Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

lum. lampide dimmerdamine?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    lum. lampide dimmerdamine?

    Kas keegi teab mis on elektrooniliste ballastide sees?
    On keegi neid lahti lammutanud või remontinud?
    Kuidas saaks neid juhtida ilma standardse dimmerita?

    Tekkis tõsine probleem, kuna remondi käigus jäid seinalülitist lambini vedamata lisajuhtmed (need mis juhivad ballasti). Sai veetud ainult üks 220V kabla õndsas rumaluses, et ju siis nende Lum.torude jaux on ka mingid labased dimmerid nagu hõõglambile või ventikale.
    Aga kui remont tehtud selgus, et nii lihtne see polegi :'(

    Nüüd ideed järgmised:

    1. moduleerida nulljuhet GUN'iga ja demoduleerida drosseli juures jälle alalispingeks, mis siis juhiks dimmerdatavat ballasti nagu peab!? (äärmiselt ebaprofesionaalne ja kahtlane ettevõtmine)

    2. kasutada klassikalist dimmerit ja alternatiivset ballastsüsteemi:
    http://members.misty.com/don/f-dim.html (palju katsetada ja läbi-põletada, lõppkokkuvõttes võib minna oi kui kalliks)

    3. juhtida kogu kupatust lihtsalt IR puldiga. Ja see meetod tundub mulle kõige odavam ja lihtsam olema.

    Kui ainult saaks aru miks el.ballastidel on õeldud, et juhitakse 0...10 DCV'ga...
    ja dimmeril on õeldud, et ballasti juhtimise vool ei või ületada 40 mA (näiteks: "BERKER" ütleb nii).

    On's kellegil mingeid kogemusi, ideid?
    Võib-olla isegi konkreetseid skeeme?

    Mul omal tõesti mõistus m...dega triiki :-X

    #2
    Elektrooniliste ballastide sees on ilmselt International Rectifieri kivid. Dimmitava ballasti kivi on nt. IRF2159. Tüüpidel on kodulk. lausa proge, millega saad om aballasti drosselid jm. välja arvutada.
    IR teeb ka mittetüüritavaid ballaste (praeguse drosseli aseaine).
    - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
    - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

    Comment


      #3
      Tjah, International Rectifier'i lehel olen käinud küll
      ja nende imekivisid pisut uurinud aga meil Eestis neid
      vist kätte ei saa :-[
      Nägin seal kuskil hinda ca 2,5 taala tükk-
      -seda paraku 10-tuhandese partii puhul
      Üksikeksemlare nagu ei pakutud.

      Lihtsam meetod oleks vist ikka soetada kas Osram või Philips elektron-ballast ja sellele siis mingi
      IR-puldiga juhitav dimmer külge leiutada.

      Comment


        #4

        Kui ainult saaks aru miks el.ballastidel on õeldud, et juhitakse 0...10 DCV'ga...
        ja dimmeril on õeldud, et ballasti juhtimise vool ei või ületada 40 mA (näiteks: "BERKER" ütleb nii).
        Ei saa aru mis siin keerulist, üks võtab sisse 0-10V teine annab valja pinget (vist 0-10V) maksimaalselt 40mA-ga, kui väiksema kormusega koormad, siis ei ole pinge enam see mis peaks olema.

        Aga lihtsam on ikka üks kaabel jurde vedada. Kui ei ole kivi seina sisse paljalt kinni krohvitud vaid torus või kipsi taga on see alati tehtav kasutades kas või olemasolevat kaablit teiste sisse vedamiseks.

        Comment


          #5
          Ma teadsin et neid drosselikesi ikka arvutiga juhitakse. Aga pingega juhtimiseks pole ju peale kahe soone midagi vaja. Opvõimust ju piisab; nagu toiteplokkides tehakse. Tavalisi elektroonilisi ballaste olen remonud, samuti akuseadmeid lahenduslampidele. Uuematel ballastidel on pehmekäivitus. Sees PWM regulaator ühe väljakaga selle taga poolsildmuundur IR kiviga(standartne datalehega). PWM regulaatori kivide marki ei tea kuna need olid kõigis toodud seadmeis läbi.

          Comment


            #6
            IR2159 olemas aga kahjux ei saanud enda oma käima nagu vaja. Tahad proovida?
            - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
            - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

            Comment


              #7
              Mis ta sis tegi?
              Eks ma ikka mõtlen küll isetegemise peale aga mulle jääb ühest kivist kindlast väheks. Mul on kaks valguspaneeli juhtida.
              Ja kust Sa hankisid selle kivi?

              Comment


                #8
                Rühmakaaslane töötas ühes suuremas firmas, kellele ikka antaxe mitte ei saadeta .... nagu tavalisi inimesi. Mul on 5 kivi, 1 on kasutusel. Ei juhi õigesti. Drosseli viga ehk?
                - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                Comment


                  #9
                  Aga mismoodi Sa ise tüürid teda?
                  Milles see ebaõige juhtimine väljendub?
                  Käivitub kehvalt või reguleerimisulatus väike?
                  Ja mitut, ja kui suurt toru?

                  Comment


                    #10
                    Ma tahtsin teha akvaariumi lampide dimmerdaja. Paraku ei hakanud skeem tööle ja....jäi sahtlisse vedelema. Nüüd foorumit lugedes tuli meelde.
                    IR-i saidilt saadav kalkulaator lubab arvutada dimmeri mitmete lambitüüpide jaoks. Korraga saab juhtida 2 toru (vist mitte selle kiviga, ei mäleta).
                    Minu dimmer ei lülita lampi sissegi, väike sähvatus ja une reziim... Mõnikord õnnestub toru helendama saada ja nupust keeramisel heledus muutub küll. Peale kustumist lamp uuesti ei sütti. Tundub, et viga on drosselis ja selle kerimise valedes võtetes. Magnetroonika on mulle ikka tume maa küll kuigi Tipis kunagi õpetati... 2. asi on see et õiget südamikku ei saa kusagilt tellida.
                    - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                    - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                    Comment


                      #11
                      Õige südamiku saad läbipõlenud ballastide seest. Uuemates seadmetes on drosselitel veel 2 lisamähist lisaks klassikalisele skeemile. Lisamähised on jadamisi kondega ühendatud kütteniitidega. Poolisüdamikud on õhupiluga ning polnud kokku liimitud nagu tavaliselt. Oli pandud vaskklamber, mis on lääne toote kohta kummaline. Või oli asjal mingi kaval mõte.

                      Comment


                        #12
                        Kas pead silmas tavalisi ballaste (need ju 50Hz) või ikka "kõrgsageduslikke" mis uuted impulss-ballastides?

                        Tegelt ma ikka veel urgitsen võrgus, et leida valmis riista
                        norm raha eest. Aga oh seda väikeriigi häda, kui kuskilt midagi leiad siis kas on hind kirves (näiteks needsamad IRF'i omad - ballast kahe 36W toru jaux 300 taala) või kui hind juba sobiks ei leia lähedusest esindust kes sulle tarniks.

                        Mugudist kui ikka midagist ei leia tuleb lõpus ikka ise pauku teha. :-/

                        Äitähhh, kõigile, et toeks olete

                        Comment

                        Working...
                        X