Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Lüliti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Lüliti

    Plaan järgmine: teha oma arvutile lennusimu tarbeks nö nupupaneel, kasutad vana klaverit ja siis muidugi lüliteid, lülitid saavad olema sellised, mille vajutad alla, annab signaali ja lased lahti, enam ei anna (nagu klaviatuurgi). Et asi ilusam välja näeks mõtlesin et oleks vinge, kui ka tulukesed põleksid, siin ongi abi vaja, nimelt kuidas tekitada nimetatud lülititega tule põlemist pärast vajutust ja tule kustumist peale teist vajutust (saadad arvutisse signaali, tõsta rattad sisse, lüliti kõrval läheb tuli põlema, et rattad on sees, natukese aja pärast saadad arvutisse signaali, lase rattad välja, lüliti kõrval hakkab põlema teist värvi tuli, mis näitab et rattad on väljas)

    Kuradi segane jutt sai, aga loodan et keegi sai midagi aru, tänan tähelepanu eest!
    You\'r truly beaten when u give up!

    #2
    ning siis sellise kujuga lüliteid nagu ELFA kataloogi 79'ndal lehel üleval paremas nurgas, kuid sellist, et ta on sees ainult siis kui sa teda liigutad, ideaalne oleks nii, et ta näiteks all asendis oleks off ja teel üles korra annaks voolu läbi ja üleval oleks jälle off, ning jääks üles pidama.

    Ma tean ma nõuan väga ebamääraseid asju, aga loodan et tevalost selliseid lüliteid saab!

    Just praegu tuli mõte, et sobiks ju ka lüliti, millel oleks 3 asendit off-on-off, kuid kuidas siis nende tulede põletamisega oleks?
    You\'r truly beaten when u give up!

    Comment


      #3
      Kuratlikult vaffa idee. Kahju, et mina selle peale ei tulnud

      Kuskohta sa selle seadmekese ühendada tahad? Klaveri asemele või mõnda teise porti. Kui soovid ehitada ümber vana klaviatuuri siis vast kõige lihtsam lahendus (vähemalt mul küll paremat ideed praegu ei koitnud :P ) oleks trigeritega. Igale lambikesele (led-id oleks vast lihtsaim) panna oma triger (T-trigerid). Nupud, aga mida kasutad vahetad välja selliste vastu, millel on kaks teineteisest isoleeritud kontaktplaati. Üks paar kontakte lülitab klaverile signaale ja teine lülitab trigerit ümber.
      Idee miinuseks võib vist lugeda trigerite rohkuse, kui on vaja mitut signaallampi
      Nagu vahelduvvool - on ja ei ole

      Comment


        #4
        See on hea lahendus. Kui kahe paariga lüliteid pole, kasuta KMOP lüliti kivi 4066.
        Lahenduse üldine puudus on "sünkronismi probleem". Oletame, et vajutad nupule kiiresti 2*. Triger (ja tulukesed) lülituvad ringi ja tagasi. Arvuti ei pruugi järele jõuda ja loeb vaid 1 vajutuse. Tuled näitavad seega valet seisu. Paraku tuleb vist sellega leppida sest masinast tagasiside signaali ju ei saa.
        - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
        - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

        Comment


          #5
          see on vist see koht, kus ma peaks küsima, mis loom sees ihuke on ja kuidas teda süüakse... Räägi trigeritest lähemalt, kui nad hirmpalju ei maksa, siis kahju pole.

          Asi hakkab käima jah klaveri porti.

          Küsimus tevalo raffale, millised triggerid sobivad ja mis need maksavad?
          You\'r truly beaten when u give up!

          Comment


            #6
            Trigerid on siis sellised elukad, mis niiöelda "jätavad meelde" mingi väärtuse (ühe või nulli, mingit vahepealset varianti ei ole, a'la 0.5 ;D ). Nende väljundis on pidevalt üks kindel väärtus. Neid on päris mitut liiki (RS-, inverteeritud sisenditega RS-,JK-,D-,T-triger, ...). Ennem soovitatud T-triger on selline imeloom, mille väljund muutub iga kellavõnkega vastupidiseks (kord ühest nulli ja seejärel vastupidi). Seda ära kasutades saab simuleerida kellasignaali lülitiga (tavaline lüliti või siis eelpool soovitatud 4066) ja väljundisse ühendada LED, mille teine ots ühendada mättasse. Kui tuleb esimene "kellavõnge" (lülitit vajutati esimene kord)hakkab LED põlema, kuna trigeri väljundisse ilmub nivoo üks. Kui tuleb teine kellavõnge (vajutati lülitit teist korda), muutub trigeri olek vastupidiseks (väljund läheb nulli ja LED kustub).
            Sutsu segane jutukene nagu sai, aga keerulised (loe: mittearusaadavad ;D) seletused on minu spetsialiteet :P
            Nagu vahelduvvool - on ja ei ole

            Comment


              #7
              On yx tore paunik: J.Pihlau sulest: Digitaallülitused või Digitaalelektroonikalülitused vms. Mul on esimesed 10 lehte "ära kulunud",seega ei saa konkreetset pealkirja öelda. See on käsiraamat kus ka kivide töö see (tõeväärtustabelid, kui peenelt öelda  ). Tasub lugeda. Raamatust on uuemal ajal tulnud 2 lisakõidet. Kah vajalik kuigi isikliku arvamuse järgi on 1. raamat parim.

              Sinu skeemi sobivad ntx. KMOP (öiro keeles siis CMOS ) skeemitehnikas triger 4013. Numbri ette võivad käia igasugu thed (ntx. CD) aga see ei muuda asja. Arvatavasti ei maksa kivi palju.

              Lülititest: neil esineb selline nähtus nagu kontaktide "sädelemine", ka väikeste voolude/pingete juures. Avaldub niiviisi et sa vajutad 1* aga järgnev triger loeb n vajutust. Lahti saab ntx. RS-trigerit formeerijana kasutades. Sealt siis signa edasi D- trigerile.

              Ja yx veica noriv märkus veel: LED'i ei saa lülitada otce trigeri väljundisse (tähendab, on ka selliseid mida saab aga need maksavad liiga palju), vahele tuleb panna  (12V toite puhul) 1k takisti, 5V toite puhul umbes 470 oomi.
              Tahtsin lihtsalt täpsustada, sorry
              - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
              - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

              Comment


                #8
                hakkasin, mõtlema, et kuidas klaveril see värk lahendatud on? tal ju ka 3 tulukest mis hakkavad teatud nuppe vajutades põlema!? Triggerid? Kas keegi Tevalo vennike saaks panna kokku mingi näidiskomplekti (lüliti, trigger, led jms. hädavajalik, juhtmeid pole vaja sisse arvestada) oleksin väga tänulik.
                You\'r truly beaten when u give up!

                Comment


                  #9
                  Ei, seal ei ole trigerid. Klaveris on 1 kontroller (mikroarvuti), mis skaneerib lüliteid, juhib LED'e, kuulab käske PC-lt ja kõrvaldab ka muuhulgas lülitite halva kontakti..
                  - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                  - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                  Comment


                    #10
                    Aga mismoodi klaveris olev kontroller sädeluse ära kaotab? ??? ??? Kontrollib näiteks, et kas klahv oli all rohkem kui x nanosekundit?
                    Sai siin pool aastat tagasi PC-d printeripordi kaudu juhitud ja esialgu planeeritud lüliti pani ikka kiruma ja vanduma küll, kui ühe vajutuse peale teatas PC rõõmsalt, et tema luges kokku 3 vajutust Tol korral sai probleem lahendatud lüliti asendamisega, aga praegu on käsil üks AVR prosega projekt ja seal kasutan ka 7..8 lülitit. Siiamaani pole küll sädelusprobleemi esinenud, aga äkki kunagi tekib :-/
                    Nagu vahelduvvool - on ja ei ole

                    Comment


                      #11
                      Programmselt muidugi! Ootab klahvi vajutust. Kui on, luubid ntx. 50* ja vaatad, kas ikka on. Kui ei, siis vesi peale Kui 50* vajutust on, hakkad ootama lahti laskmist. Luubid jälle 50* ja kontrollid, kas on lahti. Kui leiad jälle vajutuse -> exit ilma vajutuse liputa. Kui 50* tsükli jooxul on klahv ikka vajutamat - > liputad süsteemile, et oli jah tõene vajutus ja dekodeerid klahvi ää.
                      Mina kasutasin sellist algoritmi aga ilmselt on neid tunduvalt paremaid ka.
                      - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                      - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                      Comment


                        #12
                        Kas keegi Tevalo vennike saaks panna kokku mingi näidiskomplekti (lüliti, trigger, led jms. hädavajalik, juhtmeid pole vaja sisse arvestada) oleksin väga tänulik.
                        Ükskõik kes?
                        You\'r truly beaten when u give up!

                        Comment


                          #13
                          Klaviatuuri kontrollimisek on väga hea kasutada PICi. Sädelemise vastane algoritm on ligikaudu selline:

                          if "nupp all" then cnt+=incr
                          if "nupp üleval" then cnt-=decr
                          if cnt > lävi then ongi nupp päriselt all

                          läve, incr ja decr valikuga saad teha selliseid nuppe, mida tuleb kaua all hoida et lülitaks ja selliseid, mille hetkeks vabastamine ei muuda väljundit, ühesõnaga igasugu variante.

                          LEDe on mõistlik juhtida jada-paralleelregistriga, nt. 74hc595. Nuppe saad PICi lugeda paralleel-jadaregistriga, nt hc165 (oli vist..)
                          Tundub keeruline aga ei ole.
                          Kirjuta soojenduseks, kui palju neid kuradi lüliteid ja lampe on.

                          Comment


                            #14
                            Pole probleem!
                            Tule peale lõunat Tevalo poest läbi, Paldiski mnt.15 (24.09.02)


                            Tevalo

                            Comment


                              #15
                              Mul ei olnud PIC-iga tegemist. Antud projekt kasutab AT90S1200 proset ja momendil olengi juba jõudnud punkti, kus on vaja osa proget ümber kribada Siis võtan ka "klaveri" (7 nuppu ) parema juhtimise sisse. Suured tänud idee eest
                              Nagu vahelduvvool - on ja ei ole

                              Comment

                              Working...
                              X