Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

UPS ja erinevad UPSiakud.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    UPS ja erinevad UPSiakud.

    On üks vana UPS koos sellele sobiva akuga, mahutavus kirjade järgi 9 Ah. Kuid on ka üks teine aku, samuti UPSi oma, mõõtudelt tiba kitsam ja kirjad kulunud just sellel kohal, kus saaks lugeda infi mahutavuse kohta. Pingeid ärme vaatame, need on ühesugused (kirjade järgi) ja mõlemad akud tunduvad olevat hästi säilinud hoolimata kauasest (ehk isegi aastatepikkusest) seismisest, pinged on tiba üle 12 V ja näiteks 500 mA saatele lülitatud lällari jaoks anda pole neile mingi küsimus.

    Küll aga on mul küsimus UPSi hingeelu kohta - kas aku väiksem laius võib tähendada väiksemat mahutavust ja kas sellist akut võib laadima panna suuremale (ehk laiemale ja 9 Ah mahutavusega) akule mõeldud UPSi sisse, kuna vähemalt seni pole ma pisema aku jaoks sobivat(e mõõtudega) UPSi leidnud?

    #2
    Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

    Reeglina peaks nn. UPS`idele mõeldud kuivpliiakude kabariidist sõltuma ka mahtuvus, ilmselt on sinu väiksema aku puhul tegu 7Ah isendiga. Laadimisvoolust niipalju: Vaata järgi, mis vidin seal UPS`i sees laadimis/ooterežiimi ülesannet täidab, see on reeglina kinnitatud jahutusradiaatorile. Tavaliselt on väiksematel UPS`idel seal kasutuses (LM)317 või (LM)7815 pingestabilisaator. Üldiselt ei tohiks midagi hullu juhtuda kui paned tollesse UPS`i laadimise ajaks paar Ah väiksema aku, samas saad laadimis voolutugevust ise mõõta, kui ühendad jadamisi vooluahelasse vahele testri või ampermeetri. 7Ah pliiaku puhul peaks laadimisrežiimis voolutugevus 0,7-0,75A kanti jääma aga mitte palju üle selle, kuna muidu mõjub aku tervisele halvasti. Samas katsu neid nn. kuivpliiakusi mitte kunagi liiga "tühjaks piinata", selliselt, et pinge langeb nominaalist ilma koormuseta mitme voldi võrra madalamale. Mõjub muidu jälle aku elupikkusele laastavalt. Nende UPS`i akude kasutamise ja laadimise kohta on siin foorumis ennegi korduvalt juttu olnud, lisateabe saamiseks kasuta otsingut.
    Edu aretamisel!

    Comment


      #3
      Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

      Mõõtmiste tulemused: laadimisvool on miskipärast vaid ca 200 - 250 mA... Akude praeguse hetke omapinged (koormuseta): pisemal 11,83 ja suuremal 12,33 V.

      Kuid mõlema akuga on nii, et kui vajutan UPSil "test" nuppu, siis Power nupu tuli väreleb tuhmilt, UPSist kostab mingi imelik kõikuva helitugevusega urin ja akude pinge kukub isegi alla 4 voldi.

      Juppide võimaliku kuumenemise kohta ei tea miskit öelda, kuna ei julge pilli pikalt seinas hoida (peaks vist osad katsed keldris läbi viima - keldri liinil on omad kaitsmed, samuti on seal vaid kiviseinad ja liivast põrandad, nii et tuleohutus on ka korralik)...

      EDIT: Google otsing andis vaid mõned mu jaoks mittemidagiütleva sisuga saidid... UPS ise on Fiskars PRP/400.
      viimati muutis kasutaja paadikapten; 22 m 2007, 09:02.

      Comment


        #4
        Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

        Esmalt postitatud paadikapten poolt
        Mõõtmiste tulemused: laadimisvool on miskipärast vaid ca 200 - 250 mA... Akude praeguse hetke omapinged (koormuseta): pisemal 11,83 ja suuremal 12,33 V.
        Need akud on mõlemad tühjad. Lae nad kõigepealt korralikult täis.

        Comment


          #5
          Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

          See Fiskars UPS on üks vägagi töökindel seade, omalgi oli selliseid paar tükki aastaid tagasi kasutuses, kuid suvine pikne söestas elektroonika kahjuks ära. Selline paarisaja milliamprine laadimisvool on muidu täiesti normaalne kui aku mahutavus hakkab täituma. Laadimistsükli lõpuks peaks pinge 14.4V- 15.0V välja minema, pärast seda läheb seade üle ooterežiimile ja pinge aku klemmidel peaks siis jääma 13,5V- 13,8V piiresse.
          Sümptomid sinu UPS`i kummalise käitumise puhul näitavad seda, et akud on läbi (või tühjad) ja ei talu koormust piisavalt ning seade ei suuda korralikult tööle hakata. Kui UPS`i juhtimissüsteemis oleks tõsine viga nt. väljatransistorid lühises, siis peaks sulavkaitsme läbi lööma, muidugi eeldusel, et akudest "tuleb välja" piisavalt ampreid. Soovitan transistorid üle mõõta, Fiskars kasutas seal tihti IRFZ46, IRFZ48 vms. Juhtkivina on kasutuses kas TL494 või SG3524N- taranside rikke korral tueb ka see vidin välja vahetada kindluse mõttes.

          Comment


            #6
            Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

            Üritan täiendavat infi leida, enne kui otsustan, kas minna UPSi elektroonika kallale (ei usalda oma oskusi nii palju). Mõõtsin aparaadi akuotstelt tulevat pinget, kui akut polnud sees - veidi üle 13,8 voldi.

            Ka on UPSi tagaküljel COM pordi kõrval mingid mikrolülitid. 4 nuppu järjest numbritega 4, 3, 2 ja 1. Nupud nr. 4 ja 2 on asendis "on", 3 ja 1 aga asendis "off" - milleks need nupud seal on, kas nad juhivad ainult seda COM porti või puudutab see kuidagi ka akulaadimist?

            Comment


              #7
              Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

              Mõõda akude pinge ilma koormuseta.
              11,83v ja 12,33v on liiga vähe - akud on tühjad.

              Comment


                #8
                Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

                Esmalt postitatud virgonur poolt
                Mõõda akude pinge ilma koormuseta.
                11,83v ja 12,33v on liiga vähe - akud on tühjad.
                Nagu ennist mainitud, ongi need pinged mõõdetud ilma koormuseta.
                Kui tühjad, siis tühjad. Sel juhul ilmselt võiks UPSi laadimisvool olla kõrgem kui see mõõdetud 0,25 A, seega:

                1) kas on akud suremas või

                2) on UPS ise haige.

                Pagan, ei riski veel kolviga kallale minna. Enne tuleb leida nipp, kuidas avada klambreid, mis on ühe otsaga radikate küljes ja teise otsaga suruvad vastu transside esikülgi (ilmselt lisajahutus - transid on radikate küljes kruvidega). Seni üritan lihtsalt infot koguda...

                Comment


                  #9
                  Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

                  Jootekolviga ära siis tõesti juurde veel mine, eriti selle "saastamarketi" varjandiga, muidu teed trantsidele otsa peale. Ühenda UPS`i külge aku millel pinge kõrgem ja lase tal seda laadida vähemalt pool päeva, siis vaata kas sinna koguneb veidi energiat. Lühiajalise (nt.15 minutilise) laadimisaja jooksul ei saagi loota veel mingeid erilisi tulemusi.

                  Comment


                    #10
                    Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

                    Nüüd tegin veidi pikema katse - hoidsin UPSi pool tundi seinas. Tema 220 voldi aukudesse ma mingit koormust ei pistnud, ainult aku oli sees (suurem), kuid selle aja jooksul läksid radikatega transid soojaks. Kas on see koormuseta olukorras normaalne nähtus?

                    Katsetasin, nagu mainitud, selle suurema akuga ja selle pinged ilma koormuseta olid:

                    1) enne laadimist 12,3 V
                    2) peale laadimist 12,6 V

                    EDIT: Tegin pooletunnise testi ka väiksema akuga. Selle pinge ilma koormuseta tõusis 12,23 voldini. Kuid nüüd otsustasin peale UPSi pooletunnist seinas seismist katsuda näpuga peale transside ja suure trafo veel üht trükkplaadil COM pordi taga asuvat pisikest trafot. Selgus, et too kippus lausa näppu kõrvetama ja seetõttu tirisin asja seinast välja. Selle testi ajal oli tester ka vahel ja laadimisvool oli püsivalt 200 mA - aga vaadatest akude pingete kasvu julgen selles kergelt kahelda, tegelikult vist tuleb mu testril patarei ära vahetada, ta hakkabki juba kahtlasi numbreid näitama... Või on aku pinge selline kasv sellise laadimisvoolu juures siiski normaalne?
                    viimati muutis kasutaja paadikapten; 24 m 2007, 15:06.

                    Comment


                      #11
                      Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

                      See nn. pisike "tuline trafo" ongi see laadimissüsteemi üks põhikomponente. Miks see nii kuumaks läheb, ilmselt ikka suurest koormusest. Mis täpselt koormust tekitab, kas rikkis pingestabilisaator või mõni muu komponent on raske hetkel öelda, kuna pole asja ise lähedalt näinud. Vaheta testril patarei ära ja proovi siis uuesti mõõta. Täis laetud korras akul peaks pinge olema peal ilma koormuseta kuskil 12,85V. Paistab, et kui sa asja korda ei saa, pean sulle külla tulema seadet ise üle vaatama. Tooks siis sulle need veneaegsed saatejaama kastid ka ühelepoole ära.

                      Comment


                        #12
                        Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

                        Las see UPS siis olla, olen töökorras isendeid ka niisama saanud - kahjuks siis ei leidnud neile rakendust ja nad rändasid edasi, see UPS on kah jäänuk ühest varasemast hunnikust. Eks hiljem vaatan, mis temaga teha. Küll aga sain varasematest UPSiteemalistest teemadest infi, et neid akusid saab laadida igasuguste pliiakude laadijatega, mis annavad sobivat laadimisvoolu. Tevalo kaupadest jäi silma see:

                        http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.cgi?artnr=800-185

                        Ka leidsin ühest varasemast teemast laadija skeemi, kuid ehitama hakata ma ei viitsi... lihtsam on oodata, kuni saan osta laadija või annab keegi jälle mõne töökorras UPSi ära

                        Comment


                          #13
                          Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

                          upsi testimiseks võid suht rahulikult kasutada ka auto akut(mitte tühja). kui siis auto aku on küljes pane nt 40W lambike UPS väljundisse ja sikuta toitesaba võrgust välja. toimiv isend peaks jääma seda tulukest toitma. UPS aku mahutavust võid rahulikult suurendada ca 50%, ka vähendada võid, aga pisem aku sureb kiirelt, kuna tarbitav vool võib osutuda talle liiga karmiks.
                          Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                          Comment


                            #14
                            Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

                            kuna siin teemas on UPS'i akudest juttu, siis kas neid tuleb vahest sedasi põhjalikult laadida kah? Mõtlen seda, et näiteks kord kvartalis võtan arvuti tagant ja lasen tal rahus end täitsa täis laadida? Või sellistel odavamapoolsetel(minu isend on line-interactive tüüpi) kodukasutusse mõeldutel laetakse niigi akut pidevalt ja kasutatakse teda ainult siis kui elektritoide kaob?
                            viimati muutis kasutaja m4rtin; 03 m 2008, 10:54.

                            Comment


                              #15
                              Vs: UPS ja erinevad UPSiakud.

                              Tavaline ups laeb akut kogu aeg. Kuna laetakse pingega siis aku lihtsalt ei võta rohkem vastu kui vaja ja ülelaadimisega jama ei ole.
                              Akut on mõtet ainult selleks välja kiskuda et kui ta on omadega läbi siis uus sisse panna.

                              V.a. juhul kui täiesti tühi aga korras aku sisse panna siis mõni ups ei hakka laadima ja siis tuleb väliselt natuke aidata.
                              Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                              Comment

                              Working...
                              X