks ahela, kui aku pinge liiga madalaks kukub.
        Adapteri sisend ikkagi eeldab, et pinge oleks seal püsiv ja
        läptopi enda akut hakkab ta minumeelest niikuinii laadima, tuleks eelnevalt läpaka enda aku täis laadida, siis ta ei koorma enam pliiakut.

        Comment


          #5
          Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

          Vaata läpaka pealt palju pinget too tahab aga olen näinud numbreid sinna 18-20 V kanti.Siis on ikkagi vaja vahele auto adapterit.

          Comment


            #6
            Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

            Thinkpad 600 (300MHz) käis 12v 7AH aku pealt 5 tundi. Aku oli ühendatud otse läpaka aku asemele.

            Thinkpad 310 käis ka kaua, siis kui 12v andsin laadija auku.

            Uuematel Thinkpadidel on kala sisse tehtud et ei saa kasutada, kui aku asemele kohe panna siis käib paar sekundit ning annab veateate (battery very low) ja paneb pilli kotti. Siis kasutasin autolaadijat, mis tegi 16v. Pidas kuskil 2 tundi: autolaadija kasutegur ei ole just kõige parem, auto jaoks ei olegi mõtet paremat teha, kuna autos voolu jagub...
            viimati muutis kasutaja martinr112; 28 m 2006, 23:02.

            Comment


              #7
              Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

              Laptoppi ennast (F-S Amilo A seeriast) mul hetkel kahjuks läheduses pole, aga adapter väljastab tal 20V 4,5A... Need näitajad on vist liiga kõrged, et ise midagi valmistada... Pinge poolest peaks muidu justkui LM2733 enam-vähem sobima, sest Input voltage: +2.7 to +14V ja Max. output voltage: 38V, aga Max. output current vaid 1.8 A.

              Comment


                #8
                Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

                Mul on ka Amilo A, ca 3 aastat vana, laadija on 19V, 3.68A. Olen proovinud ka ca 3.15A laadijaga, see töötas kenasti siis kui aku täis oli, kui aku laadimist vajas, siis seda arvuti töötades järgi ei võtnud.

                Minu meelest võiks miskit universaalset lahendust katsetada, enne kui midagi spetsiaalset ehitama hakata. Näiteks 12V->220V konverterit (hinnad alates 600EEK). Siis saad vajadusel ka mobiili laadida jne. Teine võimalus on miskit UPSi kasutada, piiks tuleb siis vagaseks teha

                Comment


                  #9
                  Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

                  Esmalt postitatud kraabus poolt
                  Mul on ka Amilo A, ca 3 aastat vana, laadija on 19V, 3.68A. Olen proovinud ka ca 3.15A laadijaga, see töötas kenasti siis kui aku täis oli, kui aku laadimist vajas, siis seda arvuti töötades järgi ei võtnud.

                  Minu meelest võiks miskit universaalset lahendust katsetada, enne kui midagi spetsiaalset ehitama hakata. Näiteks 12V->220V konverterit (hinnad alates 600EEK). Siis saad vajadusel ka mobiili laadida jne. Teine võimalus on miskit UPSi kasutada, piiks tuleb siis vagaseks teha
                  300W inverter on isegi olemas, kuid mõtlesin, et sel on see "ring tulemuseni" veel suuremaks tehtud ja seega kasutegur veel tagasihoidlikum.

                  Samas, kas see inverter saab väikese suletud pliiakuga sama hästi läbi kui auto sigaretisüütajaga?

                  Comment


                    #10
                    Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

                    Muidugi saab, ups-id ju töötavad samamoodi.

                    Comment


                      #11
                      Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

                      nende odavate 12->220 muundurite kasutegur on ca 80% alla. see korruta ta enda laadija kasuteguriga ja saad kuskile sinna 60% kanti mis pole eriti hea tulemus, eriti, kui arvestada seda, et see ahel tahab energiat ka siis, kui raal seal otsas pole. PWM oleks suht kindel lahendus. sest allapoole muundamine peaks tiba lihtsam olema. probleem muidugi selles, et siis pead toiteks 2 akut tagama. samas 2x4Ah@12V pole oluliselt suurem/raskem, kui 1x7Ah@12V. pealegi sel juhul on koormusvool akule madalam ja mahutavus kasutatakse paremini ära.
                      12V eelis on muidugi see, et igast autost on lihtne oma raalile toidet leida.
                      nt: 100Ah aku jaksu on ainult 80Ah jagu, kui teda koormata 100A vooluga; 5A korral on aga maht ca 110Ah
                      Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                      Comment


                        #12
                        Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

                        Muide ma ei soovitax läpakale igast isetehtud vidinaid, kui just pommi ei tee. vaadake kasvõi http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=32550 ja see pole ainuke. kui kypsetad selle laadimisloogika ära ja liitiumi üle laed on su läpakas ja ka auto läinud. ma olen katsetanud mobla akuga ja 1 läpaka pulgaga ja päris vägev ilutulestik. olgugi et laadisin poole nominal vooluga ja natuke ainult üle. Liitium aku koosneb kõige aktiivsemast metallist(süttib õhuga kokkupuutes) ja lisaks veel eeter (pole ka just ohutu) ning liitiumkarbiit(põleb ka vägevalt veeauruda segus, karbiiti peaks enamus poisse teadma). Liitiumi ülelaadimisel tekib sisemine lühis mille põhjustavad kristallid mis ulatuvad teise elektroodini. Nägin siin kunagi ühte posti kus üks vennike laadis liitiumi otse autoakult, oleks ta näinud mis mobla aku teeb kui seda natuke üle laadida ta ei teeks seda enam. Seega ärge tehke ise laadimiseadmeid liitium v liitiumpolümer akudele kui pole enne lugenud nende laadimis spesifikatsiooni. Näiteks liitiumi lühistub juba 4,4-4,5V (4,2V täis aku nominal pinge kui akut laetakse) juures. Parem karta kui kahetseda.
                        Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                        1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                        2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                        Comment


                          #13
                          Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

                          Loomkatse 300W inverteri ja 3,2Ah-se akuga oli inverter täis läpaka aku korral töös 36 minutit kuni kisama pistis. 37-ndal lülitas end juba välja ja süütas mingit viga näitava LEDi.

                          Comment


                            #14
                            Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

                            siililegi ju selge.
                            raali toide on vahemikus 60...80W(harva vähem/enam). laadijate kasutegur ei ole eriti hea ja nad panevad ka koormuseta omajagu energiat põske. muundurid tahavad mõlemad miskit soojuseks teha. kui laadija tarbib koormuseta(pisikese koormusega) ca 50% võimsusest ja seda 80% kasuteguriga. ja muundur ka 80% kasutegurit lubab. siis tuleb: 60W/2=30W; 30W/0.8=37.5; 37.5/0.8=46.9; ~48W(arvutuse lihtsustamiseks); 48W/12V=4A lihtne arvutus.
                            akust tuleb seega nimimahutavusest suurm vool. mahutavusest saame ca 80%, mis on umbes 2,5Ah kanti. 2,5Ah energiat 4A koormates saame kasutusajaks ca 40min
                            pigem on tõenaoline, et raali laadija ei võta nii palju, aga see-eest kasutegurid on ilmselt muunduritel ka allapoole 80%
                            isegi lineaarse stabikaga saab 24V pealt 18V peale parema kasuteguriga. sest kui on juba aku, siis võib neid ka kaks olla(puhtalt subjektiivne arvamus)

                            ei ole mõtet p**** augu kaudu hakata hambaid plommima...
                            Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                            Comment


                              #15
                              Vs: suletud pliiaku laptopi adapteri asemel?

                              Siin tuleb lihtsalt leida sobiv tasakaal soovitava seadme massi, lihtsuse/keerukuse ja hinna vahel. Kui autoaku/inverteri või 10-15kg upsi tassimine pole probleem, siis vaatamata väiksemale kasutegurile saad tööaega rohkem, kui targema, aga väiksemate akudega lahenduse puhul...

                              Comment

                              Working...
                              X